Најекономично греење (затоплување)

Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Jas so Toshiba Suzumi 16 i da ja stavam vo 15m2 nema da izgasni i ke modulira so 170w ama so +- 2-5w ,znaci 168-172W imput,samo automatskio rezim ke gi spusti obrtaite na VE na ventilatorot,i toa ti e zastita od laden izduv,i taka da ne paga izduvor pod 32c.Toa ti e Toshiba e! Mojata spusta izduf do 170m3 min na grenje,a e deklarirana 4,5 KW .Toa e sposobnosta na Toshiba,mozi i vo 15m2,a i vo 40m2,zavisi od izolacijata i toplotnite zagubi.Kolku pari tolku muzika.
E sega nekoj (ne Toshiba)spustaat i do 100w ama so oscilaci,ako treba da drzi prosek 300w,nekoj modeli ke spustat do 100w pa ke krenat 500w na imput, i ke mislime deka taa modulira,bez da gi spustat obrtaite,i custvoto e ladno.
A mozi se tie 100w ,greacot,elektronikata,a mozi da e kompresorot isklucen,pa od tamu da doaga ladnoto.
Toa ne go znam,Zlate ima GREE Hansol toj mozi da kazi,ama toj za sekoj slucaj mu ja opnal cvicanglata i na prekidac go napravil greacot.
Тоа се вика добар Софтвер да се прилагодува на собата, Ќе испадне јас глуп бев што зедов 2 АЕРИ за 15/17 м2 соби да работа на 2/300w нонстоп
 
Член од
26 септември 2020
Мислења
23
Поени од реакции
6
Здраво, дали некој знае како да ја поврзам климата hisense 3.5 со wi fi? Видео, упатство било што. Ви благодарам
 
Член од
20 февруари 2021
Мислења
97
Поени од реакции
271
Gi prevrtuvas rabotite
Na 100-120w dava 600w toplina .So ima vrska dali e 24 ili na 26strpeni namestena.Vnesuva vo prostorijata 600w toplina i toa e koga e nadvor 10-15stepeni. Koga e 0 i pod 0 strpeni neduva so 100w potrosuvacka.

Eve primer na @filipinec toshibata
Na +7 moze da spusti na 150w i 900w toplina
Da, ali ta Toshiba ima 30+ C na izduvu kada radi na toj snazi, a ne na 20+ kao Hansol :). Razmena vazduha u slucaju Hansola , tada kada duva 22C u mode heat, za trazenu 24C, ide u kontra smeru, tj hladjenju prostorije. Znaci tih 600w koje ti spominjes se na 120w kod Hansola koriste se za smanjivanje sobne temperature :) (a 600w su 600w, predati prostoriji, mogu da budu i toplina i hladovina). Jednostavno Hansol uspe da u modu grejanja ohladi unutrasnji izmenjivac cak i ispod sobne temperature, pa duva 22C. Ko ga tako isprogramira, svaka mu cast.
Smatra se da je neka donja prihvatljiva granica za temp izduva u heat modu oko 30-33C. Ako ide ispod toga uredjaj mora da se ugasi. Kvalitetniji i skuplji imaju nizi taj donji opseg, nize spustaju kapacitet, lakse se prilagode i vecim i manjim prostorima, ali opet mora da se zna sta je heat mod, a sta recimo auto mod. Ne moze u heat modu da temp un.izmenjivaca bude ni priblizna sobnoj temp, a kamoli niza. To onda nije grejanje-nego hladjenje.

Pitao sam pobreta da li je siguran da mu u tim trenucima radi kompresor, kaze da radi sigurno. Znaci mode heat, fan auto, zadata 24, napolju 5, senzor unutrasnje 26, sobna 25, potrosnja 100w, temp izduva 22. I to tako potraje 10 tak min. Vanpametno.

Recimo pipnes radijator on hladan 22 C, a unutra 25 C. Stim sto kod klasicnog radijatora, on bar tih 22C ne duva u onih 25C :)
 
Последно уредено:
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Da, ali ta Toshiba ima 30+ C na izduvu kada radi na toj snazi, a ne na 20+ kao Hansol :). Razmena vazduha u slucaju Hansola , tada kada duva 22C u mode heat, za trazenu 24C, ide u kontra smeru, tj hladjenju prostorije. Znaci tih 600w koje ti spominjes se na 120w kod Hansola koriste se za smanjivanje sobne temperature :) (a 600w su 600w, predati prostoriji, mogu da budu i toplina i hladovina). Jednostavno Hansol uspe da u modu grejanja ohladi unutrasnji izmenjivac cak i ispod sobne temperature, pa duva 22C. Ko ga tako isprogramira, svaka mu cast.
Smatra se da je neka donja prihvatljiva granica za temp izduva u heat modu oko 30-33C. Posle toga uredjaj mora da se ugasi. Kvalitetniji i skuplji imaju nizi taj donji opseg, nize spustaju kapacitet, ali opet mora da se zna sta je heat mod, a sta recimo auto mod. Ne moze u heat modu da temp un.izmenjivaca bude ni priblizna sobnoj temp, a kamoli niza. To onda nije grejanje-nego hladjenje.

Pitao sam pobreta da li je siguran da mu u tim trenucima radi kompresor, kaze da radi sigurno. Znaci mode heat, fan auto, zadata 24, napolju 5, senzor unutrasnje 26, sobna 25, potrosnja 100w, temp izduva 22. I to tako potraje 10 tak min. Vanpametno.

Recimo pipnes radijator on hladan 22 C, a unutra 25 C. Stim sto kod klasicnog radijatora, on bar tih 22C ne duva u onih 25C :)
Deda, aj ne tupi.... ni gi otece veke....
Zetot necinel, glup bil sto svercuval klimi od Srbija..... prijatelot mu kazal na kolku stepeni duval Hansol....
Ne glumi glupi Avgust tuka... jasno e zosto se vkluci... odi na it forum i glumi ludilo kontra Gree.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
20 февруари 2021
Мислења
97
Поени од реакции
271
E moj sinko,
Sve je ovo nazalost tacno.
Nikakve veze nema da li je Gree ili neki drugi brend.

Nego, imas li neki argument da ovo nije tacno ? Da posavetujem prijatelja, mozda ne zna da koristi klimu koju je platio skoro 1000e u Srbiji ?
Автоматски споено мислење:

Ako hoces mogu da ti i kazem gde je njihov zajeb, tj sta nisu od Daikina mogli 2016 da dobiju, ali je to sada druga problematika :)
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Da, ali ta Toshiba ima 30+ C na izduvu kada radi na toj snazi, a ne na 20+ kao Hansol :)
E moj sinko,
Sve je ovo nazalost tacno.
Nikakve veze nema da li je Gree ili neki drugi brend.

Nego, imas li neki argument da ovo nije tacno ? Da posavetujem prijatelja, mozda ne zna da koristi klimu koju je platio skoro 1000e u Srbiji ?
Ne duva sa 30C vec sa 23,6C i duva u najacoj fan brzini da bi radila 900/150 par sekundi;) to nije prosek.... a sad ti pokazi argumente da ta Toshiba od 1100eura duva sa 30C kad trosi 150w (prvo je nemas) pa cu ja da ti vratim ;)
 
Последно уредено:
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
E moj sinko,
Sve je ovo nazalost tacno.
Nikakve veze nema da li je Gree ili neki drugi brend.

Nego, imas li neki argument da ovo nije tacno ? Da posavetujem prijatelja, mozda ne zna da koristi klimu koju je platio skoro 1000e u Srbiji ?
Автоматски споено мислење:

Ako hoces mogu da ti i kazem gde je njihov zajeb, tj sta nisu od Daikina mogli 2016 da dobiju, ali je to sada druga problematika :)
:tapp:
 
Член од
20 февруари 2021
Мислења
97
Поени од реакции
271
@filipinec Daj podatak za tvoju Toshibu kada je na 150w, kolika je T izduva ? Posto je ti imas
Mozda sam ja stvarno lupio :)
Edit...Nijedna Toshiba ne radi ispod 30C, gasi se
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
@filipinec Daj podatak za tvoju Toshibu kada je na 150w, kolika je T izduva ? Posto je ti imas
Mozda sam ja stvarno lupio
Jas kaj mene poradi sto e pogolema prostorijata 40 m2 ne mozi da mi spusti 150w,zatoa sto na okolu 7c nadvor mene mi vleci okolu 370w,i ja imam mereno na termometer togas mi dava okolu 38-40c izduv,so moja procenka na okolu 3 brzina,zatoa sto najcesto ja rabotam auto mod.
J imam vooceno deka na okolu 13-15c,nadvoresna spusta okolu 170w ,i izmereno temperatura okolu 32-35c.na imput,isto so auto mod,vo brzini ne ja rabotam,ima prekrasen auto fan.
Автоматски споено мислење:

@filipinec Daj podatak za tvoju Toshibu kada je na 150w, kolika je T izduva ? Posto je ti imas
Mozda sam ja stvarno lupio :)
Edit...Nijedna Toshiba ne radi ispod 30C, gasi se
eveti servisno za obrtaite na auto mod stranica 32
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Една е равенката за пресметка на капацитет.
Четри променливи има таа равенка во која секогаш три се познати, две променливи се познати од правилата за мерење(Усис 20C Фанот на макс) и третата променлива Тна издув кажана од X лик кој измерил Температура наиздув пример Филипинецов, чиво мерење никад не сме виделе.
Значи све се сведува на равенка со една непозната што се учи во 1во оделение.
Манипулации со додавање непознати во равенката преку изјави за неизмерен усис, фанот на Ауто а се фали со COP е ништо друго туку класична манипулација која на неколку Активни членови многу често им се повторува, ама све си има мерка.
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Една е равенката за пресметка на капацитет.
Четри променливи има таа равенка во која секогаш три се познати, две променливи се познати од правилата за мерење(Усис 20C Фанот на макс) и третата променлива Тна издув кажана од X лик кој измерил издув пример Филипинецов.
Значи све се сведува на равенка со една непозната што се учи во 1во оделение.
Манипулации со додавање непознати во равенката преку изјави за неизмерен усис, фанот на Ауто а се фали со COP е ништо друго туку класична манипулација која на неколку Активни членови многу често им се повторува, ама све си има мерка.
Pa so da pravam imam drven termomertar,1 na broj dali za vo soba ili na klima,ili nad ili pod ,jas sum korisnik i kazuvam taka kako sto e.Nemam uslovi i merni istrumenti za da pravam FILIPINECVENT labaratorija.Smo spodeluvam iskustvo kako se ponasa Suzumi kaj mene vo 40m2.
-nad 10c imput pod 300w
-pomegu 5-10 imput 300-500w
-pomegu 0-5c imput 500-800w
-okolu 0 so defrosti vlazno, povlekuva i do 2250 pa vrti okolu 1000w
- od -2 do-5 okolu 1100w
- od -5 do-10 okolu 1200w
-nad -10c preku 1250-1300 +HIPOVER odi na -13c kacuva 1900w pa si se vraka pomegu 1600-1700 w,i pokacuva na utroto 0,5 od od prethodnata ambientalna,a prku nokta padnala temperaturata i preku -20c.Za Bitola kazuvaat,a jas sum spiel.
Pa ne ke dezuram cela nok(y)
Zad moevo kazano stojam i garantiram,deka taka bilo.Samo prenesvam korisnicko iskustvo i ne sum prodavac,nego korisnik.
A ti vo megu vreme ako znas i si matematicar,postojat ravenki i so dve i tri,i cetiri nepoznati pa resavaj gi:D
 
Член од
20 февруари 2021
Мислења
97
Поени од реакции
271
@filipinec hvala i tako je, lepo napisali i skicirali u manualu. Ti kao korisnik to i potvrdio.

Mnogo rasplinusmo razgovor, neki ovde najobicnija zapazanja podvedose ZA I PROTIV Gree, te neki dileri, Fujitsu itd itd. haha, Ali to nisam ja pisao, niti @filipinec, nego nekoliko clanova...oni znaju zasto to pisu.

@Strelec mozes ti i krivolinijske integrale da upotrebljavas, ova Toshiba moze da duva i duva 30+ na 150w. Ko je lud da stavlja na manual fan da bi mu klima radila hladjenje u modu za grejanje ? A kao drugo, tumacenje ti je mozda 60% tacno. Jednacine pogotovo :).

Pitanja za tebe:

Kako kolega da postavi Hansola da ne spusta na 100w potrosnju ? Mozda da ga osine na 27C ?

Posto mu na auto fanu na 100w Hansol duva 22C, kako to da resi ?

Kako da resi pauzu od sat dva, da se klima ponovo upali posle defrosta ili posle postignute i prebacene za 2C sobne temp ? Da mozda duva u desni deo jedinice hladan vazduh fenom da bi senzor na Hansolu dobio podatak da je sobna temp pala za 2h 2 C ? :)

Dal` ti shvatas koliko je to nedoradjen uredjaj, a twr Sanyo kompresor, 2,5 redni izmenjac itd, a kosta poprilicno itd itd

On je vec resio problem, vratice uredjaj, ali evo da se ne bi izlagao troskovima jer mozda nije znao da rukuje sa njim, daj mi odgovore, posto poznajes dobro Gree, a covek te kad dodje uskoro u Mk vodi na rucak.
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Pa so da pravam imam drven termomertar,1 na broj dali za vo soba ili na klima,ili nad ili pod ,jas sum korisnik i kazuvam taka kako sto e.Nemam uslovi i merni istrumenti za da pravam FILIPINECVENT labaratorija.Smo spodeluvam iskustvo kako se ponasa Suzumi kaj mene vo 40m2.
-nad 10c imput pod 300w
-pomegu 5-10 imput 300-500w
-pomegu 0-5c imput 500-800w
-okolu 0 so defrosti vlazno, povlekuva i do 2250 pa vrti okolu 1000w
- od -2 do-5 okolu 1100w
- od -5 do-10 okolu 1200w
-nad -10c preku 1250-1300 +HIPOVER odi na -13c kacuva 1900w pa si se vraka pomegu 1600-1700 w,i pokacuva na utroto 0,5 od od prethodnata ambientalna,a prku nokta padnala temperaturata i preku -20c.Za Bitola kazuvaat,a jas sum spiel.
Pa ne ke dezuram cela nok(y)
Zad moevo kazano stojam i garantiram,deka taka bilo.Samo prenesvam korisnicko iskustvo i ne sum prodavac,nego korisnik.
A ti vo megu vreme ako znas i si matematicar,postojat ravenki i so dve i tri,i cetiri nepoznati pa resavaj gi:D
Да ти собереме 2$ ?
Како бре не ти е срам да се вадиш на дрвен термoметар као си немал пари...сеа у време на Алиекспрес термометар со сонда кошта 2$, а ти момак не си за жалење да неможе да купи за 2$ термотетарче а има дневна од 40м2, и клима преку 1200$ платена пред 13год ? :pos:

482522_480373848688357_665464140_n.jpg
Jak garant si so par napisani brojki od rukav, nisto snimeno nemas nisto argumentirano....so Deda Trajko moze da se druzite on vidis bar si pisa deka moze ima greska vo ravenkata so edna nepoznata :D

На крај краева муебетот ви е троши малку кога е топло на +7....
Gralkata.jpg
ај сеа за на -10Ц елаборирај ни ја таблицава и колку греалки ти требаат , незнам кој ја постираше ама овие таблици кога сум ги анализирал од Тошиба микогаш не се поклопиле со оние на Еуровент така да од Јапанци многу не е за веровати
 
Последно уредено:
Член од
20 февруари 2021
Мислења
97
Поени од реакции
271
@Strelec ne mi odgovori na prasanja ?
Pitanja za tebe:

Kako kolega da postavi Hansola da ne spusta na 100w potrosnju ? Mozda da ga osine na 27C ?

Posto mu na auto fanu na 100w Hansol duva 22C, kako to da resi ?

Kako da resi pauzu od sat dva, da se klima ponovo upali posle defrosta ili posle postignute i prebacene za 2C sobne temp ? Da mozda duva u desni deo jedinice hladan vazduh fenom da bi senzor na Hansolu dobio podatak da je sobna temp pala za 2h 2 C ? :)

On je vec resio problem, vratice uredjaj, ali evo da se ne bi izlagao troskovima jer mozda nije znao da rukuje sa njim, daj mi odgovore, posto poznajes dobro Gree, a covek te kad dodje uskoro u Mk vodi na rucak.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
@Strelec ne mi odgovori na prasanja ?
Pitanja za tebe:

Kako kolega da postavi Hansola da ne spusta na 100w potrosnju ? Mozda da ga osine na 27C ?

Posto mu na auto fanu na 100w Hansol duva 22C, kako to da resi ?

Kako da resi pauzu od sat dva, da se klima ponovo upali posle defrosta ili posle postignute i prebacene za 2C sobne temp ? Da mozda duva u desni deo jedinice hladan vazduh fenom da bi senzor na Hansolu dobio podatak da je sobna temp pala za 2h 2 C ? :)

On je vec resio problem, vratice uredjaj, ali evo da se ne bi izlagao troskovima jer mozda nije znao da rukuje sa njim, daj mi odgovore, posto poznajes dobro Gree, a covek te kad dodje uskoro u Mk vodi na rucak.
Super mu radi Hansol, mnogo bolje nego da mu ti za iste pare uvalis Fujitsu LLCC od 650eura entry model umesto Hansola za 700eu
SAm si reko da je i za tvoj model LDC koji si platio 1200eu Fujitsu muvao i menjao kompresore, ja te potpuno razumem :pos: da ti nista nije bilo jasno ni tada kad si pazario klime a ne pa sad:)
Vuk dlake menja jelda....ali menja i Japanac da ti za iste pare proda onu dole :D
LDC kompresor.jpg
:D
LDC new.jpg compr12ldc.jpg
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom