Попис 2021

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.242
Поени од реакции
27.584
Мејнстрим е од старт да се одбие секоја иницијатива, од кај и да доаѓа истата. Постои инстант презумпција дека некои зли духови плус масоните ротшилд и бил гејц имаат план да ја уништат и така кревкава наша државичка.... :(
Nevalidna ti e mislava, oti nasata krevka drzavicka veke e unistena.
Ova so popisive onaka e ko nekoja glupa nepotrebna formalnost. Da ne bese unistena ke se razmislea dali da vovedat popis so aktivni superspreaders sred pandemija.
:D






P.S ne e ubavo da se prai gaslighting :D
 
Последно уредено:

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.162
Поени од реакции
15.952
Мејнстрим е од старт да се одбие секоја иницијатива, од кај и да доаѓа истата. Постои инстант презумпција дека некои зли духови плус масоните ротшилд и бил гејц имаат план да ја уништат и така кревкава наша државичка.... :(

* На секој 10 години по автоматизам треба да има попис, не знам шо не е јасно... тоа е пред се од ЕКОНОМСКИ причини за да има рамноправна распределба на буџет, а после тоа може да збориме за конспиративни дезинформации.
Тачно, мора другиот мирољубив државотворен народ у северна маќедона да добие поголем дел од буџетот, а не ко досега да бидат обесправени.
 

Kaleb

Where we’re going, we don’t need roads!
Член од
15 август 2020
Мислења
393
Поени од реакции
2.948
30% albanci
30% bugari
30%makedonci
10% ostanato
кој 30% Албанци? Со сета почит Јас сум сигурен дека Они не се повише од 18%, и Никад не биле.
Доколку дојдат да попишуваат кај мене јас имам право да не ги пуштам , нека попишуваат од пред врата и тоа на 2м дистанца. Само ме интересира како до пред месец дена не смееше посети, а сега претат со судови и казни ако не дозволите попишувачите да ве попишат дома? Сега видете сами кој ни ја води државата.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.763
Поени од реакции
14.028
Реално, 80% се Македонци. Сите останати се 20%
Реално е околу 70% Македонци.

Груби бројки според мене базирани на апсолутно никакви статистики или докази. Pure headcannon
- Албанци 20-22%
- Роми и Турци заедно 6-7%
- Останато 2-3%
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.298
Поени од реакции
4.680
Колку беа попишани како бугари минатиот попис?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.795
Мејнстрим е од старт да се одбие секоја иницијатива, од кај и да доаѓа истата. Постои инстант презумпција дека некои зли духови плус масоните ротшилд и бил гејц имаат план да ја уништат и така кревкава наша државичка.... :(

* На секој 10 години по автоматизам треба да има попис, не знам шо не е јасно... тоа е пред се од ЕКОНОМСКИ причини за да има рамноправна распределба на буџет, а после тоа може да збориме за конспиративни дезинформации.
Не е инстант презумција.

Си има востановена методологија за попишување. Си има стандарди некои во ЕУ и сл.
Зошто сега некоја друга методологија се користи, која е подложна на малверзации?

Кога се објавува законот за попис, тука ја има и методологијата?
Зошто сега је немаше?

Види што е со пописите во некои земји како Србија, Ирска...што сега требаше да се одржат.
Зошто нашиов не го одложат за година, како кај нив?
Што е со пандемијава? Зарем кај нас ја нема, само ја има во Ирска и Србија?

Што е со тоа што го збореше Апасиев?
Уставната обврска за заштита на здравјето?


Сум за попис. Не за ова. Си има методи востановени и како тоа се изведува. Нека ги користат тие.
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.795
Треба на попишувачите Македонци да им се предочи во што учествуваат. Што всушност прават со тоа што го изведуваат овој "поипс".
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.797
Поени од реакции
15.713
Не значи дека ако има бугарски пасош е Бугарин, исто како и ти што имаш македонски пасош, а не си Македонец.
ниту ако се изјасниш блгарин или било што дека ќе ти дадат нивен пасош
блгарите лајат дека се спречува изјаснување за блгарин, ама за да земеш блгарски пасош треба мито да даваш... исто е и за други пасоши, хрватска има строг режим ама дузина од ех Ју мафијаши имаат таков пасош...
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.162
Поени од реакции
15.952
Треба на попишувачите Македонци да им се предочи во што учествуваат. Што всушност прават со тоа што го изведуваат овој "поипс".
Што да им се предочи на партиски потрчковци.
Они ќе се искешираат квалитетно за 2 недели работа и им чуе стап за последиците.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.223
Поени од реакции
78.795
Што да им се предочи на партиски потрчковци.
Они ќе се искешираат квалитетно за 2 недели работа и им чуе стап за последиците.
Знам, фала Богу, но не е тоа поентата.
Поентата е со тоа што јавно им предочуваш во што учествуваат, ти всушност индиректно им кажуваш дали ќе им дозволиш попис кај тебе.
Мада, најбоље е да не им отвораш уопште, бидејќи кој знае кои се и кај биле.

Плус, имаше на прошлите пописи примери на разбојници и крадци кои се претставуваа како попишувачи и идеа кај стари луѓе.

Човек треба да се пази.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom