Најекономично греење (затоплување)

Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Во однос на препораките на некој модел, тоа се базира на лично искуство и прочитани туѓи искуства и пишани и објаснети технички спецификации на членивите на овој и други фируми.
Веднаш да кажам дека табелата на почитуваниит член " tigar4e " , мене највеќе би ми помогнало за одбирање на модел.
1605603808718.png
Сон напомена дека , како што предложи друг почитуван член, би било убаво и уште некој пофален од корисници модел да биде вклучен.
Што се однесува за нови модели, кои почнале да се продаваат последните месеци, не може да се биде сигурен за колку квалитетен модел се работи, додека нема повратни информации од корисници
Но, некои членови безрезервно препорачуваа некои модели уште и пред да дојдат во продавница, без поткрепа со технички документи. За објективноста, ќе мора секој сам да процени, како што треба да го направи и при избор на модел на клима.
Во однос на моделот на Хајсенс Енерџи, мене лично ми изгледа модел кој вреди како што пишувам " ДА СЕ ПОГЛЕДНЕ И ДА СЕ СПОРЕДИ СО ДРУГИТЕ, во тој ценовен износ.
Инаку за самиот производител, еве што кажуваат некои други, поофицијални извори.


cn_global_brands_long_chart_500x1303.jpg

Не е доволно да се нарекуваш добар " стрелец ", за да погодиш најдобро.
Автоматски споено мислење:

Mitsuto kako rabiti na greenje on off .
I kolku mu e minimumot i vo koja brzina na fan go rabotis?

Митцуто, не работи он-оф ако го поставам на ауто фан, ни во ладење ни во греење. Во соба од 15 м2 во тивка средина, ноќно време навистина, барем јас, не ја слушам. Посебно што има и тивок режим - послабо од прва брзина.
IMG_20201121_123051.jpg IMG_20201121_123145.jpg
За овој режим пишувам.
Морам да признаам, прецизна и тивка, економична, иако не толку моќна и сиромашна со "козметски " за мене додатоци. Купена 38 000 без монтажа.
 
Последно уредено:

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Во однос на препораките на некој модел, тоа се базира на лично искуство и прочитани туѓи искуства и пишани и објаснети технички спецификации на членивите на овој и други фируми.
Веднаш да кажам дека табелата на почитуваниит член " tigar4e " , мене највеќе би ми помогнало за одбирање на модел.
Прегледај го приврзокот 275518
Сон напомена дека , како што предложи друг почитуван член, би било убаво и уште некој пофален од корисници модел да биде вклучен.
Што се однесува за нови модели, кои почнале да се продаваат последните месеци, не може да се биде сигурен за колку квалитетен модел се работи, додека нема повратни информации од корисници
Но, некои членови безрезервно препорачуваа некои модели уште и пред да дојдат во продавница, без поткрепа со технички документи. За објективноста, ќе мора секој сам да процени, како што треба да го направи и при избор на модел на клима.
Во однос на моделот на Хајсенс Енерџи, мене лично ми изгледа модел кој вреди како што пишувам " ДА СЕ ПОГЛЕДНЕ И ДА СЕ СПОРЕДИ СО ДРУГИТЕ, во тој ценовен износ.
Инаку за самиот производител, еве што кажуваат некои други, поофицијални извори.


Прегледај го приврзокот 275520

Не е доволно да се нарекуваш добар " стрелец ", за да погодиш најдобро.
Автоматски споено мислење:




Митцуто, не работи он-оф ако го поставам на ауто фан, ни во ладење ни во греење. Во соба од 15 м2 во тивка средина, ноќно време навистина, барем јас, не ја слушам. Посебно што има и тивок режим - послабо од прва брзина.
Прегледај го приврзокот 275522Прегледај го приврзокот 275523
За овој режим пишувам.
Морам да признаам, прецизна и тивка, економична, иако не толку моќна и сиромашна со "козметски " за мене додатоци. Купена 38 000 без монтажа.
Kolku ima minimum na autofan?
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Kolku ima minimum na autofan?
На најтивко.
210 м3/час со 21 дб. и во греење и во ладење.
Аутофан е променлив.


"" značajan faktor koji djeluje na rezultate jest kut (azimut) pod kojim zvuk dolazi do slušatelja, odnosno položaj glave.

Najmanji zvučni tlak koji se može čuti iznosi približno 0.00002 Pa. Zapravo, u frekvencijskoj zoni u kojoj je ljudsko uho najosjetljivije, između 1000 i 5000 Hz neki “dobro čujući” ljudi mogu čuti zvučni tlak i manji od referentnoga ""

Ќе приметиш дека е научно " сработено од производителот, колку да е гласен во опсегот каде човечкиот слух е најосетлив.
Инаку дали е гласна и дали ќе пречи е многу субјективно за проценување.

Screenshot_2020-11-21-13-31-04-198_com.google.android.apps.docs.jpg Screenshot_2020-11-21-13-31-40-434_com.google.android.apps.docs.jpg
 
Последно уредено:

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
На најтивко.
210 м3/час со 21 дб. и во греење и во ладење.
Аутофан е променлив.


"" značajan faktor koji djeluje na rezultate jest kut (azimut) pod kojim zvuk dolazi do slušatelja, odnosno položaj glave.

Najmanji zvučni tlak koji se može čuti iznosi približno 0.00002 Pa. Zapravo, u frekvencijskoj zoni u kojoj je ljudsko uho najosjetljivije, između 1000 i 5000 Hz neki “dobro čujući” ljudi mogu čuti zvučni tlak i manji od referentnoga ""

Ќе приметиш дека е научно " сработено од производителот, колку да е гласен во опсегот каде човечкиот слух е најосетлив.
Инаку дали е гласна и дали ќе пречи е многу субјективно за проценување.

Прегледај го приврзокот 275536Прегледај го приврзокот 275537
Колку минимум троши на ауто фан.
На ауто фан наместена оди 3-4та брзина пример кога не е пуштена( кога е поладно во собата)
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Колку минимум троши на ауто фан.
На ауто фан наместена оди 3-4та брзина пример кога не е пуштена( кога е поладно во собата)

Кај мене е другачие. Јас имам градско парно. Не ми е доволно. Посебно после 22 часот и во преодниот период. Постојано има некој умен што касни со уплата, па обично и покасно ни пуштаат ....
Кога е најголема разликата во зададена температура и температура на соба оди и во 3-та брзина, кога сум ја пробувал. Инаку ја местам рачно, на 2-ра.
Мерачот пред два дена го поставив на Хансолот, нешто и таму да измерам.
Инаку летоска во најтопло, и за два дена колку потрошила. Значи собата директно ја грее сонце од 10-14 ч. Исто и надворешната единица од 11-15 ч. Кога се лади се отвара вратата за во ходник и другиот дел од станот со површина од 30м2 и волумен околу 80м3
IMG_20200703_080543.jpg IMG_20200703_080208.jpg
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Кај мене е другачие. Јас имам градско парно. Не ми е доволно. Посебно после 22 часот и во преодниот период. Постојано има некој умен што касни со уплата, па обично и покасно ни пуштаат ....
Кога е најголема разликата во зададена температура и температура на соба оди и во 3-та брзина, кога сум ја пробувал. Инаку ја местам рачно, на 2-ра.
Мерачот пред два дена го поставив на Хансолот, нешто и таму да измерам.
Инаку летоска во најтопло, и за два дена колку потрошила. Значи собата директно ја грее сонце од 10-14 ч. Исто и надворешната единица од 11-15 ч. Кога се лади се отвара вратата за во ходник и другиот дел од станот со површина од 30м2 и волумен околу 80м3
Прегледај го приврзокот 275545Прегледај го приврзокот 275544
Na ladenje odi sigurno na treta i na cetvrta ama na greenje mislam tesko.
Kolku sto imam iscitano na bugarskiot forum mitsu elektrik na autofan ne gi salta brzinite nad vtora.
Gledav togas of grcija sf25 i suzumi 10
Eftini bea ama namesto sf25 zedov fh25
I zgresiv trebase uste edna suzumi pointelegentno raboti.
Potrosuvacka do sega
За 38дена потрошувачка во аутофан двете.
48kw тошиба сузуми 10ка во10m2
87kw митсу FH25 во 15m2
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Na ladenje odi sigurno na treta i na cetvrta ama na greenje mislam tesko.
Kolku sto imam iscitano na bugarskiot forum mitsu elektrik na autofan ne gi salta brzinite nad vtora.
Gledav togas of grcija sf25 i suzumi 10
Eftini bea ama namesto sf25 zedov fh25
I zgresiv trebase uste edna suzumi pointelegentno raboti.
Potrosuvacka do sega
За 38дена потрошувачка во аутофан двете.
48kw тошиба сузуми 10ка во10m2
87kw митсу FH25 во 15m2

За греење, треба убаво да проверам и ќе ти пишам. Во поладно.
Автоматски споено мислење:

Na ladenje odi sigurno na treta i na cetvrta ama na greenje mislam tesko.
Kolku sto imam iscitano na bugarskiot forum mitsu elektrik na autofan ne gi salta brzinite nad vtora.
Gledav togas of grcija sf25 i suzumi 10
Eftini bea ama namesto sf25 zedov fh25
I zgresiv trebase uste edna suzumi pointelegentno raboti.
Potrosuvacka do sega
За 38дена потрошувачка во аутофан двете.
48kw тошиба сузуми 10ка во10m2
87kw митсу FH25 во 15m2

За греење, треба убаво да проверам и ќе ти пишам. Во поладно.
Автоматски споено мислење:

Уште едно лично искуство.
Јас врз белата лента од монтерите и вакво црево изолационо ставам.
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
28 февруари 2019
Мислења
46
Поени од реакции
116
Незнам дали е нај економично , ама од досегашното искуство (Печка , клима , маслен радијатор, шпорет на дрва) мислам дека централно греење е ГОСПО. Додека бев студент во скопје , го почуствував тој комфор и мислам дека вреди за сите пари , се разбира , комфорот се плаќа. Цел стан топол , друг ти го бери гајлето , ни бели мерачина ни курац. Иди сметка 3500 ден на 6 месеци или по 1800 на годишно ниво и тоа е тоа. Значи , буквално гол да се шеташ низ цел стан, на шоља и весник да прочиташ без да ти смрзнат. Уште се сеќавам на првиот стан во капиштец во зградата на Интермецо од карши цветно пазарче, надвор тешка зима ми се чини -15 , а ја по боксерки и маица отворам врата од тераса да се излади малку за да можам да спијам :D:D:D.
 
Член од
17 март 2015
Мислења
203
Поени од реакции
324
Mislam deka uste ne e tolku ladno so isklucok na nekolku denovi,taka da sekoe prezentiranje na potrosuvacka ne e bas merodavno da pocekame malku postudeni denovi i koga klimite ce rabotat celo vreme pa ce vidime.da go koregiram clenot pogore 38 dena x 24 casa= 912 casa ili 48 kw podeleno so 912 izlaga prosek deka trosi 50w na cas sto ne e mozno.da ne bidam odma pogresno razbran ne vikam deka ne e mozno da potrosi tolku i tolku,veruvam deka potrosil tolku no kolku sati ima raboteno klimata vo tie denovi e sosem druga rabota.kaj sto e montirano mits fh nemav potreba da raboti celo vreme i sega ako prezentiram kolku potrosilo ic ne e verodostojno,na meracot nema kolku sati rabotela samo denovi ili vise ako ima sati podobro da se pise vo ovie denovi potrosila tolku i rabotela xxx casovi.pisuvam cisto za nekoj nov da ima nekoja prestava kako i kolku bi trosela klimata eve na primer neka raboti i celo vreme na min so 200w,pak ispaga 24x30=720x0.200=144kw,ova e ako celo vreme raboti na min sto sekako koga zaladuva raboti i so pogolema potrosuvacka pa matematikata e druga,no sepak kako i da e so klima e najekonomicno greenjeto.
Автоматски споено мислење:

Фермин moze i da e taka,ama sto pravime kaj sto nema centralno?
 
Последно уредено:
Член од
28 февруари 2019
Мислења
46
Поени од реакции
116
Фермин moze i da e taka,ama sto pravime kaj sto nema centralno?
Да пушти Зајко гасоводо ;)
Автоматски споено мислење:

Фермин moze i da e taka,ama sto pravime kaj sto nema centralno?
Немој да ме сфатиш погрешно , не се ситам на никого, ама кој пробал верувам дека знае. Со многу други што сум разговарал тоа го гледаат како луксуз , додека јас го гледам како достоинствен живот. Па 21 век сме да го е**м.. само што многу често заборавам дека тука е 1850 година.
 
Последно уредено:
Член од
12 февруари 2016
Мислења
313
Поени од реакции
381
Na ladenje odi sigurno na treta i na cetvrta ama na greenje mislam tesko.
Kolku sto imam iscitano na bugarskiot forum mitsu elektrik na autofan ne gi salta brzinite nad vtora.
Gledav togas of grcija sf25 i suzumi 10
Eftini bea ama namesto sf25 zedov fh25
I zgresiv trebase uste edna suzumi pointelegentno raboti.
Potrosuvacka do sega
За 38дена потрошувачка во аутофан двете.
48kw тошиба сузуми 10ка во10m2
87kw митсу FH25 во 15m2
Како ти е наместена на даљинско фх25ве и која температура ја имаш во собата?
фх25ве во фабрички мод на греење на колку степени е сетирана?
 
Член од
17 март 2015
Мислења
203
Поени од реакции
324
Фермин eve kolku i da se slagam so tebe da centralno si e centralno,ama kaj nas mislam deka ce pominat min20 god dodeka se gasificira.taka da vo momentot klimata ostanuva kako najekonomicno moze i ne najkomforno greenje.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Како ти е наместена на даљинско фх25ве и која температура ја имаш во собата?
фх25ве во фабрички мод на греење на колку степени е сетирана?
Na 23 stepeni na auto fan( prva brzkna e toa) so senzor isklucen.
Trite klimi na 23 stepeni gi mestam .- vo sobite e 24stepeni
@matej2007 kaj mene do -10 stepeni odat on off klimite ne rabotat celo vreme
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
На еден српски форум ова го препорачуваат за одредување на топлотната потреба на просторот.
Вакви калкулатори се поставувани и порано , ама сметам дека треба да се објавуваат повторно.


 
Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Malce ti go skrativ mislenjeto za da ti repliciram na Bitnoto.
U Bitola ispagja deka u poslednive 10godini kolku ja imas klimata nemalo koga navecer bilo -10 i vo red е тоа дека ти si spiel pa ne si osetil licno ama zidovite i prosstorot izgleda ti gi greel komsijata ili и зидовите спиеле и не се оладиле? Мислам дај ..

A deka ne si znael sto si kupil kazuva ova tvoe "soznanie" NOMINALNA 3,6 NA -7c na 60 hz
Тоа е максимумот како просек на 3часа и зашто се поклапа со измереното од Еуровент
maksimum 4,25 na -7 таа клима може да види samo na HighPower i toa trae 15min do max 20minuti toa ne e prosek od 3 casa kako prvo.
Има податок дека вади 3,93kw na -7 а не 4,245 за Сузуми16ката, 4,25невидела ни на HighOPower мерана на 15мин
Прегледај го приврзокот 275473

Tabelite na Toshiba se citaat vaka, toa sto e min e minimum, toa sto e Nominala e ustvari isto so Eurovent testot ili maximum, a toa sto e maximum e HighPower....podetalno imas objasnuvanje na 1300 strana na temava,
Za tebe nevidliliva,za mene vidliva na strana 1300,si gi pomesal loncinjata.
Plus ovaa tbela koga jas ja kupuvav ne postoese.Postoese za nominalen ,naknadno e postavena.
Na temperaturi pod 0c,turboto drzi neograniceno.Toa ti e rezerva,ama slabo ja koristam,dovolen mi e nomonalniot capacitet.Mojta e TOSHIBA SUZUMI 16 SKV2-E,teska 38 kg.Dvoen rotacionen kompresor 140cm2,babacko kompresorciste 85 hz limitiran,ne kako segasnive so gi friziraat na150hz.
Znajs,EDGAR od Hrvatska 80 m2 toplese.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom