Diabetes Mellitus

Член од
3 мај 2019
Мислења
17.786
Поени од реакции
9.561
Нема, ќе јадеш огромна салата со минимална количина на маслиново масло и јаболков оцет. Печурки, леќа, моркови, модри патлиџани, тиквички, се варено......ореви како и лен

После 3-7 дена веќе нема да осеќаш глад. 51 ти беше HbA1C???
Тромесечниот е 51....на работа ми е резултатот, незнам дали пишува тоа .
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.738
Поени од реакции
35.026
Благодарам за исцрпниот одговор, царица си ..Браво...
Да, ќе проверам и витамин Д на наредната лабораториска контрола.
Во право си, треба да си купам апарат за мерење шеќер.
...тој што ти го предложив, 50 теста 680 ден (најефтин) и најлесен за ракување, најточен, барем според мое искуство, како ма да немаш дома, па јас два различни ги имам од што ги споредувам, она ниеден немала :facepalm:
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.786
Поени од реакции
9.561
...тој што ти го предложив, 50 теста 680 ден (најефтин) и најлесен за ракување, најточен, барем според мое искуство, како ма да немаш дома, па јас два различни ги имам од што ги споредувам, она ниеден немала :facepalm:
Па дека имаме на работа:toe:но сега купувам одма.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.738
Поени од реакции
35.026
Благодарам за исцрпниот одговор, царица си ..Браво...
Да, ќе проверам и витамин Д на наредната лабораториска контрола.
Во право си, треба да си купам апарат за мерење шеќер.

Почнав со диета, исфрлив бело брашно, благи работи, грицки...но само еден оброк како што велиш, незнам тоа дали би издржала, ќе приумрам од глад:):(
:neetaka: ... не е правилно еден оброк во тек на денот, напротив почести барем 4 ри и послаби оброци, вака огладнета цел ден кога ќе јадеш еднашка има да се ослободи инсулинот да три пати ќе јадеш повеќе во тој еден оброк од што ќе мора да се потроши тој излачен инсулин, на телото не треба шокови на лачење на нагло инсулин по целодневно галдување!
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.738
Поени од реакции
35.026
Тромесечниот е 51....на работа ми е резултатот, незнам дали пишува тоа .
... види ги единиците и референтната вредност, оти има измени!
Па дека имаме на работа:toe:но сега купувам одма.
... така ли? замисли дома наеднаш ти доаѓа ладна пот, мака, почнуваш да се тресеш, вилицата ти се треси, ќе се онесвестиш? што ќе правиш, ќе трчаш на работа? м?
мериш крвен притисок, нормален а тебе лошо, ептен лошо... брза помош ќе викнеш?
- НЕ, туку смирено ја земаш тест лентата ја ставаш во апаратот, една капка крв врз неа, за 5 секунди ќе знаеш дали ти паднал шеќерот во крвта и си ги имаш тие сите симптоми, една лажица мед, бомбона, благо што имаш дома за 10 минути ќе се повлече све, апсолутно ниеден симптом не ќе имаш све ќе се смири, како да не се случиле тие тегоби,
... е сега ти тоа апаратот го немаш дома, трчај на работа, па вечер... аман ма! :(
 
Последно уредено:
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.786
Поени од реакции
9.561
@bijons @Psyside

IMG_20210215_081014.jpg

Денес, два часа после доручек, шеќерот ми беше 4,9.
Докторот ми препиша метморфин 1 таблета од 750 МГР. после оброк, но јас сеуште се мислам дали да почекам со терапија, да видам дали ќе успеам да го доведам у нормала.
Незнам дали метформинот треба цел живот да се пие!?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
Не се мисли пиј го. Биди среќна ако треба да го пиеш цел живот, многу подобро него луѓе што мислат дека не треба.

Што јадеше за доручек? изеди 1 варен компир, и едно јаболкo и мери после 2h. Ако пиеш 1 таблета, пиј ја со главниот и најобилен оброк.

Aко го пиеш, ќе ти треба добра суплементарна поддршка од квалитетни б витамини, особено B12, B1, B6.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.786
Поени од реакции
9.561
Не се мисли пиј го. Биди среќна ако треба да го пиеш цел живот, многу подобро него луѓе што мислат дека не треба.

Што јадеше за доручек? изеди 1 варен компир, и едно јаболкo и мери после 2h. Ако пиеш 1 таблета, пиј ја со главниот и најобилен оброк.

Aко го пиеш, ќе ти треба добра суплементарна поддршка од квалитетни б витамини, особено B12, B1, B6.
Доручкував сендвич од диетален леб со 6 видови зрна од Жито лукс, намачкано малку путер, едно парче кашкавал и свинско пушено вратче.
Не те разбирам, дали мислиш дека веќе сум дијабетичарка и морам со таблети цел живот?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.738
Поени од реакции
35.026
@bijons @Psyside

Прегледај го приврзокот 284377

Денес, два часа после доручек, шеќерот ми беше 4,9.
Докторот ми препиша метморфин 1 таблета од 750 МГР. после оброк, но јас сеуште се мислам дали да почекам со терапија, да видам дали ќе успеам да го доведам у нормала. Незнам дали метформинот треба цел живот да се пие!?
...ти не си дијабетичар, не треба да пиеш метформин (па уште 750 мг а не 500 мг помала јачина, а реков претходно дека само тоа препишуваат), ќе си навлечеш хипогликемични еписоди, па ќе имаш проблеми, ти реков стресната состојба со болеста К19 те доведе во мал дисбаланс на гликозата, но никако не си дијабетичар и како си после К19 со проблеми на плуќа, јетра па и желудникот метформинот „ќе те среди“ онака да не ти текне друг пат да се напиеш!
...после 2ч оброк тебе дури 4,9 шеќерот, на средна референтна вредност и ти ќе пиеш метформин ќе ти спадне на 3,5, па сети се на мене да лапнеш една бомбона пред да се онесвестиш од хипогликемична состојба, ете толку од мене!
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
Доручкував сендвич од диетален леб со 6 видови зрна од Жито лукс, намачкано малку путер, едно парче кашкавал и свинско пушено вратче.
Не те разбирам, дали мислиш дека веќе сум дијабетичарка и морам со таблети цел живот?
Според бројките си, не според гликемија, ама спрема гликозиран хемоглобин. Според она што ти го објаснував на претходната страна, и тоа што си одлучила да го јадеш, мислам дека џабе би губел време да ти објаснувам понатака.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.786
Поени од реакции
9.561
@Kadaif давај трето мислење:(
Тешко мене, кого да слушам сега..еден вика да пијам таблети, друг вика НЕ....:(
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
@Kadaif давај трето мислење:(
Тешко мене, кого да слушам сега..еден вика да пијам таблети, друг вика НЕ....:(
Извади просек од 14 мерења во следните 7 дена, мери 2x на ден, секогаш 2h после јадење.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom