Најекономично греење и ладење

Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
700-800W. Ако тоа може да се нарече модулација.
и Хајер Тундра 5,5 и Купер-Хантер(нодрик) 5,5 во дневни од 25-30 м2 работат ОН ОФФ на овие температури.
тундрата работи 1400 вати околу 3-5 мин па гаси,одмара 3-5 мин пак се пали

исто и со Куперот,еве нека кажат продавачите на Гри со кои од нивните модели е ист.

значи ИНВЕРТЕР АМА РАБОТИ КАКО ОБИЧНА КЛИМА-модулација пали гаси
 
D

Deleted member 12196

Гостин
и Хајер Тундра 5,5 и Купер-Хантер(нодрик) 5,5 во дневни од 25-30 м2 работат ОН ОФФ на овие температури.
тундрата работи 1400 вати околу 3-5 мин па гаси,одмара 3-5 мин пак се пали

исто и со Куперот,еве нека кажат продавачите на Гри со кои од нивните модели е ист.

значи ИНВЕРТЕР АМА РАБОТИ КАКО ОБИЧНА КЛИМА-модулација пали гаси
Тундрата е исто нордик. Сите нордици се со лоша модулација. На овие температури нормало е (и другите) да работат пали-гаси. Но U Crown (претпоставувам и другите нордици) и во зимски услови работи така. Повлекува со голема снага, потоа исклучува. Не сум ја видел да работи под 600W. Продавачите тоа (треба да) го знаат, ама го премолчуваат. Пари се во прашање.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Тундрата е исто нордик. Сите нордици се со лоша модулација. На овие температури нормало е (и другите) да работат пали-гаси. Но U Crown (претпоставувам и другите нордици) и во зимски услови работи така. Повлекува со голема снага, потоа исклучува. Не сум ја видел да работи под 600W. Продавачите тоа (треба да) го знаат, ама го премолчуваат. Пари се во прашање.
Tundrata nema N od nordik.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.739
Поени од реакции
4.090
Sekoj što će stavi bilo koja 5.5 Kw-na klima vo prostor od 25 m2 i pri toa koristi najmala brzina na izduv ili nedaj bože QUIET MODE će si dobie on/off efekt i isklučuvanje na 700-800W.
Ima nekolku ednostavni pravila kako da go namalite ovoj efekt:
-ja zgolemuvate površinata koja je greete, so otvaranje vrati kon sosednite prostorii,
-kako što raste nadvorešnata temperatura taka vie birate što povisoki brzini na izduv ( pr. nad 14-15 C će koristite najgolema brzina)
-nema ni pod razno da koristite tivok mod na rabota,
-klimata treba da e montirana da duva vo pravec na podolgata strana na sobata,
-da ne e montirana vo desen ćoš na sobata i blisku do plafon,
-ako bila izgasena i T e 2-3 C pod zadadenata će zadavate stepen po stepen.....
Ako se poštuvaat ovie ednostavni pravila togaš gorespomenatata TUNDRA će raboti so propišaniot min od 5OOW, dobro ne sekogaš, no pri ova potoplo vreme će se vrti okolu 550W i togaš će isklučuva. Eve mojata se vrti okolu 450W, a koga e nadvor okolu 0 C i raboti 24 h dovađa do propišanite 400W minimum.
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Haier tundra green е декларирана на -25°. Треба ли да пишува нордик за да биде нордик?
Tundrata e zemena od Setec/Mitsubushi kompresor ima,mislam deka ne e nordik

vrati ima otvoreno i povrsinata se zgolemuva na +20m2
no pak raboti on off.
perkata e pod 45 stepeni ,stavena e da raboti na AUTO

p.s.
na ovie temperaturi suzumi 16 raboti so 200 w,celo vreme,ne isklucuva.
dopolnuvanje:nadvoresna na suzumi 18(twin rot.) ,optovarena i vo rezim na odrzuvanje-skoro da e bezshumna
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.478
Поени од реакции
2.767
и Хајер Тундра 5,5 и Купер-Хантер(нодрик) 5,5 во дневни од 25-30 м2 работат ОН ОФФ на овие температури.
тундрата работи 1400 вати околу 3-5 мин па гаси,одмара 3-5 мин пак се пали

исто и со Куперот,еве нека кажат продавачите на Гри со кои од нивните модели е ист.

значи ИНВЕРТЕР АМА РАБОТИ КАКО ОБИЧНА КЛИМА-модулација пали гаси
Koj e modelot na C&H sto ti e Nordic?
Автоматски споено мислење:

Haier tundra green е декларирана на -25°. Треба ли да пишува нордик за да биде нордик?
Deklarirana, ama neznam od kade i kako.
Sekade e - 15C, samo vo klimi.mk e - 25.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.919
Поени од реакции
8.060
Tundrata e zemena od Setec/Mitsubushi kompresor ima,mislam deka ne e nordik

vrati ima otvoreno i povrsinata se zgolemuva na +20m2
no pak raboti on off.
perkata e pod 45 stepeni ,stavena e da raboti na AUTO

p.s.
na ovie temperaturi suzumi 16 raboti so 200 w,celo vreme,ne isklucuva.
dopolnuvanje:nadvoresna na suzumi 18(twin rot.) ,optovarena i vo rezim na odrzuvanje-skoro da e bezshumna
Тешко дека било која клима 18000BTU ќе работи со 200W.
Тоа е од проста причина што имаат голем минимум и максимум на обртаи (600-1000) па со толку голем минимум и 200W потрошувачка можеш само да се ладиш, никако да се топлиш.

Од друга страна 12000BTU имаат мал минимум на обртаи (200) па затоа можат да си дозволат 200W потрошувачка и да дојдат до 30-35 степени на издув што пак се чувствува ладно.

Ова само лаички гледано, не е можеби главната причина, но не е и многу грешно. Сепак не очекувајте од ниту една 18000BTU клима да троши помалку од 500W
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.739
Поени од реакции
4.090
Tundrata e zemena od Setec/Mitsubushi kompresor ima,mislam deka ne e nordik

vrati ima otvoreno i povrsinata se zgolemuva na +20m2
no pak raboti on off.
perkata e pod 45 stepeni ,stavena e da raboti na AUTO

p.s.
na ovie temperaturi suzumi 16 raboti so 200 w,celo vreme,ne isklucuva.
dopolnuvanje:nadvoresna na suzumi 18(twin rot.) ,optovarena i vo rezim na odrzuvanje-skoro da e bezshumna
Vo čie ime zboriš za Tundrata? Vo potpisot tvoj nema Tundra! Ako e na auto toa e isto kako da e vo prva brzina, počnuva jako i odma odi vo tivok režim. Neka stavi najgolem izduv i togaš neka vidi......
 
Член од
25 март 2012
Мислења
188
Поени од реакции
43
Здраво на сите
Имам парапетна инвертер клима 5.5кв ( https://klimi.mk/product/401 ) и прашањето ми е како е најдобро/најисплатливо на кој мод/температура/фан да се користи ? Позиционирана е во дневна и затоплувам дневна соба, трпезарија и кујна што се околу 45 квадрати и сето ова е отворен простор( не се посебни соби ) и работата е што премногу брзо го загрева просторот а е подесена на 23 и фан на минимум и после некое време мора да ја изгасам зошто не се дише од топлина или пак на Quiet Mode на 22 степени ке ја ставам и дува помлако и помалку ..., а сите викате како не треба пали гаси да и се праи.. инаку станот/зградата има одлична изолација.. Ајде сега стручнаци кажете како е најдобро 20200929_182234.jpg IMG-23f22410692678ad6375c7df06ac70c9-V.jpg
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Deklarirana, ama neznam od kade i kako.
Sekade e - 15C, samo vo klimi.mk e - 25.


 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.478
Поени од реакции
2.767


Sega najdi na Haier oficijalen info kade ima za Tundra - 25C
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.249
Поени од реакции
5.227
Здраво на сите
Имам парапетна инвертер клима 5.5кв ( https://klimi.mk/product/401 ) и прашањето ми е како е најдобро/најисплатливо на кој мод/температура/фан да се користи ? Позиционирана е во дневна и затоплувам дневна соба, трпезарија и кујна што се околу 45 квадрати и сето ова е отворен простор( не се посебни соби ) и работата е што премногу брзо го загрева просторот а е подесена на 23 и фан на минимум и после некое време мора да ја изгасам зошто не се дише од топлина или пак на Quiet Mode на 22 степени ке ја ставам и дува помлако и помалку ..., а сите викате како не треба пали гаси да и се праи.. инаку станот/зградата има одлична изолација.. Ајде сега стручнаци кажете како е најдоброПрегледај го приврзокот 272171Прегледај го приврзокот 272172
Stavija na 22°C i na AUTO Fan

Super izgleda vnatresnata edinica stavi sliki od nadvoresnata edinica.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom