Најекономично греење (затоплување)

Член од
1 април 2019
Мислења
63
Поени од реакции
173
Ne se pravi na tosho ili zaboravi da stavis slusalki, sto ke kazes sea neli nemalo sansi ili ke si kutis da ne kazam ko sto....tvoi zborovi se ova
"Не си во право. Мицу лн не крцка. Веројатно зависи од тоа колку прецизно е изработена климата. Во Грее светот сите клими крцкаат."
pak ke ti kazam mojava ne krcka, zlatko ja vozi negovata na max. ubavo i ti sto se otkri deka si bot, podjebavase nesto perfidno prethodno kao neutralen, neka znaat lugeto so kogo si imaat rabota.
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
ова е тендециозно исмејавање на рачун на целава тема со цел да се обезвредни
Не знам дали имаш забележано, ама некои од моите постови во последниве 2-3 дена се лајкувани од преку 20 луѓе...
Мене тоа ми се чини како голем допринос, а не како обезвреднување на темава...

За разлика твоите постови одамна не биле толку лајкувани а имаш голем капацитет и знаење... следствено на тоа тенденциозното обезвреднување на темава е од твоја страна!
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Не знам дали имаш забележано, ама некои од моите постови во последниве 2-3 дена се лајкувани од преку 20 луѓе...
Мене тоа ми се чини како голем допринос, а не како обезвреднување на темава...

За разлика твоите постови одамна не биле толку лајкувани а имаш голем капацитет и знаење... следствено на тоа тенденциозното обезвреднување на темава е од твоја страна!
20 lajka si imal kade toa ?
na jutjub nemas ni 2....koga ke imas 2000 na jutjub javi se
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Мене не ми фали ништо ако ти покажам у колкав простор грее Амберот12, 40м2 отворен простор и ходник према спалните без врата и калкан. станот е преку 100м2 а не 60м2 како твојот.
Него тебе ти фали....а ти фали што секој може да примети....само на почетокот покажуваш термометри од 18ц и во собата кај што е климата и на некоја врата во ходникот...а после 1час снимање имаш едвај 19Ц кај што е климата.... што не е баш за фалење
А колку ти е температурата на надворешнте ѕидови? Пошо тоа као битно е гледам се запанавте со @Sv B ...

Да, темепратура на мојот надворешен ѕид не е баш за фалење, надвор -10С а јас кутриот без изолација ладни ми се надворешните ѕидови ;(
Ама затоа климата ми испорачува 6+kw топлина цела вечер па неам гајле ;)

Ја си ги рачунам 29м2 пошо метрото мое толку мери....
Ноќе си отворам вратата и кон ладната ми спална од 15м2 да ми топли додека спијам за да не спијам со капа, евтина е струјата ноќно време :P

Вкупно на MitsuLN35 и доаѓаат да грее 44м2 или 44 x 2,65м = 116,5м3




Па оваа топлина мора некаде да оди, не стои со саати во 20 квадрата ко шо си имаш во навика да лажеш од сите твои лажни профили.
Гледај цела вечер си произведувала 6~7kw топлина..... all night long.... all night.... а не како Амберот, да сврши за 20 секунди на видео :P

 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
А колку ти е температурата на надворешнте ѕидови? Пошо тоа као битно е гледам се запанавте со @Sv B ...

Да, темепратура на мојот надворешен ѕид не е баш за фалење, надвор -10С а јас кутриот без изолација ладни ми се надворешните ѕидови ;(
Ама затоа климата ми испорачува 6+kw топлина цела вечер па неам гајле ;)
Edno vreme zidovite ti bea tamam i so 60w se greese....ili se ladese?
Nadvoresna 32, vnatresna 21, ti se greese so 22 zadadena....ti teknuva?
@Tonko1 barem 150pati go ima izgledano i si stignal do 157 pregledi :D
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
eve da te podsetam sam kazuvas deka e 22kvadrati, ti i ako taka si meris bravo otvori ja vleznata vrata od kukata dvorot ako ti e 500 ke reces 529m2 grees po tvoja logika
#38.761

Е де пријателе, арно шо го најде.... што убаво сум пишал.... дневна 22м2 и салон 7м2 помеѓу кои вратаа е отворена и не функционира т.е не се затвара ВООПШТО!
Само собата е 22m2
Ама вратата кон салонот од ~7m2 не ја затворам, воопшто..... па затоа ги пишувам како 29м2.
А ти ако сакаш да грееш 529м2, можеш да пробаш... ноќеска пред да си легнуваш отвори ја таа влезната врата што ја спомнуваш и утре кога ќе станиш пиши ни тука колку ти потрошиле двата Амбера за да загрееш 529м2
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Edno vreme zidovite ti bea tamam i so 60w se greese....ili se ladese?
Nadvoresna 32, vnatresna 21, ti se greese so 22 zadadena....ti teknuva?
@Tonko1 barem 150pati go ima izgledano i si stignal do 157 pregledi :D
Да бре, за преоден период не е проблем....
Лето имам мака недела-две кога е пеколот и ѕидовите ми се усвитуваат....
И Зимо кога е испод нула надвор... малку повеќе ми троши климата.... ама no biggie ;)

Туку дај кажи на кој форум од комшискиве да се регистрирам да го пуштам видеово да присоберам прегледи....
Само да не го заминам она твоето со Амберот од пред 5 години...
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
Да бре, за преоден период не е проблем....
Лето имам мака недела-две кога е пеколот и ѕидовите ми се усвитуваат....
И Зимо кога е испод нула надвор... малку повеќе ми троши климата.... ама no biggie ;)

Туку дај кажи на кој форум од комшискиве да се регистрирам да го пуштам видеово да присоберам прегледи....
Само да не го заминам она твоето со Амберот од пред 5 години...
Избегаваш одговор а фино лепо те прашав...ладеше или грееше на видеото?
32,7°C ти е почетна надворешна температура-Сред Август...и ти као грееш :facepalm: без ниеден ТИТ да се слушне на даљинското....ова само Ан.ка може да го голтне :tapp:
 
Последно уредено:
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.862
Поени од реакции
7.714
Избегаваш одговор а фино лепо те прашав...ладеше или грееше на видеото?
32,7°C ти е почетна надворешна температура-Сред Август...и ти као грееш :facepalm: без ниеден ТИТ да се слушне на даљинското....ова само Ан.ка може да го голтне :tapp:
Снимено во октомври
157 views
•Oct 29, 2020

Outside temperature 18C at daytime according to local weather stations (42:18). My thermometer outside sensor on direct sunlight says it's 32C (0:17, 42:08).

Убаво објаснето дека надворешната е 18 а термометарот директно изложен на сонце па покажува 32.

Ама не е за луѓе што не знаат англиски, прво научи па дојди на часови кај Чапкунот
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Избегаваш одговор а фино лепо те прашав...ладеше или грееше на видеото?
32,7°C ти е почетна надворешна температура-Сред Август...и ти као грееш :facepalm: без ниеден ТИТ да се слушне на даљинското....ова само Ан.ка може да го голтне :tapp:
Се гледа убаво на видеото колку има Т на усис колку на издув и дека сондата е надвор на директно сонце па многу нормално покажува голема бројка...
Немој да мислиш дека тебе ти објаснувам.... за останатите е ова....
Тебе многу убаво јасно ти е, ама ти си имаш друга посериозна мака па само @An. ka е лекот за тебе :)
 
D

Deleted member 12196

Гостин
vidi vaka ne dzabe mits fh 3,5 bese 1000 evra a 5,5 1600 ima nesto sto se poskapi,ovde samo koja kolku greela na minus i nisto drugo ima mnogu drugi raboti koi veruvaj se napraveni dosta pokvalitetno,sega da ne se pravime site ovde na toso uvek vazelo praviloto kolku pari tolku muzika.
Не е баш така. Било некогаш колку пари толку музика. Сега плаќаш скап U Crown, а тоа да ти било срање клима.
 
Член од
7 октомври 2008
Мислења
222
Поени од реакции
193
Јас се извинувам на климаџиите што сакаат да помогнат, ама тие што снимаат греење во Октомври колку им троши...немам збворови, јас тогаш трошев 0,те не греев. Ја направивте темата 2728 страни со глупости и некој ако сака да добие КОРИСНИЧКО ИСКУСТВО е навистина тешко. НЕ ГРЕЕ ПОТРОШУВАЧКАТА ОД 200-300W ИЛИ ОД 500-700W ТУКУ ТЕМПЕРАТУРАТА НА ИЗДУВ. Би ве замолил кога ќе кажувате потрошувачка да напишете и колку степени дава на издув со таа потрошувачка.
Да споделам корисничко искуство. Дома имам 2 од Даикините FTXB35C.
1. Кај мене во 40-тина квадрати го пуштам на 25-26 кога ќе се вратиме од работа,си дува со 46 степени на издув и кога ќе ми стане жешко ја исклучувам. Еднаш ја ставив на 23 и после некое време жената почна да се жали дека дува ладно, измерив 38 степени на издув и пак си вратив на зададени 26 степени и така ја работам.
2. Кај мајка ми во 20-тина квадрати Даикинот работи нон стоп, преку ден со зададени 24-25 а навечер 20 степ. Кај моите кога ШТЕДИ климата се осеќа тој ладен ветер, односно си одржава 24-25 зададени со 30-степени на издув.
3. По препорака од Стрелец за во детска соба од 16м2 земав Gree Fairy LCLH. Тогаш побарав клима што ќе дува само топло и кога ќе постигне Т да исклучи и климава така си работи, зададени 20 одржува 23-24 степени во собата исклучиво со 44 степени на издув. Мора да признаам дека кога мајка ми ќе влезе кај Ферито гледа жално и приметува дека грее само топло.

Дали сте свесни дека даваме по 30.000 до 70.000 ден. за клими, а на работа LG-то он оф што коштала некои 14.000-15.000 ден грееше и супер работеше и кога пред некоја година беше -26 степени надвор.

Греењето со клима е за мрзливи, но греењето со ветер е далеку од идеално грење. Пред се и зад се, некој треба да ви каже дали климата би можела да ја загрева вашата просторија. Па уште на куќата наредени клими ко пајаци, па, па, па.
Автоматски споено мислење:


Да напоменам за проблемот што го имав со едната клима со мрзнењето, секоја чест на вработените од салонот на ИЦС, на мое инсистирање испратија по втор пат екипа која ја изневелира климата (првите викаа дека е во „рамките на нормалата“), сега за сега нема мразулци па ќе видиме за понатаму.
 
Последно уредено:
Член од
11 април 2018
Мислења
205
Поени од реакции
60
Мерач на потрошувачка освен во Анхоч (кој подолго време го немаат) каде можи да се најди тука во мкд.
кој беше мерачот што го препорачувавте од али експрес?
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Uste za zalenje si..... si ja usral montazata pa sega gospod ti e kriv...pa ne cinela klimata, od vakvi gospod da cuva.
Koga se pravese pameten deka sam ke ja montiras, sto sega mjaukas.
Sega napravi si ja sam.... goltar... so klima vo bagaznik... izigravas manga demek imal apartman vo Grcka...
Kako se najdovte so jambolija isti, zivee vo nikakov neizoliran prostor i lupa 100'000 den za LN i nemoze da kaci temperatura nad 19.2C vo soba od 28m2....
Ova e na -15 ?
A na usis temperaturata sto si ja zamatil...sigurno ne e 30c kako kaj Zlate haha
Хехе..:pos:. Ајде сега договорете си се колку е.....

Ti fali ovde Indoor Ambient Temp koja ne ti mrdna od 19C i jambolijata ti e bekap hahaha....
Очигледно ти сметаат видеава... а јас ќе продолжам да ги споделувам.
Ќе снимам и нешто посвежо деновиве, на дневни температури како си одржува со 300w и COP 7 :)
Еве денес какви бројки вадеше MitsuLN35VG.... утре добиваш видевце, stay tuned ;)

Хехехе...Абе кај Злате влезната температура е 28-30 степени. Кај тебе колку крена???? Мизерни 24-26 степени.....Па мрзнеше на 17 степени внатрешна...Од таму знаете како треба со шалчиња, ѕиври, јамболии а :lolzz:?

Иначе коментар да дадеш зошто Амберот GWH09YD не може да го испорача она што го ветува?????? Или за ова МАМАРА сте сите????
Еве ги и линковите за полесно да провериш дека 4,11KW се за Амберот GWH09YD да не се мачиш да бараш низ минати постови...

Значи за GWH09YD, декларирани од Gree 4,11KW на -15.
Доказ:
https://www.scanvarm.fi/wp-content/uploads/sites/9/2020/02/erp-report-amber-25-a2.pdf на страна 15.

Испорачани мизерни 3,6-3,7KW
Доказ еве ќе го земам твојот линк до тест репортот кој сакаше да го подметниш:
https://www.scanoffice.fi/wp-content/uploads/sites/11/2018/11/S-04171-18-printed-version.pdf на страна 9.

Заклучок е јасен: Не го испорачува она што го ветува.

За GWH12YD декларирани од Gree 4,20 KW на -15.
Доказ:
https://www.scanvarm.fi/wp-content/uploads/sites/9/2020/02/erp-report-amber-35-a2.pdf на страна 15
Нема тест за 12ката.

КОМЕНТАР?????


БОНУС ПРАШАЊЕ ЗА ЛОБИТО НА ГРЕЕ....

Кај колку модели од Грее има несогласување на бројките кои ги ветуваат со стварните?????

А. Кај ниеден....Финците на тестот во кој се крстевме се глупи, па и тие не знаат да пресметаат точно...
Б. До 2 модели
Б. Од 3 до 5 модели
В. Над 5 модели
Г. Кај сите модели
 

Kajgana Shop

На врв Bottom