Најекономично греење и ладење

Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
Vo vtornik-ot 18-ti noemvri vecerta krenav temperatura vo sredata 19-ti noemvri zakazav test za vo petok na 20-ti noemvri

I od petokot sum pozitiven za zal :(

Od vtornik-ot do cetvrtok-ot ( 17 do 19 ti noemvri imav visoka temperatura na momenti 38,7 temperaturata ja simnuvav so paracetamol supi caevi ) sega pijam vitamin D , cink , vitamin C , Magnezium povremeno imam temperatura okolu 37 °C no maticnata vika nema potreba od antibiotic neznam sega za sega e dobro da se nadevame deka nema da imam nikakvi komplikacii

Inaku me zacudija so testot od centar za javno zdravje bidejki briz zimaat samo od nos za tie brzi testovi takvi im bile testovite

Inaku jas kolku sto sum zapoznaen briz se zima od nos i grlo.
Држи се @најубав и со лесно!
Кај мене сите исто се болни.... за среќа со полесни симптоми. Татко ми е потешко,меѓутоа и он е добар и стабилен,во болница но не е на О2.
Како што кажуваш,исто како татко ми! Неможевме една недела темп да симнеме,и на крај мораше хоспитализација. Меѓутоа сите имаме препишано Сумамед(6 дена х1) и Панцеф после тоа,како и антикоагуланти како Кардиопирин. Моја препорака ти е да бараш рентген на гради! Ако неможе на државно,оди во Жан Митрев,2000ден е,плус преглед 2500ден. Не чекај! Точна дијагноза е најбитна при лекувањето!
П.С.јас испаднав негативен на тестот, но чувствувам симптоми. Чудна работа,само јас и зет ми сме негативни и само ние двајца сме тешки пушачи (n)
П.П.С. Ќе биде се ок ил да не се секираш (y)
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.251
Поени од реакции
5.228
Држи се @најубав и со лесно!
Кај мене сите исто се болни.... за среќа со полесни симптоми. Татко ми е потешко,меѓутоа и он е добар и стабилен,во болница но не е на О2.
Како што кажуваш,исто како татко ми! Неможевме една недела темп да симнеме,и на крај мораше хоспитализација. Меѓутоа сите имаме препишано Сумамед(6 дена х1) и Панцеф после тоа,како и антикоагуланти како Кардиопирин. Моја препорака ти е да бараш рентген на гради! Ако неможе на државно,оди во Жан Митрев,2000ден е,плус преглед 2500ден. Не чекај! Точна дијагноза е најбитна при лекувањето!
П.С.јас испаднав негативен на тестот, но чувствувам симптоми. Чудна работа,само јас и зет ми сме негативни и само ние двајца сме тешки пушачи (n)
П.П.С. Ќе биде се ок ил да не се секираш (y)
Bidejki sega temperaturata mi e okoli 37°C maticnata osven vitamini ne mi dade antibiotic i sto e najcudno samo na mene mi zakaza za testiranje a na moite roditeli ne im zakaza za testiranje

koga maticnata mi soopsti deka sum pozitiven ja prasav dali da ispitam krvna slika i rendgen na beli drobovi mi vika bidejki si pozitiven treba 20 dena da sedis vo samoizolacija a za moite roditeli bidejki ziveeme zaedno oni treba da se 14 dena vo samoizolacija
 
Член од
9 август 2017
Мислења
51
Поени од реакции
43
Да прашам нешто околу субвенциите дали кога ќе предадете шпорет со листот што ви го даваат со печат треба да го испратите некаде на маил?
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Постои голема веројатност, утре или задутре, климите во Електроелемент да бидат на посебен попуст. Кому ова може да му биде од корист, нека се заинтересира.

Болните брзо да оздрават.
 
Член од
25 септември 2019
Мислења
86
Поени од реакции
160
Bidejki sega temperaturata mi e okoli 37°C maticnata osven vitamini ne mi dade antibiotic i sto e najcudno samo na mene mi zakaza za testiranje a na moite roditeli ne im zakaza za testiranje

koga maticnata mi soopsti deka sum pozitiven ja prasav dali da ispitam krvna slika i rendgen na beli drobovi mi vika bidejki si pozitiven treba 20 dena da sedis vo samoizolacija a za moite roditeli bidejki ziveeme zaedno oni treba da se 14 dena vo samoizolacija
Moja batucetka isto taka na 18 napravi test privatno i ispadna pozitivna. Kaslase i imase T (do 38.5 max mislam i gi piese po 2 paracetamola od ednas i i se simnase na 36 posle na 8 casa po edno piese da ja odrzi T) , maticen i dade sumamed da pie i ne zn sto nesto za zastita na crn drob od antibiotik. Stom zavrsk so sumamed, i davat infuzija +5 dena so vitamini mislam, sega e podobro i nema T. Vo KU ic ne im e gajle na maticnite ako si pozitiven taka te primat na pregled, a za samoizolacija cak deneska i stigna pismoto. Inace taa sedi sama vo svoja soba, no za terapija odese ednas dnevno do maticen vo ambulanta

ps, pij sto povekje tecnosti, supa, itn no neka bidat topli
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.531
Поени од реакции
3.881
Постои голема веројатност, утре или задутре, климите во Електроелемент да бидат на посебен попуст. Кому ова може да му биде од корист, нека се заинтересира.

Болните брзо да оздрават.
Ima veke najaven popust za sreda na hyndai 12ka za 18k,so gratis wi-fi
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Да прашам нешто околу субвенциите дали кога ќе предадете шпорет со листот што ви го даваат со печат треба да го испратите некаде на маил?
немам такви информации

но ако ти имаат кажано да пратиш,прати,не губиш ништо
 
Член од
29 август 2019
Мислења
1.209
Поени од реакции
2.909
Сетики, он топик, четврти ден кај што навечер имаме редовни минусни температури во Прилепов...

Мицу-то почна да надминува 10kw дневно обидуваќи се да го грее цел спрат 65m2, изгледа ќе треба да затворам некоја соба да би држел потрошна испод 2000.

Снимив вечерва едно видевце пак ќе споделиме деновиве...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Топлотните загуби кај тебе, од она што го напиша за просторот, од моето искуство и пресметките во KnaufTerm, ти се поеѓу 2,1 и 2,7 W на еден м2 за 1 степен разлика. Еве ако земеме некој просек од 2,5W, а имаш 40м2 површина и внатре грееш на 23 степени, побарувачката на -7 надворешна ти е
2,7*40*30=3240W.
Со практично мерење добив околу 35-40 вати за еден степен разлика.
Се разбира ако нешто не сум погрешил во пресметките.

ПС
Ме исплаши со твоите 3200 вати. Сепак се работи за простор од дваесетина квадратни метри.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Со практично мерење добив околу 35-40 вати за еден степен разлика.
Се разбира ако нешто не сум погрешил во пресметките.

ПС
Ме исплаши со твоите 3200 вати. Сепак се работи за простор од дваесетина квадратни метри.
Не не. Мерењето ти е горе долу точно. Јас имам пишано за 3.2KW за 40м2. Е сега пошто ти си бил на 20тина сметај 1.6KW. За 30 степени разлика тоа ти доаѓа нешто повеќе од 50W за 1 степен разлика.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom