Најекономично греење (затоплување)

Член од
20 декември 2020
Мислења
124
Поени од реакции
147
ИНАКУ ОВИЕ МОДЕЛИ ТИ СЕ МНОГУ ПОДОБРИ ОД ТОЈ МОДЕЛ НА ТОШИБА ШТО СИ ГО ГЛЕДАЛ ВО ТЕХНО МАРКЕТ ИНАКУ ПАК КЕ ТИ ПОВТОРАМ КАЈ ЈАПАНЕЦ НЕМА ПРОМАШАЈ ПА БИЛО КОЈ И ДА, И НЕ Е САМО ДА ГРЕЕ ТУКУ И БИТНА Е И ЗШТЕДАТА АМА НЕ Е МАЛА И БЕЗНАЧАЈНА КАКО ШТО ВЕЛАТ ОВИЕ МАНИПУЛАТОРИ.
КОГА СЕ ДАДЕНИ ВИСТИНСКИТЕ ПАРАМЕТРИ ОД СТРАНА НА ПРОИЗВОДИТЕЛИТЕ ТАА ЗАШТЕДА Е ГОЛЕМА НО ТОА Е САМО КАЈ ЈАПОНСКИТЕ СЕ ОСТАЛО ТИ Е ЛАГА А ЗА ДОЛЖИНАТА НА КОРИСТЕЊЕ НА УРЕДОТ И ИСТАТА МОЌНОСТ НА РАБОТА КАКО И ПРВИОД ДЕН ОД КУПИВАЊЕТО ТОА Е ДРУГА ТЕМА ВО КОЈА ВЛАГУВА И КВАЛИТЕТОТ НА УПОТРБЕНИТЕ МАТРИЈАЛИ И НЕ ГУБЕЊЕТО НА НИВНИТЕ СВОЈСТВА И ПО МНОГУ ГОДИНИ НА КОРИСТЕЊЕ
ИНАКУ ОВИЕ МОДЕЛИ ТИ СЕ МНОГУ ПОДОБРИ ОД ТОЈ МОДЕЛ НА ТОШИБА ШТО СИ ГО ГЛЕДАЛ ВО ТЕХНО МАРКЕТ ИНАКУ ПАК КЕ ТИ ПОВТОРАМ КАЈ ЈАПАНЕЦ НЕМА ПРОМАШАЈ ПА БИЛО КОЈ И ДА, И НЕ Е САМО ДА ГРЕЕ ТУКУ И БИТНА Е И ЗШТЕДАТА АМА НЕ Е МАЛА И БЕЗНАЧАЈНА КАКО ШТО ВЕЛАТ ОВИЕ МАНИПУЛАТОРИ.
КОГА СЕ ДАДЕНИ ВИСТИНСКИТЕ ПАРАМЕТРИ ОД СТРАНА НА ПРОИЗВОДИТЕЛИТЕ ТАА ЗАШТЕДА Е ГОЛЕМА НО ТОА Е САМО КАЈ ЈАПОНСКИТЕ СЕ ОСТАЛО ТИ Е ЛАГА А ЗА ДОЛЖИНАТА НА КОРИСТЕЊЕ НА УРЕДОТ И ИСТАТА МОЌНОСТ НА РАБОТА КАКО И ПРВИОД ДЕН ОД КУПИВАЊЕТО ТОА Е ДРУГА ТЕМА ВО КОЈА ВЛАГУВА И КВАЛИТЕТОТ НА УПОТРБЕНИТЕ МАТРИЈАЛИ И НЕ ГУБЕЊЕТО НА НИВНИТЕ СВОЈСТВА И ПО МНОГУ ГОДИНИ НА КОРИСТЕЊЕ
АКО ГО КУПИШ ОД БУГАРИЈА ТИ СТОЈАМ НА РАСПОЛАГАЊЕ И ЗА МОНТАЖА, САМО КЕ СИ ГИ КУПИШ БАКАРНИТЕ ЦЕВКИ И ДРЖАЧИ А ТОА ТИ Е ОТПРИЛИКА 1200 ДЕНАРИ И КЕ БИДЕ ПОДОБРО МОНТИРАН ОД БИЛО КОЈ А ЗА ВАКУМИРАЊЕ КЕ ТИ ДАДАМ КОМПЕСОР ОД ЛАДИЛНИК НАПРАВЕН СО КОНВЕКТОР ЗА КЛИМИ И КЕ СИ ГО ВАКУМИРАШ 1 ЧАС КАКО ШТО Е ПО ПРОПИС -БАРЕМ ВО МОЕТО УПАТСТВО ВО FUITSU ПИШУВА ТАКА ОТИ ПОТРЕБНО Е ОКОЛУ 1 ЧАС ЗА ВАКУМИРАЊЕ
Автоматски споено мислење:

МОЈАТА ФУЈИТСУ Е ПРОИЗВЕДЕНА ВО ТАЈЛАНД А И ТОШИБАТА И ТАА ШТО МУ ЈА ПОНУДИВ И ВЕКЕ ОБЈАСНУВАВ НА ТАА ТЕМА ЗА КОЈА ТИ МОЛЧЕШЕ КАКО ОРОСПИЈА И НЕ КАЖА НИ ЕДЕН ЗБОР
ЗА ПРОИЗВОДСТВОТО ДАЛИ ИМА НЕКАКВА ВРСКА ИЛИ НЕ ПА ТОА СЕ ФАБРИКИ НА ТОШИБА,ФИЈУТСУ ВО КИНА НЕ НА ГРЕЕ ИЛИ ХАИЕР,ИЛИ МИДЕА
Автоматски споено мислење:

Japanka made in China.
Skapa etiketa, koj saka.
Автоматски споено мислење:


Sega Mr. Fujibu ke ti kaze
АКО НЕКОЈ НЕ ТРПИ КУ.ТОНИ ЅОА СУМ ЈАС И НЕ ТРСИ ЗЕЛЕНИ СЕКОЈ ЗНАЕ ДА ПРАВИ РЕКЛА-КАЗАЛА
 
Последно уредено:
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.662
АКО ГО КУПИШ ОД БУГАРИЈА ТИ СТОЈАМ НА РАСПОЛАГАЊЕ И ЗА МОНТАЖА, САМО КЕ СИ ГИ КУПИШ БАКАРНИТЕ ЦЕВКИ И ДРЖАЧИ А ТОА ТИ Е ОТПРИЛИКА 1200 ДЕНАРИ И КЕ БИДЕ ПОДОБРО МОНТИРАН ОД БИЛО КОЈ А ЗА ВАКУМИРАЊЕ КЕ ТИ ДАДАМ КОМПЕСОР ОД ЛАДИЛНИК НАПРАВЕН СО КОНВЕКТОР ЗА КЛИМИ И КЕ СИ ГО ВАКУМИРАШ 1 ЧАС КАКО ШТО Е ПО ПРОПИС -БАРЕМ ВО МОЕТО УПАТСТВО ВО FUITSU ПИШУВА ТАКА ОТИ ПОТРЕБНО Е ОКОЛУ 1 ЧАС ЗА ВАКУМИРАЊЕ
Автоматски споено мислење:

МОЈАТА ФУЈИТСУ Е ПРОИЗВЕДЕНА ВО ТАЈЛАНД А И ТОШИБАТА И ТАА ШТО МУ ЈА ПОНУДИВ И ВЕКЕ ОБЈАСНУВАВ НА ТАА ТЕМА ЗА КОЈА ТИ МОЛЧЕШЕ КАКО ОРОСПИЈА И НЕ КАЖА НИ ЕДЕН ЗБОР
ЗА ПРОИЗВОДСТВОТО ДАЛИ ИМА НЕКАКВА ВРСКА ИЛИ НЕ ПА ТОА СЕ ФАБРИКИ НА ТОШИБА,ФИЈУТСУ ВО КИНА НЕ НА ГРЕЕ ИЛИ ХАИЕР,ИЛИ МИДЕА
Автоматски споено мислење:


АКО НЕКОЈ НЕ ТРПИ КУ.ТОНИ ЅОА СУМ ЈАС И НЕ ТРСИ ЗЕЛЕНИ СЕКОЈ ЗНАЕ ДА ПРАВИ РЕКЛА-КАЗАЛА
"klime" ti da ne si.... Bas ni falese
 
Член од
20 декември 2020
Мислења
124
Поени од реакции
147
ИНАКУ ЗА ПРОИЗВОДСТВОТО КАЖАВ ОТИ РАБОТЕВ КАКО КОНТРОЛА НА КВАЛИТЕТ ВО АПТИВ каде се прават електронски делови за ЈАГУАР,рено нисан,форд,и борд компјутери за пежо и цитроен јас работев преку полска фирма на контрола на квалитет а да видиш само какви контроли има на квалитет еве ти една
се произведуваат сирени за рено и нисан ги проверуваат тие ,па потоа оди нашата фирма ги проверува, па се пакуваат, па потоа одат повторно наши луге друга екипа и проверуваат дали се добро запакувани да не има пропуст и во пакувањето.
-инаку при проверка на одредени електронски делови има и одредени фабрички стандарди кои треба да се запаат,како исполнетост на лем во висина и ширина во проценти,отстапување на електронскиот дел од неговата поставеност и така натаму и сеа рено и нисан имаа најголеми стандарди
пример кај сите други исполнетоста на лем беше ок 75% а кај рено и нисан мораше да биде 100%
-пример 2 кај дачиа матријалот за шалттаблата беше како од хартија а кај нисан сосема друг квалитет небо и земја разлика
а Аптив е америчка фабрика со производство во Македонија и на секој производ пишуваше MADE IN MACEDONIA и сеа што е тоа македонски производ или амерички производ произведен во македонија по амерички стандарди и принципи на работа а со македонска ефтина работна рака во АМЕРИЧКА ФАБРИКА
-Инаку дизајнот и инжинерингот се вршеа во америка,деловите стигаа и тоа од амерички и јапонски фабрики во кина и машините беа сименс и ги боцкаа деловите а контролата и работната рака беше наша
И СЕА ПАК ТЕ ПРАШУВАМ ШУ.. ДО КОГА КЕ МАНИПУЛИРАШ И КЕ СЕ ПРАВИШ ФРАЕР СО ТРЕСЕЊЕ ГЛУПОСТИ АЛИ НЕ СИ ФРАЕР ТУКУ КУ..ОН
Автоматски споено мислење:

И сеа на сево оваа ке молчите како ороспија фатена на дело али потоа како малоумни дечиња ке се правите ДЕКА НЕ СТЕ ОД ОВДЕ и ке си играме РЕКЛА-КАЗАЛА
Автоматски споено мислење:

ПРЕД АРГУМЕНТИТЕ И БОГОВИТЕ МОЛЧААТ
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.662
ИНАКУ ЗА ПРОИЗВОДСТВОТО КАЖАВ ОТИ РАБОТЕВ КАКО КОНТРОЛА НА КВАЛИТЕТ ВО АПТИВ каде се прават електронски делови за ЈАГУАР,рено нисан,форд,и борд компјутери за пежо и цитроен јас работев преку полска фирма на контрола на квалитет а да видиш само какви контроли има на квалитет еве ти една
се произведуваат сирени за рено и нисан ги проверуваат тие ,па потоа оди нашата фирма ги проверува, па се пакуваат, па потоа одат повторно наши луге друга екипа и проверуваат дали се добро запакувани да не има пропуст и во пакувањето.
-инаку при проверка на одредени електронски делови има и одредени фабрички стандарди кои треба да се запаат,како исполнетост на лем во висина и ширина во проценти,отстапување на електронскиот дел од неговата поставеност и така натаму и сеа рено и нисан имаа најголеми стандарди
пример кај сите други исполнетоста на лем беше ок 75% а кај рено и нисан мораше да биде 100%
-пример 2 кај дачиа матријалот за шалттаблата беше како од хартија а кај нисан сосема друг квалитет небо и земја разлика
а Аптив е америчка фабрика со производство во Македонија и на секој производ пишуваше MADE IN MACEDONIA и сеа што е тоа македонски производ или амерички производ произведен во македонија по амерички стандарди и принципи на работа а со македонска ефтина работна рака во АМЕРИЧКА ФАБРИКА
-Инаку дизајнот и инжинерингот се вршеа во америка,деловите стигаа и тоа од амерички и јапонски фабрики во кина и машините беа сименс и ги боцкаа деловите а контролата и работната рака беше наша
И СЕА ПАК ТЕ ПРАШУВАМ ШУ.. ДО КОГА КЕ МАНИПУЛИРАШ И КЕ СЕ ПРАВИШ ФРАЕР СО ТРЕСЕЊЕ ГЛУПОСТИ АЛИ НЕ СИ ФРАЕР ТУКУ КУ..ОН
Автоматски споено мислење:

И сеа на сево оваа ке молчите како ороспија фатена на дело али потоа како малоумни дечиња ке се правите ДЕКА НЕ СТЕ ОД ОВДЕ и ке си играме РЕКЛА-КАЗАЛА
Автоматски споено мислење:

ПРЕД АРГУМЕНТИТЕ И БОГОВИТЕ МОЛЧААТ
I veke ne rabotis tamo.. te izbrkaa?
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
Mislam deka treba nekoj soodvetno da reagira, bidejći ova stana dno dna... Ednostavno ne ni moram da čitam, ama vakvo pišuvanje nemam do sega nikade sretnato niti vo volkava mera tolerirano od adminite.
Ako se dozvoli ova i ponatamu, na moe žalenje ete nema poveće da go posetuvam ovoj forum.
Ili možebi ušte podobro će mu se iznavikam i iznavređam, ma mene neka me banitaat, bidejći stana nepodnoslivo.
 
Член од
20 декември 2020
Мислења
124
Поени од реакции
147
I veke ne rabotis tamo.. te izbrkaa?
Прво не ни прочита што напишав читај повторно и Еве како си Манипулант и како мрсиш муда никој никого не избркал ни заврши проектот и јас не чекав друг дадов оставка заради лични свои работи инаку јас работев преку Полска фирма за контрола како надворешни субјект за контрола на квалитетот но секако секојдневно одев на работа по 8часа во смена Али ти не читаш и само правиш забуни Такви како тебе Ку.тони ги има на кило кои навредуваат и тресат лаги а ако ти им ја плеснеш вистината ондак ти си ваков онаков абе МА.аре едно како не ти е срам јас дури на момчето погоре се понудив да му ја монтирам климата бесплатно ако ја земе од Бугарија а ти само правиш спинови Ко.ито едно
Автоматски споено мислење:

И јас не продавам овде клими (баби и жаби)како вас и не навивам за никого и секогаш велам за тие пари е ок а вие не сте ни солидарни само сте нечии патрони или Кур.они а КУР.ОНИТЕ ОТКАКО КЕ ГИ УПОТРЕБАТ ГИ ФРЛААТ ВО КАНТА СО ЃУБРЕ ОТИ ТАМУ ИМ Е МЕСТОТО
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.387
Поени од реакции
2.662
Прво не ни прочита што напишав читај повторно и Еве како си Манипулант и како мрсиш муда никој никого не избркал ни заврши проектот и јас не чекав друг дадов оставка заради лични свои работи инаку јас работев преку Полска фирма за контрола како надворешни субјект за контрола на квалитетот но секако секојдневно одев на работа по 8часа во смена Али ти не читаш и само правиш забуни Такви како тебе Ку.тони ги има на кило кои навредуваат и тресат лаги а ако ти им ја плеснеш вистината ондак ти си ваков онаков абе МА.аре едно како не ти е срам јас дури на момчето погоре се понудив да му ја монтирам климата бесплатно ако ја земе од Бугарија а ти само правиш спинови Ко.ито едно
Автоматски споено мислење:

И јас не продавам овде клими (баби и жаби)како вас и не навивам за никого и секогаш велам за тие пари е ок а вие не сте ни солидарни само сте нечии патрони или Кур.они а КУР.ОНИТЕ ОТКАКО КЕ ГИ УПОТРЕБАТ ГИ ФРЛААТ ВО КАНТА СО ЃУБРЕ ОТИ ТАМУ ИМ Е МЕСТОТО
A sega si monter, montiras klimi gratis?
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
16 ноември 2020
Мислења
26
Поени од реакции
27
Japanka made in China.
Skapa etiketa, koj saka.
Kratka pretraga online i ispagja deka si vo pravo. Japonkive ili se made in Thailand ili made in China (P.R.C)
Автоматски споено мислење:

Уште еден лажатор и манипулатор
Еве како си Манипулант
Na forumov "manipulator" vi e omilen zbor, koj znae kolku pati sum go videl ovoj zbor da bide iskoristen na ovoj forum :D
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2019
Мислења
1.187
Поени од реакции
2.859
Na forumov "manipulator" vi e omilen zbor, koj znae kolku pati sum go videl ovoj zbor da bide iskoristen na ovoj forum
А ти кој збор би го употребил ако некој ги извртува твоите зборови во негова полза, свесно намалува/преувиличува бројки како што му одговара се додека некој не го фати во лага и го побие....а потоа го снемува 2-3 дена на форумов додека да помине таа дискусија и после си продолжува како ништо да не било...
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.161
Поени од реакции
3.549

Attachments

Член од
24 август 2008
Мислења
286
Поени од реакции
236
Цената ти е 77000 со попуст ке ти биде 70000 илјади но во бугарија ти е 1472 лева а тоа ти е 736 евра или околу 46000 денари еве ти линк и плус ти го вракаат данокот од 18 проценти а и ке се прошеташ до софија и ке пиеш кафе и ке заштедиш многу а тука ке немаш гаранција Големи Муда.за таа цена немам потреба од гаранција плус е Јапанец
https://www.bittel.bg/en/p/toshiba/inverter-air-conditioner-toshiba-super-daiseikai-9-ras-13-pkvpg-e-ras-13-pavpg-e
Сигурен си за цената во Бугарија?

Ај те молам одмори малку од форумов или некој друг нека ти прочита што пишуваш...
 
Член од
2 јануари 2012
Мислења
234
Поени од реакции
281
Mislam deka treba nekoj soodvetno da reagira, bidejći ova stana dno dna... Ednostavno ne ni moram da čitam, ama vakvo pišuvanje nemam do sega nikade sretnato niti vo volkava mera tolerirano od adminite.
Ako se dozvoli ova i ponatamu, na moe žalenje ete nema poveće da go posetuvam ovoj forum.
Ili možebi ušte podobro će mu se iznavikam i iznavređam, ma mene neka me banitaat, bidejći stana nepodnoslivo.
ако не реагира админот си има опција ignore?
Автоматски споено мислење:

ако не реагира админот си има опција ignore?
немој да го сфатиш како провокација предходното :)
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.676
Поени од реакции
3.966
ако не реагира админот си има опција ignore?
Автоматски споено мислење:


немој да го сфатиш како провокација предходното :)
Korov se korne ili se tretira so pesticidi, ako se praviš deka ne go gledaš toj i ponatamu raste i se širi.
Ne možam da se načudam na situacijava i kolkav kredit ima čovekov.
Za edna nedela negovo prisastvo ima poveće gluposti i omalovažuvanja odkolku na site forumi što gi pratam i po 20 godini.
Ova MORA da PRESTANE ovaka ili onaka.
Ušte i lajkovi dobiva. Ako malku ni e.
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Знам друже... еве читам негови постари постови од лани....



А мене сеа ми вика немал изолација.....


Ако си потрошил 600kw во тие 3 месеци и си ја користел 24/7 математиката вели дека и во тие 3 месеци ти работела во просек со испод 300w.
EDIT: Гледам си пишал претходно 1180kw ти потрошила во тие 3 месеци, а за поквалитетна си прашувал дали би потрошила упола 600.... ја велам може не упола ама едно 25-30% помалце сигурно.

Јас со Хансолот лани... само во Февруари имав 400kw во таа малечка кутиичка соба од 17м2 со низок плафон.
А овој изминат (многу топол) декември 330kw...
Прегледај го приврзокот 280400 Прегледај го приврзокот 280399

Можеш да замислиш колку ќе наштракаше ако беше како што викаш во просторија од 45м2 со стандарден плафон од 2.6м во мојата куќа???

Ова само колку да имаш перцепција какви придобивки имаш ти од твојот простор.
И да, во тој твој простор придобивките од квалитетна Јапанка ќе бидат 90% комфор 10% заштеда пошто просторот што се вели можеш на свеќа да го грееш.
Друже го масакрира, ама залудно е сето. На форумов само се форсира Грее наспроти сите останати клими преку манипулации како во случајов кој го разоткри. Греел 35м2 ама не кажува дека се во стан, немал изолација ама имал сендвич ѕид (во 80тите тие вообичано одеа полна тула + 10цм камена волна + гитер блок од надвор).

Јас ја видов разликата а гледам дека и ти ја увидуваш. И многу други почнуваат да ја увидуваат ама треба време да помине.

Еве, изминатава година директно одлучував за 10тина клими кај блиски роднини, а повеќе од 50тина луѓе кои ме прашуваа за совет, да им пресметам топлински потреби, да им дадам препорака за клима и сл. Јас самиот се изненадив колку од луѓето споменуваа дека не сакаат Грее, дека многу трошеле и слабо грееле.

Иначе темава е тотално замрена, без квалитетна дискусија.

Иначе темава тотатално замрена
 

Kajgana Shop

На врв Bottom