Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
Ја возам многу често на кратки релации.....
Иначе колата вака си работи перфектно.
Мајсторите до сега што ми ја сервисираат , рекоа дека се работи за кондензација.
Веројатно ако ми ја работат колата неколку пати ќе знаат дека е диктон на глава или не ?
Што и да е ќе го решам , важно е финтата да се разоткрие за да не ми го начукаат на незнаење.
На колку време во принцип се става антифриз во канистерот за ладење ?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.682
Поени од реакции
38.869
Со еден мочан диктон мајсториве сакаат цела плата да извадат. Овие па гуми што менуваат ти вика баче 3600 денари гума Сава зимски ко за тебе. Ја истите гуми ги наручувам по карго за 3100 плус местење и балансирање 200 ден по гума, 3300 вкупно. 600 денари се али шокур ќе им ги давам на нив, боље да ги фрлам, цел ден да ринтам за некој два штрафа да одврти ти ги зема.
 

Gandradelic

Banderash
Член од
31 март 2014
Мислења
1.297
Поени од реакции
782
Со еден мочан диктон мајсториве сакаат цела плата да извадат. Овие па гуми што менуваат ти вика баче 3600 денари гума Сава зимски ко за тебе. Ја истите гуми ги наручувам по карго за 3100 плус местење и балансирање 200 ден по гума, 3300 вкупно. 600 денари али шокур ќе им ги давам, цел ден да ринтам за некој два штрафа да одврти ти ги зема.

Тоа е муабетот. Сакаат да ме фатат на фора пошто не се разбирам, прва кола ми е...
Им кажувам дека сме тешки времиња и дека може некој да ги сомеле под гума ако се понашаат така.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Ја возам многу често на кратки релации.....
Иначе колата вака си работи перфектно.
Мајсторите до сега што ми ја сервисираат , рекоа дека се работи за кондензација.
Веројатно ако ми ја работат колата неколку пати ќе знаат дека е диктон на глава или не ?
Што и да е ќе го решам , важно е финтата да се разоткрие за да не ми го начукаат на незнаење.
На колку време во принцип се става антифриз во канистерот за ладење ?

Друже тоа што возиш на кратки релации не ич арно...било каква кола да возиш.

Може да работи перфектно а сепак диктонот да појден и дел од антифризот да оди во цилиндрите и да го гори. Ако продолжиш да ја возиш вака и да дотураш антифриз не е на арно зошто може да блокира моторот и послем и друг мотор да треба бараш. На поарно не бидува секако, само на полошо може да биде.

Антифриз не треба да троши ич, и не треба да дотураш ич, освен можда по 500 грама на 100 000 километра поминати.

Смени мајстор и ќе ти каже што е точно макар да ти зборам 95 % е диктон на глава, тој мотор е многу проблематичен за тоа.


Веројатно трошела колата антифриз и пред да ти ја продадат и затоа и ја продавале...не сакале да ја прават.
 
Член од
2 ноември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
52
Да прашам каков глицерин за сопирачките да ставам во Golf 5 1.9 TDI? Ако може некоја препорака?
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Чаре за евентуална кондензација на капачето за уље ( се прави талог жолтеникав ) , да сменам капаче или ? Сменив уље пред 4 дена и филтер и се , и пак го има тој талог...
Се работи за Opel Corsa C 1.0.
Кај мене пред 4 год. негде на истиот мотор и кола го трошеше антифризот цел од дихтунг кај ланчето од страна ... ако сакаш пиши на ПП ќе ти дадам број од мајсторот за опел
 
Член од
29 септември 2015
Мислења
243
Поени од реакции
323
Го ценам многу мислењето и информациите. Јас не сум доволно искусен и немам големо познавање, па затоа прашувам. Може и досадувам на форумов, ама нели е за тоа темава па...Се што пробувавме до сега не беше добро и сеуште сум во потрага. Битно ми е колата да е со 4-5 врати, клима, потрошувачка до 300-330ден, и не помала од клио, корса...Многу ме привлекуваат азиските автомобили, и француските помалку. Мислам дека азиските се подобри на бензин. Дали се исплати Пунто 1.2 2004 со 170 000 да се стави плин со оглед на силината на моторот?
Мои неколку совети се:

Избегнувај стара кола со 3 клипа. Од мое искуство 99% е се извозено.

Пежо 206 седан или 206 плус се убави аута кои трошат багатела а се нови години и обично се неувезени.

Ако се гледа долгорочно од поглед на цена, доверливост, потрошувачка и сервис јас мислам дека подобар избор не постои.

1.4 моторите супер им поднесуваат плин, а 206 седан и 206 плус се доста нови години и веќе проверени.
за 3000 евра се наоѓаат убави со плин 2007-2010 година

Јас имав 206 седан модел од 2009 година 1.4 на плин и потрошувачката беше многу подобра и од некои 1.2 мотори
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.660
Поени од реакции
34.953
Dobro sto e tolku forava so alfite....neli imaat motor na fiat primer eve bravoto..na alfitr tece ulje ova ona na bravoto kako da si tera nema gajle ?!?
Мислам дека е генерално е околу електрониката и нежна предница.
Јас двајца поблиски пријатели имам што имале алфа и сум ги прашувал за нивно видување и:
првиот со 147цата нерви искина и се оддаде од пари, повеќе му беше на сервис отколку во гаража и на крај ја шитна пошто-зошто само да не ја гледа пред очи.
Вториот има 159ка и генерално е задоволен, мене лично внатре неговата ми се допаѓа премногу, топ е колата и мислам дека за парите нема шанса да најдеш нешто поудобно и поелегантно.
 
H

HoT _iCe

Гостин
Dobro sto e tolku forava so alfite....neli imaat motor na fiat primer eve bravoto..na alfitr tece ulje ova ona na bravoto kako da si tera nema gajle ?!?
Неспособни мајстори у комбинацију сас дебили што ги возив и не сакав да ги одржуев на време и квалитетно.
Не постои подобро авто од Алфу у поглед на тој што добиваш за паре што ги плаќаш, посебно на половно. Апсолутан змај од авто, стабилна, брза, стартна, дефинитивно не е за почетници возачи ама сака си квалитетан и редован сервис и мајстор што разбира што работи. Што се однаса до мотори, 1.9 ЈТД е можда и најдобар дизел мотор, бар за мене, можда ХДИ е евентуално подобар.
Автоматски споено мислење:

Мислам дека е генерално е околу електрониката и нежна предница.
Јас двајца поблиски пријатели имам што имале алфа и сум ги прашувал за нивно видување и:
првиот со 147цата нерви искина и се оддаде од пари, повеќе му беше на сервис отколку во гаража и на крај ја шитна пошто-зошто само да не ја гледа пред очи.
Вториот има 159ка и генерално е задоволен, мене лично внатре неговата ми се допаѓа премногу, топ е колата и мислам дека за парите нема шанса да најдеш нешто поудобно и поелегантно.
159 e елеганција у движење, целосно е добра, дизајн е напред 10 године од производство, да имам у Куманово мајстора што не е преварант и ги разбира да ги работи, одма зимам. Сами сас татка ми неможемо да ги работимо зашто су много незгодни и у доста случаи треба посебан кључ, овој оној и плус нема простор у мотор руку да протнеш, тражи си савремену дијагностику и модеран сервис сас Алфа посветену опрему. Затој си возу Пежо и Корсу, у сн можемо да ги растуримо и направимо, посебно Корса е едноставна за работу, од мерак и да се учиш ако нешто не ти познато. :D
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.660
Поени од реакции
34.953
Неспособни мајстори у комбинацију сас дебили што ги возив и не сакав да ги одржуев на време и квалитетно.
Не постои подобро авто од Алфу у поглед на тој што добиваш за паре што ги плаќаш, посебно на половно. Апсолутан змај од авто, стабилна, брза, стартна, дефинитивно не е за почетници возачи ама сака си квалитетан и редован сервис и мајстор што разбира што работи. Што се однаса до мотори, 1.9 ЈТД е можда и најдобар дизел мотор, бар за мене, можда ХДИ е евентуално подобар.
Автоматски споено мислење:


159 e елеганција у движење, целосно е добра, дизајн е напред 10 године од производство, да имам у Куманово мајстора што не е преварант и ги разбира да ги работи, одма зимам. Сами сас татка ми неможемо да ги работимо зашто су много незгодни и у доста случаи треба посебан кључ, овој оној и плус нема простор у мотор руку да протнеш, тражи си савремену дијагностику и модеран сервис сас Алфа посветену опрему. Затој си возу Пежо и Корсу, у сн можемо да ги растуримо и направимо, посебно Корса е едноставна за работу, од мерак и да се учиш ако нешто не ти познато. :D
И мене ми се допаѓа дизајнот премногу, сум се возел и со 147ца и со 159ка и одлични се во вожња, само што тешко се наоѓа добар примерок за да го земеш и како што кажа и самиот, уште помалку има асални мајстори.
 
H

HoT _iCe

Гостин
И мене ми се допаѓа дизајнот премногу, сум се возел и со 147ца и со 159ка и одлични се во вожња, само што тешко се наоѓа добар примерок за да го земеш и како што кажа и самиот, уште помалку има асални мајстори.
Брат види, татко ми си работи сас авта, по струку е механичар и стално га викав или тражив за консултацие кд се зима авто, много полсно е да најдеш сачувану Алфу 147 или 159 откако Пасата или Голфа, гарантирано. Исто важи и за Ауди и Мерцедес, отприлике за тија авта га тражив највише. Проблем е што Алфа како марка е проблематична за механику што тражи доста скупу опрему за дијагностику, посебну опрему за работу и триста други тракатанци.
А солидни се наваѓав, прошли месец на едно другарче му донесемо Алфу од Швајцарију, 159, вино боја, унутра сас крем боја кожни седишта ама стакло, сервисна књишка и историја, 1.9јтд ама не се слуша куде работи иако е дизел.
Проблем е кд ќе пројде година, две без да гу пипне у МК, тга што правимо, овластени сервиси овдека су како ново авто да ти давав.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom