Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Мило ми е, бидејќи споредбава што ја направи ти беше катастрофа.


Ако некој знае на форумов за додатоците во исхраната, во Македонија од страна на купувач e @martin01 нема што да кажам повеќе...
 
Последно уредено:
Член од
13 јануари 2015
Мислења
794
Поени од реакции
272
Nisto ne kupuvaj od malena suplements, pbc i nutrishop. Se e fals.
Zemaj suplementi od hardcoreshop, xerkules, brutal suplements, arnold suplements, polleo sport
Може ли да ми дадеш одговор зашто мислиш дека е фалш од Пбц и Нутришоп? Јас уназад 2 години купувам протеин од кај нив. Поконкретно Whey од Olimp.
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Може ли да ми дадеш одговор зашто мислиш дека е фалш од Пбц и Нутришоп? Јас уназад 2 години купувам протеин од кај нив. Поконкретно Whey од Olimp.
НутриШоп е претставник на ПБЦ, можеби не сакаше да се изрази дека додатоците му се фалш на нив, туку сакаше да каже дека брендовоте што ги носат се бетар од фалш, единствено олимп ги турка...
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
794
Поени од реакции
272
НутриШоп е претставник на ПБЦ, можеби не сакаше да се изрази дека додатоците му се фалш на нив, туку сакаше да каже дека брендовоте што ги носат се бетар од фалш, единствено олимп ги турка...
Сакаш да кажеш дека Олимп е фалш?
 
H

HoT _iCe

Гостин
Само дополнување на ова, во несот не треба да става млеко/обелувач и засладувач (по автоматизам тие 3 во едно и 2 во едно треба да ги прескокне).
Автоматски споено мислење:


Види што ќе ти делува најдобро, јас во зависност од активностите менувам 16/8 или пак 1-2 дена неделно не јадам воопшто.
Максимум што имам издржано без храна ми биле еднаш 49 часови и повеќе пати од 40 до 46 часови.

За време на фастинг зголеми количина на вода, не јади пред завршување и на почнување на периодот на јадење храна со висок гликемичен индекс, пробај да го наштимаш со периодот за спиење и спиј барем 7 часови.

Дополнителни работи што јас ги пијам наутро кога се будам додека сум на фастинг 16/8 се: јаболков оцет (во стокомак го имаш 60тина денари добар) 2 супени лажици во вода, цеден лимон во вода, кафе црно без шеќер и млеко, чај исто без шеќер и млеко (зелен, црн, магдонос...), калиум (овој се пие голтка по голтка подолг период, немој наеднаш опасен е за срцето) и пола лажичка химајајска сол за електролити.

Негативни работи: влошување на здивот (мастики без шеќер имај си во тебе цело време), да не те уплаши за нијанса може да ти се покачи телесната температура, чат пат кркорење на стомак :)
Да се надопуну, 16/8 фастинг е много здраво за срце и шиќер. Татко ми се оперира у Филип Втори, бш Жан Митрев га опрерира и после операцију ни препоручи за њега фастинг на овј начин и вика дека е много подобро отколко што се држив класични диете. Ја кд беше на детаљни спортски прегледи, имаше вишак КГ и пошто не прегледувава неколко доктора свак стручан посебно, тј што беше за срце кажа ми дека ако оглед колко ќе биду физички активан и слично, мора да га регулирам начин на исхрану бш исто сас фастинг 16/8. Имам читано неколко трудови по интернет од проверени извори за придобивке и слично, можу да ги потражу ако сакате ама фастинг е буквално навика, рутина, начин на исхрану, на почетак е тешко ама много придобивке.
Ја веќ много време сам на фастинг, можда 7-8 године, од тинејџерски године што се вика кд трењираше кошарку и никад не сам имаја проблеми сас глад, изнемоштеност или не знам што викав дека имаш при фастинг, напротив отсабајле кд стану пошто тга обично спортују, сам свеж и спреман, после прво едење почну да падам :D
 
Член од
26 декември 2009
Мислења
263
Поени од реакции
192
Да се надопуну, 16/8 фастинг е много здраво за срце и шиќер. Татко ми се оперира у Филип Втори, бш Жан Митрев га опрерира и после операцију ни препоручи за њега фастинг на овј начин и вика дека е много подобро отколко што се држив класични диете. Ја кд беше на детаљни спортски прегледи, имаше вишак КГ и пошто не прегледувава неколко доктора свак стручан посебно, тј што беше за срце кажа ми дека ако оглед колко ќе биду физички активан и слично, мора да га регулирам начин на исхрану бш исто сас фастинг 16/8. Имам читано неколко трудови по интернет од проверени извори за придобивке и слично, можу да ги потражу ако сакате ама фастинг е буквално навика, рутина, начин на исхрану, на почетак е тешко ама много придобивке.
Ја веќ много време сам на фастинг, можда 7-8 године, од тинејџерски године што се вика кд трењираше кошарку и никад не сам имаја проблеми сас глад, изнемоштеност или не знам што викав дека имаш при фастинг, напротив отсабајле кд стану пошто тга обично спортују, сам свеж и спреман, после прво едење почну да падам :D
Сан гејзинг е још боље.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.819
Поени од реакции
10.966
Дневна рутина на исхрана на моменталниот Мистер Олимпија, Брендон Кари, на 7 недели пред Мистер Олипија 2020'. Забележете колку прилично нормални количини на јадење внесува, ништо преекстремно или научно-фантастично, израчунав негде околу 3300 калории дека внесува. Имам и од Доријан Јејтс слушано интервју дека не внесувал огромни количини на храна, од 3500 до 4000 калории, а знаеме кој монструм е Доријан.
На страна хемиите, не е потребно товење со храна за мускулатура и добра форма... Пазење и внесување на тоа што треба и кога треба, резултати мора да има.

 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.379
Може ли да ми дадеш одговор зашто мислиш дека е фалш од Пбц и Нутришоп? Јас уназад 2 години купувам протеин од кај нив. Поконкретно Whey од Olimp.
Olimp bese jaka firma i dosta kvalitetna se do pred 5 godini a sega kvalitetot mu e dosta padnat i se osejka razlika najmnogu kaj izolatot.
Druga stvar e poradi nekoj novi prodavnici niz mk ni opadna uvozot na kvalitetni suplementi poso pocnaja da se uvezuvat fals suplememti od firmite kako UNS, 4DN, ALL nutrition, IRON mass, BIG MAN,
BODY ATTACK, AMIX. Del od ovie firmi se od polska. 60% na denesno vreme od mladi pocetnici i neiskusni koga ke odat vo prodavnica da kupat whey za masa i kreatin za definicia i gledat whey gold standard 3800(vejke se vrajka po stara cena) i whey od body attack za cena od 1800 denati 1500gr. normalno nema da kupat kvaliteten i skap tuku ke kupat fals whey koj distributerite go nudat kako najdobar na pazarot a site znajme deka za 1800 denari vnatre ima samo kakao i obicna surutka. Najmnogu se trosat tie suplementi bas evtinite a kvalitetnite suplementi se skapi em za uvoz i poretko se kupuvat poso se uvezuva evtina ckart roba. Pred izvesno vreme imase vakva debata vo koja istoto go potvrdi i boban gjorovski.
Nemozi uns, amix i olimp da se sporeduvat so yamamoto ili dymatize ili biotech usa.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
Да се надопуну, 16/8 фастинг е много здраво за срце и шиќер. Татко ми се оперира у Филип Втори, бш Жан Митрев га опрерира и после операцију ни препоручи за њега фастинг на овј начин и вика дека е много подобро отколко што се држив класични диете. Ја кд беше на детаљни спортски прегледи, имаше вишак КГ и пошто не прегледувава неколко доктора свак стручан посебно, тј што беше за срце кажа ми дека ако оглед колко ќе биду физички активан и слично, мора да га регулирам начин на исхрану бш исто сас фастинг 16/8. Имам читано неколко трудови по интернет од проверени извори за придобивке и слично, можу да ги потражу ако сакате ама фастинг е буквално навика, рутина, начин на исхрану, на почетак е тешко ама много придобивке.
Ја веќ много време сам на фастинг, можда 7-8 године, од тинејџерски године што се вика кд трењираше кошарку и никад не сам имаја проблеми сас глад, изнемоштеност или не знам што викав дека имаш при фастинг, напротив отсабајле кд стану пошто тга обично спортују, сам свеж и спреман, после прво едење почну да падам :D
За обични луѓе ова е супер, за кај спортисти е дискутабилно бидејќи влијае врз перформансите.

Инаку обиди се со 48 часови фастинг, прејако е чувството, како да си на кокаин, ненормален фокус и енергија, баш тотално спротивно од тоа што мислат сите дека без храна ќе бидеш омалаксан, само додека да стигнеш до тие 48 часови ќе имаш барем 6-7 cravings на кои и дрво ќе сакаш да загризеш :D

П.С немој да те уплаши покачената температура, нема да е од ковид :P кај мене кога сум на преку 24 часови знае да ми се покачи телесната температура за 1 степен.
 
H

HoT _iCe

Гостин
За обични луѓе ова е супер, за кај спортисти е дискутабилно бидејќи влијае врз перформансите.

Инаку обиди се со 48 часови фастинг, прејако е чувството, како да си на кокаин, ненормален фокус и енергија, баш тотално спротивно од тоа што мислат сите дека без храна ќе бидеш омалаксан, само додека да стигнеш до тие 48 часови ќе имаш барем 6-7 cravings на кои и дрво ќе сакаш да загризеш :D

П.С немој да те уплаши покачената температура, нема да е од ковид :P кај мене кога сум на преку 24 часови знае да ми се покачи телесната температура за 1 степен.
Пробано :D
Не ме стра од ковид, пројде ми ред мене :P
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
Olimp bese jaka firma i dosta kvalitetna se do pred 5 godini a sega kvalitetot mu e dosta padnat i se osejka razlika najmnogu kaj izolatot.
Druga stvar e poradi nekoj novi prodavnici niz mk ni opadna uvozot na kvalitetni suplementi poso pocnaja da se uvezuvat fals suplememti od firmite kako UNS, 4DN, ALL nutrition, IRON mass, BIG MAN,
BODY ATTACK, AMIX. Del od ovie firmi se od polska. 60% na denesno vreme od mladi pocetnici i neiskusni koga ke odat vo prodavnica da kupat whey za masa i kreatin za definicia i gledat whey gold standard 3800(vejke se vrajka po stara cena) i whey od body attack za cena od 1800 denati 1500gr. normalno nema da kupat kvaliteten i skap tuku ke kupat fals whey koj distributerite go nudat kako najdobar na pazarot a site znajme deka za 1800 denari vnatre ima samo kakao i obicna surutka. Najmnogu se trosat tie suplementi bas evtinite a kvalitetnite suplementi se skapi em za uvoz i poretko se kupuvat poso se uvezuva evtina ckart roba. Pred izvesno vreme imase vakva debata vo koja istoto go potvrdi i boban gjorovski.
Nemozi uns, amix i olimp da se sporeduvat so yamamoto ili dymatize ili biotech usa.
Семантиката само би ти ја корегирал иако во латиницата ми отекоа очите додека да те прочитам :)
Не се фалш суплементите туку најчесто со послаб квалитет и полни со филери (ефтини аминокиселини) кои на тестирањата ќе дадат лажна слика за вкупен азот (пример на Total Kjeldahl методата која ако не се лажам ја користат и тука за анализа).

Иако според рандом проверки на луѓе низ светот се случува и на јаки брендови да има пратки со состав кој не соодветствува со тоа што е напишано на амбалажата.
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
794
Поени од реакции
272
Olimp bese jaka firma i dosta kvalitetna se do pred 5 godini a sega kvalitetot mu e dosta padnat i se osejka razlika najmnogu kaj izolatot.
Druga stvar e poradi nekoj novi prodavnici niz mk ni opadna uvozot na kvalitetni suplementi poso pocnaja da se uvezuvat fals suplememti od firmite kako UNS, 4DN, ALL nutrition, IRON mass, BIG MAN,
BODY ATTACK, AMIX. Del od ovie firmi se od polska. 60% na denesno vreme od mladi pocetnici i neiskusni koga ke odat vo prodavnica da kupat whey za masa i kreatin za definicia i gledat whey gold standard 3800(vejke se vrajka po stara cena) i whey od body attack za cena od 1800 denati 1500gr. normalno nema da kupat kvaliteten i skap tuku ke kupat fals whey koj distributerite go nudat kako najdobar na pazarot a site znajme deka za 1800 denari vnatre ima samo kakao i obicna surutka. Najmnogu se trosat tie suplementi bas evtinite a kvalitetnite suplementi se skapi em za uvoz i poretko se kupuvat poso se uvezuva evtina ckart roba. Pred izvesno vreme imase vakva debata vo koja istoto go potvrdi i boban gjorovski.
Nemozi uns, amix i olimp da se sporeduvat so yamamoto ili dymatize ili biotech usa.
Фала ти многу за одговорот, јас па мислев дека олимп се едни од поквалитетните на нашиов пазар.. А за MyProtein што викаш? Поконкретно за импакт веј протеинот.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.612
Поени од реакции
11.155
Дневна рутина на исхрана на моменталниот Мистер Олимпија, Брендон Кари, на 7 недели пред Мистер Олипија 2020'. Забележете колку прилично нормални количини на јадење внесува, ништо преекстремно или научно-фантастично, израчунав негде околу 3300 калории дека внесува. Имам и од Доријан Јејтс слушано интервју дека не внесувал огромни количини на храна, од 3500 до 4000 калории, а знаеме кој монструм е Доријан.
На страна хемиите, не е потребно товење со храна за мускулатура и добра форма... Пазење и внесување на тоа што треба и кога треба, резултати мора да има.

Тоа "cream of rice" интересен додаток.
Го има некаде низ нашата вукојебина?
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.819
Поени од реакции
10.966
Тоа "cream of rice" интересен додаток.
Го има некаде низ нашата вукојебина?
Како да сум видел нешто такво во Тинекс, во одделот за здрава храна ау, али не сум сигурен не сум обрнал многу внимание, јадам или ориз или рајс кејкс :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom