Најдобар македонски бенд на сите времиња

Кој е според вас најголемиот македонски бенд на сите времиња?


  • Вкупно гласачи
    76

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.702
Поени од реакции
19.749
Леб и сол афкорс, нема по чујно име, плус на Влатко дај му гитара само нему давај да збори.
 

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
887
Поени од реакции
1.427
Sekogas vakvite temi mi bile glupavi, cisto radi toa shto muzikata ne se meri, nema merka pa da ja sporeduvas.

ako zboruvame za grupa na site vreminja, ili za tie vreminja, bi rekol leb i sol.

ako gi prasate leb i sol, ili lugjeto shto imaat svireno tamu na chelo so vlatko stefanovski, ke vi rechat Chromatic Point.

 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Јас гласав за Архангел. За мене се најголем рок бенд по осамостојувањето на Македонија. Четири извонредни албуми. Песни што никогаш нема да ми здосадат и кои како станувам постар се повеќе ги ценам. Нормално, најмногу поради извонредните текстови на Вртев. Штета што нивната приказна заврши прерано, што Ристо не продолжи со творење и што веќе не свири со Гино и другите од старата екипа.


Онака општо земено Леб и сол се сепак најголем македонски музички бренд. Непроценлива е нивната работа и влијанието што го имаат извршено и на помладите бендови, но и на популаризирањето на македонската музика, прво низ бивша Југославија, па после и низ светот. Влатко секако е најзаслужен за тоа. Број еден гитарист на Балканот, па и пошироко.

 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Толку многу ги сакав Аранџеле, растевме со нивните песни на касети, сите ги знам напамет, ама откако се појавија на тоа гомното од настан познато како НАТО Фест, епска глупоштиња, чинам си се испосраа целосно и на името и на филозофијата која ја застапуваа. Не ми дава душава да речам дека се тие.
Затоа ќе гласам за Мизар, уште едно вонвременско име, заедно со Анастасија.
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.915
Поени од реакции
1.425
Леб и сол, најдобри.

САФ, традиционална Влашка музика - ќе свириме се на НАТО фест, само не Раце Горе, пошто сме тажни... Се уништија за дузина илјади евра.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.672
Поени од реакции
38.855
Куку Леле ми е онака врв, само Роберт Саздов може да прави такви хитчиња. А Панки е таква фаца незаборавна што го доловуе тоа сељачкото во стиховите. Али ако гледаме квалитет, Анастасија ми оставиле најголем впечаток.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.960
Поени од реакции
17.758
Леб и сол, најдобри.

САФ, традиционална Влашка музика - ќе свириме се на НАТО фест, само не Раце Горе, пошто сме тажни... Се уништија за дузина илјади евра.
Митко беше ли таму?
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Леб и Сол убедливо и заслужено први. Втори Архангел и трети Анастасија...покана, море која покана, предизвик до сите македонски музичари да склепаат подобар текст од овој:

 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.640
Поени од реакции
81.632
За мене, една од најпотценетите песни на Леб и Сол.

 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.609
Поени од реакции
26.116
Да ги споменеме:

Рамковно Лева Патика

Република 903

Бастион ... ниту Милчо Манчевски, ниту Кирил Џајковски заслужиле... чисто ради Ана:

Фолтин:

Паркети:

Студени Нозе:

Чиста Околина:

Кисмет:

Анастасија:
 
Член од
26 февруари 2016
Мислења
5.419
Поени од реакции
13.587
Искрено заборавив да ги ставам Анастасија во анкетата. Тоа е, мора да има некоја утка. :) Инаку нема збор, безвременска музика.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.609
Поени од реакции
26.116
Искрено заборавив да ги ставам Анастасија во анкетата. Тоа е, мора да има некоја утка. :) Инаку нема збор, безвременска музика.
Гарант ќе излезе уште некоја, ама затоа кога ќе му текне на некој си ги додава своите фаворити. Према мене анкетата не е важна колку што е важна дискусијата и да се подсетиме на музика која ја сметаме за убава.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom