Диего Армандо Марадона (1960-2020)

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.860
Поени од реакции
54.390
Хаос у Аргентина, како што се очекуваше. 18 километри редица имало до претседателската палата каде бил ковчегот со телото на Марадона.
Има погоре видеа од нередите, еве уште неколку. Префрлен е ковчегот на гробишта и најверојатно веќе е погребан.
3 дневна жалост во Аргентина.



 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Ходајуќа легенда беше, човекот во Неапол беше пред Исус, за лош збор за него во Неапол можеш да наебеш како да си навредил најблизок на рандом пролазник, човекот во фудбалот оствари неешто што е незамисливо во денешно време, а тоа е да имаш душа и да играш фудбал како да си дете...
На сето тоа беше искрен до коска и си го живееше својот живот како што сакаше и не ебеше жива сила.
На маракана дава гол и му аплаудира цел стадион, што не се памти после него да се случило на друг играч, на маракана каде присуствувааат 90.000 публика од кои 99% се непријателски настроени према противникост, епа другари живеевме во време кога беше жив Марадона, јас лично не сум бил роден кога играл фудбал, но тоа што сум слушал првенствено од таткоми, истиот нема зборови со кои може да ја опише неговата игра, неговиот коментар беше човек роден само за фудбал и за ништо друго.
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.914
Јас не сум го гледал, од зборење и фалење го знам Марадона, знам кој е и што е, видеа сум гледал и ден денес гледам од неговата игра, гледав и документарци за него.. Дојдов до заклучок дека е харизматичен и магични фудбалски потези правел, башка у приватниот живот јавно бил против америчкиот империјализам и донел злато на репката па затоа има култ на бог во Аргентина.. Меѓутоа, според мене ниту он ниту Пеле се најдобри на сите времиња.. Според мене Меси и Роналдо се најдобри, едноставно не можам ниту едниот ниту другиот да го ставам прв, дечките се вонсериски, освоија све живо и диво, милијарда рекорди срушија, милион златни топки и награди, катаљарда голови у сезона, па ете Меси скоро 100 гола за една календарска година,значи шораат и се бог и батина.. Марадона го ставам во втор ешалон најдобар у ист кош со Роналдињо.. И двајцата имаат магија и шарм кога се работи за фудбалската топка, ама немаат ни пола направено од погоре цитираните двајца..
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Јас не сум го гледал, од зборење и фалење го знам Марадона, знам кој е и што е, видеа сум гледал и ден денес гледам од неговата игра, гледав и документарци за него.. Дојдов до заклучок дека е харизматичен и магични фудбалски потези правел, башка у приватниот живот јавно бил против америчкиот империјализам и донел злато на репката па затоа има култ на бог во Аргентина.. Меѓутоа, според мене ниту он ниту Пеле се најдобри на сите времиња.. Според мене Меси и Роналдо се најдобри, едноставно не можам ниту едниот ниту другиот да го ставам прв, дечките се вонсериски, освоија све живо и диво, милијарда рекорди срушија, милион златни топки и награди, катаљарда голови у сезона, па ете Меси скоро 100 гола за една календарска година,значи шораат и се бог и батина.. Марадона го ставам во втор ешалон најдобар у ист кош со Роналдињо.. И двајцата имаат магија и шарм кога се работи за фудбалската топка, ама немаат ни пола направено од погоре цитираните двајца..
Ти реков да исчезнеш и да не се брукаш!
Меси и Роналдо се фудбалери, ај нека се и најдобри макар што не се, а Марадона е бог на фудбалот, не мешај баби и жаби!
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.914
Ти реков да исчезнеш и да не се брукаш!
Меси и Роналдо се фудбалери, ај нека се и најдобри макар што не се, а Марадона е бог на фудбалот, не мешај баби и жаби!
Ова е форум за искажување на мислења, не ми го поти к*рот..
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.411
Поени од реакции
62.007
Ха, интересна случка раскажа Линекер, кога играл против Марадона. Излегол на центар на терен Марадона, и ја шутнал топката во воздух најсилно што може, прием, и пак шут највисоко што може. Истото го повторил 15 пати без да му падне топката на земја, и најдалеку што се поместил за сето тоа време било 2-3 метри. Утредента, Линекер раскажал на соиграчите во Барселона за дешавката, и цел тим се обидувале да го повторат истото. Најмногу пати што успеале било 3 пати, и тоа со бркање на топката по 10-15 метри.

Кој има време, нека га разлиста статијава, има доста емотивни слики.

Diego Maradona's coffin arrives at Argentinian president's mansion | Daily Mail Online






 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.860
Поени од реакции
54.390
Погребан Марадона.


најверојатно причината за смртта не бил срцев удар, едноставно срцето му престанало да работи. Мирно и тивко се одјавил во сон.

Нека му е лесна земјата и нека почива во мир. :cuc:
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.793
Поени од реакции
17.154
Да не знае некој кај можам да го погледнам документарецот шо го снимал Костурица за него?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom