Најекономично греење (затоплување)

Член од
17 октомври 2020
Мислења
27
Поени од реакции
67
Pozdrav,

Imam dvije klime Hansol Gwh12tb-s3dna2d 2018 godina.
Interesuje me da li je neko imao slicnih problema i ako jeste kako je rijesio.

1.Kada se ukljuci klima za 10min se iskljuci jer senzor temperature ocita da je temperatura veca od zadate za 2c.

2. Kada klima uradi defrost ostane ugasena i ceka da trenutna temperatura opadne ispod zadate temperature.

3. Klima kada odrzava temperaturu stalno radi na snazi od 100w do 500w.
Malo hladi pa malo grije.
Kada se spusti na 100w mjerio sam da duva vazduh temperature 21c a zadata temperatura je 23c.

4. Kad se klima ugasi treba joj puno vremena da senzor temperature registruje promjenu i da se opet upali.
Kuca vec hladna a klima se ne pali.

Nadam se da me razumijete i da mozda imate rjesenje.
 
Член од
8 октомври 2020
Мислења
64
Поени од реакции
144
Klima nema kontrolnu brzinu na grejanju to je najveći problem.Alen i ekipa sa drugog foruma lažu ljude da su Gree klime dobre a ustvari ispada da je Vivax stabilnija klima.Evidentno je i da je podforum Gree plaćen da reklamira te Gree klime i banuju svakog ko se žali da mu Gree klima ne radi dobro.Kad se neko požali da mu klima loše radi napadne ga tih 4-5 Gree botova i kljuca u mozak i ubeđuje da je ustvari sve ok.Nema tu rešenja za tu klimu osim da ih prodaš nekome.Hansol je dobar za neke prodavnice magacine
i tako ne stambene prostore.Šta da ti kažem navukli su te na tanak led poverovao si im i to je to.Mogao si da prođeš puno bolje sa Fujitsu LUCA12 ili vrhunska a nešto skuplja Fujitsu LTCA12.Oni se na onom forumu plaše od Fujitsu klima zato što znaju da rade neuporedivo bolje nego Gree i zato vole da pljuju po Fujitsu klimama mada su Gree klime kao igračke u odnosu na Fujitsu.Upališ je i radi greje zaboraviš da radi nema da te boli glava od nje.Generalno gledano Gree klime su loše ali imaju jak marketing ali već imaju puno problema sa kupcima.Navukla te ekipa pokvareni su kao pokvareno jaje i nepošteni.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Pozdrav,

Imam dvije klime Hansol Gwh12tb-s3dna2d 2018 godina.
Interesuje me da li je neko imao slicnih problema i ako jeste kako je rijesio.

1.Kada se ukljuci klima za 10min se iskljuci jer senzor temperature ocita da je temperatura veca od zadate za 2c.

2. Kada klima uradi defrost ostane ugasena i ceka da trenutna temperatura opadne ispod zadate temperature.

3. Klima kada odrzava temperaturu stalno radi na snazi od 100w do 500w.
Malo hladi pa malo grije.
Kada se spusti na 100w mjerio sam da duva vazduh temperature 21c a zadata temperatura je 23c.

4. Kad se klima ugasi treba joj puno vremena da senzor temperature registruje promjenu i da se opet upali.
Kuca vec hladna a klima se ne pali.

Nadam se da me razumijete i da mozda imate rjesenje.
Procitaj go upastvoto za upotreba prvo.
Imas Ifeel, za greenje rabori ja so ifeel.
Klimata ti e super
Автоматски споено мислење:

Klima nema kontrolnu brzinu na grejanju to je najveći problem.Alen i ekipa sa drugog foruma lažu ljude da su Gree klime dobre a ustvari ispada da je Vivax stabilnija klima.Evidentno je i da je podforum Gree plaćen da reklamira te Gree klime i banuju svakog ko se žali da mu Gree klima ne radi dobro.Kad se neko požali da mu klima loše radi napadne ga tih 4-5 Gree botova i kljuca u mozak i ubeđuje da je ustvari sve ok.Nema tu rešenja za tu klimu osim da ih prodaš nekome.Hansol je dobar za neke prodavnice magacine
i tako ne stambene prostore.Šta da ti kažem navukli su te na tanak led poverovao si im i to je to.Mogao si da prođeš puno bolje sa Fujitsu LUCA12 ili vrhunska a nešto skuplja Fujitsu LTCA12.Oni se na onom forumu plaše od Fujitsu klima zato što znaju da rade neuporedivo bolje nego Gree i zato vole da pljuju po Fujitsu klimama mada su Gree klime kao igračke u odnosu na Fujitsu.Upališ je i radi greje zaboraviš da radi nema da te boli glava od nje.Generalno gledano Gree klime su loše ali imaju jak marketing ali već imaju puno problema sa kupcima.Navukla te ekipa pokvareni su kao pokvareno jaje i nepošteni.
Zdravo nov botu..... hahahha
Ajde nauci makedonski pa pisuvajkoga veke delis soveti.
 
Член од
30 ноември 2019
Мислења
258
Поени од реакции
465
Се случува понекогаш за време на дефрост (претпоставувам кога ќе заврши) да се слушне јак удар, а потоа снажно шуштење. Која е причината?
Mn mokjna u-crown bila zatoa pukala taka isto I kaj drugarmi.
Posle decata na bajacka treba da gi nosis ama bitno e Mnogu mokjna
Автоматски споено мислење:

@Sv B

Procitaj ga ti, ako se, ima, nesto posebno procitati.
Jeli treba sa I feel posle defrosta da klima, ostane ugasena ili da nastavi sa radom?
Jeli super da je sa I feel zadata temperatura 23c a da klima na izduvu duva vazduh temperature 21c?

Kineska logika
 
D

Deleted member 95595

Гостин
nego najsmesnoto ke bide ako voopsto nema ni FH tuku samo u muabet da se ukluci da si pravi interesno hahahhaha
Јас имам ФХ и сум маж и климата е чудо на природата и не знам шо ќе праев ако не ја имав. На работа сум во моментов, а мислам на климата, ми фалит. Те сакам ФХ!
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Јас имам ФХ и сум маж и климата е чудо на природата и не знам шо ќе праев ако не ја имав. На работа сум во моментов, а мислам на климата, ми фалит. Те сакам ФХ!
Narkomanska rabota
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Јас имам ФХ и сум маж и климата е чудо на природата и не знам шо ќе праев ако не ја имав. На работа сум во моментов, а мислам на климата, ми фалит. Те сакам ФХ!
A krcka plastikata?
Автоматски споено мислење:

Ко
Pozdrav,

Imam dvije klime Hansol Gwh12tb-s3dna2d 2018 godina.
Interesuje me da li je neko imao slicnih problema i ako jeste kako je rijesio.

1.Kada se ukljuci klima za 10min se iskljuci jer senzor temperature ocita da je temperatura veca od zadate za 2c.

2. Kada klima uradi defrost ostane ugasena i ceka da trenutna temperatura opadne ispod zadate temperature.

3. Klima kada odrzava temperaturu stalno radi na snazi od 100w do 500w.
Malo hladi pa malo grije.
Kada se spusti na 100w mjerio sam da duva vazduh temperature 21c a zadata temperatura je 23c.

4. Kad se klima ugasi treba joj puno vremena da senzor temperature registruje promjenu i da se opet upali.
Kuca vec hladna a klima se ne pali.

Nadam se da me razumijete i da mozda imate rjesenje.
Кога оди во дефрост занае некогаш да поседи исклучена.
На ifeel ке ти работи доста порочно.
Ако ти работи од 100-500вати значи имаш изолација и ниско модулира.
Колку е пониска спушта подобро цопот е повисок.
Пример тошиба спушта до 170вати во трета фан тоа е некаде 550m3/h
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Se gleda deka si drkagija golem od inaet za bratot tvoh si si zemal mitsubusi budejki toj zemal dva Ambera i ti da se pokazes eve najskapata ke ja zemam i sto fajde koga nemozes da zagrees 2 sobi otvaras zatvaras vrati i ke mi kazes mojava kako raboti gledaj e tvojata so 2000w raboti dve sobi ne moze da zagree sramota hahahahaha
Sum pisuval so 1100w si tera i si zagreva kako sto treba ne e celta da raboti kako tvojata na maksimum da trose kako luda mara i pak ne zgrejan si.
Spored uslovite taka si raboti i klimata i e perfektna a sto jas nenormalen da ne sum da e stavam na 31 stepen i da kace potrosuvacka od 3500w i zosto mi e toa potrebno za da dokazuvam ovde deka trose i deka ima izduv nad 60 stepena.
Ahde zemi si oste edna pa grej si cel sprat i uzivaj si doma na toplo a ne vaka otvori zatvori vrata da praves.
Види вака, пред да продолжиш да се смешкаш и да си пееш трала лала лала.....треба веќе да ти е јасно дека мојата клима во секој аспект е супериорна од твојата.
За тоа колку сум стоплен и дали да си купам уште една клима е моја работа. Можеби до година ако ја поврзам трпезарјата со дневниот простор... Можеби... Засега оваа испадна дека ми е повеќе од доволна ;)
А ако тебе ти треба уште една 7мица слободно да си купиш... море земи си Нордик овој пат. Дури има од тие добрите... да не снема... гледаш и Грее почнаа да ги вадат лесни надворешни единици со мали компресорчиња.

За дркаџија и инаетџија и такви глупости, во 2018 јас прв зедов Хансол пред братот да ја земе првата Амбер.
Арно ама на работа од 2011 користам Тошиби па откако увидов разлика со Хансолот се одлучив следно да си земам поскап Јапанец.

Така да друже, престани да се бламираш страмота е... и интелигентни луѓе читаат по темава, не се сите пациенти како што си мислите дека ги правите.


Изгледа "Skopjance" претерал и во Србија, па еве ги тука да го разоткријат :pos:
Тоа и јас ќе коментирав... изгледа и во комшискиве држави форумите за клими се опседнати од грее-банда пропаганда.

Додуша... малку чудно што баш денес има двајца нови членови што пишуваат на српски, ама ај бидете луѓе, спуштете топката, ако знае некој да им помогне/одговори нека им одговори без кавги и омаловажување. Тоа со офсетот подесувањето кажете им го како беше, го имаше претходно некој објаснувано...

Кога оди во дефрост занае некогаш да поседи исклучена.
Сериозно, па не сум заприметил.... ама не седам во таа соба... секогаш онака на поминување сум 10 мин макс.
А ова као мана или така треба да биди?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Pozdrav,

Imam dvije klime Hansol Gwh12tb-s3dna2d 2018 godina.
Interesuje me da li je neko imao slicnih problema i ako jeste kako je rijesio.

1.Kada se ukljuci klima za 10min se iskljuci jer senzor temperature ocita da je temperatura veca od zadate za 2c.
Normalno je da je temperatura veca za 2C na visini 2,5m
2. Kada klima uradi defrost ostane ugasena i ceka da trenutna temperatura opadne ispod zadate temperature.
Ta klima retko kada uradi defrost jer ima dosta veci izmenjivac, nije mi jasno kako si дефрост и primetio, da ne spavas pored klime?
3. Klima kada odrzava temperaturu stalno radi na snazi od 100w do 500w.
Malo hladi pa malo grije.
Kada se spusti na 100w mjerio sam da duva vazduh temperature 21c a zadata temperatura je 23c.
To se zove modulacja, imaju je i japanci ali skupo kostaju i trebs je prvo kupit da modulaciju spoznas, to nepise nigde.
I japanci greju sa 30C kad trose 100W....tebi nije ispravan merni ured za merenje temperature koja uopste nema sondu vec je obicna zica a trazis precizne temperature? ...kad za merenje koristis obicnu zicu ocekujes odstupanje ili gresku od koliko stepeni?
+-/2 stepena ima najevtiniji merni uredzaj na Aliexpesu...za tu tvoju zicu reko bi da ima bar 10C netacan podatak.

4. Kad se klima ugasi treba joj puno vremena da senzor temperature registruje promjenu i da se opet upali.
Kuca vec hladna a klima se ne pali.
Za to je napisan post za Temperaturnu kompenzaciju.....kome se kuca brzo ladi treba ulozit u izolaciju da bi koristio "Nisko Temperaturno Grijanje" ili treba mu izolacija...ako nema izolaciju treba mu Temperaturna kompenzacija +-+-+-...odavno prikazan servisni postupak jos 2018te mislim.
Автоматски споено мислење:

Изгледа "Skopjance" претерал и во Србија, па еве ги тука да го разоткријат :pos:
Shukjur imas i ti nesto da kazes inace dosadna ke bese temava, uste da bese ti Skopljance kako ke ti godese :D
Usput...ja na Srspkiot forum ne sum napisal nisto odamna, zavrsiv tamu so obuka....a 90% od ona sto sum go napisal tamu 2018/2019ta bilo so cel da se objasnat rabotite okolu PdesignH, Izolacija, itn bez obzir na Brend...tamu lugeto go svativa toa i si kupuvaat po znaenje...sto ovde ne e slucaj zaradi takvi kako tebe i seuste se trubi istoto pa istoto kinezi-japanci kako da sme 2001va a ne 2021va...
Автоматски споено мислење:

Се гледа убаво на видеото колку има Т на усис колку на издув и дека сондата е надвор на директно сонце па многу нормално покажува голема бројка...
Немој да мислиш дека тебе ти објаснувам.... за останатите е ова....
Тебе многу убаво јасно ти е, ама ти си имаш друга посериозна мака па само @An. ka е лекот за тебе :)
Прво Лeпи ..Ниту се знае која Т е на усис а која Тemp е на издув, а не се знае зашто имаш едно мераче-дисплејче кое е со две жици(сонди)...која народов ја визуализира дека повисоката бројка за Темп треба да е греењето зашто е со црвена боја :) Ама ако ги смениш обратно жиците од сондите усисот ке биде 32Ц а издувот 25Ц или по нашки тогаш na videovo ладиш/вентилираш а не дека грееш...само мене ли треба да ми е чудно што е сниман од далеку термометаров? :D
 
Последно уредено:
Член од
16 април 2019
Мислења
373
Поени од реакции
523
Види вака, пред да продолжиш да се смешкаш и да си пееш трала лала лала.....треба веќе да ти е јасно дека мојата клима во секој аспект е супериорна од твојата.
За тоа колку сум стоплен и дали да си купам уште една клима е моја работа. Можеби до година ако ја поврзам трпезарјата со дневниот простор... Можеби... Засега оваа испадна дека ми е повеќе од доволна ;)
А ако тебе ти треба уште една 7мица слободно да си купиш... море земи си Нордик овој пат. Дури има од тие добрите... да не снема... гледаш и Грее почнаа да ги вадат лесни надворешни единици со мали компресорчиња.

За дркаџија и инаетџија и такви глупости, во 2018 јас прв зедов Хансол пред братот да ја земе првата Амбер.
Арно ама на работа од 2011 користам Тошиби па откако увидов разлика со Хансолот се одлучив следно да си земам поскап Јапанец.

Така да друже, престани да се бламираш страмота е... и интелигентни луѓе читаат по темава, не се сите пациенти како што си мислите дека ги правите.



Тоа и јас ќе коментирав... изгледа и во комшискиве држави форумите за клими се опседнати од грее-банда пропаганда.

Додуша... малку чудно што баш денес има двајца нови членови што пишуваат на српски, ама ај бидете луѓе, спуштете топката, ако знае некој да им помогне/одговори нека им одговори без кавги и омаловажување. Тоа со офсетот подесувањето кажете им го како беше, го имаше претходно некој објаснувано...


Сериозно, па не сум заприметил.... ама не седам во таа соба... секогаш онака на поминување сум 10 мин макс.
А ова као мана или така треба да биди?
Pominala pokraj superiorna i zatoa si bara drusrvo najubavo kupi si ST klima i ne se zamaraj ke bides stoplen. mojava e za 10 bona poeftina od tvojata barem grejam golem prostor 80 kvadrata i ti si mozel da zemes pomokna a ne 3.5 ka toa za edna soba e a ne za cel sprat ama bidelo e toa zatoa Neo podobra ke bide drugarka na mitsu da ne bide sama.
Nordik ne mi e potrebna no mislam deka i tvojot prostor mojava klima ke go gree bes problem e mozebi ne so 1100w bidejki kaj tebe ima pogolema zaguba kaj tebe so 1400 w bi vrsela rabota e togas ke bides stoplen cel sprat.
Pozdrav ne se nerviraj uzivaj si
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
812
Поени од реакции
875
Pominala pokraj superiorna i zatoa si bara drusrvo najubavo kupi si ST klima i ne se zamaraj ke bides stoplen. mojava e za 10 bona poeftina od tvojata barem grejam golem prostor 80 kvadrata i ti si mozel da zemes pomokna a ne 3.5 ka toa za edna soba e a ne za cel sprat ama bidelo e toa zatoa Neo podobra ke bide drugarka na mitsu da ne bide sama.
Nordik ne mi e potrebna no mislam deka i tvojot prostor mojava klima ke go gree bes problem e mozebi ne so 1100w bidejki kaj tebe ima pogolema zaguba kaj tebe so 1400 w bi vrsela rabota e togas ke bides stoplen cel sprat.
Pozdrav ne se nerviraj uzivaj si
Оваа клима ја имаш?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom