Најекономично греење и ладење

Член од
11 мај 2013
Мислења
53
Поени од реакции
150
Може ли препорака/ совет/ мислење за клима за 50 квадрати соба ? Собата нема изолација.

Буџет околу 50 илјади.
Размислувам за:

1. http://klimi.mk/product/423
2. http://klimi.mk/product/333
3. https://klimi.mk/product/146?fbclid=IwAR3LXNSwbtrc7C3P55-_p5JqSRJaEo5dyCjP82RVJ7w28anLyPoIqUEl8U0
4. http://klimi.mk/product/353

И ме интересира дали е парапетна клима попаметна опција ?
Вметни ја и оваа во изборот, има еден куп задоволни корисници
 
Член од
17 октомври 2020
Мислења
27
Поени од реакции
67
Moze li neko da mi odgovori sta upravlja paljenjem kod Gree klime posle zavrsenog defrosta?
 
Член од
2 јануари 2012
Мислења
234
Поени од реакции
281
Многу пара за клима која би греела изолирана спална 16 квадрати а потреби од само 20*С....
ke ja razgledam opcijata so sasmsungov... so toj cenoven rang najverojatno bi bila kineska...i za barana t 20 najverojatno bi rabotela on/off preodnite periodi.prioritet sekako pomala bucavost i sekako ekonomicnost..
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.904
Поени од реакции
8.006
Многу пара за клима која би греела изолирана спална 16 квадрати а потреби од само 20*С....
но доколку си решен квалитет, со некој јапанец Mitsu Daikin Toshiba.... нема да погрешиш со ниту еден.
Но јас, би играл вака. Иако користам кинеска клима која си врши работа... сепак повеќе би верувал на кореанците кога е во прашање квалитетот долговечноста и точноста на податоците .... иако е доста “извикана“ клима (бренд) за потреби како твоите би одел на овој модел на Самсунг од 30 симнат на само 20карти. модел кој сите 09ки во ценовен ранг до 30,000 ќе ги изеде за доручек.... на комерцијални портали гледам по чуждина и многу поскап од 600 Евра се нуди! Овде Сетек вели само 20,000 за ова клима (скоро ја рекламираа на флаер)... која може да испорача до 4,5kW/h ретки се и 3,5 ки во тој ценовен ранг кои тоа го можат...
Прегледај го приврзокот 282524
Прегледај го приврзокот 282525

или ако сакаш да одиш на појако нешто...нешто што влегува во твојот буџет, клима која реков и предходно во Финска се продава и чини https://www.netrauta.fi/ilmalampopumppu-samsung-premium-comfort-35-wifi 1500 Евра (вероатно има зошто) или само 50 Евра помалку од Mitsubishi LN.... и велат тие наменета за простории од 10-130м2 (она 130 за пасивни куќи, а она 10м2 се однесива за многу тивко работење 18dB и на новиот иновативен систем на внатрешна за “безветерно“ Windfree дување или така нешто)... инаку од Нордик оваа клима наменета пред се за греење... има греач на тацна и на кондензатор па може до -25..
Прегледај го приврзокот 282526
Прегледај го приврзокот 282527
но ќе повторам сето ова изгледа многу добро само на хартија или монитор, тоа е само мое мислење кога би имал дилема меѓу кинез и Самсунг во иста ценовна категорија...
Автоматски споено мислење:


Дени, веројатно мислиш на Амбер 5,5ка, а не 3,5.... се работи за потреба за греење на неизолиран простор од 50м2!?
Ова со Самсунгот е премногу добро за да биде вистинито. Знаејќи ги Сетек, ништо чудно да имааат помешано со ознаките и ова да е некоја е.у. верзија која не е ни блиску со таа финската.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.170
Поени од реакции
2.198
Ова со Самсунгот е премногу добро за да биде вистинито. Знаејќи ги Сетек, ништо чудно да имааат помешано со ознаките и ова да е некоја е.у. верзија која не е ни блиску со таа финската.
Eve ima dve serii na Samsung Nordic,ednata e so freon 1,05kgr,a drugata so 0,92kg
Ovaa ovde so se nudi e so 0,92kg
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Ова со Самсунгот е премногу добро за да биде вистинито. Знаејќи ги Сетек, ништо чудно да имааат помешано со ознаките и ова да е некоја е.у. верзија која не е ни блиску со таа финската.
Можно е, но и во Хрватска се тука некаде со СЕТЕК цените... 5000Kn https://www.ekupi.hr/hr/Kućanski-aparati/Grijanje-i-hlađenje/Klima-uređaji/Klime-za-dom/Samsung-klima-uređaj-AR12NXWSQWKNEE-Nordic-Comfort/p/EK000329849 и СЕТЕК сега како да чисти залиха од 30 на 20 и од 45 на..... сепак 40 карти го поскапеле малку појакиот изгледа ја читаат темава!? :P До пред неколку дена беше 37,5К... и мислам дека иако Samsung нудат во послабите модели Midea.... ова е баш Samsungа.
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
2.5 или 2.7 беше на греење кога гледав. Побарајте малку Пдизајн де.


Едит:
Изволте. 2.5 PdesignH било при 4.6 scop.

Ете зошто е таква цената.
 
Член од
30 ноември 2019
Мислења
258
Поени од реакции
465
Za vo spalna soba sekako ide Samsung.
So kineska klima moze da izleze da spies u hodnik ili vo spalna ama so isklucena klima.
:toe:
Bashka ako gledas brojki od Samsung sho se sigurno tocni I brojki od kineska klima sho im do davaat 3 od karti na kraj hmm.
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
2.5 или 2.7 беше на греење кога гледав. Побарајте малку Пдизајн де.


Едит:
Изволте. 2.5 PdesignH било при 4.6 scop.

Ете зошто е таква цената.
Фино де... за 16 квадрати колку треба да е...!? Дури и за 30m2!?..... Мене P-design 3,5 за 80 M2 некако ми е чудно ... но не и 2,5 за soba 4X4 .... или за 25-30 квадрати!
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
2.5 или 2.7 беше на греење кога гледав. Побарајте малку Пдизајн де.


Едит:
Изволте. 2.5 PdesignH било при 4.6 scop.

Ете зошто е таква цената.
Eve go i Nordicot na @Dr Zmigo so PdesignH 2.1 :pos:
ar09rxwxcwkneu-energylabel.jpg

A be @zmigavec ednas da pogodese klima, ednas...ama ni za ednas ne te biva :facepalm:
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Фино де... за 16 квадрати колку треба да е...!? Дури и за 30m2!?..... Мене P-design 3,5 за 80 M2 некако ми е чудно ... но не и 2,5 за soba 4X4 .... или за 25-30 квадрати!
Важно е да не се лажеме. Ако ги знаеме параметрите според кои играме е лесно. Затоа е битен еуровент.

Овде читаш 4KW па после 4.6scop. А во спецификации е 2.5KW.

Не е важно дали е многу или малку, важно е информацијата да е точна. Понатаму секој ќе си одлучи.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.440
Поени од реакции
2.726
Rasprasajte se malce za Samsung klimite pred da gi predlagate... se otepaa od reklamacii, problemi
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Важно е да не се лажеме. Ако ги знаеме параметрите според кои играме е лесно. Затоа е битен еуровент.

Овде читаш 4KW па после 4.6scop. А во спецификации е 2.5KW.

Не е важно дали е многу или малку, важно е информацијата да е точна. Понатаму секој ќе си одлучи.
нема лага нема превара, но за 18м2 буџет 38К јапанец па и нема изгледа. А 2,5kW... ќе да се доволни за просторот и потребите !? ...во ладна зона пак вели PdesignH 3,1... но сето е неважно, ако се земе за потребите греење на 16м2 спална на 20*С... А и како предност на квалитетот на Samsung во споредба со кинеските...
1612554169888.png
и велам предност за во спална е барем декларирана... многу тивка внатрешна 17dB и веројатно како предност може да се земе специфичната внатрешна на Samsung моделите со Windfree без чуство на ветер .. што тоа и да значи!?
Во секој сл за таа квадратура простор, пред овој го предложив другиот модел на Sаmsung од 9,000BTU, сега намален од 30,000 на 20,000.... i 2.1 da e PdesignH... безначајно е! Очекувањата се тие: 20*С во спална 16м2 изолиран простор. Мене барем квалитетот, долготрајноста и тивката без-ветерна работа за такви потреби би ми биле приоритет. Но секако можеби ќе ме демантираат, или предложат нешто друго...!?
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.549
Поени од реакции
7.314
Вметни ја и оваа во изборот, има еден куп задоволни корисници
Navedi barem eden zadovolen od Tundrata sto si ja posocil !!
Hmmm da se prisetime kolku verzii imase Tundra, na R410, Pa tundra Green, pa Tundra Plus, ovaa ke da e Tundra Minus :D
Jer sve sto je Tundra nije isto...za 2god oslabela celi 3kg i kaj i da e ke go stigne Tosot12 ;)
Ova garant ima ednoreden izmenuvac, od Mitsu kompresor koga bese na R410A prejde na Hitachi ama bese 37kg...sea RECHI kompresor da ne ima sto e tolku polesna :D
Arno vi pravat za ista cena razlicni masini vi sitkaat ama site bile Tundra i bile zadovolni :)

Tundra2 1U50MEEFRA.jpg
Tundra 1U50MEEFRA.jpg
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom