Најекономично греење (затоплување)

Член од
29 септември 2012
Мислења
1.154
Поени од реакции
2.174
Скоро секогаш 23 с,навечер 21, некогаш фан 1 некогаш ауто, но на ауто како повеќе да троши. Потрошувачката сега овие денови скоро идентична 15-16 кв на ден што пак иди околу 2000 ден ако прерачунаш. Просторот е без изолација само пвц.
Овие денови модулира почесто со 700-800 в.
Според она што го читам од вас ова изгледа многу.
На горниот спрат овие денови ќе се монтира сузуми плус 5.5 па ќе можам да направам споредба .
Ме интересира повеќе дали можно е да е нешто грешно бо монтажа или толку вистина троши овај модел.
Bas me cudi slucajov tvoj.
Velis prosliot mesec si trosel po eto neka bidat po 17kw sekoj den.Mesecot bese topol.
Da stavime po COP - 3 , najminimalen za visoki temperaturi 17x3=51 kw.dnevno X 30 dena 1500 kw toplina.(mesecno)

Pa so 1.500kw toplina za eden mesec vo 20m2 i sator da bidi ke se ztopli,a ne pak kuka,vo takov topol mesec.
Znaci prasanje e dali ima i tolkav COP od 3,tvojata klima,so toa startuvane,palenje gasenje.A kade kade kolku e daleku od nekoj prosecen COP 5 na nekoja japonska klima,za takov period,na visoki temperaturi.
Zatoa go barame toj Eurovent sertifikat.
Koga ke ja stavis Toshibata odma ke ja vidis razlikata.
Vo kolkav prostor ke ja stavas Toshibata?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.273
GT1 se raboti za toshiba daisekai 9 so twin,inace najnisko sto sum ja videl da raboti e 150w a najvisoko 2275,prosek vo 31m2 e negde okolu 500 do 600w no imam pisano podesena e na 24 ili 25 i moze da se namali toj prosek so namaluvanje na zadadena temp.
Може да им допишеш во каталозиве колку е макс PowerInput на Дајсекај 2270W, заборавиле да го напишат :icon_lol:
Link1
Link2
Dajsekaj.jpg
@PticaSelica Читаш ли ова?
Просек 500-600w за Даисекаи :tapp: ....колку пари беше оваа? 100к ?
Автоматски споено мислење:

Bas me cudi slucajov tvoj.
Velis prosliot mesec si trosel po eto neka bidat po 17kw sekoj den.Mesecot bese topol.
Da stavime po COP - 3 , najminimalen za visoki temperaturi 17x3=51 kw.dnevno X 30 dena 1500 kw toplina.(mesecno)

Pa so 1.500kw toplina za eden mesec vo 20m2 i sator da bidi ke se ztopli,a ne pak kuka,vo takov topol mesec.
Znaci prasanje e dali ima i tolkav COP od 3,tvojata klima,so toa startuvane,palenje gasenje.A kade kade kolku e daleku od nekoj prosecen COP 5 na nekoja japonska klima,za takov period,na visoki temperaturi.
Zatoa go barame toj Eurovent sertifikat.
Koga ke ja stavis Toshibata odma ke ja vidis razlikata.
Vo kolkav prostor ke ja stavas Toshibata?
Види горе и израчунај ми за Даисекајто...зашто се мислам.... да НЕ ја купам :tapp::vozbud:
Автоматски споено мислење:

Еве и каталог за Лајт верзијата на Дајсекај ....мајката немало twin све до 18ka Дајсекај :D (ама 18ка Дајсекај никогаш немало последната била 16 ) :)
 
Последно уредено:

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Може да им допишеш во каталозиве колку е макс PowerInput на Дајсекај 2270W, заборавиле да го напишат :icon_lol:
Link1
Link2
Прегледај го приврзокот 278274
@PticaSelica Читаш ли ова?
Просек 500-600w за Даисекаи :tapp: ....колку пари беше оваа? 100к ?
Автоматски споено мислење:


Види горе и израчунај ми за Даисекајто...зашто се мислам.... да НЕ ја купам :tapp::vozbud:
Автоматски споено мислење:

Еве и каталог за Лајт верзијата на Дајсекај ....мајката немало twin све до 18ka Дајсекај :D (ама 18ка Дајсекај никогаш немало последната била 16 ) :)
Edna ima.min x druga ima drug min x kaj koj kako ke se pogodi
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.154
Поени од реакции
2.174
Може да им допишеш во каталозиве колку е макс PowerInput на Дајсекај 2270W, заборавиле да го напишат :icon_lol:
Link1
Link2
Прегледај го приврзокот 278274
@PticaSelica Читаш ли ова?
Просек 500-600w за Даисекаи :tapp: ....колку пари беше оваа? 100к ?
Автоматски споено мислење:


Види горе и израчунај ми за Даисекајто...зашто се мислам.... да НЕ ја купам :tapp::vozbud:
Автоматски споено мислење:

Еве и каталог за Лајт верзијата на Дајсекај ....мајката немало twin све до 18ka Дајсекај :D (ама 18ка Дајсекај никогаш немало последната била 16 ) :)
Covekov za prosliot mesec potrosil 2000 den so G-TESH za 20m2.Pa noke ja namaluval na 21c,a se toplel na 23c.Pa so panelka da se toplel,nema da potrosel poveke od 3.ooo - 3.500 denari,so COP 1 Znaci edna G-tesh ostvarila 3000-3500/2000=COP 1,5-1,75.
Edna obicna zenska matematika napravena izlze G-Tech,mu rabotela so COP 1,5-1,75.
Ako znajs ti napraj pouba matematika,jas taka znam,so da pram,tolku sum ucel.
Pa se prasuvam da ne e zgresena bukvata na G-tech,plusojte se vo red.Da ne treba D+++++(rasipana mi e tipkava za+)da pisuva,daj koregirajte malce.Samo bukvata menete ja.
A zaborajv,ovaa G-TECH e prajena za Laponija.
So se odnesuva do TOSHIBA,seuste ste daleku od neiziniot prototip od pred 30 godini,nemozite prototopot da go sostavite.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.273
Izgleda site imaat ist komoresor, neka kaze nekoj ako znae.
Kakvi prevaranti, za 100K.
Преваранти до Даска
Промо цена пуштена од тукашниве дилери на 2565 страна...со препорака да не се пропушта попустот ;)
И залепена преварантска реклама и за компресор кој не е двоен и иде без WiFi...АМа као сега е живо џабе од 99к на 73,5к спуштена кој неземе ке се заебе...баш кои преваранти
Prevaranti.jpg
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Јас искрено едвај чекам да дојде ладното време зошто сакам да видам дали нешто постигнав со зафатите кои ги направив во спалната соба пред некое време. Имено, ги премачкав надворешните ѕидови од внатре со термоизолациона боја и ги изолирав еркерите ододздола со 10ка стиропор. Ќе видам како ќе се движи температурата во собата кога ќе дојдат минусните температури.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.627
Поени од реакции
10.280
Може да им допишеш во каталозиве колку е макс PowerInput на Дајсекај 2270W, заборавиле да го напишат :icon_lol:
Link1
Link2
Прегледај го приврзокот 278274
@PticaSelica Читаш ли ова?
Просек 500-600w за Даисекаи :tapp: ....колку пари беше оваа? 100к ?
Автоматски споено мислење:


Види горе и израчунај ми за Даисекајто...зашто се мислам.... да НЕ ја купам :tapp::vozbud:
Автоматски споено мислење:

Еве и каталог за Лајт верзијата на Дајсекај ....мајката немало twin све до 18ka Дајсекај :D (ама 18ка Дајсекај никогаш немало последната била 16 ) :)
Еве читам,се е црно на бело мин-просек-макс само просек дале,всушност како и сите производители. А твин откако преминаа на р32 нема испод 18ка,и тоа не е скриено.
Сеа ботовиве од енергија-менергија што малце лажат и си наддаваат :rolleyes:
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.154
Поени од реакции
2.174
Преваранти до Даска
Промо цена пуштена од тукашниве дилери на 2565 страна...со препорака да не се пропушта попустот ;)
И залепена преварантска реклама и за компресор кој не е двоен и иде без WiFi...АМа као сега е живо џабе од 99к на 73,5к спуштена кој неземе ке се заебе...баш кои преваранти
Прегледај го приврзокот 278283
Ova Daisekai light,bicim ista Suzumi+,samo sto go prerstija SUzumito vo Daisekaj, vrvi pokraj DAJSEKAI.
Znaci sega jas si imam doma 10 godisno staro Daiseikai light18.Moeto e 16,a,a deka twin,ke si go racunam 18.
More moevo Suzumi dobi posle 10 godini unapreduvanje,he he.
A tie so sakaat da kupat Daisekaj,rekovme ,ke si gi proverat sifrite,SUPER ili lighr Daisekai,i nema prevara.
Ama sepak ne e D++++++ klasa.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.627
Поени од реакции
10.280
Izgleda site imaat ist komoresor, neka kaze nekoj ako znae.
Kakvi prevaranti, za 100K.
Да не им ја бркам работата на тие што зимаат пари за ова,ама пак ќе одговорам,иако сигурен сум дека повеќето и го знаете ова само ви одговара да се правите мутави. 10ката и 13та имаат ист компресор,16ка сосем поинаков! Ама како и да вртиш,компресорите барем кај дсисекаи им се предимензионирани.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.154
Поени од реакции
2.174
Да не им ја бркам работата на тие што зимаат пари за ова,ама пак ќе одговорам,иако сигурен сум дека повеќето и го знаете ова само ви одговара да се правите мутави. 10ката и 13та имаат ист компресор,16ка сосем поинаков! Ама како и да вртиш,компресорите барем кај дсисекаи им се предимензионирани.
da ne se na 16 i 13 isti,a 10 pomal,jas taka mislam ama ne sum siguren.
Neka se aktivira Tigarce,toj poubo barata so tie raboti.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Да не им ја бркам работата на тие што зимаат пари за ова,ама пак ќе одговорам,иако сигурен сум дека повеќето и го знаете ова само ви одговара да се правите мутави. 10ката и 13та имаат ист компресор,16ка сосем поинаков! Ама како и да вртиш,компресорите барем кај дсисекаи им се предимензионирани.
Kaj super daisekai 13 i 16ka imaat ist
10kata pomal
Kaj ovaj lite daisekai nadvoresnite se vakA isti kako shorai ama treba servisno da se vidi .
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.627
Поени од реакции
10.280
Може и да сум грешка,вака ми е останато во сеќавање...
@Fikshe1989 баш ме интересира тоа изолацијата како ќе се покаже (y)
Автоматски споено мислење:

Ova Daisekai light,bicim ista Suzumi+,samo sto go prerstija SUzumito vo Daisekaj, vrvi pokraj DAJSEKAI.
Znaci sega jas si imam doma 10 godisno staro Daiseikai light18.Moeto e 16,a,a deka twin,ke si go racunam 18.
More moevo Suzumi dobi posle 10 godini unapreduvanje,he he.
A tie so sakaat da kupat Daisekaj,rekovme ,ke si gi proverat sifrite,SUPER ili lighr Daisekai,i nema prevara.
Ama sepak ne e D++++++ klasa.
Сузумите на р410 точно дека беа твин уште од 5kw! И мејд ин тајланд(да не проверувам,па по сеќавање)
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.273
Да не им ја бркам работата на тие што зимаат пари за ова,ама пак ќе одговорам,иако сигурен сум дека повеќето и го знаете ова само ви одговара да се правите мутави. 10ката и 13та имаат ист компресор,16ка сосем поинаков! Ама како и да вртиш,компресорите барем кај дсисекаи им се предимензионирани.
Море вртикапо не туку врти исти компресори имале кога овде се работи за превара од 2 ралични верзии на исто име за модел-реклама дека моделот е Даисекаи.
Ама едната е Light поефтината која има (доказ) поинакви ознаки на внатрешна/надворешна како што и спецификацијата кажува и тоа не е баш исто со климата од 99к па сеа спуштена на 73..
Можеш да ја вртиш колку сакаш ама секој слепец може да прочита и спореди дека Daisekai Light и SuperDaisekai не се исти, а разликите ги обележав со црвено.
Sporedba Daisekai 1.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom