Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Неконструктивни дискусии низ неколку страни.
.....

Нели реков „ослонување врз ничија теорија„ - тестирај, следи и имплементирај самиот што тебе ти одовара најмногу, кој начин ти носи најдобри резултати, кој те стагнира а кој девалвира.
Отпосле следеа коментари од типот „нема да следиш теории, ќе следиш факти„.

Па тука сте тројца и сите тројца со различни ставови и факти, а јас (или било кој друг) како нова риба во водиве, во кој правец? Чии теории и факти? :icon_mrgr:
Значи буквално секаде е истото, сите приложуваат некакви „факти„ и стражувања кои покажуваат кон некаков „факт„ кој докажува нешто спротивно од некој друг факт.
Пр - неодамна гледав двајца професори кои и двајцата со нивни засебни „факти„ зборуваа за консумирањето на јајца. Едниот тврдеше дека се штетни, со некои негови истражувања, а другиот па сосем спротивното.

Сеа стек, брокула или комбинирано?
Колку оброци на ден, 3, 6 или само еден?
Колку дена во неделата одмор (за маса)?
Кои групи на мускули е најдобро да се комбинираат?

Нема едноставен straightforward одговор, нели? :)
Пак истите работи? па нели пред 2-3 страни ова го адресиравме? кога не знаеш што е вистина, се раководиш по наука, а кај неа кога се работи за конзензус работите се прилично јасни. Јади доволно, вежбај правилно, околу 100-150г протеин, (како за тебе) правилен одмор како што кажа @Gjoroski и тоа е тоа. ПОЧНИ да вежбаш и со тек на време ќе научиш одредни трикови кои ќе ти помогнат да постигнеш подобар резултат. На пример. Од мое искуство, многу подобро се вежба ако на сред вежбање земеш мала ужина, пример 2-3 урми, или смокви, враќаат одма и можеш подолго и поинтензивно да вежбаш, ова случајно го приметив пред 4-5 години и од тогаш секогаш сум го практикувал. Се преферираат урми или смокви затоа што профилот на сооднос помеѓу глукоза и фруктоза им е доста сличен, додека другото овошје е повеќе на фруктоза, глукозата е поефикасно искористлива од телото, кога ќе размислам подобро и варен компир би бил одличен (сем ако не си џим бро па да си на кето lmao)

Што се однесува да следење на сопствено искуство, да секако, но тоа треба да биде во рамки на општо прифатени научно докажани методолгии претежно, затоа што ако не може некој со посебни потреби да дојде и да тврди дека xx работи за него, и ти ќе треба да му веруваш без разлика што тоа се коси со секоја логика, знаејќи дека е битно да си логички конзистентен, во таков случај ќе треба да признаеш дека неговиот метод работи иако би се работело за тотална глупост. Затоа помалце драми, и глумење дека ова е квантна физика, а повеќе потење, тоа е тоа.


На времето имаше еден билдер од кај мене од населба, беше грамада левел на мрсен профи билдер, секој ден јадеше леб и ајвар, месо не пробал, нити јајца, нити млеко....1 у месец имаа асален оброк како за вежбање, а беше монструм, затоа помалце фокус на таканаречен ОПТИМАЛЕН внес на протеин, и макронутриенти, а попаметно и поефикасно вежбање и одмор.
 
Последно уредено:

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Чисто да се убацам дека некој го имаше шернато Clarence0.
Веган е да али призна дека е џуси :) Не дека не се знаеше ама ете луѓе мислеа дека е природен фрик.
Па фала богу, ама објасни му на @nE0n1nja
Веган жими куров ќе стане така голем без џусови или голема историја на месождерење. Све се џусаат. А видиш некој голем, или голем а и многу lean, automatic juice.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Па фала богу, ама објасни му на @nE0n1nja
Веган жими куров ќе стане така голем без џусови или голема историја на месождерење. Све се џусаат. А видиш некој голем, или голем а и многу lean, automatic juice.
Што ме тагна, реков не зборам веќе на таа тема, врска немаш што пишуваш само џабе трошам време.

На кратко, муабетот беше околу тоа дали мора пилешки стек или може соодветна замена со протеин од растително потекло.
Тоа дали се тие стероидаши или не воопшто не е битно во таа дискусуја. Битно е што со веганска исхрана го задоволуваат соодветниот внес на протеини и се способни да изградат и одржуваат такво тело. Tоа беше поентата. Мускул не се гради од стероиди, се гради од хранa. Всушност, тоа што тие ликови се на стероиди ми оди мене во прилог, зашто тоа што изградиле и одржуваат толкави мускулни маси докажува дека растителниот протеин не е инфериорен во однос на животинскиот.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Тоа дали се тие стероидаши или не воопшто не е битно во таа дискусуја.
Така така, тоа воопшто не е битно.

Убаво пиша дека нема веќе да пишуваш, сори што те тагнав па требаше пак да читаме глупости овде.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Со исхрана со која стагнираш, со стероиди ќе прогресираш.
Тоа е мое мислење за стероиди.
Тоа не е точно, односно делумно е точно и се однесува на тренингот и начинот на живот. Но, ако мускулот ги нема потребните нутриенти - во случајов протеини, сите стероиди земај ги на светот, прогрес нема да имаш.

Така така, тоа воопшто не е битно.

Убаво пиша дека нема веќе да пишуваш, сори што те тагнав па требаше пак да читаме глупости овде.
I apologize :semolam:

 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.513
Поени од реакции
4.334
Тоа не е точно, односно делумно е точно и се однесува на тренингот и начинот на живот. Но, ако мускулот ги нема потребните нутриенти - во случајов протеини, сите стероиди земај ги на светот, прогрес нема да имаш.
Да да, апсолутно.
Ако не внесуваш доволно калории или крајно нездраво ако се храниш и живееш стероидите немаат ефект (можеби минимален).
Но затоа реков - „во исхрана со која стагнираш„ а под тоа подразбирам исхрана со која си постигнувал резултати до одреден период од тренирањето и потоа си стопирал.
 
Член од
24 февруари 2018
Мислења
48
Поени од реакции
54
Здраво во врска со исхранава ми треба мал совет, планирам да почнам да вежбам од сабајле, станувам во 7 часот а тренингот планирам да биде од 8 до 9 часот. Ме интересира дали е добра идеја да се тренира протеин - тренинг - протеин а потоа доручек кој обично ми се состои од шејк(овес, банана, замрзнато овошје, семиња, јаткасти, путер од кикирики) или шејков да го консумирам 7:15 некаде па тренинг а после тренингот протеин а уште една доза во протеин во текот на денот. Иначе според планот имам потреба од две дози протеин според внесот на протеин во исхраната.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.379
Здраво во врска со исхранава ми треба мал совет, планирам да почнам да вежбам од сабајле, станувам во 7 часот а тренингот планирам да биде од 8 до 9 часот. Ме интересира дали е добра идеја да се тренира протеин - тренинг - протеин а потоа доручек кој обично ми се состои од шејк(овес, банана, замрзнато овошје, семиња, јаткасти, путер од кикирики) или шејков да го консумирам 7:15 некаде па тренинг а после тренингот протеин а уште една доза во протеин во текот на денот. Иначе според планот имам потреба од две дози протеин според внесот на протеин во исхраната.
Ovesna kasa i whey pred trening a odma posle trening EAA so dekstroza i po pola sat 10 vareni belki. Seminata ostajgi za pred spienje za so whey.
 
Член од
26 декември 2009
Мислења
263
Поени од реакции
192
High-Protein Plant-Based Diet Versus a Protein-Matched Omnivorous Diet to Support Resistance Training Adaptations: A Comparison Between Habitual Vegans and Omnivores


Conclusion

A high-protein (~ 1.6 g kg−1 day−1), exclusively plant-based diet (plant-based whole foods + soy protein isolate supplementation) is not different than a protein-matched mixed diet (mixed whole foods + whey protein supplementation) in supporting muscle strength and mass accrual, suggesting that protein source does not affect resistance training-induced adaptations in untrained young men consuming adequate amounts of protein.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
High-Protein Plant-Based Diet Versus a Protein-Matched Omnivorous Diet to Support Resistance Training Adaptations: A Comparison Between Habitual Vegans and Omnivores


Conclusion

A high-protein (~ 1.6 g kg−1 day−1), exclusively plant-based diet (plant-based whole foods + soy protein isolate supplementation) is not different than a protein-matched mixed diet (mixed whole foods + whey protein supplementation) in supporting muscle strength and mass accrual, suggesting that protein source does not affect resistance training-induced adaptations in untrained young men consuming adequate amounts of protein.
Стероиди зимале.
 
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
Купете си аir fryer, раат е.
Богами можам да потврдам, стекот како го прави сочен без грам масло тоа чудо е. Башка лесно и едноставно за 15 минути само се прави, без многу замарање.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom