Влада на Македонија

Член од
18 мај 2008
Мислења
7.561
Поени од реакции
17.594
Која историја бе друже? :pos: :pos: Оро што тие самите го измислиле па и со Александар го поврзале.

Дај не зезај, буквално си првиот човек кој го брани ова. Веројатно не се сеќаваш кои реакции ги имаше клипот тогаш. Поголема помош за Грција немаше од ваквите работи. Буквално испаднавме ретардирана нација пред цел свет. Туѓ срам ме јадеше и тогаш и сега кога го гледам видеото. За жал не е единствено. Дијаспората живее во некој свој филм, што и не е за замерка, пошто стварно не може да живееш илјадници километри далеку а да си во тек со секојдневието тука.

И не е само нашата дијаспора таква. Погледни ја хрватската дијаспора во Австралија. Повеќето се закоравени усташи кои сонуваат за враќање на НДХ и Анте Павелиќ го сметаат за идол. Има голема разлика меѓу патриотизам и гол национализам.
Што има врска кој кај бил? Еве ние сме тука па сме помали Македонци од нив. И како сме испаднале ретардирана нација кога имаме народни песни и преданија од Солунско и Костурско за Александар и Филип Македонски и истите ги спомнуваат како Пулевски, Шарло и останати битни ликови. Луѓето си се патриоти и треба да се ценат, а не да се исмеваат. Тие што треба да се сотрат се ликови кои ги молзат.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.333
Поени од реакции
19.017
Која историја бе друже? :pos: :pos: Оро што тие самите го измислиле па и со Александар го поврзале.

Дај не зезај, буквално си првиот човек кој го брани ова. Веројатно не се сеќаваш кои реакции ги имаше клипот тогаш. Поголема помош за Грција немаше од ваквите работи. Буквално испаднавме ретардирана нација пред цел свет. Туѓ срам ме јадеше и тогаш и сега кога го гледам видеото. За жал не е единствено. Дијаспората живее во некој свој филм, што и не е за замерка, пошто стварно не може да живееш илјадници километри далеку а да си во тек со секојдневието тука.

И не е само нашата дијаспора таква. Погледни ја хрватската дијаспора во Австралија. Повеќето се закоравени усташи кои сонуваат за враќање на НДХ и Анте Павелиќ го сметаат за идол. Има голема разлика меѓу патриотизам и гол национализам.
Друже тие луѓе се оние кои донираат за нашите болни деца, за луѓето кои лежат во затвор, кои ги осуди оваа власт, донираа за протести, за кампањи но за жал како што викаш не ја знаат каква е ситиацијата овде и какви луѓе живеат тука, дека оние ликови шо ги набројаа погоре кои патриотизмот им беше кои повеќе пари да украде, луѓе од дпмне. Не викам дека треба они нешто да одлучуваат тука, и далеку од тоа дека се нешто поголеми патриоти од нас, но нема потреба од тоа да ги напаѓаме за вакви работи.

А тоа дека се смеел некој на видеото, па тоа излезе во времето коа некој се палеше на тоа дека еве Заев и сдс не однесоа у ЕУ и Нато, во времето на тоа е во главата на вмровците, од времето на додека го дишам овој воздух, од денешна гледна точка ова е за давање поддршка а не за подсмевање.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.333
Поени од реакции
21.811
Diskutabilno e kako Makedoncite vo Avstralija si gi neguvaat korenite. I ja ne bi pravel sve, no od druga strana se nezavisni od nekoja partija ili partiski licnosti pa i od maticnata drzava. Toa e sto najmnogu im preci na domasnite politicari, nemaat kontrola nad niv.

Sekogas se spomnuvaat antickive nastapi kako za podsmev. A kako nikoj ne spomnal deka vo dijasporata ima respektabilni organizacii, deka ima ulici so Makedonski iminja, ima aktivni crkovni opstini, deka ima nekoja mobilizacija (protesti) za vazni temi, deka praznici kako 100 godini Ilinden se slavea na podostoinstven nacin nego vo maticnata zemja?

I uste nesto okolu patriotizmot ili podobro interesite na dijasporata: Normalno e posto ne ziveat vo Makedonija, imaat razlicni interesi ili preferencii nego lugjeto vo Makedonija. Niv ne gi interesira kolku pari e strujata, kolku se kaznite i danocite od prosta pricina sto tie temi nemaat vaznost za niv. Gi interesira povekje stabilnosta na drzavata, prosperitetot, zacuvanje na drzavata kako Makedonska. Ne gledam deka nekoj se pobunil oti Grckata dijaspora bila mnogu nacionalisticka, pa za sto treba da se zalaga? Za toa kolku e kaznata ako frlis cigara na pat?
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Што има врска кој кај бил? Еве ние сме тука па сме помали Македонци од нив. И како сме испаднале ретардирана нација кога имаме народни песни и преданија од Солунско и Костурско за Александар и Филип Македонски и истите ги спомнуваат како Пулевски, Шарло и останати битни ликови. Луѓето си се патриоти и треба да се ценат, а не да се исмеваат. Тие што треба да се сотрат се ликови кои ги молзат.
Ти ако се осеќаш помал Македонец од нив е твоја работа. Без никаква намера да те навредам. Јас не се осеќам така. Зошто? Зашто во оваа држава живеам цел живот, тука учев, тука работам, тука плаќам даноци. Го живеам македонското секојдневие со сите негативни појави. И знам најдобро да проценам што е добро, што не е и дека сликата никогаш не е црно-бела.

А нема да ме убедиш дека ова не е за најголем ремет и потсмев. Каде бе војниците на Александар играле вакво оро? 21 век дојде, ние уште ќе се палиме на вакви смејурии? Како ова и помогна на позицијата на државата? Еве одговори искрено, ако видиш нешто слично да направиле Бугарите, Србите или Албанците, нема да се потсмеваш?
Автоматски споено мислење:

Друже тие луѓе се оние кои донираат за нашите болни деца, за луѓето кои лежат во затвор, кои ги осуди оваа власт, донираа за протести, за кампањи но за жал како што викаш не ја знаат каква е ситиацијата овде и какви луѓе живеат тука, дека оние ликови шо ги набројаа погоре кои патриотизмот им беше кои повеќе пари да украде, луѓе од дпмне. Не викам дека треба они нешто да одлучуваат тука, и далеку од тоа дека се нешто поголеми патриоти од нас, но нема потреба од тоа да ги напаѓаме за вакви работи.

А тоа дека се смеел некој на видеото, па тоа излезе во времето коа некој се палеше на тоа дека еве Заев и сдс не однесоа у ЕУ и Нато, во времето на тоа е во главата на вмровците, од времето на додека го дишам овој воздух, од денешна гледна точка ова е за давање поддршка а не за подсмевање.
Никој не се потсмева кога донираат пари за болни деца или други благородни намени. Тука не ги сметам донациите за тие што лежат во затвор. Зошто да ги поддржувам за тоа? Оти помогнале на Чавков кој има пари за десет генерации? Или на насилници како Игор Југ или Нинџа кои сакаа свесно да ја втурнат државата во граѓанска војна?

Видеото што го постирав е за најголем ремет, не ме интересира дали е македонско или не. Пак ќе речам, да потоне човек од срам кога го гледа.

Дијаспората е отсекогаш со став дека ДПМНЕ се единствена опција, единствени патриоти а сите што сме против нив се предавници. И кога работите се гледаат така црно-бело не може да очекуваш транспарентни ставови од таквите луѓе.
 
Последно уредено:
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
Не бе, ич не е за потсмев ова:

Нормално да се потсмева човек кога тераат „кампања“ на овој начин што повеќе и одмага на државата. И да сакаш не можеш да ги сфатиш сериозно.
Ај сега најди нешто од албанската дијаспора од Швицарска и најди барем еден албанец кој ги исмева.Па тие го воспеваат Скендербег како свој иако дефинитивно истиот е со словенско потекло.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.333
Поени од реакции
21.811
Renomiraniot Zeit online objavi tekst za produkcijata na Cannabis vo Makedonija i Grcija: https://www.zeit.de/wirtschaft/2020-12/cannabis-legalisierung-mazedonien-griechenland-anbau-produktion-handel-marihuana/komplettansicht

Za zal ne mnogu dlabok odnosno ne spomnuva nisto za vrskite na Zaev so fabrikive, neli clenovi na negovata familija se del od spostvenicite. Interesno e, sto prerabotkata e dozvolena a eksport na na lisjata ne. Zatoa vo ovaa fabrika blizu Skopje (od kade se pisuva) cuvaat lisja od poslednite 4 godini vo vrednost od 60m EUR. Nikoj ne znae sto ke se desi so niv, opasnosta raste da vlezat vo nelegalni sferi. Steta sto ne spomnuvaat, deka golemi kolicini se ukradeni pred nekoe vreme a i fateni pri ilegalen prenos vo Bugarija. Argumentot na vladata e zgolemene prihodi na drzavata i novi rabotni mesta.
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Ај сега најди нешто од албанската дијаспора од Швицарска и најди барем еден албанец кој ги исмева.Па тие го воспеваат Скендербег како свој иако дефинитивно истиот е со словенско потекло.
Нивен проблем. Ако на Албанците не им е за потсмев бламирање на некој од нивната дијаспора само пошто е нивен тоа повеќе зборува за нивниот менталитет. Јас едноставно не можам со сила да се правам дека нешто е океј кога воопшто не е. Ако нешто заслужува исмевање не е битно дали е македонско, албанско или јапонско.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.932
Поени од реакции
15.952
https://fokus.mk/1infektologot-markovski-otkako-beshe-obvinet-za-shverts-na-artefakti-mi-nakalemija-4-dela-a-doma-mi-najdoa-kamena/?fbclid=IwAR3LjjNjSJRSYNJdykzjF-5kEIUlr8WCdN2G4SM7EhQfCIuZ8p-1IGz6WSc

имаше пред некое време, ама не читав дека бил притворен..
како и да е, очигледно дека сме се уште тешко комуњарска држава со тиранија, обвинители и судии маша на власта, посебно сега кога власта е во спрега со западните амбасади и иевладини..
најсмешни се процесите за артефакти а овие 30 години не се фати и осуди ниедна лрупна работа, одкопување и извоз од Македонија на најголемиот антички бронзен артефак во регионот, кратерот од Корешница, во што беше вмешана и МВР и Царина и власта, а и многу други крупни кај нас откопани артефакти, пред се шлемови, ножови, и други работи, особено во 90-тите, а кој завршија кај грчки колекционери...
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.448
Поени од реакции
4.937
Ај сега најди нешто од албанската дијаспора од Швицарска и најди барем еден албанец кој ги исмева.Па тие го воспеваат Скендербег како свој иако дефинитивно истиот е со словенско потекло.
:pos: како бе, како бе Скендербег не бил Албанец?
Иначе не, такво оро албанците не правеа, затоа што не може поголемо кринџ нешто да се направи, тоа оро нема конкуренција ни во светски размери.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.419
Поени од реакции
47.061
Еден од поголемите вицови во кои Заев ги набута поддржувачите се хистеријата и пизмата што СДС ја фрла кон дијаспората, додека он од таа дијаспора леб јаде преку трговијата со ајвари и намази.
Во замена на нивната дијаспора составена од нивни роднини, на револуционерите им ја даде дијаспората на Зијадин Села каде што идеше да пуши и да моли во нивно име. Он дојде на власт, шиптаризацијјата во замена за дадената поддршка остана на нив да ја трпат.

Кај не земаат на пример да се бесат и трујат, како што би постапил нормален човек кога ќе соочи со сознание дека бил сериски преебуван, они уште и исмеваат некого , они исмеваат .
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
:pos: како бе, како бе Скендербег не бил Албанец?
Иначе не, такво оро албанците не правеа, затоа што не може поголемо кринџ нешто да се направи, тоа оро нема конкуренција ни во светски размери.
Да татко му се викал Јован а мајка му Воислава,најчести имиња кај албанците!:confused:Вашето знаме има дирекна поврзаност со Византија и православието.Не знам зошто србите се нервираат кога им мафтате со двоглав орел.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.333
Поени од реакции
19.017
Еден од поголемите вицови во кои Заев ги набута поддржувачите се хистеријата и пизмата што СДС ја фрла кон дијаспората, додека он од таа дијаспора леб јаде преку трговијата со ајвари и намази.
Во замена на нивната дијаспора составена од нивни роднини, на револуционерите им ја даде дијаспората на Зијадин Села каде што идеше да пуши и да моли во нивно име. Он дојде на власт, шиптаризацијјата во замена за дадената поддршка остана на нив да ја трпат.

Кај не земаат на пример да се бесат и трујат, како што би постапил нормален човек кога ќе соочи со сознание дека бил сериски преебуван, они уште и исмеваат некого , они исмеваат .
Словенскиот ајвар е срање. Не ме прашувајте како знам :icon_mrgr:
Автоматски споено мислење:


Може пропушти да ја даде ќерка му за грчки остров ама може да ја шитне на овие, за нива марихуана, за некој магацин оружје, ланец на донери, уште нејзе не им ја дал.
 
Последно уредено:

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.333
Поени од реакции
21.811
Еден од поголемите вицови во кои Заев ги набута поддржувачите се хистеријата и пизмата што СДС ја фрла кон дијаспората, додека он од таа дијаспора леб јаде преку трговијата со ајвари и намази.
Во замена на нивната дијаспора составена од нивни роднини, на револуционерите им ја даде дијаспората на Зијадин Села каде што идеше да пуши и да моли во нивно име. Он дојде на власт, шиптаризацијјата во замена за дадената поддршка остана на нив да ја трпат.

Кај не земаат на пример да се бесат и трујат, како што би постапил нормален човек кога ќе соочи со сознание дека бил сериски преебуван, они уште и исмеваат некого , они исмеваат .
Sto mnogu ne znaat: Zaev aktivno od pocetok na svoeto vladeenje probuva da napravi "nova" dijaspora koja go poddrzuva. Em se davaat drzavni pari za privatni lica ili somnitelni organizacii, primer ovaa strana e napravena so drzavni pari: https://mkdnews.de/ sto e najtragicno nema ni impressum i ne ni gi ispolnuva pravnite ramki. Upravuva Samir Asani (https://mkdnews.de/das-erste-mazedonische-online-portal/) rodnina na Faton Asani prv covek na Агенција за управување со одземен имот. Pisav 2018ma ovde na edna tema za toa so dokaz odnosno oficijalen drzaven dokument deka gi dobil sredsvata. Plus niknaa nekoi strani na Facebook, mislam Makedonska dijaspora Berlin ili slicno se vikase, koi go poddrzuvaa Zaev pa vlegoa vo konflikt so Makedoncite vo Berlin, visinskata dijaspora, ne onaa na Zaev. I plus agencijata za iselenistvo forsira sorabotka so paralelnata dijaspora na Zaev.

Nekoj se potsmeva za antickoto oro vo Avstralija ama zalno e sto maticnata drzava aktivno raboti na toa da gi dounisti relaciite megju Makedoncite od dijasporata so maticnata zemja.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.146
Поени од реакции
21.786
Што има врска кој кај бил? Еве ние сме тука па сме помали Македонци од нив. И како сме испаднале ретардирана нација кога имаме народни песни и преданија од Солунско и Костурско за Александар и Филип Македонски и истите ги спомнуваат како Пулевски, Шарло и останати битни ликови. Луѓето си се патриоти и треба да се ценат, а не да се исмеваат. Тие што треба да се сотрат се ликови кои ги молзат.
I ti so koj najde da se ubedvas.
Deckoto ti e skolski primer na sarenolik kurton. Ne se zamaraj da go ubedis ti nego nesto. Toj so penkalo rezim srusi. I posle se devizata mu e deka imeto nema da ti donese jadenje i ostanatite sranja koi navodno se precka za nasata integracija vo EU. Bidi siguren deka nema kur sto ne e spremen da go ispusi i toa so slast radi taa ideja. Grckite gi ispusi, bugarski, siptаrski, bilo kakvi ne e problem. Kur ko kur, sojma veze, bitno e EU. Mekotelite vo sporedba so nego i takvite kako nego se granit. Ama sto ima veze, toj si se poistovetuva kako gragjanin na svetot, toj e nad ovie nacionalni istoriski sranja. Znaes prosvetlen, prosetan, obrazovan, duhovno izdignat itn itn. So eden zbor tipicen saren kurton.
 
Член од
25 декември 2019
Мислења
1.786
Поени од реакции
2.731
I ti so koj najde da se ubedvas.
Deckoto ti e skolski primer na sarenolik kurton. Ne se zamaraj da go ubedis ti nego nesto. Toj so penkalo rezim srusi. I posle se devizata mu e deka imeto nema da ti donese jadenje i ostanatite sranja koi navodno se precka za nasata integracija vo EU. Bidi siguren deka nema kur sto ne e spremen da go ispusi i toa so slast radi taa ideja. Grckite gi ispusi, bugarski, siptаrski, bilo kakvi ne e problem. Kur ko kur, sojma veze, bitno e EU. Mekotelite vo sporedba so nego i takvite kako nego se granit. Ama sto ima veze, toj si se poistovetuva kako gragjanin na svetot, toj e nad ovie nacionalni istoriski sranja. Znaes prosvetlen, prosetan, obrazovan, duhovno izdignat itn itn. So eden zbor tipicen saren kurton.
Kakov prosetan be, da ne bese sarenata revolucija nekoi i Skopje nemase da go imaat videno.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom