Најекономично греење и ладење

Член од
17 октомври 2020
Мислења
27
Поени од реакции
67
Vo akvariumot snimil video 10min, neka snimi 10min video so климата mesto 1min pa ke zborime. Ti pa odma se napali ke padne Strelco :)
Zа 22C na izdiuv i odlicen COP има од 5.26
Ke zborime?
Evo samo za Strelec izduv 22c na grijanje malo duze od 1min :sekc:
Zabolila me ruka, a ako treba snimicemo i duze samo nek Strelco kaze

https://youtu.be/5sC3t5hH4bY

Screenshot_20210201_141822_cn.com.broadlink.econtrol.international.jpg
 
Член од
16 април 2019
Мислења
377
Поени од реакции
529
Ke zborime?
Evo samo za Strelec izduv 22c na grijanje malo duze od 1min :sekc:
Zabolila me ruka, a ako treba snimicemo i duze samo nek Strelco kaze

https://youtu.be/5sC3t5hH4bY

Прегледај го приврзокот 282059

Cuci ekstar klima stedliva si imas namestena na 23 a izduv 22 eden stepen pomalku izduvuva toplina cudno no vistinito Sigurno nema freon vikni si serviseri neka ti e sredat vaka gabe struja troses a ne zgrejan si a u sobata sigurno e 18 stepena isto kako nadvor da sedes sega e 16 stepena.
Vikni majstor i ke zavrse rabota ili nakaci temperatura 26 e rokni pa vidi so izduv ke ima a ne ti si se uzvil za 22 stepena izduv a potrosuvacka 90w na mojta samo 2 te turbini tolku trosat sega ke spodelam video za potrosuvacka za cel januari.
Автоматски споено мислење:

Eve pomina mesecot januari pa da spodelam video od samiot merac kolku e potrosila klimata spored nego i so koja potrosnja si raboti momentalno videoto vcera okolu 16h e snimeno se gleda raboti so 1089 vati a za cel mesec januar potrosila 3616 denari kade eden kilovat e namesten na 5.5 denari a i pogrosila 650 kw mislam taka bese najvisoka potrosuvacka 3500 wati toa sigurno e pravila defrost nokno vreme inaku denje i nasabajle navecer dokaj 23h ne sam e slusnal da prave defrost.
Inaku zagrevam 50 kvadrata dnevna plus hodnik i dve detski sobi ispaga okolu 80 kvadrata so klima Inventor Nemesis Pro 7kw prezadovolen od potrosuvacka a i zatotoplen sum ubavo.

 
Последно уредено:
Член од
30 ноември 2019
Мислења
258
Поени од реакции
465
:чда:
И што ке ни кажеш ? Дека 40+12+5 м2 + купатило дека се 76м2,ај пресметај пак па јави се.
40+12+5 = 57м2 + купатилo од 5м2 се 62м2, и сеа што споредба правиш со 76м2 плаќале 40 000ден за цела година ???
ЗНачи кога ке ви дадат задача да пишете по кавадаречки од тоа климите прво провери мацо на тоа телефонот дека и дигитрон имаш, не е телефонот само за Фејсбук :)
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.193
Поени од реакции
2.867
Многу сте ми тивки.... морам да ве размрдам :)
А и ветив денско видевце...
Еве денес какви бројки вадеше MitsuLN35VG.... утре добиваш видевце, stay tuned ;)
COP-от вака од око.... 7~8



AccuWeather прогнозиве велат дека наредниве 2 недели нема да има минусни температури ни дење ни ноќе.... што значи дека поголемиот дел од денот ќе се грееме со по 200w на саат :)
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.440
Поени од реакции
2.726
Skoto site modeli na singl klimi denovive rabotat so 200W, multisplit so 300W.... nisto novo.
 
Член од
30 ноември 2019
Мислења
258
Поени од реакции
465
Многу сте ми тивки.... морам да ве размрдам :)
А и ветив денско видевце...


COP-от вака од око.... 7~8



AccuWeather прогнозиве велат дека наредниве 2 недели нема да има минусни температури ни дење ни ноќе.... што значи дека поголемиот дел од денот ќе се грееме со по 200w на саат :)
Si pomeshal zicite, ne se gleda dali nadvor snegot se topi, cop ti e 6.9, na dalinskoto imash fleka od kechap, zapushena ti e cefkata od uMivalnik, ne ti dihta vratata od garaza, vcera si piel raki ja-treba I denes da pies zatoa ne ti e tocno merenjeto.
 
Член од
15 ноември 2020
Мислења
24
Поени од реакции
33
Не е точно. И да ја држиш во фиксен фан си имаш модулација во распонот на модулирање на компресорот...Само може издувот да ти биде поладен или потопол во зависност од температурата....Ама ај да не се расприкажуваме сега....

Иначе денес разгледувавме клима за мој роднина...и цените се заминати нагоре....AP50 која првично беше мојот избор била околку 90.000.

Како интересна опција ми западна Fujitsu KMTA18 за под 70.000 која исто како и Mitsubishi-то AP50, има декларирани 4,7KW на -15 i Eurovent тест.

Е сега дали се стварно овие ознаки..и дали воопшто ја имаат на лагер се други прашања....А и генерално порачувањето по карго носи други проблеми ако треба да се расправаш за сервис....

Па затоа некоја да не има искуство со Хидросет....?
4.7kw AP 50 dava na minus 15 bravo ako e taka. tie mislam vo turcija se prouzveduvaat za vnatresnata sum siguren deka e turcija a za nadvoresnata nez
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
4.7kw AP 50 dava na minus 15 bravo ako e taka. tie mislam vo turcija se prouzveduvaat za vnatresnata sum siguren deka e turcija a za nadvoresnata nez
Така имаат декларирано и кај нив во техничките спецификации и на Eurovent како TOL капацитет на -15.

Иначе, овдека мислам дека некој имаше коментар дека TOL тест всушност не се изведувал а ведноста била екстраполирана од тестовите на partload но изгледа дека го има избришано.

Но упатството на Eurovent го побива ова. TOL тест се изведува и можеби е овој тест е најрелевантен, бидеќи се изведувал без никакви приклучни уреди и најмногу, онака како што би се користел од крајниот корисник со цел на се избегнат некакви манипулации со со софтверот.

Еве што вели Eurovent:

"Run up test at TOL is done without using any specific start up procedure or attached hardware to the sample. The unit is run as the end user would do, in order to confirm that no specific software routine other than normal usage operation is used."

Ова е од фајлот TECHNICAL CERTIFICATION RULES OF THE EUROVENT CERTIFIED PERFORMANCE MARK страна 26.

А еве и линк до фајлот со https://www.eurovent-certification.com/sites/default/files/2020-02/AC_TCR_2020.pdf

Иначе треба баш добро да се разгледа при изборот. Колку што забележав, редовна појава е да се користи ист компресор низ неколку големини, само се ограничува софтверски, па може да се случи на пример помеѓу 2,5 и 3,5 да нема големи разлики бидеќи имаа ист компресот па на 4,2 да има непропорционално голем скок во капацитетот бидеќи го користи истиот компресор кој се користи и во 4,2 и во 5 и во 6.

Така на пример LN50, AP50 и AP60 го користат истиот компресот. Amber 09 и Amber 12 мислам дека го користеа истиот компресот. Има многу вакви случаи.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Многу сте ми тивки.... морам да ве размрдам :)
А и ветив денско видевце...


COP-от вака од око.... 7~8



AccuWeather прогнозиве велат дека наредниве 2 недели нема да има минусни температури ни дење ни ноќе.... што значи дека поголемиот дел од денот ќе се грееме со по 200w на саат :)
Mitsu Fh25 nema sansi da raboti vaka.
Minimum Na prva 280w na vtora 340-380w( prva e preslaba za dobro da gree kako kaj mene 15m2 i togas treba 2ra fan ama i odi on off cesto)Mitsu go ima izdelkano minimumot ama kaj LN 35 od 80karti ( oficijalno) Kaj AP35 minimumot e okolu 300w a kosta 60karti. Ama toa sto mu fali e autofanot sto e nefunkcionalen.
Mnogu pari za minimum od 200w
Eve hansolot sto go imas za 36karti ima 120w minimum:)
Cop 7-8 ama da ja stavis vo 4ta :)
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Mitsu Fh25 nema sansi da raboti vaka.
Minimum Na prva 280w na vtora 340-380w( prva e preslaba za dobro da gree kako kaj mene 15m2 i togas treba 2ra fan ama i odi on off cesto)Mitsu go ima izdelkano minimumot ama kaj LN 35 od 80karti ( oficijalno) Kaj AP35 minimumot e okolu 300w a kosta 60karti. Ama toa sto mu fali e autofanot sto e nefunkcionalen.
Mnogu pari za minimum od 200w
Eve hansolot sto go imas za 36karti ima 120w minimum:)
Cop 7-8 ama da ja stavis vo 4ta :)
Не верувам дека минимумот кај AP35 e 300W. Па кај SF50 минимумот е околку 250W што може да го држи подолго време.

Иначе најниско Mitsubishi Heavy 35ZS-W што го имам видено беше околу 180W и имаше млак издув.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Не верувам дека минимумот кај AP35 e 300W. Па кај SF50 минимумот е околку 250W што може да го држи подолго време.

Иначе најниско Mitsubishi Heavy 35ZS-W што го имам видено беше околу 180W и имаше млак издув.
Kaj SF50 vo.koja.brzina 250w?- dali zgolemuva brzini nsmestena na auto fan?
Kaj Ap35 imaa mereno na bg forumot.
Heavi se sosema drugi nemaat dopirna tocka so elektrik.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom