Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

miskolo

Direktor
Член од
15 мај 2010
Мислења
790
Поени од реакции
2.321
Здраво дечки, знае ли некој да ме информира дали ако интервјуто било во Скопје, може откако ќе се потпише државјанството да се прати во друг град во Бг - каде што ќе биде адресата? Треба да им се јавам за ова, или да им пишам мејл? Фала :)
Na domasna adresa vo BG malo sutra Ukaz...izvod od maticna kniga ne ti prakaat po posta a kamoli drzavjanstvo licno so uplatnica vo ambasada Sk ili Bitola konzulat,ili Min za pravda Sofija!
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.105
Поени од реакции
3.952
Ја мислев ќе се растурите денес со јавувања за укази и промени кон положително, тоа штама тука.
 
Член од
6 април 2017
Мислења
333
Поени од реакции
444
Srekna i Uspesna nova 2021 i Srekni Praznici na site!Nema poubav pocetok na godinata od ovoj...Eve da se pofalam i jas.... Konecno posle celi 6 godini od startot na cela procedura pred 4 dena go dobiv dolgo posakuvaniot pasos....
Bi sakal da vi se zablagodaram od srce na site vas ovde na forumot koi pomognavte(i seuste pomagate)so vasite informacii....So sreka na site koi cekate,pobrgu da izlezat i da se spasime site od ovaa Banana drzava!

Moj sovet za site....Dokolku ste vo moznost i imate prilika,vadejte PCR i prodolzuvajte ja procedurata vo Sofija,tamu se ide pobrgu,jas taka napraviv...Samo Drzavjanstvoto go podignav od Bitola pocetokot na 08 mesec....
Kolku cekase odkoga go podigna drzavjanstvoto?
 
Член од
10 февруари 2020
Мислења
29
Поени од реакции
119
Slucajno deneska proveriv da vidam za pasosov dali nesto mi se smenilo poradi sto na 12.12.2020 podnesov molba da mi go ispratat vo holandija bg amabasdata ama rabotite mi se smenia moram da ja napustam holandija do 31.01.2021 pa odma pred nedela dena podnesov za sofija da si go podignam drzavjanstvoto mi stigna i na e-mail deka mi e potvredeno na 08.10.2021 ali eve deneska otvaram sto da vidam pisuva deka e isprateno vo holandija bgamabasda... nemav vreme deneska da otidam da vidam poradi sto rabotele do 12h,zdravje utre vo slucaj ako ne e stignato i ne stigne za 2 nedeli dali ke mozam nekako so molba da mi go preprati pak amabsadata koga ke stigne ili vo mk ili vo sofija da go vratat ???
 
Член од
6 април 2017
Мислења
333
Поени од реакции
444
Slucajno deneska proveriv da vidam za pasosov dali nesto mi se smenilo poradi sto na 12.12.2020 podnesov molba da mi go ispratat vo holandija bg amabasdata ama rabotite mi se smenia moram da ja napustam holandija do 31.01.2021 pa odma pred nedela dena podnesov za sofija da si go podignam drzavjanstvoto mi stigna i na e-mail deka mi e potvredeno na 08.10.2021 ali eve deneska otvaram sto da vidam pisuva deka e isprateno vo holandija bgamabasda... nemav vreme deneska da otidam da vidam poradi sto rabotele do 12h,zdravje utre vo slucaj ako ne e stignato i ne stigne za 2 nedeli dali ke mozam nekako so molba da mi go preprati pak amabsadata koga ke stigne ili vo mk ili vo sofija da go vratat ???
Zemisigo od holandska ambasada, pisi tamu adresa i begaj.
 
Член од
10 февруари 2020
Мислења
29
Поени од реакции
119
moram adresa da im dadam ? posto uste nemam najdeno jas
mislis deka e stignato cim pisuva deka ...//ашето удостоверение е изпратено за вр'чване к'м зајавената консулска служба Хага-Холандија. При получаване на удостоверението следва да зајавите адрес за регистрација в Република Б'лгарија, както и да представите 2 бр. актуални снимки паспортен формат
 
Член од
6 април 2017
Мислења
333
Поени од реакции
444
moram adresa da im dadam ? posto uste nemam najdeno jas
mislis deka e stignato cim pisuva deka ...//ашето удостоверение е изпратено за вр'чване к'м зајавената консулска служба Хага-Холандија. При получаване на удостоверението следва да зајавите адрес за регистрација в Република Б'лгарија, както и да представите 2 бр. актуални снимки паспортен формат
Stignato e 100 posto. Zajavija sluzbenata adresa!Pozdrav.
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.105
Поени од реакции
3.952
Stignato e 100 posto. Zajavija sluzbenata adresa!Pozdrav.
Ама за пријавување на адреса преку амбасада не се чека по неколку месеци? Членот вика до крајот на месецов си оди од Холандија, така да нема да стигне да пријави адреса од таму, или јас грешно знам за процедурава (не сум скроз информиран за овие постапки, но знам еден член што подигнуваше државјанство од Шведска кажа дека ептен заглави со пријавување адреса од таму и со месеци чекаше)?
 
Последно уредено:
Член од
10 февруари 2020
Мислења
29
Поени од реакции
119
Aj ve molam ako znae nekoj ubavo da mi kaze utre sto da napravam posto iskreno vrska nemam osven sto treba pasosot da go nosam so mene kopija od listot intervju sto napraviv i dve sliki.... nemoze samo da go podignam drzavjanstvoto i sve drugoto u mk ili vo sofija da go zavrsam posto dobiv zabrana 1god vo EU.... so advokat cekame sea da vidime ako mi ja namali na 6meseci odlicno
 
Член од
6 април 2017
Мислења
333
Поени од реакции
444
Ама за пријавување на адреса преку амбасада не се чека по неколку месеци? Членот вика до крајот на месецов си оди од Холандија, така да нема да стигне да пријави адреса од таму, или јас грешно знам за процедурава (не сум скроз информиран за овие постапки).
Кога се оди да се земе државјанството зајавуваш адреса во амбасада и тие ја праќаат таа адреса во општината кај што со зајавил адреса.Поске тоа немаш работа со амбасадата освен ако не сакаш таму да се сликаш, амс пошто тоторина мора да ја напушти холандија ќе си се слика во софија илу ако сака може да подбесе молба за сликање и во нашиве амбасади.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom