Шах

Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Која флегма е, како може некој да му го слуша стримот? Јас одма би заспал. Хикару е смирен, ама барем кажува одредени теории или добри и лоши потези. Овој една брзина и тера. :D
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Која флегма е, како може некој да му го слуша стримот? Јас одма би заспал. Хикару е смирен, ама барем кажува одредени теории или добри и лоши потези. Овој една брзина и тера. :D
Двајцата се цареви...она што е фасцинантно за Магнус е дека е како мачка. Додека не се најде у тесно не знаеш со каква ѕверотина си имар работа.
Како време да запира, таква креативност вади од никаде што е уствари и неговата генијалност. Тоа е то што го немал ни еден шахист до сега најверојатно колку можам да проценам. Не би се чудел да мозокот му има способност напред у време да го става :D
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.127
Поени од реакции
2.765
Според мене Магнус во следниве 20 и кусур години може да го собори рекордот на Емануел Ласкер којшто има 27 титули...

Ама тој направил толку титули бидејќи во тоа време немал конкуренција...

Инаку тој Ласкер да е во денешно време ни титула велемајстор не би имал, а не пак барем една титула светски шампион да освои...
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Има неколку деца од Индија што може да бидат добри, ама ќе видиме. Не знам до каде е руската школа, и таму има GMs, ама не на ниво кое би можеле да го турнат Магнус. Колку е на врвот? Повеќе од деценија чинам.

Акобиан е одличен кога работи со деца. Имаше уште еден (постар човек), така со нежно гласче кој е добар коментатор. (y)
 
Последно уредено:
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Дрво сум, затоа не ни играм, ама интересни ми се анализиве и предавањата. Кога видов дека за 10 секунди се отвора и организира напад, си викам "бато ова не е за тебе". :D
Ама ок, првите 7-10 потези се теорија, тоа се учи.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Дрво сум, затоа не ни играм, ама интересни ми се анализиве и предавањата. Кога видов дека за 10 секунди се отвора и организира напад, си викам "бато ова не е за тебе". :D
Ама ок, првите 7-10 потези се теорија, тоа се учи.
Спремни им се варијантите, почиња да мисли само ако не ми е разработена некоја линија.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Спремни им се варијантите, почиња да мисли само ако не ми е разработена некоја линија.
Тоа го разбирам, целиот професионален живот го посветуваат на шахот, плус имаат и свои тимови за анализа. Ама сепак, многу брзо играат за мене (Хикару и компанија). Од друга страна, тек во карантинов му се вратив на шахот, после долги години, може и тоа е проблем.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Тоа го разбирам, целиот професионален живот го посветуваат на шахот, плус имаат и свои тимови за анализа. Ама сепак, многу брзо играат за мене (Хикару и компанија). Од друга страна, тек во карантинов му се вратив на шахот, после долги години, може и тоа е проблем.
Брзо е кога треба да се калкулира...другачија перцепција. Тешко дека би можеле да замислиме како оди тоа у нивните глави.
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Можеме, факт едека имаат фотографска меморија. Гледа во стримот, опонентот мрда фигура и тој одма знае што да изигра. Дел веќе им се изиграни варијатни, а гледаме дека можат да играат и со врзани очи. Башка Накамура на еден стрим рече дека има спремено неколку потези за секоја варијатна, ама чим игра од дете по 5-6 часа на ден, не е ни чудо што е профи.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Можеме, факт едека имаат фотографска меморија. Гледа во стримот, опонентот мрда фигура и тој одма знае што да изигра. Дел веќе им се изиграни варијатни, а гледаме дека можат да играат и со врзани очи. Башка Накамура на еден стрим рече дека има спремено неколку потези за секоја варијатна, ама чим игра од дете по 5-6 часа на ден, не е ни чудо што е профи.
Ја имам изиграни милион партии, може и да тепам по некој ИМ од време на време, ама постои нешто и во гените. Патерн рекогнишн е една од стварите како и страшна меморија. Капабланка има играно на 100 и кусур табли на слепо одеднаш. :)
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Онака, од љубопитност:
Како се добиваа (и по кој редослед) титулите во шах?
Се потсетив на средношколските денови кога му одржав лекција на мајсторски кандидат. Тој ги научил првите потези напамет, а мојата игра сосема во друг стил.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom