Windows Vista

Oblivion

Matt Akisson
Член од
12 септември 2007
Мислења
3.526
Поени од реакции
128
Види ти што зборуваш еве ти за кернелот

Windows 2000 version 5.0
Windows XP version 5.1
----------------------------------------------------------------------------
Windows Vista 6.0
Windows 7 version 6.1 6.1 (build 7600.16385.090713-1255)

И информирај се не се инати

Во случајов Windows XP Која верзија треба да ја има ? ајде WIndows 7 нека биде 7.0 а Windows XP ? LoL LoL Windows 7 7.0 хахах
Ти прочита што напишав? Ако не, не се обидувам пак да пишам.
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
Значи сума сумарум Микрософт решил дека е време за повторно собирање на пари (и тоа големи, а во бизнисот се тие најважни).....па како ново всушност ни го нуди старото само малку подотерано и препакувано.
Добро точно е тоа дека е чист профит и замка ама има разлика во оперативните системи значи и покрај тоа што делат ист кернел Windows 7 има значајни подобрувања кои доаѓаат до израз, значи не зборувам само за графичките промени, најистакнати се користењето на минимално ниво на рам меморија, енормо брзо стартување итн...
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Добро точно е тоа дека е чист профит и замка ама има разлика во оперативните системи значи и покрај тоа што делат ист кернел Windows 7 има значајни подобрувања кои доаѓаат до израз, значи не зборувам само за графичките промени, најистакнати се користењето на минимално ниво на рам меморија, енормо брзо стартување итн...
Како и да е ...ко ќе излезе званичната (продажната) седмица ние за ич пари за нула време ќе си ја инсталираме.....:vozbud:
.....и среќни и задоволни ќе си ја користиме.....:helou:

МС .....пари од нас не гледа.....
 

Oblivion

Matt Akisson
Член од
12 септември 2007
Мислења
3.526
Поени од реакции
128
Море не ми соли памет

http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_7
Читај

Windows 7 7.0 :pos2::pos2::pos2:
Wikipedia... :place:Тажно е бе ако на википедија се потпирате за некои точни информации.

Гледај го сега ова:

"Windows 7 is Windows 7.0. It has always been "kernel 7.0" if that even means anything. The 6.1 version number, as has been explained many many times, is returned by the versioning APIs for compatibility purposes."

"We named it Windows 7 from the beginning, it wasn't even marketing that originally chose that brand, it was our internal "code name." The builds were versioned at 7.0. It broke compatibility for too many apps/drivers, so we changed the versioning APIs to report 6.1 to reflect the level of compatibility that should be expected by pre-existing software.

I thought we'd been over this. Windows 7 is Windows 7.0. There are far more important things than driver architecture that change (and hell, there are driver architecture changes in Win7)."

"7.0 but it will report itself as 6.1."
Сега е по-факинг јасно, нели?

И by the way, ова го кажува Brandon, вработен во Microsoft кој лично работеше/работи на развивањето на Windows 7.
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Барем да дадеше линк кон постот кај што Брендон го вели тоа.
И ова го кажа само тој и тоа на неофицијаен форум, неовин.


Сега мој кометар. Обично кога прават големи измени во кернелот, значи се менува АПИ и така старите драјвери стануваат некомпатибилни. Оперативниот систем нека ја враќа која сака верзија на програмот, АПИ то е сменето и тоа е тоа.

Можно е да се задржи стариот интерфејс (апи), а внатре функциите да се сменат и да се додат нови.
Тоа е и направено во w7.

Кога го правеле w7 виделе дека нема многу новини и големи разлики во дизајнот па поработиле троа да го направат компатибилен со онај на виста.

Тоа секогаш се прави, кога поправаш програм пробуваш што повеќе да заржиш од дизајнот на класата а да ја направиш побрзо да работи. Ако стариот дизајн ти е лош ќе направиш нов, но ако е добар а имаш грешки внатре во функциите, ќе ги поправиш и можеби ќе додадеш некоја функција повеќе.

Сега е по факинг нејасно, А.
 

CueBaLL

Schizophrenic
Член од
7 декември 2008
Мислења
1.137
Поени од реакции
34
Nekoja dobra verzija na Win Vista 32bitna da mi prati nekoj btw da bide isporbano od nekoj`
 
Член од
22 јули 2009
Мислења
58
Поени од реакции
2
koristam laptop acer,i sakam da go preinstaliram.slusam laptopite imale nekoja opcija koja go vrajka operativnio sistem na pocetoko.pomognete mi okolu ova.
 
Член од
22 јули 2009
Мислења
58
Поени од реакции
2
A? Што?

И зашто би го форматирал ако ПАК САКАШ да ти биде исто?
имало опција да го преинсталираш ком без цд,посебен диск кој што ги чува податоците од оперативнио систем,и со таја опција се бриши цел диск Ц.така е нешто или слично незнам точно
 

_The Great_

Il Genio
Член од
18 јуни 2008
Мислења
5.955
Поени од реакции
3.318
Алкохол 120ка и Даемон ме зезаат нешто на Вистата, чаре нешто ? Благодарам.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
имало опција да го преинсталираш ком без цд,посебен диск кој што ги чува податоците од оперативнио систем,и со таја опција се бриши цел диск Ц.така е нешто или слично незнам точно
Инсталирај!

Norton ghost

или

Acronis True Image
 

Kajgana Shop

На врв Bottom