Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
8 мај 2013
Мислења
11.707
Поени од реакции
36.675
Прилично стрмно се исправа хоризонтално секоја крива. До пред една седмица, неделните бројки беа од 100 до 300 и нешто, денес се 500 и нешто, а процентот рипна на 25-30%. Ми се чини дека малку подолгичко ќе чекаме да видиме ден со пад. Успони ќе бидат до крајот на мај.
Молат луѓе за да ги сместат во Жан Митрев и во Систина, кај што веќе скоро да немаат место. Едни познаници кола продадоа а за други разбрав стан продале. Распад систем е во 8-ми Септември и на Инфективна. А сега само што почна овој бран залет да фаќа.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.686
Поени од реакции
28.152
Молат луѓе за да ги сместат во Жан Митрев и во Систина, кај што веќе скоро да немаат место. Едни познаници кола продадоа а за други разбрав стан продале. Распад систем е во 8-ми Септември и на Инфективна. А сега само што почна овој бран залет да фаќа.
Па тоа е најстрашно,qr ме боли јас дали ке се заразам и евенуално да спретам,ке им створам маки на моите,тоа ме мучи.Или недај боже некој у фамилија да се мучи а не можеш да му помогнеш.Од кога почнаа да умираат по 30 души на ден само тоа ме плаши
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Молат луѓе за да ги сместат во Жан Митрев и во Систина, кај што веќе скоро да немаат место. Едни познаници кола продадоа а за други разбрав стан продале. Распад систем е во 8-ми Септември и на Инфективна. А сега само што почна овој бран залет да фаќа.
Па тоа е најстрашно,qr ме боли јас дали ке се заразам и евенуално да спретам,ке им створам маки на моите,тоа ме мучи.Или недај боже некој у фамилија да се мучи а не можеш да му помогнеш.Од кога почнаа да умираат по 30 души на ден само тоа ме плаши
Без гајле, сè е под контрола. Здравствениот систем одлично функционира.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.479
Поени од реакции
22.089
Malce nepotrebno se kreva vreva okolu vakcinata na AZ. Vakcinata vo Evropa e 5 milioni pati dadena i javeni se 30 slucaevi od tromboza ili zgurtcuvanje na krvta. Toa se fantasticni 0,000006%. Pored toa sto kazuva EMA e deka i bez vakcinata statisticki vo taa visina ke se pojavea tolku slucaevi. E sega dali e od vakcinata ili ne treba da se utvrdi. Ne deka ne e mozno ama so ogled deka 20% od inficiranite so korona dobivaat tromboza ili zgrutcuvanje na krv rizikot e jasen.

Inace izgleda Sputnik V ke bide proizveden i pod licenca niz Evropa, taka najavile. Pokraj Srbija sto odamna bese objaveno niz mediumi i vo Germanija, Spanija, Francija ima sansi da bide proizveden.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.417
Поени од реакции
29.981
Malce nepotrebno se kreva vreva okolu vakcinata na AZ. Vakcinata vo Evropa e 5 milioni pati dadena i javeni se 30 slucaevi od tromboza ili zgurtcuvanje na krvta. Toa se fantasticni 0,000006%. Pored toa sto kazuva EMA e deka i bez vakcinata statisticki vo taa visina ke se pojavea tolku slucaevi. E sega dali e od vakcinata ili ne treba da se utvrdi. Ne deka ne e mozno ama so ogled deka 20% od inficiranite so korona dobivaat tromboza ili zgrutcuvanje na krv rizikot e jasen.

Inace izgleda Sputnik V ke bide proizveden i pod licenca niz Evropa, taka najavile. Pokraj Srbija sto odamna bese objaveno niz mediumi i vo Germanija, Spanija, Francija ima sansi da bide proizveden.
Мислам дека во случајов се работи само за бизнис........ете вашата не баш чини, нашата чини.....подобра е, купувајте од нејзе.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Malce nepotrebno se kreva vreva okolu vakcinata na AZ. Vakcinata vo Evropa e 5 milioni pati dadena i javeni se 30 slucaevi od tromboza ili zgurtcuvanje na krvta. Toa se fantasticni 0,000006%. Pored toa sto kazuva EMA e deka i bez vakcinata statisticki vo taa visina ke se pojavea tolku slucaevi. E sega dali e od vakcinata ili ne treba da se utvrdi. Ne deka ne e mozno ama so ogled deka 20% od inficiranite so korona dobivaat tromboza ili zgrutcuvanje na krv rizikot e jasen.
Скаран си со математиката. :ROFLMAO:
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.159
Поени од реакции
18.075
Според некое испитување 30 посто имаат прележано во Скопје. Значи сеуште има долг пат да се оди, а процените пута 10 паѓаат во вода.
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.708
Поени од реакции
2.201
Ако на почетокот познавав 1 починат и 10 заразени, сега во овој период познавам најмалку 5 починати и 50 заразени. Инаку немало термини за PCR тестови повеќе, сите биле зафатени. Луѓе без позитивен тест, а со симптоми приморани се да земаат терапија. Ама се е под контрола. Нели? :facepalm:
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.479
Поени од реакции
22.089
Кога ќе се навалиш на тастатура, па немаш контрола над нулите :)
Не е страшно..само две повеќе...
Razlikata e pomegju 99,9994% i 99,999994% :D
Автоматски споено мислење:

Ако на почетокот познавав 1 починат и 10 заразени, сега во овој период познавам најмалку 5 починати и 50 заразени. Инаку немало термини за PCR тестови повеќе, сите биле зафатени. Луѓе без позитивен тест, а со симптоми приморани се да земаат терапија. Ама се е под контрола. Нели? :facepalm:
Bas taka e. Ja vo posiroka familija (vtoro, treto koleno) znam za dvajca mazi megju 40-50 godini sto pocinale.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Ако на почетокот познавав 1 починат и 10 заразени, сега во овој период познавам најмалку 5 починати и 50 заразени. Инаку немало термини за PCR тестови повеќе, сите биле зафатени. Луѓе без позитивен тест, а со симптоми приморани се да земаат терапија. Ама се е под контрола. Нели? :facepalm:
Има и еден друг аспект: се поголем број не се ниту тестираат. „Што ќе се тестирам, тоа е...“ Сите симптоми ги има, по дома по 3-4 луѓе. Сакам да кажам бројките на заразени што паѓаме во транс не да немаат врска...Многу е полошо и новиот сој е дефинитивно поагресивен.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.159
Поени од реакции
18.075
Има и еден друг аспект: се поголем број не се ниту тестираат. „Што ќе се тестирам, тоа е...“ Сите симптоми ги има, по дома по 3-4 луѓе. Сакам да кажам бројките на заразени што паѓаме во транс не да немаат врска...Многу е полошо и новиот сој е дефинитивно поагресивен.
Па нема и некоја поента тестирањево. Имаше некоја логика контакт трејсинг напочеток ама сеа е од сите страни.
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.708
Поени од реакции
2.201
Има и еден друг аспект: се поголем број не се ниту тестираат. „Што ќе се тестирам, тоа е...“ Сите симптоми ги има, по дома по 3-4 луѓе. Сакам да кажам бројките на заразени што паѓаме во транс не да немаат врска...Многу е полошо и новиот сој е дефинитивно поагресивен.
Познавам и такви личности. Се срамат да се тестираат за да не ги зборат низ нивната населба или низ село дека се заразени. Јас сум свесен дека е многу поголем бројот на заразени, ама тоа е што е. Дури и да го знаеме точниот број на заразени ништо не ни менува тоа.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Познавам и такви личности. Се срамат да се тестираат за да не ги зборат низ нивната населба или низ село дека се заразени. Јас сум свесен дека е многу поголем бројот на заразени, ама тоа е што е. Дури и да го знаеме точниот број на заразени ништо не ни менува тоа.
Не ни менува, поента ми е дека не е никаков показател ниту параметар за состојбата.
Автоматски споено мислење:

Се срамат да се тестираат за да не ги зборат низ нивната населба или низ село дека се заразени.
Тие се помал број.. Ако еден од семејтвото е позитивен и ги имаш стандардните симптоми, зошто би плаќал 3000ден за тест? Тоа е логиката.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom