Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
14 јануари 2019
Мислења
28
Поени од реакции
8
Zdravo edno prasanje vo vrska so podiganje na pasosot se slikav pred mesec i pol vo konzulatot vo bt prasanjeto mi e dali treba da se javam vo konzulatot ili ke me pobarat tie za da go podignam.
 
Член од
17 декември 2020
Мислења
17
Поени од реакции
2
Јас се сликав на 26 октомври во БТ. Денес направив 3 месеци, се јавувам во конзулатот ама не креваат, дали би требало да е стигнат пасошот и дали треба закажување претходно за да го подигниш?
Јас се сликав тука во Скопје во амбасадата се надевав дека за еден месец ќе биде,а незнам ниту јас како е за подигање истото ќе го прашав,ако има некој инфо нека каже.
Автоматски споено мислење:

Zavisi kaj si se slikal.Ako e vo Sofija za 22 do 25 dena, imascopcija i za tri dena ili 1 den Preku ambasada treba da cekas 3 do 4 meseci, zavisi.
Јас се сликав тука во Скопје во амбасадата се надевав дека за еден месец ќе биде,а незнам како е за подигање ,ако има некој инфо нека каже.
 
Член од
11 февруари 2020
Мислења
186
Поени од реакции
166
Mozno li e da ima dadeno pogresno brojce za proverka posrednikot veli deka e do pinot ke go ispecatil

Sent from my SM-G960U using Tapatalk
 

Kaleb

Where we’re going, we don’t need roads!
Член од
15 август 2020
Мислења
393
Поени од реакции
2.948
барселона за брат ти промена очекувај почеток на следен месец друже, сакав да прашам за тие што се на финална Август дали има некоја промена но ти ми одговори, ти благодарам. Предходно се чекаше 3-4 месеци на финална, сега по старо отидоа да чекаме до 6 месеци. Мене тастатурава ми се искрши од проверување и ништо сеуште.
 
Член од
16 септември 2019
Мислења
110
Поени од реакции
120
Izlezeno brojce posle 6 meseci pozdrav na site dosta bese dosada imajte site nadez ke bide se sega druga cekanja daj boze da bide na site preku roditel . Posrednik Mitko Janev i Suzana Janeva . Konzulat Bitola

Sent from my SM-G960U using Tapatalk
Kako dozna deka brojceto ti izleglo, preku posrednikot, tie te izvestija ili sam si prasuvase povremeno?

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
11 февруари 2020
Мислења
186
Поени од реакции
166
Kako dozna deka brojceto ti izleglo, preku posrednikot, tie te izvestija ili sam si prasuvase povremeno?

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
Posrednikot go zemal od sofia ministerstvoto meguvreme se javuvav i jas vo konzulatot no pak ne izleguva status pise lipsvat dani
I od konzulatot mi rekoa isto kako i posrednikot moze ima nekoja greska vo pinot
Sent from my SM-G960U using Tapatalk
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.106
Поени од реакции
3.952
Бранко по 6 месеци од интервју конечно го внесоа во систем и дочека да добие бројче и на крај не му ни функционира. Додека да стигне на ред до указ Македонија веќе во ЕУ ќе влезе :pos:
 

Kaleb

Where we’re going, we don’t need roads!
Член од
15 август 2020
Мислења
393
Поени од реакции
2.948
и јас само што се израдував за Бранко он одма постирал не функционален пин. Интервју во конзулат/амбасада нели е за проверка само со Потребителско име: хххх/2021 ? Пин немаше потреба? Провери кај посредникот нека ти скенира и прати да не си згрешил едно бројче во пишувањето од возбуда?
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
715
Поени од реакции
1.232
Posrednikot go zemal od sofia ministerstvoto meguvreme se javuvav i jas vo konzulatot no pak ne izleguva status pise lipsvat dani
I od konzulatot mi rekoa isto kako i posrednikot moze ima nekoja greska vo pinot
Sent from my SM-G960U using Tapatalk
Ako go zemal od Sofija... Kje proveruvas vo gornite polinja Na Web sajtot na MP... Megjutoa posrednikot neka ti go dade tocniot broj na prepiska I tocniot pin.... :) ili ti bidi siguren kade pisuvas broj na prepiska, kade broj na pin ( Mislam redosledot na polinjata) :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom