Windows Vista

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.262
Поени од реакции
1.569
Е па нели викаше прво дека нема подобар оперативен систем од Windows 7? :)
Сега си сменил мислење, инаку јас не се согласувам во тоа дека Vista е иста со Win 7 мислам на крај на краевите според мене значи по тоа што имам видено е дека има голема разлика и со тоа Win 7 не би го заменил за ништо друго. Vista користев долго време и само проблеми ми направи. Па можеби за некого е добра, SP2 има добри промени не викам не, ама сепак до израз повеќе доаѓа Win 7.

Искрено никогаш не сум викал дека Windows 7 или па Windows Vista кој од кој е подобар за мене XP е нај добар и само него го фалaм за жал не го користам толку колку што минам време на Windows 7 И Windows Vista ја ги користам и Vista И 7 ама не ги фалам само XP му е мајката :)
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Ако се подигне споменик на Vista ке треба исто да се подигне и споменик на Windows 7,ако умира Vista ке умира и Windows 7 истото јадро го имаат Windows 7 е побрз од Vista ама не и подобар,истата заштита ја имаат и двата, разликата е само во тоа што Windows 7 не зима толку рам во мирување колку што троши Vista,Windows 8 што ке излева тој ке биде ново програмиран нема да биде правен преку Windows 7 како што е правен Win 7 преку Vista
Јас колку што знам, 7 е одново програмиран (kernel). Затоа и толкава разлика има 7 во однос со сите претходни Windows изданија. Најдоброто нешто што искочило од Microsoft до сега. За понатаму ќе видиме.
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.262
Поени од реакции
1.569
Јас колку што знам, 7 е одново програмиран (kernel). Затоа и толкава разлика има 7 во однос со сите претходни Windows изданија. Најдоброто нешто што искочило од Microsoft до сега. За понатаму ќе видиме.
Не не е одново програмиран,Од Vista е надоградуван Vista e ново програмирна, како Windows 2000 од Windows 2000 e надоградуван до XP за тоа и истите драјвери ги делат
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Не не е одново програмиран,Од Vista е надоградуван Vista e ново програмирна, како Windows 2000 од Windows 2000 e надоградуван до XP за тоа и истите драјвери ги делат
тврдам дека е од windows vista...зш кај мене нешто рестартирав...и се појавува boot logo како у виста:tapp:
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.262
Поени од реакции
1.569
тврдам дека е од windows vista...зш кај мене нешто рестартирав...и се појавува boot logo како у виста:tapp:
да знам и кај мене така прави кога му правев System Restore и беше исто како на Windows Vista :helou:
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
тврдам дека е од windows vista...зш кај мене нешто рестартирав...и се појавува boot logo како у виста:tapp:
Само ова ти е доказот?

Јас тврдам дека е од Windows 98. Истото лого го имаат.
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Само ова ти е доказот?

Јас тврдам дека е од Windows 98. Истото лого го имаат.
Доказ дека вин 7 е базира на виста?
Самиот мајкрософт го кажа тоа.

Верзија на вистата е 6.0.6000 (со сп1 е 6.0.6001 а со сп2 е 6.0.6002)
Верзијата на вин 7 е 6.1.7600
Верзија на XP е 5.1.2600

На програм веријата обично се означува вака:
главна.минорна.билд.ревизија

Значи помеѓу виста и 7 во јадрото има мали разлики (минорната верзија се разликува). Затоа драјверите од виста работат и на 7.

Вин 7 е нормално подобар од виста, ама виста не е за вгроб. Да не беше виста немаше да има и вин 7. А Вистата има и подобро име.
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.262
Поени од реакции
1.569
Доказ дека вин 7 е базира на виста?
Самиот мајкрософт го кажа тоа.

Верзија на вистата е 6.0.6000 (со сп1 е 6.0.6001 а со сп2 е 6.0.6002)
Верзијата на вин 7 е 6.1.7600
Верзија на XP е 5.1.2600

На програм веријата обично се означива вака:
главна.минорна.билд.ревизија

Значи помеѓу виста и 7 во јадрото има мали разлики (минорната верзија се разликува). Затоа драјверите од виста работат и на 7.

Вин 7 е нормално подобар од виста, ама виста не е за вгроб. Да не беше виста немаше да има и вин 7. А Вистата има и подобро име.
Така е
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Доказ дека вин 7 е базира на виста?
Самиот мајкрософт го кажа тоа.

Верзија на вистата е 6.0.6000 (со сп1 е 6.0.6001 а со сп2 е 6.0.6002)
Верзијата на вин 7 е 6.1.7600
Верзија на XP е 5.1.2600

На програм веријата обично се означува вака:
главна.минорна.билд.ревизија

Значи помеѓу виста и 7 во јадрото има мали разлики (минорната верзија се разликува). Затоа драјверите од виста работат и на 7.

Вин 7 е нормално подобар од виста, ама виста не е за вгроб. Да не беше виста немаше да има и вин 7. А Вистата има и подобро име.

Да, да, точно. Тотално заборавив на ова.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Значи сума сумарум Микрософт решил дека е време за повторно собирање на пари (и тоа големи, а во бизнисот се тие најважни).....па како ново всушност ни го нуди старото само малку подотерано и препакувано.
 

Oblivion

Matt Akisson
Член од
12 септември 2007
Мислења
3.526
Поени од реакции
128
Доказ дека вин 7 е базира на виста?
Самиот мајкрософт го кажа тоа.

Верзија на вистата е 6.0.6000 (со сп1 е 6.0.6001 а со сп2 е 6.0.6002)
Верзијата на вин 7 е 6.1.7600
Верзија на XP е 5.1.2600

На програм веријата обично се означува вака:
главна.минорна.билд.ревизија

Значи помеѓу виста и 7 во јадрото има мали разлики (минорната верзија се разликува). Затоа драјверите од виста работат и на 7.

Вин 7 е нормално подобар од виста, ама виста не е за вгроб. Да не беше виста немаше да има и вин 7. А Вистата има и подобро име.
Всушност, претставник на Microsoft рече дека во суштина кернелот не е верзија 6.1 туку 7.0, но софтверот го гледа како верзија 6.1 само за да се намалат проблемите со компатибилност, бидејќи голем дел од драјверите и програмите имаат проблеми доколку наидат на различна прва вредност, нема да можат да се инсталират. Исто така изјави дека доколку софтверот е специфично направен за Win 7, преку него ќе може лесно да се виде дека кернелот си ја има правата верзија, 7.0.
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.262
Поени од реакции
1.569
Всушност, претставник на Microsoft рече дека во суштина кернелот не е верзија 6.1 туку 7.0, но софтверот го гледа како верзија 6.1 само за да се намалат проблемите со компатибилност, бидејќи голем дел од драјверите и програмите имаат проблеми доколку наидат на различна прва вредност, нема да можат да се инсталират. Исто така изјави дека доколку софтверот е специфично направен за Win 7, преку него ќе може лесно да се виде дека кернелот си ја има правата верзија, 7.0.
Преставникот на Microsoft лаже верзијата е 6.1 преку Vista e надоградуван до Windows 7 не е новопрограмиран нели гледаш дека е исто излгедаа како виста,Vista е ново програмирана ако приметиш нема ништо различно со Windows XP некој минимални ситници само.
Значи Windows 8 што ке испаѓа тој ке биде ново програмиран нема ни нај малце да личи на Windows Vista И Windows 7 освен во Aero другото се ке биде ново

Значи сума сумарум Микрософт решил дека е време за повторно собирање на пари (и тоа големи, а во бизнисот се тие најважни).....па како ново всушност ни го нуди старото само малку подотерано и препакувано.
Па со Vista не направи баш добар успех брзо му ја кракуваа и не ја прифатена баш нај нај
Сеа целта е на MS сето ова од Vista да го санкционира да го поправи она што на брзина го изработил на Vista,Vista ми се чини ја работат од 2003 година па 2006/7 јануари ја пуштија во продажба по еден месец одма беше кракната од Paradox и 300 главоболки им донесе,Нај интересно што беше е тоа што MS имаше нов начин на заштита во Windows Vista и беа уверени дена никогаш нема да им ја пробајат и тоа им даде утеха повеќе,повеќе се користат кракувани верзии одколку Оргинали и со тоа ногу опаѓа бизнисот и на... Е сеа
Windows 7 (кодно име Vienna) е започнат да се прави од 2004 ? :) .. Меѓудруго, Виста излезе СЛАБ ОПЕРАТИВЕН СИСТЕМ само затоашто беа некаде на сред градба на 7ца (Виена) па го пуштија за да направат пари бидејќи закаснија во развојот а истовремено им излегоа во пресрет нови идеји бидејќи технологијата од пред 5 години страшно се унапреди... Значи, тоа е целата работа зашто ВИСТА излезе 'глуп, катастрофален' оперативен систем од кој, во секој случај, Мајкрософт направија милјарди долари
 

Oblivion

Matt Akisson
Член од
12 септември 2007
Мислења
3.526
Поени од реакции
128
Преставникот на Microsoft лаже верзијата е 6.1 преку Vista e надоградуван до Windows 7 не е новопрограмиран нели гледаш дека е исто излгедаа како виста,Vista е ново програмирана ако приметиш нема ништо различно со Windows XP некој минимални ситници само.
Значи Windows 8 што ке испаѓа тој ке биде ново програмиран нема ни нај малце да личи на Windows Vista И Windows 7 освен во Aero другото се ке биде ново
Лаже? :pos: Човек, дај види што говораш. :) За Windows 8 знам, туку за 7цата ми беше зборот. Убаво ти објаснив како програмите ја гледаат верзијата на кернелот и зошто. :)

EDIT: И зборуваме за верзијата на кернелот, не дали личи на Vista или не.
 

haCk0r

Customization Windows OS
Член од
8 јануари 2009
Мислења
4.262
Поени од реакции
1.569
Лаже? :pos: Човек, дај види што говораш. :) За Windows 8 знам, туку за 7цата ми беше зборот. Убаво ти објаснив како програмите ја гледаат верзијата на кернелот и зошто. :)

EDIT: И зборуваме за верзијата на кернелот, не дали личи на Vista или не.
Види ти што зборуваш еве ти за кернелот

Windows 2000 version 5.0
Windows XP version 5.1
----------------------------------------------------------------------------
Windows Vista 6.0
Windows 7 version 6.1 6.1 (build 7600.16385.090713-1255)

И информирај се не се инати

Во случајов Windows XP Која верзија треба да ја има ? ајде WIndows 7 нека биде 7.0 а Windows XP ? LoL LoL Windows 7 7.0 хахах
 

Kajgana Shop

На врв Bottom