Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
Dosta interesno.....a najinteresno mi beše letoska na ugornicite kaj Dermi, najmalku 4 koli bea zastanati pokraj patot Orikum-Dermi so dignati haubi od koi eden SLk, edno Audi od okolu 10 g.starost...i nekoi drugi razvikani marki....a jas so ,,rasipana,, Alfa maka nemav...
Абе знаеш како е кај нас . Некои нешто чуле , а не дочуле , виделе , а не довиделе и сега се експерти по плукање . А најитересно ми е што 90% од нив немале допир со Алфа Ромео во целиот свој живот , ама сепак знаат... Она - го знаеш комшијата на братучедот на другар ми ? Епа негов тетин имал Алфа ... :pos: И јас лично знам неколкумина што мака измачија со мерцедеси , де инјектори , де мењачи , илјадници евра истеглија ... и што ? Да почнам сега - абе бегај тоа Мерцедесот крш , срање невидено:tapp:
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.901
Поени од реакции
1.362
Samo 2.0tdi najdobri koli posebno onie so dve bregasti :pos:
Naj omileni mu se na majstorite.
Isto i 1.9 na 3000km 500grama maslo da doturvas top koli. Pod plastika nazad kaj pragot cela raka vlegva do sediste :LOL: Posle za alfa se komentira....
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
За инает, може да се тера до утре, ама факт е дека Алфа (147 и 159) особено со јтд моторот е одлично возило, издржлив и штедлив мотор ставен на одлична шасија со одлично управување (кое опел, vw и ауди може да го сонуваат)


Еднаш имав шанса да видам плесната 156 напред и му се менуваше крило и браник,.,.колата беше тенк каросериски, трошка рѓа никаде иако преку 20 години стара...каросериски алфа е една најдобрите марки во моментов.

Земи опел, пасат или пак мерцедес е класа од тоа време извади ги крилата, е тогаш хорори ќе видиш. :pos:
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.453
Поени од реакции
5.435
За инает, може да се тера до утре, ама факт е дека Алфа (147 и 159) особено со јтд моторот е одлично возило, издржлив и штедлив мотор ставен на одлична шасија со одлично управување (кое опел, vw и ауди може да го сонуваат)


Еднаш имав шанса да видам плесната 156 напред и му се менуваше крило и браник,.,.колата беше тенк каросериски, трошка рѓа никаде иако преку 20 години стара...каросериски алфа е една најдобрите марки во моментов.

Земи опел, пасат или пак мерцедес е класа од тоа време извади ги крилата, е тогаш хорори ќе видиш. :pos:
Би препорачал на некој да земе Алфа од мк? 1.9 јтд? 159ка на пример ? За оддржување и дефекти како се?
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Ако се најде одржувана зошто да не...дури мислам дека полесно ќе најдеш одржувана алфа 147 или 159 од колку голф, пасат или астра...


Сепак алфа покрај мераклии што ги одржуваат колите, возат и бајо мој типови (ок поретко него VW), кој колите ги носат на мајстор само кога ќе престане да пали или да се движи. Нормално од таков и чекан не е да купиш а па не кола.


Инаку цената на одржување е тука некаде...парите што ќе ги дадеш за предница во алфа нема ни да ти стасаат за турбото од голфот да го пратиш на репарација и сега алфа била скапа. како па да не...сите коли од иста класа се тука некаде со цени на одржување.
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
Колку за информација...скоро 2 години барав 147 (толку пари имав искрено, иначе ќе одев на Ланчија Делта 200 хорс пауерси)......за да најдам примерок кој некој го одржувал слично како што јас ја одржувам колата

или во превод за мене......2 до 3 пати поголемо внимание него фамилијата :vozbud:
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
598
Поени од реакции
208
Дечки гледам отворивте муабет за алфите, па да искористам прилика да ве прашам. Има некој искуство со Giulietta 2.0 JTDm 2011 година, 170 коња ?
Ми се укажа добра прилика за ваква, ама искрено не сум имал допирни точки со 2.0 дизелот со 170 коња па се мислам да ја менувам 147цата :)
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.904
Поени од реакции
14.596
Дечки гледам отворивте муабет за алфите, па да искористам прилика да ве прашам. Има некој искуство со Giulietta 2.0 JTDm 2011 година, 170 коња ?
Ми се укажа добра прилика за ваква, ама искрено не сум имал допирни точки со 2.0 дизелот со 170 коња па се мислам да ја менувам 147цата :)
Ovde imaš sve sto ti treba i ne treba za Alfite, ima dosta i so ovoj motor. Dečkite se mnpgu ljubezni
 
Член од
8 јули 2017
Мислења
107
Поени од реакции
81
За инает, може да се тера до утре, ама факт е дека Алфа (147 и 159) особено со јтд моторот е одлично возило, издржлив и штедлив мотор ставен на одлична шасија со одлично управување (кое опел, vw и ауди може да го сонуваат)
Еднаш имав шанса да видам плесната 156 напред и му се менуваше крило и браник,.,.колата беше тенк каросериски, трошка рѓа никаде иако преку 20 години стара...каросериски алфа е една најдобрите марки во моментов.
Земи опел, пасат или пак мерцедес е класа од тоа време извади ги крилата, е тогаш хорори ќе видиш. :pos:
Spored mene losata reputacija Alfa ja stekna so postarite benzinski motori, a mozebi najmnogu so Twin Spark serijata, tie motori imaa problemi so bukvalno sve i svasta, zaradi toa denes e prava retkost da se najde Alfa so Twin Spark motor vo vozna sostojba, a od druga strana ima dosta 156ki 1.9 JTD koi seuste se vozat iako se preku 20 godini stari. Neka se inati koj saka, ama fakt e deka 1.9 JTD/M so 8 ventili i 2.0 HDI so 90ks se ubedlivo najizdrzlivi motori do 2000 kubika, za razlika od precenetite TDI nemaat problemi so Bosch pumpi, trosenje bregasti, pukanje glavi i red drugi sranja. Interesna rabota e sto na primer 1.9 JTD so 105ks ima turbina so fiksna geometrija, dodeka 1.9 TDI PD so 90/101/105ks site imaat varijabilni turbini, em poskapi i pozahtevni za remont em poslabi performansi vadat. Da, prednicata im e slaba strana na 147/156 ama ima i mnogu drugi koli od drugi marki koi imaat takov tip na prednica pa ne vidov tolku da se jadat bubrezi za tie koli.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Поздрав до сите што плукаат по алфа и jtd моторите...


Тресеш зелени , ова не е ништо ново , сум видел било кој ТДИ со над милон километри па ништо не му е, и вие пак плукате по голфови, очигледно за ТДИ врска немаш

https://youtu.be/spwW_YGp_9o

Sent from my SM-T720 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom