Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
29 јули 2019
Мислења
135
Поени од реакции
252
Овој "аргумент" секој втор/трет ден пред мои очи се побива, така да, не верувам во тоа.

Ништо не се затвора онака како пролетта. Економијата се движи. Луѓето се движат. Животот си тече. Да, со карантини или слични мерки, но не гледам да се затвора Европа.

Едно обично пребарување за вкупни слободни работни места на LinkedIn ми ги дава следниве информации:

(град) - (слободни работни места)
Минхен - 99473.
Франкфурт - 38107.
Берлин - 107752.
Виена - 13320.
Амстердам - 42405.
Лондон - 218681 (аххх бееее Лондоне! :love: )
Стокхолм - 23450.

Колку за споредба:
Скопје - 88.
:)
Industrijata vo koja jas rabotam e vo katastrofalna sostojba i sekojdnevno novi i novi firmi odat vo bankrot niz cel svet. Za baushtelle i slicni nisko rangirani rabotni mesta sekogas ima rabota. Za medicinski personal u momentov i so Pakistanski pasos kje te primat u Germanija.
Gledam London ti e boljkata :). Imam drugar koj se preseli tamu pred 30 godini. Vo postojana komunikacija sme i od koga pocna sranjevo so Brexit i tamu ne e nisto kako sto bilo porano.
Imam firma koja sorabotuva so firmi niz cel svet. Izvezuvam na site kontinenti (sega si go drzime u firma so prostenje) i imam mnogu dobra predstava sto i kako se desava. Ima grupa edna na Fb za Makedonci vo Germanija. McDonalds proslata nedela otpusti eden ton ludje. Ene gi kukaat ne znaat sto da pravat posto tesko druga rabota da najdat.
Jas mozebi na drug nacin gi gledam rabotite posto mene pasosot ne mi treba za da odam da rabotam nekade. Jas sum primoran od losite administrativni i birokratski gluposti da ja selam firmata vnatre vo EU, a i proizvodot kako Made in Eu kje dobie sosema druga tezina.
Taka da mozebi gresam, ama vpecatokot mi e deka ne se naodja bas taka lesno rabota vo momentov.
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Industrijata vo koja jas rabotam e vo katastrofalna sostojba i sekojdnevno novi i novi firmi odat vo bankrot niz cel svet. Za baushtelle i slicni nisko rangirani rabotni mesta sekogas ima rabota. Za medicinski personal u momentov i so Pakistanski pasos kje te primat u Germanija.
Gledam London ti e boljkata :). Imam drugar koj se preseli tamu pred 30 godini. Vo postojana komunikacija sme i od koga pocna sranjevo so Brexit i tamu ne e nisto kako sto bilo porano.
Imam firma koja sorabotuva so firmi niz cel svet. Izvezuvam na site kontinenti (sega si go drzime u firma so prostenje) i imam mnogu dobra predstava sto i kako se desava. Ima grupa edna na Fb za Makedonci vo Germanija. McDonalds proslata nedela otpusti eden ton ludje. Ene gi kukaat ne znaat sto da pravat posto tesko druga rabota da najdat.
Jas mozebi na drug nacin gi gledam rabotite posto mene pasosot ne mi treba za da odam da rabotam nekade. Jas sum primoran od losite administrativni i birokratski gluposti da ja selam firmata vnatre vo EU, a i proizvodot kako Made in Eu kje dobie sosema druga tezina.
Taka da mozebi gresam, ama vpecatokot mi e deka ne se naodja bas taka lesno rabota vo momentov.
Пред да дозабегаме надвор од темава (се извинуваме ради тоа), ќе искористам дел од твојот пост:

- *Za baushtelle i slicni nisko rangirani rabotni mesta sekogas ima rabota* - значи, ИМА работа
- *Brexit* - јесте, самите си го направија срањето, па сега молчешкум да намалуваат критериуми за "работна виза" пошо немаат работници
- *McDonalds & co* - услужен сектор е, целосно се сјебани, секаде. Не ваљда сите наши во ГЕР работат тоа. :)
- се селиш во ЕУ (и фирмата) - што во превод ќе му дојде дека отвораш самиот ти работни места во ЕУ :)

Доста е off-topic од мене за денес. :)
 
Член од
16 март 2020
Мислења
77
Поени од реакции
161
Zdravo Drugar @Meh edno prasanje cisto informativno dali molbata celosno ja iskuca na PC ili ja Potpolnuvashe so Penkalo Da si Znaeme
 
Член од
29 јули 2019
Мислења
135
Поени од реакции
252
Пред да дозабегаме надвор од темава (се извинуваме ради тоа), ќе искористам дел од твојот пост:

- *Za baushtelle i slicni nisko rangirani rabotni mesta sekogas ima rabota* - значи, ИМА работа
- *Brexit* - јесте, самите си го направија срањето, па сега молчешкум да намалуваат критериуми за "работна виза" пошо немаат работници
- *McDonalds & co* - услужен сектор е, целосно се сјебани, секаде. Не ваљда сите наши во ГЕР работат тоа. :)
- се селиш во ЕУ (и фирмата) - што во превод ќе му дојде дека отвораш самиот ти работни места во ЕУ :)

Доста е off-topic од мене за денес. :)
Mislam deka nisto ova ne e off topic posto kje pomogne na nekogo kako informacija kade i kako do rabota ako nekoj moze da podeli takva informacija.
 
Член од
2 октомври 2012
Мислења
78
Поени од реакции
131
Здраво друштво, после скоро 6 години имам државјанство во рака. Јас го фатив цел ужасен период од дополнителни проверки, до промени на политички гарнитури и протести, па на крај ковид и затворени граници.
Целата постапка ја терав преку Софија, но на два пати го испуштив терминот заради ситуацијава и државјанството го земав конечно денес од Битола.

ХХ.02.2015 Поднесени документи во ДАБЧ
ХХ.11.2015 Добиен произход
08.12.2015 Закажано интервју во МП
13.09.2016 Интервју во Софија (бр. 136**/2015)
28.09.2017 Финална
16.11.2017 Дополнителна проверка
17.01.2019 Финална
20.02.2019 Положително становиште
28.01.2020 Потпишан указ бр.01/2020
09.04.2020 Прв термин за подигање од Софија
24.07.2020 Втор термин за подигање од Софија
17.11.2020 Подигнато државјанство од Битола

Сакам да изразам особена благодарност до @palekrstic што буквално ја удавив со прашања и на секое ми одговараше со особено внимание, но најбитно што ме поврза со најдобриот посредник до сега (верувајте имам доста искуство со секакви)

Исто така фала и на @Bobedimean за неговата помош и сугестија кога ми беше потребна како и сите останати што ми помогнаа до совети овде, па и во пораки.

Ви посакувам на сите да го завршите ова патешествие што поскоро, да имате повеќе среќа од мене и наредната година се надевам ќе се сретнеме некаде по светот.
 
Член од
13 август 2020
Мислења
239
Поени од реакции
216
Ne znam sto tolku napinjate. Ste dobile ukaz i pasosot ne vi bega. Dali kje cekate dva ili tri meseca nisto ne vi menuva. Taman utre pasosot u raka da go imate, kaj kje odite so nego? Gleate deka sve se zatvara.
Ima lugje kaj da odat ne vodi griza ti za niv belki odma neka zemat da vidat zivot ne kobi I ne malerisuvaj ako ti ne si zemal ne razmisluvaj negativno tuka da im kunes pred raka za rabota
Автоматски споено мислење:

Здраво друштво, после скоро 6 години имам државјанство во рака. Јас го фатив цел ужасен период од дополнителни проверки, до промени на политички гарнитури и протести, па на крај ковид и затворени граници.
Целата постапка ја терав преку Софија, но на два пати го испуштив терминот заради ситуацијава и државјанството го земав конечно денес од Битола.

ХХ.02.2015 Поднесени документи во ДАБЧ
ХХ.11.2015 Добиен произход
08.12.2015 Закажано интервју во МП
13.09.2016 Интервју во Софија (бр. 136**/2015)
28.09.2017 Финална
16.11.2017 Дополнителна проверка
17.01.2019 Финална
20.02.2019 Положително становиште
28.01.2020 Потпишан указ бр.01/2020
09.04.2020 Прв термин за подигање од Софија
24.07.2020 Втор термин за подигање од Софија
17.11.2020 Подигнато државјанство од Битола

Сакам да изразам особена благодарност до @palekrstic што буквално ја удавив со прашања и на секое ми одговараше со особено внимание, но најбитно што ме поврза со најдобриот посредник до сега (верувајте имам доста искуство со секакви)

Исто така фала и на @Bobedimean за неговата помош и сугестија кога ми беше потребна како и сите останати што ми помогнаа до совети овде, па и во пораки.

Ви посакувам на сите да го завршите ова патешествие што поскоро, да имате повеќе среќа од мене и наредната година се надевам ќе се сретнеме некаде по светот.
СВАЌА ЧАСТ ЗА @palekrstic му го препорачав на другар мој нејзиниот посредник за пасош лк сакаа да му земат 400 евра, нејзиниот културно средил дури го советувал да не фрла пари, да помине најбезболно го оправи, нејзиниот посредник упола му кажа, едноставно женава е МАЖ!

Жена а економична ај ти сега поздрав се најдобро за луѓе како Пале!
 
Последно уредено:
Член од
29 октомври 2020
Мислења
48
Поени од реакции
105
Zdravo imam prasanje ve molam objasnete mi ako znaete.
Decko mi ima problem so preziminja na izvodi i umrenici razlicni se a ne moze da gi smeni,mu trebaat da odnese dopolnitelni dokumenti za poredok bidejki e so dokumenti preku bratuced bidejki ke go odbijat ako ne odnese dopolnitelni dokumenti.Sto e najpametno vo ovoj slucaj da pravi kako da dokaze deka licnostite na umrenicite se tie ama so razlicni preziminja?
Imav isti slucaj, neka izvadi potvrda od bugarski klub, a za razlicni preziminja treba da odi kaj advokat so dva svedoka da dade izjava
 
Член од
3 јануари 2020
Мислења
215
Поени од реакции
231
So ukaz broj 203/2020 bea opfateni prepiski do 6998/2018 i prepiska do 14878/2018.
Imase i ukaz 204/2020 za stranci.
Na 13.11.2020 imase ukaz 199/2020 za nasi, i ukazi 200,201 i 202/2020 za stranci.
Автоматски споено мислење:

Cestitki do site koi dobija drzavjanstvo vo ovie ukazi!

Inaku sakam da spodelam informacija koja ha dobiv vrska so molbite za da se prefrlis od Sofija vo ambasada.
Imeno molbite koi se prakale preku konzulat Bitola idele mnogu pobrzo od onie koi se prakale preku ambasadata vo Skopje.
Se spremalo inicijativa od posrednicite da pustat zalba za rabotata na ambasadata vo Skopje do nadleznite institucii,bile mnogu drski,ne sakale ni da proverat dali e stignato drzavjanstvo, rabotele selektivno.Znaci drzavjastvata prateni,a vo ambasada ne ni sakale da proverat ili negirale deka e stignato.
E sega loso e shto ne moze sekoj preku konzulat, tuku e odredeno po oblasti od Makedonija koi se pod nadleznost na konzulat,za koj moze da podnese preku Bitola,a koj preku Skopje.
Ostanuva davidime dali ke bide pozitivno,posle podnesenata inicijativa.Sepak nemoze taka samovolno da se odnesuvaat.
Ukazot 199 tocno li e deka opfatil sredina na januari?
 
Член од
16 ноември 2020
Мислења
6
Поени од реакции
3
Здраво
Од 5.06.2019 сум на задолжителна
Мислам дека е Многу време
1год и 5 месеци
Интервју во декември 2018,а происход 4.2019
Мислење ваше? Документи од прадедо и од здружението во Битола
Автоматски споено мислење:

Автоматски споено мислење:


Другар јас бев на интервју декември 2018, а происход од април 2019, од 5.06 2019 сум на задолжителна
1 год. И 5 месеци и никако не се менува
Автоматски споено мислење:


Или на дополнителна или потпис од вицепресидента
Се чека околу 4 месеци
Sega samu ke cekam li potpis ako go uscojat sto treba da pisuva
Здраво
Од 5.06.2019 сум на задолжителна
Мислам дека е Многу време
1год и 5 месеци
Интервју во декември 2018,а происход 4.2019
Мислење ваше? Документи од прадедо и од здружението во Битола
Автоматски споено мислење:

Автоматски споено мислење:


Другар јас бев на интервју декември 2018, а происход од април 2019, од 5.06 2019 сум на задолжителна
1 год. И 5 месеци и никако не се менува
Автоматски споено мислење:


Или на дополнителна или потпис од вицепресидента
Се чека околу 4 месеци
Hasum preku roditel dali mozat na prodozitelna da ne stavat ovoj status dali e posleden sto go cekam
 
Член од
8 јануари 2020
Мислења
432
Поени од реакции
1.201
Eveja molbata za Ukazi,jas ja prativ vcera iako sum polozitelno Juni 2020g,pred da go dobiam Ukazot da mi smenat vo softverot deka sakam vo ambasada vo Sk da mi bide ispraten Ukazot...Ovaja molba e samo za vo sk vo ambasada da vi bide praten ukazot, ne za vo Bt konzulatot,mi ja dosredi eden bugarski advokad...Blagodarenie na @Alexija nejzinata molba bese prepravena....plativ 181denari za preporacano do Bg Sofia vo posta
Автоматски споено мислење:


Ja proveriv nemam so juni pol, ne im veruvaj kaj vodat tie evidencija na trepka kazuvaat mesec i datum...
Бравооооо дружееее!!!!
Ајде со среќичка баш ви се радувам на сите! Дај Боже сите да си дочекате!!! Позз
 
Член од
19 ноември 2018
Мислења
178
Поени од реакции
204
April/Mart 2019 intervju koga ke vlezat vo polozitelno? Koga da se ocekuva?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom