Ракометната репрезентација на Македонија (мажи)

Член од
25 декември 2019
Мислења
1.748
Поени од реакции
2.669
Golema pobeda, pred se za samodoverba na ekipata.

Goce Georgievski maestralen, takva partija za repkata nemase odigrano mnogu vreme, kolku sto me drzi sekavanje na edna prijatelska protiv Srbija koga dade 9 gola.

Tomovski isto odlicen, odbrani klucni ziceri, se izdelka vo kvaliteten golman, samo taka da prodolzi. :bravobe:

Odbranata so Misevski deluvase besprekorno, mora seriozno da se smeta na ova momce, koga vleze vo vtoriot del klucot za pobeda bese tokmu dobrata odbrana.
Mora da se proba i vo napad so nego, ima visina, mora da se poraboti da go izdelkaat i za vo napad, ke bide poln pogodok ako moze da se smeta na nego vo dva pravci.

Toa e toa, drugoto e se kazano, neka e cestito pobedata i neka se mnozat. :oeoeoe:
 
Член од
30 мај 2019
Мислења
1.862
Поени од реакции
3.336
Инаку ова е прв пат да имаме 2/2 на првите два натпревари во европските квалификации. Обично тоа второ коло го губиме (Португалија, Чешка, Грција) или нерешено сме ваделе (Босна, Чешка). Оваа група не е најтешка што сме ја имале, ама е една од така потешките. Супер плус работа е што ако ситуацијава со корона евентуално ескалира и напролет дури до крајот на Мај, ЕХФ ќе ги доделува местата по моментален изглед на табела (+ веројатно и по рејтинг за тие што не одиграле ниту еден меч). Некои скептици овде пишуваа дек ќе сме ја победеле само Финска едвај и тоа дома, ама веќе сме 2/2. :P
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.241
Поени од реакции
19.440
Победа на мускули, најмногу пред се заради слабиот квалитет на противникот.
И потоа добрата игра во одбрана и солидното издание на голманите.
Но кога ќе се земе во предвид дека речиси секоја акција имаа отворен шут не би рекол дека сме изиграле којзнае каква одбрана.
Но, сепак, во одрбана игравме речиси цел меч против играч повеќе на противникот, што не е лесно и очекувано беше да имаат многу отворени позиции.
Сепак, добро се снајдовме, и голманите повеќе од солидни.
Без среден бек ги победивме, со една постава во напад речиси цел меч. со еден куп промашени удари на Талески и Кузмановски.
Швајцарија освен Енди Шмит и Портнер е (под)просечна селекција. ( за европски стандарди, појјаки се од Израел, Финска и компанија:D ).
Почетнички грешки,оквир на гол не можеа да погодат, а речиси во секој напад имаат чиста позиција за шут.
Левото крило, леле,леле, очај, :vozbud:во Суперлига кај нас има подобри играчи.
Супер за победата, многу важна.(y)
Но доколку не се забрза играта, пред се на релација Талески-Кузмановски нема на што да се надеваме на ЕП.
Вчера пресврт во играта беше измената Мишевски-Талески, ако останеа до крај Талески- Кузманоски ќе се мачевме.
Од 18-15 за противникот, направивме серија од 10-5, што е добро, зошто ако не беше тој брејк по тајмаутот тешко дека ќе се вратевме.
Добро играа до тој момент Швајцарците, имаа игра со пикер, ја ширеа зоната и наоѓаа дупки.
Откако се вратија на индивидуална игра, со шут од било која позиција се изгубија.
Ги прекинавме во добрата игра и дојде резултатот,
Резултат дојде заради слабиот квалитет на Швајцарија, и со ваква претурена постава сме класа поквалитетна селекција.
Но со ваква игра, со било која посилна селекција која има бекови со две добри нозе ќе имаме огромни проблеми.
Со бекови како швајцарските ќе се извадиме некако, но со селекција која има организација во напад, добри техничари, тешко ќе оди.
А, уште потешко ќе оди со нашиот напад, Талески- Кузмановски, не знам дали јас како лаик само вака размислувам или има и други истомисленици.
Ама, овие двајца никако не можам да ги поврзам во ист напад, кога ги гледам заедно во напад, депресија ме фаќа. :sick:
Ми се причинува дека телевизорот има некој сериозен дефект, со успорено прикажување на играта:eek:, но изгледа во ред е уредот, кога ќепремине топката кај другите играчи, се се враќа во нормала.
Ќе мора некој стандарден среден бек да се вметне да игра подолго, Танкоски, зошто да не и Ласко Андоновски од Пролет.
Тука е и Манасков Џуниор, зошто да не и Чурлевски. било кој само да не се зафркаваме повеќе на овој начин.
Дури и со Печенковски од Бутел повеќе би го личел нападот отколку со овие двајца маченици на среден бек.
За доброто на сите ќе мора да се смени нешто, што поскоро.
Со Швајцарија ќе се извлечеме и со слаба игра, со добра одбрана, неидеен нпад на противник, пред се заради слаб квалитет на противничките играчи.
Ама на ЕП, или во квалификации со ваква безидејна игра во напад против било која посериозна селеција ќе ни се случи дебакл.
 
Член од
17 август 2014
Мислења
3.578
Поени од реакции
5.480
Ама, овие двајца никако не можам да ги поврзам во ист напад, кога ги гледам заедно во напад, депресија ме фаќа.
Нормално дека неможи, од толку шо не штимаат дури Мишевски кој цела кариера нема се на се 60 минути во напад изиграно, беше на моменти подобра опција од колку нив двајца заедно. (за ГРЕВ факт, за таква ракометна нација ко нас).
Талески
ти е играч кој неможи сам да си изгради позиција за удар, дури и против вакви послаби селекции, камо ли против репки од прв, втор, трет ешалон..

Кузмановски има сличен проблем,(играч кој за мене е нешто измеѓу лев и среден бек) побрз е, можи да игра 1 на 1, но штета шо му фалит таа ракометна интелегенција, визија, креативност и техника која шо требит да ја поседува секој модерен среден бек, но ако нешто сакам кај батево е играта на полу контра, ко ќе се затрча ко воз е, се гледат дека му одговара брза игра на контри и полуконтри, баш спротивна на нашата, јас искрено гледам напредок кај него во физичкиот дел, побрз, поцврст и се гледа дека има работено на тоа шо е за пофалба, дали го вади максиумумот? дефинитивно не, ама знеме дека и е малце ограничен во умот тое то..

Но сепак не го менува фактот дека со Талески заедно не смеат во никој случај, на сето ова ко ќе додајме дека и Киро има 40 години а и не е тип на играч кој имат влез игра, шо резултира со таква досадна неподвижна игра, еден вишок не напраја од позиционен напад цела утакмица чоече, гарантирам дека да имавме играч ко Скубе на среден бек ќе бевме за класа подобра репрезентација, пошто реално моментално сме на ранг со Босна, Швајцарија и Полска, со вакви репки моментално од 10 утакмици 5 ги губиме ко ништо, шо не беше случај дур беше Миркуловски во репрезентација, со факинг Велкоски на десен и Миркуловски на среден ќе ја тепавме Чешка таа година кога сјебавме 5 разлика на 10 минути до крај, и промашениот пенал на Манасков за реми кој не носеше во топ 8 репки ако не се лажам, впрочем утакмица која Миркуловски го натера да се пензионира од репрезентација ради срамното залагајне на вечните млади играчи (негови зборови).

Интересено ќе е да се пратит резот во следниве 2-3 год, баш ме интересират како ќе играме после Киро, се надевам дека барем Стоилов нема да се пензионира, момент шо мене ме радвит е формата на Митревски и Томовски, се надевам дека овие двајца ќе се бетонираат на голманската позиција, + го имаме и Кизиќ, нема поидеално време да му се кажит НЕ на Борко во репрезентација.
 
Член од
17 август 2014
Мислења
3.578
Поени од реакции
5.480
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.967
Поени од реакции
84.422
КОРОНА ПЕДЕР ВУХАН НЕМА АЕРОДРОМ!

Јбг, очекувано, да немаше корона ке се посеревме со Франција.

Последново првенство беше ОЧАЈНО за нас. Сами си ја создадовме ситуацијава. Тоа е, наместо да се тагува за ова треба да се размислува за тоа како да создадеме добра селекција за иднината пошто во моментов пласман на СП изгледа како дозвола да го јадеме по 10+ разлика
 
Член од
30 мај 2019
Мислења
1.862
Поени од реакции
3.336
Домаќинот не сакаше со нас да игра, па ќе игра со факинг Чиле. :icon_lol:

Па нели по тој случај, Европа добиваше место?? Небитно. Ние требаше да добиеме место пред Полска и Русија, поготово Полска која едвај се носеше со Косово..
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.144
Поени од реакции
5.276
https://24rakomet.mk/македонија-е-прва-резерва-за-сп-во-егип/?fbclid=IwAR04jjfOqlj2yVzp9DnW86DlURQ0ueR7azu6T_KpPhNEa1Uqaljw61YuzpQ#.X8vkMZRspsM.facebook Доколку некоја репрезентација откажи на светско во египет, ние сме прва резерва :D
Жално е што на вакво нешто ќе се радуваме а САД ќе играат на мундијал ... дај нека се откаже некој да не стават со нив у група да ги измлатиме
 
Член од
4 март 2017
Мислења
2.059
Поени од реакции
5.564
Фитиљот повторно со добар меч, овој пат против Ерланген. 5 голови од 5 обиди сите од игра, плус една асистенција. Се надевам дека ќе го задржи континуитетот и игрите од Хановер ќе успее да ги преслика и во репрезентацијата.
 

Тетекс фан ^

100% МАКЕДОНЕЦ
Член од
24 јануари 2009
Мислења
2.394
Поени од реакции
881
Нема ли некои најави дека некоја репрезентација може да се откаже од СП?
 
Член од
17 август 2014
Мислења
3.578
Поени од реакции
5.480
Кадетите и младинците не добија шанса да се борат за Светско првенство - 24 РАКОМЕТ (24rakomet.mk)
Ако можат Австрија и Италија да играат турнири во МАРТ, кој носат пласман на првенствово, зошто тогаш и чемпиошипот да не се изигра исто во МАРТ?
Вака нашиве чемпионшипот ќе го играат следна година, и да сме прво место ќе ни е за џабе, пласман нема да носи пошто првенството ќе е веќе одиграно..
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2014
Мислења
3.578
Поени од реакции
5.480
https://www.gol.mk/rakomet/brestovac-so-spisok-za-ehf-nedelata-bez-stoilov-manaskov-ristovski Доста нови интересни имиња, повикани играчи како Кузмановски, Лазаревски, Аларов, составот секако дека ќе претрпи тешки измени доколку настапиме некако во Египет, но добро е што му се дава шанса на нови играчи.
 
Член од
30 мај 2019
Мислења
1.862
Поени од реакции
3.336
Деновиве ќе дознаеме дали ќе откажат Зелено'ртски Острови од група А или ДР Конго во група Д.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom