Најекономично греење (затоплување)

Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.389
Поени од реакции
2.664
Kaj mene e vo stan 33m2 bez izolacija so.pvc. I na 6metri e dalecinskoto so ifell ja.rabotam. Vo 17m2 kaj tebe treba fen da bidi. Aj poigraj na autonfan stavija.
Difuzerot vo koja pozicija e.
Hendikep e deka.bez ifeel ja rabotis
Detevo saka interesno da se pravi, batali go.
Gledas deka :drk:pred klimata.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.842
Поени од реакции
7.617
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Одамна неам пишано тука, сеа со проблем пишувам.
На Хансолот се јави грешка на панелот PL E6, читав на нет али ваљда ќе морам да викам сервис зашто неам алат а ниту знаење за да го оправам. Има некое лесно чаре или само сервис?
@Strelec или некој друг?

Едит: Се оправи
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Znaeme deka so taa vataza pod 250-300w deka ke duva ladno/mlako...
Sposobnosta e taa sto Tosibata so taa niska vataza ima moznost I da ja stelovas da go vrti fanot tolku nisko st mozis da izvadis duri I 40c izduv,zatoa e poskapa.
A so mislis,znaci kako ke grej vo prostorijaa od 10m2a daofulira so 250w a da ne mzi da gospusti fanot,odma ze gubi od konforot.Toa e zatoa se vika Toshiba.
Автоматски споено мислење:

Sposobnosta e taa sto Tosibata so taa niska vataza ima moznost I da ja stelovas da go vrti fanot tolku nisko st mozis da izvadis duri I 40c izduv,zatoa e poskapa.
A so mislis,znaci kako ke grej vo prostorijaa od 10m2a daofulira so 250w a da ne mzi da gospusti fanot,odma ze gubi od konforot.Toa e zatoa se vika Toshiba.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.862
Od 25c ja spushtiv na 23c I prvin beshe na nekoi 140 150w pa potoa 180w
Inaku nadvor e 3c I greacite ne se ukluceni.
E sea ladno duva na 180w
Абе океј дека оди до 180w тоа видов и од графиконите кај мене.... ама кај мене тоа е долната страна од синусоидата, после 2-3-4-5 минути почнува да оди нагоре до ~550w..... и пак после тоа од почеток...надолу... нагоре.... сунусоидна крива без никакви забегувања....
Прашањето ми беше дали знае да модулира околу 200w, и под тоа "модулира" мислев да се завртка тука тие 2-3 часа додека надор е +15 и пука сонце, а собата бара само мало притоплување што со 200w добар инвертер може да го испорача.

@Sv B @Ucrown А што вас грее клан као ви пречи што некој :drk: пред друга клима и тука ви го тура влице?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom