Најекономично греење и ладење

Член од
29 септември 2012
Мислења
1.223
Поени од реакции
2.265
Mene stvarno ne mi e jasno.Zar treba da praj df so 55 procenti vlaznost.Jas nemam merac na vlaznost,pa si
mislev deka na pogolema vlaznost pravi df.Dosega kaj mene nemam videno df,ovaa grejna sezona.A citam za Bitola 84 procenti.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.606
Поени од реакции
7.412
Mene stvarno ne mi e jasno.Zar treba da praj df so 55 procenti vlaznost.Jas nemam merac na vlaznost,pa si
mislev deka na pogolema vlaznost pravi df.Dosega kaj mene nemam videno df,ovaa grejna sezona.A citam za Bitola 84 procenti.
При исти услови на влажност се гледа разликата....поголем изменувач-површински гледано небитно дали е еден два или три реда ке му треба повеќе време за да замрзне во споредба со мал изменувач....може и по прозорите да го заклучиш тоа, поголем прозор покасно замрзнува :)
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Mene stvarno ne mi e jasno.Zar treba da praj df so 55 procenti vlaznost.Jas nemam merac na vlaznost,pa si
mislev deka na pogolema vlaznost pravi df.Dosega kaj mene nemam videno df,ovaa grejna sezona.A citam za Bitola 84 procenti.
Kupisi mitsu pa ke dobies defrosti po 5min. Kaj mene vcera vecer pravese .
I toa neoptovarena nad 300w nema zaminato.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.223
Поени од реакции
2.265
A zar postoi inverter,so 55procenti vlaznos,da pravi df. Hmm,pa makar I mal da e izmenuvacot.Si se izmacil.
E vakvo video da naprajs,koga ke vrni sneg,so 50procenti,optovaruvanje,pa makar bilo 6h.Amberot mah 2700w,polovina optovaruvanje,1350w,pa da vidime dali ke nema defrosti.E togas ke recam Bravo.
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.223
Поени од реакции
2.265
Kupisi mitsu pa ke dobies defrosti po 5min. Kaj mene vcera vecer pravese .
I toa neoptovarena nad 300w nema zaminato.
Na istina me iznenadi za FH neznaev,se se si mislev deka pravi intelegenten defrost.
A da te prasam,posto imas I suzumi.Dali si voocil nekogas na tvojata periodi en df,
Jas stvarno ne znam ,ne sum videl kako velite suv defrost,ili mozi sum go propustil.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
A zar postoi inverter,so 55procenti vlaznos,da pravi df. Hmm,pa makar I mal da e izmenuvacot.Si se izmacil.
E vakvo video da naprajs,koga ke vrni sneg,so 50procenti,optovaruvanje,pa makar bilo 6h.Amberot mah 2700w,polovina optovaruvanje,1350w,pa da vidime dali ke nema defrosti.E togas ke recam Bravo.
Сите прават дефрости,не наседнувај на муабетов.
Си го фалат коњот за продажба! Ако на некој му треба за орање...ора како мазга,ако на некој му треба за трка...трча како арапски коњ,ако на некој му треба за товарање...носи како магаре!
...ме разбираш...
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Na istina me iznenadi za FH neznaev,se se si mislev deka pravi intelegenten defrost.
A da te prasam,posto imas I suzumi.Dali si voocil nekogas na tvojata periodi en df,
Jas stvarno ne znam ,ne sum videl kako velite suv defrost,ili mozi sum go propustil.
Toshibata nema suv defrost.
Mitsuto pod 0 stepeni pocnuva so kratki defrosti.
TOSHIBATA E INSTITUCIJA ZA MITSU ELEKTRIK - od defrosti ,nacin na rabota potrosuvacka zamaranje so dalecinski i slicno.
Toa sto go citav na bg forumot se bilo vistina.
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
да си знаат сите,
инвертер треба да работи цело време ,да не исклучува туку да си регулира и одржава
тоа што некои клими како што читам Амбер работи со 700 вати па гаси е тоа не е добро.
читам коментри:ама топли супер,троши 700-800вати па гаси....
софтверот кај Гри кој ја контролира работата на климата не е добар т.е не е оптимизиран

продавачите на Гри што ги има тука можат што сакаат да кажат ама тоа е реалноста.
ама била моќна ,давала 7,2кв.....се е џабе кога нема добар софтвер.
може има јак компресор или два ипол реден изменувач,тежи 1 тон....џабе е се.

пример кај Тошибата тоа е скоро совршено.
работи цело време и со најниско и со повисоко и дава топлина колку што просторот губи и нема пали гаси е тоа е тоа другари од Гри.

еве преку ден кај мене од 10 часот сабајле,до 16 некаде работи со 200 вати,после кога паѓаат температурите качува до 450 и цело време е така.еве како што ја следам недела две.

кај двајца другари кои имаат 5,5 Хантер и Купер и Хајер Тундра,кај нив климите работат пали гаси.и овој перјод.мислев дека ќе работат подолго време но не е така.

ова е реалноста.
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.223
Поени од реакции
2.921
A zar postoi inverter,so 55procenti vlaznos,da pravi df. Hmm,pa makar I mal da e izmenuvacot.Si se izmacil.
E vakvo video da naprajs,koga ke vrni sneg,so 50procenti,optovaruvanje,pa makar bilo 6h.Amberot mah 2700w,polovina optovaruvanje,1350w,pa da vidime dali ke nema defrosti.E togas ke recam Bravo.
Па и уште ако е пуштена да топли на 20 степени хахахаха... можеле и вечерта уште 12 саати да ја снимаат немало да направи дефрост :pos:
 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.223
Поени од реакции
2.265
Па и уште ако е пуштена да топли на 20 степени хахахаха... можеле и вечерта уште 12 саати да ја снимаат немало да направи дефрост :pos:
Da,ne praj site deka cicame vesla.Mozi nekoj nkoj nov,ke zaleta,ke rece,so bese toa masince breee.Defrost ne praj,ovaj amberot.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
Mi ostanaa uste 09h45min, ke dogledam vikendov mozi?? Stvarno interesno istrazuvanje kako ti tekna samo.
Еве јас си го пуштив видеото. Не сум глуп да ги гледам Баерн со втора постава кога можам ова интересново видео...
 
Член од
14 август 2020
Мислења
228
Поени од реакции
533
Даисексито до сега само еднаш начекав дф сабајлечки.навечер уште нема праено.
Неможеш да ја испровоцираш да повлече поише,да дува потопло или да направи дф си пресметува сама загуби потреби итн.пред некој ден пуштив темп и фан на мах ,не мрдна потрошувачката.
Виваксот сирото кога и да поминам водопад.е сега у споредвава разлика у цена има 3.8 пати...
Според ова што ве читам периодов мислам дека се испушта еден битен момент при мерењто, дали греете куќа или стан.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom