Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
14 јануари 2019
Мислења
151
Поени од реакции
229
подобро ти е да однесеш дополнителни документи и тоа по линија на поредок дедо (роден 1900-1918) , татко и обавезно потврда од клуб Струмица (ако ти треба бр на мобилен од Лазар пиши), по ново одбиваат ако се иде по линија братучед, тетка, вујко итн. Доколку си терал процедура со посредник, додека си на задолжителна носете дополнителни документи.
Јас имав аплицирано исто преку тетка и ми потпишаа указ. Значи со исти документи бевме јас мајка ми и сестра ми, мене ми потпишаа, а сестра ми ја одбијаа. Само јас и мајка ми добивме со исти документи (чиста среќа). Али како што пиша Калеб подобро ти е да однесеш дополнителни документи, предок од 1900-1918 и потврда од здружението на бугари. Само не чекај носи побрзо оти после да не биде касно.
 
Член од
6 април 2017
Мислења
333
Поени од реакции
444
Denes gi prasav dali e stignato pismoto za adresa,proverija, vikaat ne e, kon sredinata na mesecot da se javam pak. Drzavjanstvoto go podignav na19.11.
 
Член од
12 ноември 2019
Мислења
1
Поени од реакции
1
Zdr decki nov sum na forumov,sakam da prasam za info..Na intervju bev u BG 01.10.2018,broj na prepiska 12266/2017..E sea nz tocno od koj mesec sum na polozitelno,pa sakam da vidam mislenje koga bi mozelo da cekam potpis..Inace preku roditel ja teram cela postapka..pozz
 
Последно уредено:

Kaleb

Where we’re going, we don’t need roads!
Член од
15 август 2020
Мислења
393
Поени од реакции
2.948
Zdr decki nov sum na forumov,sakam da prasam za info..Na intervju bev u BG 01.10.2018,broj na prepiska 12266/2017..E sea nz tocno od koj mesec sum na polozitelna,pa sakam da vidam mislenje koga bi mozelo da cekam potpis..Inace preku roditel ja teram cela postapka..pozz
отприлика ќе чекаш околу 8 месеци до указ од денот кога си влезен во положително.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom