Општи дискусии за ТВ серии

Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.338
Поени од реакции
27.901
Mayans трета сезона искача следната недела.

Глеам не е многу зборена низ форумов, чат-пат некои фанови на СОА што ја имаат гледано.
Ок серија, мада тешко дека ќе го стигне нивото на СОА а искрено се надевам дека нема таква намера. Нека си тераат мексиканците посебно.

Не ми се свиѓа што го мешаат САМКРО тука, ок беа тие блицовите на одредени ликови, ок беше и за момент појавувањето на Синовите, чисто да се види дека сеуште постојат во приказната. Ама нека ги остават на мира, САМКРО е посебен култ и нивната приказна заврши.

Курт Сатер ја напуштил серијава после првите 2 сезони каде паралелно со мексиканецот го пишуваше сценариото. Третата сезона и ваљда сезоните што следат ќе си ги пишува Елгин Џејмс. И ради тоа највеќе ми смета мешањето на САМКРО тука. Нека не замара.

ок знам, nobody cares.

Кога сме кај Курт Сатер, ќе ја искористам оваа прилика да ја спомнам The Shield, доста добра и потценета серија каде он заедно со Шон Рајан се потпишуваат на делово.
Главен лик во серијава е водачот на дел од детективска служба која се занимава најчесто со улични работи, криминалот низ улиците, борба со дилери и гангстери. Мајкл Чиклис го игра ликот на Вик Маки. Strike Team им се вика тимот, покрај него битна улога има и Валтон Гогинс. Покрај нив паралелно си работи и другиот дел од детективскиот тим кој се занимава со убиства и решавање на проблемите во канцеларија, на цивилизиран и поштен начин.
Серија со џандари, нивната работа, нивните проблеми, проблеми во приватниот живот на дел од ликовите и нивниот меѓусебен однос. Серија пуна криминал и корупција. Брза серија, по 40-45 минути траат епизодите, има доста акција.

oк знам, пак, nobody cares.

Курт Сатер пак, негов е Southpaw, боксерскиот филм со Џејк Гиленхал и Рејчел МекАдамс.

nohohohohobody fucking cares.
Mayans и да сака не може да го стигне нивото на Самкро. Покрај тоа што ликовите беа далеку подобри, туку и самата идеологија и култот што викаш се ненадминливи. И јас се сложувам дека нема потреба да ги мешаат веќе Самкро. СОА ми е единствена серија што сум ја репризирал 4 пати, Мayans не верувам дека би пуштил реприза.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.042
Поени од реакции
55.538
Mayans и да сака не може да го стигне нивото на Самкро. Покрај тоа што ликовите беа далеку подобри, туку и самата идеологија и култот што викаш се ненадминливи. И јас се сложувам дека нема потреба да ги мешаат веќе Самкро. СОА ми е единствена серија што сум ја репризирал 4 пати, Мayans не верувам дека би пуштил реприза.
Тоа сакав да кажам, да не се шлепа на СОА и да им ги зима карактерите. Јас Чибс и Хепи ги памтам ко многу добри, јаки и пред се лојални ликови и не би сакал сеа да ми ги упропасти мексиканецов. А со оглед на тоа како заврши 2рата сезона мислам дека и натаму иде приказната. Ама ајде ќе видиме, некако заминувањето на Сатер од Мајанс па ми дава надеж дека ќе си ги земе САМКРО со него. :D

Мајаните се онака иначе, Алварез ми беше многу јака фаца у СОА, мада никад не ме заинтересираа нешто посебно, пошто нели беа ривали и не беа многу застапени. Нека си тераат нивна приказна, имаат потенцијал да станат солидна серија.

Санс оф Анархи мене ми е омилена серија а и влегов без никакви очекувања, ме шокираше, целата приказна, симболиката, карактерите, музиката. Врв.
Чекам да ја подзаборавам малце за да ја репризирам.
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.338
Поени од реакции
27.901
Тоа сакав да кажам, да не се шлепа на СОА и да им ги зима карактерите. Јас Чибс и Хепи ги памтам ко многу добри, јаки и пред се лојални ликови и не би сакал сеа да ми ги упропасти мексиканецов. А со оглед на тоа како заврши 2рата сезона мислам дека и натаму иде приказната. Ама ајде ќе видиме, некако заминувањето на Сатер од Мајанс па ми дава надеж дека ќе си ги земе САМКРО со него. :D

Мајаните се онака иначе, Алварез ми беше многу јака фаца у СОА, мада никад не ме заинтересираа нешто посебно, пошто нели беа ривали и не беа многу застапени. Нека си тераат нивна приказна, имаат потенцијал да станат солидна серија.

Санс оф Анархи мене ми е омилена серија а и влегов без никакви очекувања, ме шокираше, целата приказна, симболиката, карактерите, музиката. Врв.
Чекам да ја подзаборавам малце за да ја репризирам.
Мене Мајаните никогаш не ми се свиѓаа, единствено Алварез го поштував, класична мексиканска фаца смирен ама убиствен. Го делам истото мислење дека натаму ќе оди серијата, ама па коа ќе видиш и цела реклама за серијава и цел маркетинг отиде на сметка на СОА. Да надминеш ликови како Џекс, Опи, Чибс, Хепи, Џема и цела таа багра не е возможно.

Да се потсетиме на легендарната сцена и ремек дело од лик - Чаки.



Би ја пуштил уште еднаш СОА, ама иам други серии на watchlist. :D
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.042
Поени од реакции
55.538
Да се потсетиме на легендарната сцена и ремек дело од лик - Чаки.
И на него се шлепаат. WOW го добиле на партија карти. Жими кур што Чибс така би се откажал од него. Не заслужи со ништо такво понашање Чаки. Многу добар лик, многу ми беше жал за него. Смешен да, ама и тажен, еден од најпозитивните ликови, ништо прљаво немаше у него.

Ми фалеше Тиг у Мајанс кога дојде Чибс на состанок со мексиканците.
А и влезот на Чибс беше јак.. худуви гара фук, то гет а дринк аројнд хиа

Каков луд шкот е таа фаца. :cuc: Чибс и Опи ми се едни од омилените фиктивни ликови у све што сум глеал до сега.
Не ми се праи муабет за Опи. Уште не ми поминало...
 
Член од
4 јуни 2016
Мислења
441
Поени од реакции
366
Какви трауми ми има оставено СоА, тоа е страшно нешто. Првпат кога ја гледав ја почнав без никакви очекувања, онака кежуал. Со тек на епизодите не ми се легнуваше да спијам за да можам да гледам уште. Толку бев внесен во ликовите ми се плачеше на некои сцени, киднапирањето на Abel, смртта на Тара и Опи ми скратија по 2 години од животот.

Музиката во серијата заслужува посебна тема. Мислам дека уште немам сретнато подобра музика во некоја серија. Come join the murder, Day is Gone, Lost Boy се страшно погодени песни во сцените.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.157
Поени од реакции
16.697
Едно непопуларно мислење: Јас дури сега ја почнав "Breaking Bad"
Серијата е предобра ама не е мој вкус, ептен ми е бавна, ја изгледав првата сезона, и ваљда ќе ја терам до крај.

Убаво пишавте имаш лоша серија ама интересна, имаш предобра серија ама досадна :toe:
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.042
Поени од реакции
55.538
Едно непопуларно мислење: Јас дури сега ја почнав "Breaking Bad"
Серијата е предобра ама не е мој вкус, ептен ми е бавна, ја изгледав првата сезона, и ваљда ќе ја терам до крај.

Убаво пишавте имаш лоша серија ама интересна, имаш предобра серија ама досадна :toe:
Изгледај ја цела па дои пак.

Убаво пишавте имаш лоша серија ама интересна, имаш предобра серија ама досадна :toe:
Каква е оваа небулоза и кој го има кажано ова? Ако воопшто постои како нечиј израз во историјата на сите изрази на човекот. :pos:
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.613
Поени од реакции
11.156
Едно непопуларно мислење: Јас дури сега ја почнав "Breaking Bad"
Серијата е предобра ама не е мој вкус, ептен ми е бавна, ја изгледав првата сезона, и ваљда ќе ја терам до крај.

Убаво пишавте имаш лоша серија ама интересна, имаш предобра серија ама досадна :toe:
Те чекаме да се вратиш на форумов кога ќе имаш црн шешир и црни очила на тебе :icon_mrgr:
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.157
Поени од реакции
16.697
Изгледај ја цела па дои пак.


Каква е оваа небулоза и кој го има кажано ова? Ако воопшто постои како нечиј израз во историјата на сите изрази на човекот. :pos:
Не мора да значи.
Имаш лоша серија ама не досадна - Money Heist.
Имаш ок серија ама досадна - Better Call Saul.

:D
Кхм :pipi:
Автоматски споено мислење:

Те чекаме да се вратиш на форумов кога ќе имаш црн шешир и црни очила на тебе :icon_mrgr:
Ќе ја изгледам и ќе се вратам, првата сезона ми се развиваа бавно настаните,секој со свој вкус.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.127
Поени од реакции
15.956
@cholismo , чим ти е бавна и не по твој вкус после прва сезона, заеби гледање, кој ќе те слуша за епизодата со мувата кога ќе дојде.
Почекај до април со серии, ќе излезе Каса де папел тогаш. Во април е нели? :D

Јас лично преферирам да си ги тенчам добрите серии, на кои реално и треба да им посветиш внимание. ББ ја гледав можеби 3-4-5 месеци, по епизода, две на ден. Не уживам во маратонско гледање баш.
Али кога дојдоа последните 6-7 епизоди, кога почна тој хаос, единствена серија на која сум седела до 6 сабајле зашто ептен ми беше интересно и сакав да ја догледам за да видам крајот.

Пред некое време на серијава и се проба една од другарките, која дотогаш ми ги гледаше предлозите, али и давав некои полајт, поженски, позабавни предлози. Кажа дека гледала до негде 4-5 епизода, многу лошо и паднало она со кадата кога Џеси ја заебува работата, многу дарк и некако ептен си барало пажња. Таа пак ми е мене една од појаките епизоди, мислам дека е третата, кога Волтер сфаќа дека го лаже оној врзаниот, па керамиката делчето, и кога накрај го убива. Прв карактер дивелопмент, не е веќе толку наивен, глуп и невин. Одлична епизода.
Поентата ми е, ако не ви се свиѓа нештото, не го гледајте, иако е критички аклејмд серија.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.157
Поени од реакции
16.697
@cholismo , чим ти е бавна и не по твој вкус после прва сезона, заеби гледање, кој ќе те слуша за епизодата со мувата кога ќе дојде.
Почекај до април со серии, ќе излезе Каса де папел тогаш. Во април е нели? :D

Јас лично преферирам да си ги тенчам добрите серии, на кои реално и треба да им посветиш внимание. ББ ја гледав можеби 3-4-5 месеци, по епизода, две на ден. Не уживам во маратонско гледање баш.
Али кога дојдоа последните 6-7 епизоди, кога почна тој хаос, единствена серија на која сум седела до 6 сабајле зашто ептен ми беше интересно и сакав да ја догледам за да видам крајот.

Пред некое време на серијава и се проба една од другарките, која дотогаш ми ги гледаше предлозите, али и давав некои полајт, поженски, позабавни предлози. Кажа дека гледала до негде 4-5 епизода, многу лошо и паднало она со кадата кога Џеси ја заебува работата, многу дарк и некако ептен си барало пажња. Таа пак ми е мене една од појаките епизоди, мислам дека е третата, кога Волтер сфаќа дека го лаже оној врзаниот, па керамиката делчето, и кога накрај го убива. Прв карактер дивелопмент, не е веќе толку наивен, глуп и невин. Одлична епизода.
Поентата ми е, ако не ви се свиѓа нештото, не го гледајте, иако е критички аклејмд серија.
Ќе ја изгледам да не ми е во мисла, ама како шо викаш по две епизоди на ден.
Да не дошол некој фан на ББ и да ми соли памет за Касата за логичности, и во оваа серија има моменти кои се нереални, на пример кога Туко се пукаше со Хенк, овој автоматска пушка извади го испразна цел шаржер и не го погоди Хенк. :)
Инаку таман работа убава е серијата, си нема мана, мене ми е бавна, бавно ми се развиваат настаните, ме нервира на моменти ама ќе и дадам простор.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.127
Поени од реакции
15.956
Да не дошол некој фан на ББ и да ми соли памет за Касата за логичности
Ќе почекаме да излезе новата сезона за ова. :P
Шала на страна, не ќе да е во април, можеби летото.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Абе дечки драма е ББ, што очекувате? Исто и за The Crown коментари, спора, бавна... Жанрот е таков, јбг.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.687
Поени од реакции
35.044
Ќе ја изгледам да не ми е во мисла, ама како шо викаш по две епизоди на ден.
Да не дошол некој фан на ББ и да ми соли памет за Касата за логичности, и во оваа серија има моменти кои се нереални, на пример кога Туко се пукаше со Хенк, овој автоматска пушка извади го испразна цел шаржер и не го погоди Хенк. :)
Инаку таман работа убава е серијата, си нема мана, мене ми е бавна, бавно ми се развиваат настаните, ме нервира на моменти ама ќе и дадам простор.
Пукаше со муниција за ситен дивеч :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom