Најекономично греење (затоплување)

Член од
16 март 2019
Мислења
3.100
Поени од реакции
4.839
Parno za parno ama od klima nemalo nema i ke nema poekonomicno i pokvalitetno Greenje
Jas poznavam luge prijateli sto stavija sopstveno parno pa od sto im bese skapo kupija klimi ( sega parnoto im stoi za ukras ) i preminaa na Greenje so inverter klima uredi
Taka da so klima bilo e i ke bide najekonomicno Greenjeto.
 
Член од
12 февруари 2016
Мислења
313
Поени од реакции
381
Na 23 stepeni na auto fan( prva brzkna e toa) so senzor isklucen.
Trite klimi na 23 stepeni gi mestam .- vo sobite e 24stepeni
@matej2007 kaj mene do -10 stepeni odat on off klimite ne rabotat celo vreme
Фабрички дали знаеш во мод на греење колку степени покажува на даљинското.Значи кога прв пат ќе ги ставиш батериите и го ресетираш даљинското.
Можеби имаш супер изолација и прејака е за просторот,ако со 23 зададени прави 24 во аутофан во прва брзина.И најверојатно он оф ти работат
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Фабрички дали знаеш во мод на греење колку степени покажува на даљинското.Значи кога прв пат ќе ги ставиш батериите и го ресетираш даљинското.
Можеби имаш супер изолација и прејака е за просторот,ако со 23 зададени прави 24 во аутофан во прва брзина.И најверојатно он оф ти работат
Toa so dalecinskoto nemam videno.
Izolacija imam 8cm stiropol
Ama.zaklucokot mi e deka.toshiba za pomalce pari.ispadna podobra i poekonomicna.
 
D

Deleted member 12196

Гостин
На еден српски форум ова го препорачуваат за одредување на топлотната потреба на просторот.
Вакви калкулатори се поставувани и порано , ама сметам дека треба да се објавуваат повторно.


Овој калкулатор не го бива (или јас не се снаоѓам).
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.162
Поени од реакции
3.549
Parno za parno ama od klima nemalo nema i ke nema poekonomicno i pokvalitetno Greenje
Jas poznavam luge prijateli sto stavija sopstveno parno pa od sto im bese skapo kupija klimi ( sega parnoto im stoi za ukras ) i preminaa na Greenje so inverter klima uredi
Taka da so klima bilo e i ke bide najekonomicno Greenjeto.
Dodeka e ovaa i slicna cenata na strujata ,da! Ama koga ke odi nagore koj znae dali ke bide taka najevtino/ekonomicno ....
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Parno za parno ama od klima nemalo nema i ke nema poekonomicno i pokvalitetno Greenje
Jas poznavam luge prijateli sto stavija sopstveno parno pa od sto im bese skapo kupija klimi ( sega parnoto im stoi za ukras ) i preminaa na Greenje so inverter klima uredi
Taka da so klima bilo e i ke bide najekonomicno Greenjeto.
Не може греење со клима да биде поефтино од греење на дрва.
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Овој калкулатор не го бива (или јас не се снаоѓам).
Ај пиши што те буни. Орентационен е, ги нема сите типови на градежни матерјали, ама пак се добива претстава колку е потребно на -10.
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Ama samo ako drvata se kradeni :pos:
И ако не им го нарушува здравјето на комшиите. Идеме кон тоа време кога казните ќе ги сменат штетните навики, и нема да прашаат дали можеш. Кај нас прво казна , без да нуди прелазно решение.
 
Последно уредено:
Член од
16 март 2019
Мислења
3.100
Поени од реакции
4.839
Dodeka e ovaa i slicna cenata na strujata ,da! Ama koga ke odi nagore koj znae dali ke bide taka najevtino/ekonomicno ....
Da se NADEVAME deka Drzavata ke ja Gasificira Rek Bitola i deka ke se namali cenata na strujata ( ili ke bide ista kako sega ) samo da ne se pokacuva
I normalno da se izgradat Gasni Termo Centrali za proizvodstvo na struja



Не може греење со клима да биде поефтино од греење на дрва.
Druze Drvata se 60 evra ( 3,600 denari ) kubik taka da ne se evtini so eden kubik ne moze da se pomine Greenje za 1 mesec
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Ај пиши што те буни. Орентационен е, ги нема сите типови на градежни матерјали, ама пак се добива претстава колку е потребно на -10.
На пример кај мене плафонот е 12мм кнауф, преку него 3 слоја стаклена волна (вкупно 15цм). Ѕидовите се блок 20цм, одвнатре 5м стаклена волна и 12 мм кнауф однадвор треба да добие 5цм стиропор. Подот е 10цм бетон, 2цм стиродур, 8мм ламинат.
Згора на сè прозорите автоматски ги пресметува, не одговараат на стварноста. Кога ќе ја сменам нивната површина остатокот од ѕидовите не се менува.
Ако можеш пресметај ми, јас не умеам.

ПС
4,4х4,2х2,5 метри, прозори 3м², дрвени, со две стакла.
Ama samo ako drvata se kradeni :pos:
Пресметај убаво, не ќе е само до крадени дрва. Земи ги во предвид сите трошоци.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Не може греење со клима да биде поефтино од греење на дрва.
Не гледај од паланечка перспектива! Скопје 0,8м3 дрва се 50-60 евра, дури и крадените се накај 35-40 евра.
Јас поминував зима со5-8 м3 зависно од зимата плус 1800-2000 денари за струја месечно. Еве да земеме 7*40=280евра плус 6 *30=180 доаѓаме до 460 евра, ама со крадени. Со легално купени 600 евра минимум, јас за цела грејна сезона лани платив помалку од 500 евра за струја. Башка цепење, тегнење, ѓубре и остали заебанции. Ок, лани беше топло, ама додај и уште 200 евра на таа сума не е многу!
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Druze Drvata se 60 evra ( 3,600 denari ) kubik taka da ne se evtini so eden kubik ne moze da se pomine Greenje za 1 me
Не се секаде по таа цена. Кај нас се 3000 спремни за горење.
Стави ги во пресметка сите трошоци.
Автоматски споено мислење:

Не гледај од паланечка перспектива! Скопје 0,8м3 дрва се 50-60 евра, дури и крадените се накај 35-40 евра.
Јас поминував зима со5-8 м3 зависно од зимата плус 1800-2000 денари за струја месечно. Еве да земеме 7*40=280евра плус 6 *30=180 доаѓаме до 460 евра, ама со крадени. Со легално купени 600 евра минимум, јас за цела грејна сезона лани платив помалку од 500 евра за струја. Башка цепење, тегнење, ѓубре и остали заебанции. Ок, лани беше топло, ама додај и уште 200 евра на таа сума не е многу!
Стави ја и цената на климата...
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.053
Поени од реакции
1.176
случајно денес го загледав ова може ќе му се најде на некој, за точност не тврдам сепак од друга струка сум FB_IMG_16059626794687982.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom