Најекономично греење (затоплување)

Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.662
Дур сме на темава недоволно греење, денес ме викнаа да ги споредиме двата Амбер-и кај брат ми.
Се жалат дека едната грее забележливо послабо од другата.
Така и се покажа при споредбата денес...

Таа од која се жалат е во простор од 19м2 и денес со триста маки во цел саат тестирање со отворени врати кон салон и спална, па со отворени врати кон тераси и прозори, па со iFeel и ставање на далечинското на под.... едвај ја натеравме да повлече 2.2kw и да даде максимални 51.8С на издув.

Прегледај го приврзокот 281437

Едноставно не сака да повлече повеќе и да зголеми температура на издув.
Тие никогаш и не ја користат на максимум ама ете забележале дека оваа е послаба од таа во другата соба иако и двете ги користеле исто поставени ( претежно на 22 до 24 степени и на Silent).
Ем оваа е понова, купена во 2019, а другата е од 2018.
Прегледај го приврзокот 281427

Другата е во 22м2 просторија и веднаш во првите 5 минути после поставување на макс фан и 30С си постигна издув близу 60С.

Прегледај го приврзокот 281430 Прегледај го приврзокот 281429 Прегледај го приврзокот 281428


2 дена ја набљудуваме и надворешната единица да не случајно замрзнува во слоеви ако и фали фреон пошто летоска реновираа и двете клими по еднаш се демонтирани и пак монтирани.... ама нема никакви симптоми, сосема рамномерно си замрзнува/обелува надворешната единица.

Оваго забележале при мерењето и сервисерите кога биле дојдени за продолжување на гаранцијата пред 2 месеци.... ама тогаш им рекле као нема гајле....
Некој идеа до што може да биде?
Neka gi viknat monterite sto gi demontiraa klimite, neka si izvadat freon, neka stavat kolku treba fabricki.
Sigurno fali freon vo ednata, mozebi i nesto vo drugata.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
едвај ја натеравме да повлече 2.2kw и да даде максимални 51.8С на издув.
Баш сабале мерев кај мене 1400 крена на 3та брзина мах 53 степени ... може и уште 1750 лани ја качив ко се замарав со мерења годинава ме мрзе ... дефенитивно нека викни сервис 2,2 би требало да пука 6х
 
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
едвај ја натеравме да повлече 2.2kw и да даде максимални 51.8С на издув.
Баш сабале мерев кај мене 1400 крена на 3та брзина мах 53 степени ... може и уште 1750 лани ја качив ко се замарав со мерења годинава ме мрзе ... дефенитивно нека викни сервис 2,2 би требало да пука 6х
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Дур сме на темава недоволно греење, денес ме викнаа да ги споредиме двата Амбер-и кај брат ми.
Се жалат дека едната грее забележливо послабо од другата.
Така и се покажа при споредбата денес...

Таа од која се жалат е во простор од 19м2 и денес со триста маки во цел саат тестирање со отворени врати кон салон и спална, па со отворени врати кон тераси и прозори, па со iFeel и ставање на далечинското на под.... едвај ја натеравме да повлече 2.2kw и да даде максимални 51.8С на издув.

Прегледај го приврзокот 281437

Едноставно не сака да повлече повеќе и да зголеми температура на издув.
Тие никогаш и не ја користат на максимум ама ете забележале дека оваа е послаба од таа во другата соба иако и двете ги користеле исто поставени ( претежно на 22 до 24 степени и на Silent).
Ем оваа е понова, купена во 2019, а другата е од 2018.
Прегледај го приврзокот 281427

Другата е во 22м2 просторија и веднаш во првите 5 минути после поставување на макс фан и 30С си постигна издув близу 60С.

Прегледај го приврзокот 281430 Прегледај го приврзокот 281429 Прегледај го приврзокот 281428


2 дена ја набљудуваме и надворешната единица да не случајно замрзнува во слоеви ако и фали фреон пошто летоска реновираа и двете клими по еднаш се демонтирани и пак монтирани.... ама нема никакви симптоми, сосема рамномерно си замрзнува/обелува надворешната единица.

Оваго забележале при мерењето и сервисерите кога биле дојдени за продолжување на гаранцијата пред 2 месеци.... ама тогаш им рекле као нема гајле....
Некој идеа до што може да биде?
Mala e sobata vo koja e stavena i dvete sobi se mali .3.5amber vo 40m2 e taman.
Stavigo dalecinskoto vo frizider da se izladi i posle pustija na ifeel
Dalecinskot koga e na ifeel ne go nasocuvaj kon duvanjeto na klimata.
 
Член од
2 ноември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
52
Proveri gi filtrite prvo na vnatresnata, dali se izcisteni.
Dali na nadvoresnata edinica izmenuvacot e prljav.
Ako ne e nisto od toa, vikaj servis., moze da ispusta freon i da nema dovolno vo momentov.
Како да го препознаам изменувачот? И за да грее треба да има доволно фреон?
 
Член од
1 февруари 2009
Мислења
278
Поени од реакции
221
Mala e sobata vo koja e stavena i dvete sobi se mali .3.5amber vo 40m2 e taman.
Stavigo dalecinskoto vo frizider da se izladi i posle pustija na ifeel
Dalecinskot koga e na ifeel ne go nasocuvaj kon duvanjeto na klimata.
I jas istoto go mislam mala e sobata za taa klima i dava lazen podatok, probaj so podotvorena vrata kon salon da vidis kako ke funkcionira. Ne sum strucnak ama go imam slusnato ova.

Sent from my SM-A715F using Tapatalk
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
1 февруари 2009
Мислења
278
Поени од реакции
221
Mi treba preporaka na klimi za dve detski sobi po 12m2. I dali bi se greele ili bi imal problem. Razgleduvam Mitsubishi MSZ-BT20VG/MUZ-BT20VG ili Daikin ftxf20 sto mislite?? Dajte mi nekoj predlog.

Sent from my SM-A715F using Tapatalk
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.662
Mi treba preporaka na klimi za dve detski sobi po 12m2. I dali bi se greele ili bi imal problem. Razgleduvam Mitsubishi MSZ-BT20VG/MUZ-BT20VG ili Daikin ftxf20 sto mislite?? Dajte mi nekoj predlog.

Sent from my SM-A715F using Tapatalk
Ako se soba do soba, stavi edno multi 14K so dve 7k vnatresni, da ne redis motori nadvor kako na slikana predhodno.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
15 јануари 2015
Мислења
452
Поени од реакции
423
Дур сме на темава недоволно греење, денес ме викнаа да ги споредиме двата Амбер-и кај брат ми.
Се жалат дека едната грее забележливо послабо од другата.
Така и се покажа при споредбата денес...

Таа од која се жалат е во простор од 19м2 и денес со триста маки во цел саат тестирање со отворени врати кон салон и спална, па со отворени врати кон тераси и прозори, па со iFeel и ставање на далечинското на под.... едвај ја натеравме да повлече 2.2kw и да даде максимални 51.8С на издув.

Прегледај го приврзокот 281437

Едноставно не сака да повлече повеќе и да зголеми температура на издув.
Тие никогаш и не ја користат на максимум ама ете забележале дека оваа е послаба од таа во другата соба иако и двете ги користеле исто поставени ( претежно на 22 до 24 степени и на Silent).
Ем оваа е понова, купена во 2019, а другата е од 2018.
Прегледај го приврзокот 281427

Другата е во 22м2 просторија и веднаш во првите 5 минути после поставување на макс фан и 30С си постигна издув близу 60С.

Прегледај го приврзокот 281430 Прегледај го приврзокот 281429 Прегледај го приврзокот 281428


2 дена ја набљудуваме и надворешната единица да не случајно замрзнува во слоеви ако и фали фреон пошто летоска реновираа и двете клими по еднаш се демонтирани и пак монтирани.... ама нема никакви симптоми, сосема рамномерно си замрзнува/обелува надворешната единица.

Оваго забележале при мерењето и сервисерите кога биле дојдени за продолжување на гаранцијата пред 2 месеци.... ама тогаш им рекле као нема гајле....
Некој идеа до што може да биде?
Предходно пред да биде демонтирана послабата како работела,исто вака со послаб издув или се било ок?
Слично на ова твоево при дислокација на Панасоник шурата исто после реновирање неможел да си ја препознае климата. Причина цвикната бакарна цевка ама тоа го откри после 5 години при вадење на Панасоникот за да го замени со нова клима. Пнасоникот сега грее спална без проблем,инаку исклучувал на 30 мин штом ќе се спуштеа Т околу 0°С а тогашните мајстори нагаѓаа де отишла електрониката,моторот...:facepalm:
 
Член од
16 ноември 2020
Мислења
26
Поени од реакции
27
Luge pomos itno mi treba: Imam klima filia raboti odlicno okolu 13 godini ama poslednive denovi pocna od topol vozduh da duva mlak vozduh skoro laden na greenje. Se probav, gi iscistiv filterite, proveriv da ne e zamrznata nadvoresnata edinica pa da ne pravi defrost ama ne e nisto od toa. Nemam sega pari vo momentov da ja menuvam za nova klima I mi treba pomos, sto mislite kako moze klima 13 godini da tera i na sneg i na mraz i na gorestini i na dozdovi bez problem a sega odednas se rasipuva i ne gree kako sto treba?
 
Член од
22 ноември 2018
Мислења
320
Поени од реакции
617
ne gree kako sto treba
Па може само да нагаѓаме, но првото што ми текнува е дека си го отпеала своето. Минусниве температури си го прават своето, можеш да почекаш ден два да се качат над 0 па да видиш или најубаво сервис да викнеш. Ваљда имаш и некое друго помошно грејно тело
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Предходно пред да биде демонтирана послабата како работела,исто вака со послаб издув или се било ок?
Слично на ова твоево при дислокација на Панасоник шурата исто после реновирање неможел да си ја препознае климата. Причина цвикната бакарна цевка ама тоа го откри после 5 години при вадење на Панасоникот за да го замени со нова клима. Пнасоникот сега грее спална без проблем,инаку исклучувал на 30 мин штом ќе се спуштеа Т околу 0°С а тогашните мајстори нагаѓаа де отишла електрониката,моторот...:facepalm:
Bar prijatno se izraduval koga doznal sto e
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.187
Поени од реакции
2.859
Предходно пред да биде демонтирана послабата како работела,исто вака со послаб издув или се било ок?
Не се сеќавам, ни јас ни тие... сега заприметија оваа зима пошто пред тоа и камин имаше во просторијата и во најладното каминот си го користеа.

Mala e sobata vo koja e stavena i dvete sobi se mali .3.5amber vo 40m2 e taman.
Stavigo dalecinskoto vo frizider da se izladi i posle pustija na ifeel
Dalecinskot koga e na ifeel ne go nasocuvaj kon duvanjeto na klimata.
Знам дека е мала, и двете соби се мали... уште кога ги ставаше му кажував ама кога не слуша не слуша... слушнал Амбер најјака е таква ќе клавал.
Сакаше и трета за во спална да става, исто Амбер12ка... тогаш стегнав салам да го предомислам да си стави ПВЦ врата на влез во спратот оти имаше дрвена што не дихтува :P
Па и сеа кога реновираше оваа што не му топли баш ја поткрена повисоко во плафон, првично беше на некои 20цм, сега е на испод 10цм до плафон.
И за тоа му скапав викање.... не па не... не му било лично толку спуштена, дека ставаше и скриено светло и сега повисоко сакал да биде климата!

Есенва пробав да го убедам, да ги користи 2те клими со разотворени врати за цел спрат 68м2 вклучуваќи бања/тоалет :)
Ама немал потреба да ги грее остатокот од собите.... зошто да трошел без потреба.

И сеа еве почна да се жали од оваа што ја начука во плафон, не топлела како таа во другата соба.

Им ја ставив на 23C, фиксен фан 2 и уклучен ifeel на пола метро од земја и за 1 саат се стопли собата ама премногу дуваше а тие научени на Silent цело време па сега ја вратија пак на Silent... ќе видиме од утре што ќе биди....

Ама што и со отворени прозори не сакаше да крене над 2.2kw и 52С издув нешто не е во ред.
Исто кажаа дека и сервисерите тоа заприметиле пред 2 месеци ама не превзеле никаква акција околу тоа...

Ќе мора да се бара сервисерот, ако се утврди тоа со фреонот ако е кусок... подлежи под гаранцијата тоа или?

Luge pomos itno mi treba: Imam klima filia raboti odlicno okolu 13 godini ama poslednive denovi pocna od topol vozduh da duva mlak vozduh skoro laden na greenje. Se probav, gi iscistiv filterite, proveriv da ne e zamrznata nadvoresnata edinica pa da ne pravi defrost ama ne e nisto od toa. Nemam sega pari vo momentov da ja menuvam za nova klima I mi treba pomos, sto mislite kako moze klima 13 godini da tera i na sneg i na mraz i na gorestini i na dozdovi bez problem a sega odednas se rasipuva i ne gree kako sto treba?
Може попуштил вакумот и избегал фреонот... ако е тоа ваљда сервисер лесно ќе го детектира и ако е на место кое се поправа (леми) лесно ќе го поправи и одново наполни со фреон....

Или пак може и прошол векот... 13 години не се малку....
Инаку како може? Eте така може... на нови клими може... не па на 13 години користена :(
 

Kajgana Shop

На врв Bottom