Најекономично греење и ладење

Член од
14 август 2020
Мислења
228
Поени од реакции
533
Тешко дека ќе уловиш дефрост на бродлинк мерачот....пошто зема вредност еднаш на 10 минути.
Ептен треба да ти се погоди да се случува на десетките од минутите во часот кога бродлинкот зема вредност колку влече климата.

btw. Сними си ја поновата апликација од Broadlink, таму може подобро да се гледа ако потрошната се спуштила на нула.
Screenshot_2020-12-02-12-07-30-650_cn.com.broadlink.econtrol.international.jpg
Еве го.сите 3 апликации ги имама ама таа најбрза е за ракување и на таа се навикнав новава ретко ја отварам.

Клима не може да стопли куќа освен ако не е мн добро изолирана како пасивна... Парно си е парно...
Само во стан се исплаќа клима...
Сега за сега успевам да греам тврдаградба со 5 стрипор и пвц.Но сигурно истиов простор во зграда ќе троши многу помалку.Затоа спомнав дека мислам битен момент околу мерењата е дали се работи за куќа или стан.А тоа дали може или не да псотигне клима си бара пресметка колку имаш губитоци па според тоа да поставиш уред или повеќе,во зависност од губитоците.Ама не се десило продавач да проба да пресмета или да даде таков совет.единствен муабет во продавница е дали 3.5 или 5.5 да се постави
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.933
Поени од реакции
8.096
Оффсет ти е да ја наместиш температурата што ја задаваш и бараш да ти ја постигне климата, да ти биде иста со температурата што ќе ја добиеш на собниот термометар, нема врска со потрошувачка.
Пр .Ако задаваш 24 за да ти прави 23 собна температура тогаш треба да го зголемиш оффсетот(фабричкиот ако е на 2??, или на 1 е незнам точно , ќе го наместиш на 3 или на 2, ќе пробаш ќе видиш), и обратно ако задаваш 24 а ти прави 25 Т во собата тогаш ќе го намалиш(фабричкиот ако е на 2, ќе го наместиш на 1 или 0, ќе пробаш).
Процедурата за оффсет е : за клими Gree што немаат пола степен регулација
-го местиш далечинското на 20° Ц (за 0 оффсет на 20, за 1 оффсет на 19°, за 2 оффсет 18 и за 3 оффсет 17) и на греење мод и така ја гасиш офф климата со далечинското. Ја вадиш од штекер 30 сек и пак ја уклучуваш, чекаш 5 секунди и ја палиш он со далечинското и стискаш + - + - + - и трепка бројот 0, 1 , 2 или 3 горе на дисплејот на климата.
- за Gree клими со пола степен регулација на температурата се е исто само за 0 оффсет местиш на 20.5 ° Ц, за 1 на 19.5, за 2 на 18.5 и за 3 на 17.5.
Пс. Ако климата ти е со децимала подесување на температура, ако неќе со едната пробај со другата процедура или пиши па ќе се бара чаре. Ова е само за Gree клима уреди или друг бренд ама правени од грее , ако фаќа и кај нив оваа процедура.
Многу комплицирање што обичниот човек кој има потешкотии да смени од греење во ладење никогаш нема да ја искористи оваа опција.
Зошто воопшто било кој би поставил офсет 3 да задади 27 за да постигни 24?
Живи глупости кои ионака без разлика на офсетот нема да го решат проблемот со модулацијата и работата он оф под 500W
 
Член од
2 декември 2019
Мислења
52
Поени од реакции
57
Многу комплицирање што обичниот човек кој има потешкотии да смени од греење во ладење никогаш нема да ја искористи оваа опција.
Зошто воопшто било кој би поставил офсет 3 да задади 27 за да постигни 24?
Живи глупости кои ионака без разлика на офсетот нема да го решат проблемот со модулацијата и работата он оф под 500W
Ова ти е баш ако неќеш да задаваш 27 за да добиеш 24 во собата , треба да го направиш. Нормално кај некој нема да има потреба, се зависи од монтажата и локацијата на климата, лев ќош, блиску таван итн итн. Некаде може нема потреба, некаде има, некој може неќе да направи, некој сака, итн. Некој седи на 6- 7 мертри од килмата и таму му е термометарот и тој ми покажува 24 ама задал 27 на климата. Е за да не го правиш тоа, си ја местиш колку да е оффсетот, односно за да не го шеташ далечинското и да користиш Ај фил.
 
Последно уредено:
Член од
23 јули 2019
Мислења
82
Поени од реакции
131
A zar postoi inverter,so 55procenti vlaznos,da pravi df. Hmm,pa makar I mal da e izmenuvacot.Si se izmacil.
E vakvo video da naprajs,koga ke vrni sneg,so 50procenti,optovaruvanje,pa makar bilo 6h.Amberot mah 2700w,polovina optovaruvanje,1350w,pa da vidime dali ke nema defrosti.E togas ke recam Bravo.
И да речиш. Оти у-краунот то и го прај, дури добивам чувство дека незнај дефрост да напрај, топли корни.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.933
Поени од реакции
8.096
Ова ти е баш ако неќеш да задаваш 27 за да добиеш 24 во собата , треба да го направиш. Нормално кај некој нема да има потреба, се зависи од монтажата и локацијата на климата, лев ќош, блиску таван итн итн. Некаде може нема потреба, некаде има, некој може неќе да направи, некој сака, итн. Некој седи на 6- 7 мертри од килмата и таму му е термометарот и тој ми покажува 24 ама задал 27 на климата. Е за да не го правиш тоа, си ја местиш колку да е оффсетот, односно за да не го шеташ далечинското и да користиш Ај фил.
Решение кое 99% од луѓето не ни знаат дека постои не е решение.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.223
Поени од реакции
2.921
Решение кое 99% од луѓето не ни знаат дека постои не е решение.
Јас ова со офсетот го сваќам као поставка по потреба... решението треба да биде дефаултната поставка (шознам 0 или 1).

Пример за офсет подесен на 3 степени:
- за поставена температура 25 на далечинско
- климата да грее додека не постигне 28 и тогаш да исклучи
- повторно да уклучи кога температурата ќе падне испод 22

Живи глупости кои ионака без разлика на офсетот нема да го решат проблемот со модулацијата и работата он оф под 500W
Не, но може да направи добра клима да работи почесто он-офф и да има потопол издув кога работи....
 
Член од
31 декември 2019
Мислења
380
Поени од реакции
492
Многу комплицирање што обичниот човек кој има потешкотии да смени од греење во ладење никогаш нема да ја искористи оваа опција.
Зошто воопшто било кој би поставил офсет 3 да задади 27 за да постигни 24?
Живи глупости кои ионака без разлика на офсетот нема да го решат проблемот со модулацијата и работата он оф под 500W
Obratno e 24 so 27 i ima logika gore sekogas e potoplo taka da ne se zivi gluposti....i offset namenata nema nikakva vrska so poniska modulacija zatoa i sr vika offset
 
Член од
12 февруари 2016
Мислења
313
Поени од реакции
381
Mojava klima Inventor Nemesis Pro 7 kw si krcka so 1050-1100w potrosuvacka a gream okolu 80 kvadrata vo dnevna 24 - 24.5 stepena a vo drugite dve sobi 21 stepen vo silent mod.
Kaj tebe da e pojaka klimate i tvojata otprilika bi troisla 1000w a vaka sega e izmacuvas za da postignes temperatura dobra na tie 65 kvadrata taa ti raboti sigurno so 80% od moknosta a mozebi i 100%.
Ti treba uste edna klima dokolku sakas da grees cel sprat a da ti e bila pojaka ke e zavrsela rabota i ovaa klima.
Автоматски споено мислење:
Твојата клима си крцка и на +15 и на -5 степени со 1000-1100v. :) Во ред тоа, битно ти да си задоволен.Ама не ми е јасно што значи за тебе појака клима?Дали е појака таа клима што може да повлече повеќе струја или е појака таа клима што може да даде повеќе кв.топлина во просторот.Мислам дека неговата 4кв.е појака од твојата 7кв.Направи и ти видео како zlatko_ti412 доволно е 5-10мин.измери
усис издув и потрошувачка и ќе видиме дали сум во право.Во твојот стан климата од zlatko_ti412 можеби ќе си крцка со 500в.потрошувачка.:)
Има станови и без греење на ова време температурата не паѓа под 21ц.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.606
Поени од реакции
7.412
Obratno e 24 so 27 i ima logika gore sekogas e potoplo taka da ne se zivi gluposti....i offset namenata nema nikakva vrska so poniska modulacija zatoa i sr vika offset
Ne se zamaraj so likov, Temperaturna kompenzacija/korekcija imaat site brendovi samo sto vo upatstvata nekoi marki ja imaat opisano procedurata kako se pravi taa korekcija, a drugi ja krijat i nemaat opis za korekcija....Fujitsu primer ima opis vo manualite kako se pravi Temperaturna korekcija a se naogja i za drugi marki.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.504
Поени од реакции
2.794
Твојата клима си крцка и на +15 и на -5 степени со 1000-1100v. :) Во ред тоа, битно ти да си задоволен.Ама не ми е јасно што значи за тебе појака клима?Дали е појака таа клима што може да повлече повеќе струја или е појака таа клима што може да даде повеќе кв.топлина во просторот.Мислам дека неговата 4кв.е појака од твојата 7кв.Направи и ти видео како zlatko_ti412 доволно е 5-10мин.измери
усис издув и потрошувачка и ќе видиме дали сум во право.Во твојот стан климата од zlatko_ti412 можеби ќе си крцка со 500в.потрошувачка.:)
Има станови и без греење на ова време температурата не паѓа под 21ц.
Ja mislam max 300W, site vo zimska garderoba... kapa.... salce..... rakavici
 
Член од
2 декември 2020
Мислења
79
Поени од реакции
63
Nov sum na forumov i me interesira sto e toa sto na nova klima i tece korozija
Kupiv nova klima i odma pocna da tece korozija
Ke probam da prikacam i sliki
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.933
Поени од реакции
8.096
Јас ова со офсетот го сваќам као поставка по потреба... решението треба да биде дефаултната поставка (шознам 0 или 1).

Пример за офсет подесен на 3 степени:
- за поставена температура 25 на далечинско
- климата да грее додека не постигне 28 и тогаш да исклучи
- повторно да уклучи кога температурата ќе падне испод 22


Не, но може да направи добра клима да работи почесто он-офф и да има потопол издув кога работи....
Obratno e 24 so 27 i ima logika gore sekogas e potoplo taka da ne se zivi gluposti....i offset namenata nema nikakva vrska so poniska modulacija zatoa i sr vika offset
До сега за овој офсет имаат коментирано само 3-4 кои пробале да променат нешто и тоа сите од истата марка клими.

Баш ме интересира колку е на почеток наместен тој офсет. Доколку е поголем од 1, сите кои местат 24 степени а климата им исклучува на 26 значи дека месечно меже да имаат повисоки сметки за 500 - 1000 денари.

Што мислите колку домаќинства се замараат за купуваат мерачи за потрошувачка, термометри, сонди и останати глупости. Она за што се замараат е кога ќе ја видат сметката од ЕВН за колку 000 нули ќе им биде покачена.

Доколку видат 2000 денари во октомври повисока сметка, не затоа што климата не е добра, туку климата може да работи лошо и да троши многу баш заради вакви офсет глупости, лоши монтажи и воедно лошо користење, во ноември ќе го пуштат каминот на најјако и ќе кажат дека дом со клима не може да се топли.

Затоа е и мојата реакција дека решение кое никој не го знае не е решение и да не се пробува да се протни доколку од старт уредот нема добри подесувања. Доколку постои како дополнителна премиум опција тогаш пеки.
 
Член од
2 декември 2019
Мислења
52
Поени од реакции
57
Јас ова со офсетот го сваќам као поставка по потреба... решението треба да биде дефаултната поставка (шознам 0 или 1).

Пример за офсет подесен на 3 степени:
- за поставена температура 25 на далечинско
- климата да грее додека не постигне 28 и тогаш да исклучи
- повторно да уклучи кога температурата ќе падне испод 22


Не, но може да направи добра клима да работи почесто он-офф и да има потопол издув кога работи....
Не е тоа оффсетот, да ставиш оффсет 3 и таа да се пали и гаси кога ќе постигне 3 степени плус , да се гаси, и да пали 3 степени минус, бар кај Gree не е така. На било кој оффсет да ти е ставена, ако зададеш пример 23, она грее до 25(мерено кај неа горе со Темп дугмето на далечинското) и потоа гаси, и чека да падне на 23 Т ( исто мерено со Темп дугмето на далечинското) пак да уклучи. Тоа е принципот. Оффсетот е да ги утаманиш собниот термометар и термометарот на климата(Темп дугмето на далечинското). Тоа ти е отприлика. За да не користиш Ај фил. Тоа е тоа
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
Nov sum na forumov i me interesira sto e toa sto na nova klima i tece korozija
Kupiv nova klima i odma pocna da tece korozija
Ke probam da prikacam i sliki
Мислиш кондензација?! Обично не би се зафркавал,ама овие два термина се учат во седмо одделение o_O
 

Kajgana Shop

На врв Bottom