Апчиња (Витамини)

Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.801
Поени од реакции
3.053
Да продолжам по 1 капсула секој втор ден?
Ако си ги пиел долго време направи пауза некој месец после пиј ги еднаш у три дена нема потреба со преоптоварување на организмот со максимална доза кога немаш никакви проблеми поради недостаток на витамин д, ова е мое мислење.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
Препорака за некои добри витамини како додаток во исхрана?
Стигаат од iHerb сега или тешко?
@Psyside @Lester Freamon знам вие пазарите од таму, што како иде у корона ситуацијава, сакам да си нарачам од таму, по аптекиве имаат само тие Центрум и слични, може знаете нешто подобро :D

Витамини е широк поим, што сакаш да постигнеш, што те мачи (ако) или превенција?

Цена - максимален буџет?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.667
Поени од реакции
34.981
Препорака за некои добри витамини како додаток во исхрана?
Стигаат од iHerb сега или тешко?
@Psyside @Lester Freamon знам вие пазарите од таму, што како иде у корона ситуацијава, сакам да си нарачам од таму, по аптекиве имаат само тие Центрум и слични, може знаете нешто подобро :D
Не сум нарачал одамна, за неколку денови планирам да правам неколку нарачки одеднаш, би требало да стигаат (иако од аллиекспрес на пример 2 нарачки ми откажаа).
Во врска со кој производ дај пиши што внесуваш најмалку, мултивитамините не ми се баш омилени оти дозирањето не им е баш најдобро.
 
H

HoT _iCe

Гостин
Витамини е широк поим, што сакаш да постигнеш, што те мачи (ако) или превенција?

Цена - максимален буџет?
Превенција и углавном осеќам недостатак на енергију, осеќам се малаксано доста често, доста редовно спију ама физички сам много активан и ми треба нешто што ќе ме одржуе активнога. Порано пиеше некои слични овакви мултивитами, донасасва ми ги од Авганистан, тамо армија ги пила и нешто слични бесва како тија погоре и ми доста много помагасва.

@Lester Freamon Еј брат па немам појма, најмалко еду овошје, друго све еду, осеќам генерално малаксаност, порано сам пија овакви витамини и ми помагасва, затој праша..
 

Kanye.brt

Пропо
Член од
29 ноември 2019
Мислења
746
Поени од реакции
1.026
Добри се овие? или има поквалитетни, мислам на попроверена фирма, не ми треба големи дози.


 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.667
Поени од реакции
34.981
Превенција и углавном осеќам недостатак на енергију, осеќам се малаксано доста често, доста редовно спију ама физички сам много активан и ми треба нешто што ќе ме одржуе активнога. Порано пиеше некои слични овакви мултивитами, донасасва ми ги од Авганистан, тамо армија ги пила и нешто слични бесва како тија погоре и ми доста много помагасва.

@Lester Freamon Еј брат па немам појма, најмалко еду овошје, друго све еду, осеќам генерално малаксаност, порано сам пија овакви витамини и ми помагасва, затој праша..
https://www.iherb.com/pr/Universal-Nutrition-Animal-Pak-Training-Packs-44-Packs/27243 овие ги имам пиено кога ги носеа кај нас, одлични се, даваат и енергија, само се скапички.
Овие ги меркав пред некое време, не знам како ќе делуваат: https://www.iherb.com/pr/Solaray-Once-Daily-High-Energy-Multivitamin-180-VegCaps/70104

Од овие имам пробано неколку апчиња: https://www.iherb.com/pr/Life-Extension-One-Per-Day-Tablets-60-Tablets/86016 ама пиев и други работи во тој период и не знам колку сила давале.

Покрај витамини размисли и за амино од типот на: цитрулин малат, аргинин, бета аланин, таурин и кофеин таблети.

@Psyside ако има земано нека препорача нешто подобро, од мене ако парите не се проблем земи си ги и тие на универзал за денови кога си премногу истоштен (имаш тука уште многу други додатоци и има да те ококорат како биљбиљ) ;)
 
H

HoT _iCe

Гостин
https://www.iherb.com/pr/Universal-Nutrition-Animal-Pak-Training-Packs-44-Packs/27243 овие ги имам пиено кога ги носеа кај нас, одлични се, даваат и енергија, само се скапички.
Овие ги меркав пред некое време, не знам како ќе делуваат: https://www.iherb.com/pr/Solaray-Once-Daily-High-Energy-Multivitamin-180-VegCaps/70104

Од овие имам пробано неколку апчиња: https://www.iherb.com/pr/Life-Extension-One-Per-Day-Tablets-60-Tablets/86016 ама пиев и други работи во тој период и не знам колку сила давале.

Покрај витамини размисли и за амино од типот на: цитрулин малат, аргинин, бета аланин, таурин и кофеин таблети.

@Psyside ако има земано нека препорача нешто подобро, од мене ако парите не се проблем земи си ги и тие на универзал за денови кога си премногу истоштен (имаш тука уште многу други додатоци и има да те ококорат како биљбиљ) ;)
Ќе ги разгледам, не е проблем што се скапички, само сакам да има ефект, се изнадавав пари за еден куп по аптекиве, кои италијански, кои белгиски, кои германски, се плацебо, само аптетит отвараат. :D
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
Ќе ги разгледам, не е проблем што се скапички, само сакам да има ефект, се изнадавав пари за еден куп по аптекиве, кои италијански, кои белгиски, кои германски, се плацебо, само аптетит отвараат. :D

Јади повеќе овошје и зеленчук, вклучи ѓумбир и рузмарин 2x на ден, и земи ги овие (мулти се генерално непрактични за употреба)

Цвекло и сок од него пред тренинг 1.5h, заедно со витамин Ц, и аргинин/таурин ти е топ комбо.
 
H

HoT _iCe

Гостин
Јади повеќе овошје и зеленчук, вклучи ѓумбир и рузмарин 2x на ден, и земи ги овие (мулти се генерално непрактични за употреба)

Цвекло и сок од него пред тренинг 1.5h, заедно со витамин Ц, и аргинин/таурин ти е топ комбо.
Благодариме @Psyside , ќе ги наручу чим стигне плата, како ме праша за буџет уплаши ме, оно само 60 долара фатило, добро е. :D
Ќе гледам да пробам и тој да инкорпорирам у исхрану, пред недељу две почна да еду и магданос и брокулу и још ми е гадно ама ќе пробам и тија :D
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
И што е заклучокот, многу е или таман е?
Не можам да слушам вакви филозофии, а многу ме интересира :icon_mrgr:
Заклучокот е дека препорачува 10.000 IU дневно "as a maintenance", на 4 минути го кажува тоа. A во коментари додаваат и дека требало K2 100Mg да се зима со тоа. Кој ќе им го фати крајот :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom