Најекономично греење (затоплување)

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Tocno taka. Izolacijata e mnogu bitna. Sinojka mitsu ln35 odrzuvase 25c so 177w na -3c nadvor. Eve denes na -8c odrzuva 25.5c so 206-207w. Vo kuka so izolacijata 10cm stiropor, tavan 20cm tervol, prozori pvc so 3 stakla. Uklucena 24/7 navecer ja spustam na 21c.

Klimata vo kolku m2 e?
Jas ke ti pokazam merenje na -20 stepeni koga trosi 200w ama prosekot na krajot e pogolem.
Na autofan ( prva) ti e stavena klimata i togas taa se topli samata.
 
Член од
16 април 2019
Мислења
372
Поени од реакции
522
Еве ново видео снимано утрово во 07:50 nadvoresna -8 степени во Штип внатре во дневна 23.5 степена и си работи со 1142 сепак променлива е час 100-150 w повеќе час помалку сепак добро е.
Inventor Nemesis Pro 7kw машала малку покачила потрошувачката но сепак добро супер е а во детските соби утрово беше 19.9 степени но сепак задоволително е еве ново видео.

 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.154
Поени од реакции
2.174
Еве ново видео снимано утрово во 07:50 nadvoresna -8 степени во Штип внатре во дневна 23.5 степена и си работи со 1142 сепак променлива е час 100-150 w повеќе час помалку сепак добро е.
Inventor Nemesis Pro 7kw машала малку покачила потрошувачката но сепак добро супер е а во детските соби утрово беше 19.9 степени но сепак задоволително е еве ново видео.

I jas mozam da snimam video kade sto Suzumi 16 na vo 40m2 -8c trosi 500w a sobnata temperatura e 23,5c,i da trae 15min,ama toa ne znaci deka e realnata ,vistinskata situacija situacija.Toa e veke studirano,gi znaemi tie finti.
 
Член од
16 април 2019
Мислења
372
Поени од реакции
522
I jas mozam da snimam video kade sto Suzumi 16 na vo 40m2 -8c trosi 500w a sobnata temperatura e 23,5c,i da trae 15min,ama toa ne znaci deka e realnata ,vistinskata situacija situacija.Toa e veke studirano,gi znaemi tie finti.


АЛАЛ ТИ ВЕРА НАЈПАМЕТЕН СИ ТИ БЕ БИЛ АЈДЕ СЕГА СЛОБОДНО :drk:

А Сузуми што е тоа ќумбе на дрва
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.964
И покрај температура пониска од -10° Краунот си работи со прекини. Не ја напушта традицијата.
Ova e stvarno da poludiš. Ne razbiram kako e ova možno. Siguren sum deka si probal i so najgolema brzina na duvanje, postepeno kačuvanje na baranata T, ostavanje da raboti 24 časa bez spuštanje na T preku noć ...... e sega neznam dali ti e visoko vo plafon i vo desen ćoš na sobata i montirana da duva vo pobliskiot zid ili ima nekoja prepreka pred nekoja visoka komoda ili masa pod nea ili se ova zaedno.
Kaj mene sega so izvlečeniot senzor od fabričkata položba za 40mm sosema korektno se odnesuva iako e vo leviot agol na sobata i previsoko. Na primer pravi problem ako:
- e vo prva brzina so protok približno 350m3/h i vleče od mreža poveće od 650W
- e vo vtora brzina so protok približno 450m3/h i vleče od mreža poveće od 780 do 800W
- vo treta brzina so protok 450m3/h ne pravi nikakov problem na bilo koja potrošuvačka i nadvorešna T.
Vo site ovie slučai ako se izgasi brzo i rabotela na povisoka potrošuvačka posle prviot ili vtoriot on/off ili napraven defrost, vleguva vo mod na održuvanje i nisko modulira prema nadvorešnata T.
Edinstveno vo QUIET mod i protok 220m3/h ne uspeva da vleze vo mod na održuvanje bidejći maliot protok i vreliot vozduh mnogu brzo ja gasat. Na ladenje pak ovoj mod e super i si raboti bez nikakvo paligasenje.
Se nadevam deka možebi će ti pomogne moevo pisanie.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.154
Поени од реакции
2.174
АЛАЛ ТИ ВЕРА НАЈПАМЕТЕН СИ ТИ БЕ БИЛ АЈДЕ СЕГА СЛОБОДНО :drk:

А Сузуми што е тоа ќумбе на дрва
Ne be ke idam kaj tebe na sovtverska obuka,da go menam firmevarot na Toshibata.Ne tuku ne vozi,ovde ima iskusni,mozes novite nekoj da gi vozis,ama ne site.Ne si interesen.
 
Член од
16 април 2019
Мислења
372
Поени од реакции
522
Ne be ke idam kaj tebe na sovtverska obuka,da go menam firmevarot na Toshibata.Ne tuku ne vozi,ovde ima iskusni,mozes novite nekoj da gi vozis,ama ne site.Ne si interesen.

Значи ко те шиба е сузумито епа добро е и не плачи што твојата од пред некој ден трошела 500в а сега 1000в добро е тоа.
Јас споделувам тоа што е реално а не да модифицирам и да правам лажни видеа ама има секакви на овој свет сигирно си од групата Можеме па се е јасно.
Поздрав и убав ден

Претходно на слики се чудевте кога ставав можеле да се преправаат баравте видео. сега еве ви видео пак не ви е јасно епа тоа е секој различно размислува кака вие сакате така ги толкувате работите кога сите сте со 3.5 и ретко кој со 5.5 кв клима а јас единствен со 7 кв па се чудите малку трошела такава е климата имам јака изолација сендвич зидове пвц со три стакла под паркет 2 сантима пресован стиропор а еве на југ сум од изгрејсонце до зајдисонце сонце пече внатре до пола соби климата дојде до 900в и оде во он оф и се така додека има сонце.
[/QUOTE]
 
Последно уредено:

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
I jas mozam da snimam video kade sto Suzumi 16 na vo 40m2 -8c trosi 500w a sobnata temperatura e 23,5c,i da trae 15min,ama toa ne znaci deka e realnata ,vistinskata situacija situacija.Toa e veke studirano,gi znaemi tie finti.
Prosek treba primer za poslednite 24casa( koga e poladno) pa ke se vidi kolku potrosila pa kako modulirala ne e bitno .- vazno da e toplo
I celokupno vo sezona e bitno za da sporedis od klima do klima.
Suzumito10 kaj mene trosi dosta pomalku vo sezona zemeno celokupno od mitsu Fh25 A+ 4.3nasproti A+++5.1
Primer Fh25 nema M od modulacija ( klima od 55000den) vo odnos na suzumito 10.
E sega kaj LN35 gledam od toa sto se pisuva e doterana modualicijata kaj ovaj model na mitsu ( kaj drugute mitsu modeli neznam)ama kosta 80000den.
FH35 bese 60000den i sega treba uste 20000den da se doplati za modulacija na mitsu. Mnogu pari se za da raboti na 100-200w minimum
Abe edno mitsu AP35Ve se prodava 60000den EDNOREDNO i so 7.4cm3 kompresor - malce se zabegani cenite
A pred dve godini FH35 za 60000den imase 14cm3 kompresor i dvoreden izmenuvac.
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.154
Поени од реакции
2.174
Prosek treba primer za poslednite 24casa( koga e poladno) pa ke se vidi kolku potrosila pa kako modulirala ne e bitno .- vazno da e toplo
I celokupno vo sezona e bitno za da sporedis od klima do klima.
Suzumito10 kaj mene trosi dosta pomalku vo sezona zemeno celokupno od mitsu Fh25 A+ 4.3nasproti A+++5.1
Tebe ti veruvam deka vo poslednite 24h si porosil 30kw vo taja kvadratura na ovie ladni temraturi vo bitola.
Imas tri klimi i se malce optereteni ivadat visok COP,pri malo opteretuvanje,i se slozuvam deka si verodostoen,i se slozvam i so prethodnoto napisano.
Автоматски споено мислење:

Значи ко те шиба е сузумито епа добро е и не плачи што твојата од пред некој ден трошела 500в а сега 1000в добро е тоа.
Јас споделувам тоа што е реално а не да модифицирам и да правам лажни видеа ама има секакви на овој свет сигирно си од групата Можеме па се е јасно.
Поздрав и убав ден

Претходно на слики се чудевте кога ставав можеле да се преправаат баравте видео. сега еве ви видео пак не ви е јасно епа тоа е секој различно размислува кака вие сакате така ги толкувате работите кога сите сте со 3.5 и ретко кој со 5.5 кв клима а јас единствен со 7 кв па се чудите малку трошела такава е климата имам јака изолација сендвич зидове пвц со три стакла под паркет 2 сантима пресован стиропор а еве на југ сум од изгрејсонце до зајдисонце сонце пече внатре до пола соби климата дојде до 900в и оде во он оф и се така додека има сонце.
[/QUOTE]
Abe tebe vcera vecerta ti trosese 1030w na -8c,a grejs velis 80m2.Pa ne pravi da cicame site vesla te molam.
1000W potrosuvacka ete neka bidi i COP 3 na -8c toa e 3000W toplina na -8 vo 80m2.Epa treba da cicam vesla pa da ti poveruvam.
 
Последно уредено:
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
И покрај температура пониска од -10° Краунот си работи со прекини. Не ја напушта традицијата.
Moze da pustis slika od vnatresnata
Автоматски споено мислење:

Значи ко те шиба е сузумито епа добро е и не плачи што твојата од пред некој ден трошела 500в а сега 1000в добро е тоа.
Јас споделувам тоа што е реално а не да модифицирам и да правам лажни видеа ама има секакви на овој свет сигирно си од групата Можеме па се е јасно.
Поздрав и убав ден

Претходно на слики се чудевте кога ставав можеле да се преправаат баравте видео. сега еве ви видео пак не ви е јасно епа тоа е секој различно размислува кака вие сакате така ги толкувате работите кога сите сте со 3.5 и ретко кој со 5.5 кв клима а јас единствен со 7 кв па се чудите малку трошела такава е климата имам јака изолација сендвич зидове пвц со три стакла под паркет 2 сантима пресован стиропор а еве на југ сум од изгрејсонце до зајдисонце сонце пече внатре до пола соби климата дојде до 900в и оде во он оф и се така додека има сонце.
[/QUOTE]
Koj si znae si znae, kaj mene bez izolacija amberot trosi isto ili malce poveke od kaj drugar vo kuka so amber 5.5ka izolacijata najveke doprinesuva za niska modulacija klimata oseka kolku vlece prostorot i nadoknaduva neli i mene mi bese cudno ama ete provereno pojaka klima trosi pomalce....
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
801
Поени од реакции
835
Значи ко те шиба е сузумито епа добро е и не плачи што твојата од пред некој ден трошела 500в а сега 1000в добро е тоа.
Јас споделувам тоа што е реално а не да модифицирам и да правам лажни видеа ама има секакви на овој свет сигирно си од групата Можеме па се е јасно.
Поздрав и убав ден

Претходно на слики се чудевте кога ставав можеле да се преправаат баравте видео. сега еве ви видео пак не ви е јасно епа тоа е секој различно размислува кака вие сакате така ги толкувате работите кога сите сте со 3.5 и ретко кој со 5.5 кв клима а јас единствен со 7 кв па се чудите малку трошела такава е климата имам јака изолација сендвич зидове пвц со три стакла под паркет 2 сантима пресован стиропор а еве на југ сум од изгрејсонце до зајдисонце сонце пече внатре до пола соби климата дојде до 900в и оде во он оф и се така додека има сонце.
[/QUOTE]
Има ли вифи климава,и дали преку мобилен ја контролираш?
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.187
Поени од реакции
2.859
Ova e stvarno da poludiš. Ne razbiram kako e ova možno. Siguren sum deka si probal i so najgolema brzina na duvanje, postepeno kačuvanje na baranata T, ostavanje da raboti 24 časa bez spuštanje na T preku noć ...... e sega neznam dali ti e visoko vo plafon i vo desen ćoš na sobata i montirana da duva vo pobliskiot zid ili ima nekoja prepreka pred nekoja visoka komoda ili masa pod nea ili se ova zaedno.
Kaj mene sega so izvlečeniot senzor od fabričkata položba za 40mm sosema korektno se odnesuva iako e vo leviot agol na sobata i previsoko. Na primer pravi problem ako:
- e vo prva brzina so protok približno 350m3/h i vleče od mreža poveće od 650W
- e vo vtora brzina so protok približno 450m3/h i vleče od mreža poveće od 780 do 800W
- vo treta brzina so protok 450m3/h ne pravi nikakov problem na bilo koja potrošuvačka i nadvorešna T.
Vo site ovie slučai ako se izgasi brzo i rabotela na povisoka potrošuvačka posle prviot ili vtoriot on/off ili napraven defrost, vleguva vo mod na održuvanje i nisko modulira prema nadvorešnata T.
Edinstveno vo QUIET mod i protok 220m3/h ne uspeva da vleze vo mod na održuvanje bidejći maliot protok i vreliot vozduh mnogu brzo ja gasat. Na ladenje pak ovoj mod e super i si raboti bez nikakvo paligasenje.
Se nadevam deka možebi će ti pomogne moevo pisanie.
И кај мене Хансол-от за да модуира изгледа мора да му ги подесуваш фан-от на различни надворешни.
Лани ја користев цело време фиксно на 3та (Medium-Low) и ми се чинеше најдобро.
Ама лани беше поладно, и до пред 2 недели додека беше потопло ова зимо, така ми работеше пола он-офф пола со модулирање.
По совет од @GT1 ја сменив на ауто фат и така 90% од времето модулираше иако надвор беше топличко.
Но кога залади последнава недела, почна пак често да работи он-офф.
Ја ставив на 3та (Medium-Low) и сеа пак цело време си модулира.



Jas ke ti pokazam merenje na -20 stepeni koga trosi 200w ama prosekot na krajot e pogolem.
Претходно на слики се чудевте кога ставав можеле да се преправаат баравте видео. сега еве ви видео пак не ви е јасно епа тоа е секој различно размислува
Abe tebe vcera vecerta ti trosese 1030w na -8c,a grejs velis 80m2.Pa ne pravi da cicame site vesla te molam.

@Tonko1 @GT1
@filipinec @Androit

Од таму и мојата потреба да снимам подолги видеа, бар 30минути до 1 час.....
Ако модулира цел час, на сите муцките ќе бидат затворени нели?

А за 2 минути видео и јас еве можам да го снимам Хансол-от дека модулира со 300w на -10C додека онаа линијата од синусоидата е на долниот крај од графикот :P
Но како што кажа @GT1 иако 2 минути ниско модулирала додека сум снимал, просекот на крај на ден ќе биде многу подруг.
 
Член од
16 април 2019
Мислења
372
Поени од реакции
522
Tebe ti veruvam deka vo poslednite 24h si porosil 30kw vo taja kvadratura na ovie ladni temraturi vo bitola.
Imas tri klimi i se malce optereteni ivadat visok COP,pri malo opteretuvanje,i se slozuvam deka si verodostoen,i se slozvam i so prethodnoto napisano.
Автоматски споено мислење:
Abe tebe vcera vecerta ti trosese 1030w na -8c,a grejs velis 80m2.Pa ne pravi da cicame site vesla te molam.
1000W potrosuvacka ete neka bidi i COP 3 na -8c toa e 3000W toplina na -8 vo 80m2.Epa treba da cicam vesla pa da ti poveruvam.
[/QUOTE]


Сабајлето кога сум снимал сум пишал дека троши 1142 но и дека накачува и по 100 и 150в плус и дека надвор е -8 степена а синока кога сум снимал надвор дека троши со 1030в надворешната беше околу -2 степена Штип е потопол град од Битола.
Која ми е целта за да лажам овде ајде кажи кога не сам ни дилер ни продавач на клими ни пак имам додирна точка со климатизацијата. Едноставно јас требаше да купам Амбер но немаа на залиха чекав 2 месеца немаше во мегувреме во една продавница во Штип гледам Амбер се доближубам пишува Инвентор Немесис Про и по интернет најдов дека увозник е Ји ви од Гевгелија отидов и ка купув 7 кв имаше и во Штип но беше поскапа за 4000 денари ни сам се кпнсултирал со некој едноставно го прегледав карактеристики за двете клими видов дека се сосема идентични и така е купив и не згрешив.
Едноставно сите ставаат овде која како работела модулирала и јас ставам. Сите сте со 3.5 и 5.5 клима а јас единствен со 7 кв клима и јас најпаметен ке изнесувам невистини дали прочита дека имам супер изолација под мене и над мене се грее еве цел ден сонце ме пече климата сега работи он оф работи 5 минити 20 одмара и јас мослев дека потрошувачката ќе биде околу 1500в правив пресметка и 40 кв да троши дневно добро е но еве троши како сака она.
Тоа е а тие што не веруваат нека не веруваат тоа е од мене.
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Abe Strucnjaci so ste zapnale da odgonetnuvate dali ve lže Deckovo so sporedbi so vasite klimi i prostori koga znaete deka sekoj prostor ima razlicni zagubi i potrebi i vo slucajov za da polemizirate so nego prvo otprilika ustanovete gi zagubite na negoviot prostor posto imate entuzijazam za debata so nego. Covekov vi dade dovolno parametri 80m2, grean od dole i gore, super izoliran, Sonce go pece cel den, zadadena ambientalna nadvoresna T etc...zemete opnete racunica i posle veke ke imate osnova da mu ja osporuvate potrosuvackata i performansot na klimata...
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom