Најекономично греење (затоплување)

Член од
29 август 2008
Мислења
5.199
Поени од реакции
3.581
Нов проблем. Таман се решивме за hisense 5.5 energy, ја нема и не знаеле дали ќе добијат. Сега мајсторот/монтерот не советува lg 5.5 за во дневна, трпезарија, кујна а за во спална hundai 3.5 зашто имала 7год гаранција. Ваше мислење???
Bez lutejne vo Prilep vakvata situacija ja vikame Pepsi...!a majstorot nudi toa sto moze da prodade i namontira,vo momentov ima Lg i Hyndai i toa ti nudi ama od lg do hyndai kako Usa do Mk dalecina....ne znam koj gi pravi hyndai dali tcl ili aux.,midea.???
 
Член од
26 септември 2020
Мислења
23
Поени од реакции
6
Bez lutejne vo Prilep vakvata situacija ja vikame Pepsi...!a majstorot nudi toa sto moze da prodade i namontira,vo momentov ima Lg i Hyndai i toa ti nudi ama od lg do hyndai kako Usa do Mk dalecina....ne znam koj gi pravi hyndai dali tcl ili aux.,midea.???
Знам дека ќе е малку чудно ама човекот е монтер на сите клими во мојот град. Мал град е и сите се познаваме. Побарав мислење од него и тоа го добив. Значи според тебе lg е подобра од hyndai ама прашањето ми беше дали би била добра комбинација на тие две клими или да барам некоја друга марка?
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.626
Поени од реакции
10.277
Точно така. Ми ја потврдуваш поентата од еден од предходните постови.

Во само 0,3KW поголеми потреби Амберот е на ниво на Panasonic Z35. Џабе двостепени компресори, тројни изменувачи и 50 кг надворешна единица за на крај ист SCOP. И тоа Panasonic-от до -10 го испорачува декларираното без back-up греење. Јас на сета технологија очекував Amber-от да извади SCOP од 5,1 ама за над 4KW, за цената која се бара. Вака катастрофа. Новиот U-Crown е бетер, посебно за најдоброто од кинезаријата, нема ни A+++ и тоа за 3KW.

Интересно е да се види колку би трошело и како би се квалификувале останатата кинезарија од 5,5 ако се декларира како 3,5.
Па баш за тој Панасоник колку се имам расправано со Стрелчо ;) :D
Кога ќе ги фатиш во тесно,одма муабетот оди дека има 4 полен мотор и компресор од 2.5ка:ROFLMAO:
Абе смешки живи! Туку секој со својот памет.Ако некој сака да има битурбо,двостепен,9-полен од ретки метали шо само у Кина растат,Џ-точка незнам шо... Изволте Амбер,и незнам шо се расправаме...
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.199
Поени од реакции
3.581
Знам дека ќе е малку чудно ама човекот е монтер на сите клими во мојот град. Мал град е и сите се познаваме. Побарав мислење од него и тоа го добив. Значи според тебе lg е подобра од hyndai ама прашањето ми беше дали би била добра комбинација на тие две клими или да барам некоја друга марка?
Lg ok ...so hyndai ne znam kolku ke ti odat vo kombinacija...
 
Член од
1 октомври 2018
Мислења
386
Поени од реакции
787
Koe japonsko mitsu ima scop 5.1 so pdizajnh 4kw? pa ne da e nad 4kw
Имаш голем избор. И од Mitsubishi и Daikin и др.

MUZ-LN35VGHZ/MSZ-LN35VG на пример. PdesignH 4KW, SCOP=5.10
RXZ35N / FTXZ35N на пример. PdesignH 4.4 KW, SCOP=5.73
RXZ50N / FTXZ35N на пример. PdesignH 5.6 KW, SCOP=5.50

A pa panasonikot toj sto go spomenuvas so single kompresor e dobra klima samo da ja slusnis kako zaviva koga ke zazimi(y)
За Panasonic-от не знам.

Ама знам како Gree Hansol завива како трактор и пред да зазими, и надворешната и внатрешната која почна да испушта чуди звуци на помалку од 12 месеци активно користење. Среќа Mitsubishi-то SF50 е нечујно и на -10.
 
Член од
8 мај 2020
Мислења
77
Поени од реакции
147
За сите оние кои бараат енергетска ефикасност од А+++ истрајност и квалитет, а воедно и врвен дизајн моделот на Toshiba - Shorai Edgde Ви ги исполнува сите критериуми. Наследникот на Suzumi моделите е доста напреднат на секое поле така да имате супер производ кој што може да задоволи секакви критериуми по пристапни цени.
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Имаш голем избор. И од Mitsubishi и Daikin и др.

MUZ-LN35VGHZ/MSZ-LN35VG на пример. PdesignH 4KW, SCOP=5.10
RXZ35N / FTXZ35N на пример. PdesignH 4.4 KW, SCOP=5.73
RXZ50N / FTXZ35N на пример. PdesignH 5.6 KW, SCOP=5.50


За Panasonic-от не знам.

Ама знам како Gree Hansol завива како трактор и пред да зазими, и надворешната и внатрешната која почна да испушта чуди звуци на помалку од 12 месеци активно користење. Среќа Mitsubishi-то SF50 е нечујно и на -10.
Mitsu Ln i daikin ama za kolku pari - mnogu e za toa sto go nudat.
Kaj mene hansolot ne zaviva tuku smireno si raboti ne se slusa nesto posebno ne mozam da se pozalam
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
Не "шишаат како овци" јапонскиве брендови туку нашиве увозници, ако му се дозволи. Добро ќе биде да бидеме во EU па да може од GR или BG да си донесеш без царини.
Ги гледав климите на Fujitsu. Во Србија бајаги се фалат и од работа, од долг век, од мала потрошувачка. Гледам кај нас, барем по 100€ поскапи од модел се, а избор како у " бакалница у село у Мариово пред 30 год. И да мижиш на едно око , не бива да пазариш.
Во однос на таа марка. Гледам дека надворешните се многу лесни, посебно 12- ки на новиот гас R32. .
Е сега, зошто кај нив тежината не им смета за добро да греат.
Не ми замерајте, ама многу тешко можам да ве разберам, на овој начин кога пишувате. Посебно последниве две години.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.120
Поени од реакции
4.902
Нов проблем. Таман се решивме за hisense 5.5 energy, ја нема и не знаеле дали ќе добијат. Сега мајсторот/монтерот не советува lg 5.5 за во дневна, трпезарија, кујна а за во спална hundai 3.5 зашто имала 7год гаранција. Ваше мислење???
Hyundai gi proizveduva Midea a 5,5 kw moj sovet ti e LG DUAL INVERTER ovoj Model ekstra kvalitetna klima


Ovoj model go ima vo prodazba ovde LINK
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
344
Поени од реакции
567
За Neneniki.
Види ова дали ќе ти помогне, тука имаш карактеристики на модели што еден член убаво ги подредил
 

Attachments

Последно уредено:
D

Deleted member 12196

Гостин
НА ЛАДЕЊЕ
Ќе гледам Зимово да снимам како работи, ама гарант просторот на -7 ќе бара повеќе од 4 кв да одржува температура. Само не знам на колку ќе ја постават температурата. Плус не верувам дека ноќно време ќе ја држат уклучена. Така даа ...
Провери зимава на греење.
Инаку U Crown12 на R410 (мислам дека и амберот е ист) на ладење спушта под 200W. Но на греење не знае да работи под 700-800W. Не дека е преоптоварен, туку таков му е софтверот.
Оние што тука прикажуваа снимки дека работи со 180W мислам дека намерно лажат.
 
Член од
11 мај 2013
Мислења
53
Поени од реакции
150

Kajgana Shop

На врв Bottom