Станови во Скопје, совети за купување.

Член од
10 септември 2020
Мислења
6
Поени од реакции
17
Што ми вреди све ова ако се Албанци сите таму.

Треба да се плашам секој ден за децата дали ќе ми се вратат дома неистепани?
Колата треба со стража да ја чувам?
Ако не дај боже, има уште некоја епидемија, ќе треба да се иселам, само затоа што они не веруваат во тоа?
Дали може на некој од комшиите детето да се погоди исламски радикал? Што со целата зграда у тој случај?
Молитвениот дом/џамијата што ја има во Џеваир, пушта езан на звучници?

и т.н.
и т.н.

Не е све до квалитетот на градба. Ако ми дадат квалитетна градба, а сите комшии гледаат некако да ти наштетат, само затоа што си каур (како што тоа им се случува на Македонците во доминатно албански средини), што ќе ми е квалитетната градба?
Тоа е уште една од мисконцепциите за џевахир зградите, заедно со бесплатна сауна и теретана, па и скриена џамија во зградата, можеби и оџа на влез да провери од која вера си ?!?!
Во зградите имам видено само турци и тоа не многу. До некаде нормално бидејки инвеститорот си донесе баш се од турција (мајстори, материјали, плочки, ламинат ......)
Албанци немало, некој натепан немало, кражба или оштетување на коли немало. За разлика од Карпош 4 каде претходно живеев каде што 2 пати ми ја оштетуваа колата и еднаш ми украдоа ретровизори. Да не зборувам дека редовно се слушаше муслиманска молитва од џамија.
Не верувам дека вакви лоши работи нема да се случат, но не повеке од останати делови во Скопје, најверојатно овде поретки ке бидат ваквите немили случки.
Многу ме интересира од каде почнал муабетот дека има скриена џамија во зградите или пуштаат молитвена музика по ходници ? Слушнал некој вакво нешто ?
Напротив во ходници има тивка музика која најчесто е лајт џез. Можеби бап кога не сум таму ги пуштаат тие молитвените :)

Ве молам проверете информации, пред да обвинувате или сеете страв по народот. Имаме доволно негативности секој ден, не мора да си создаваме нови.
Автоматски споено мислење:

Ако ти е страв у тој дел на Аеродром децата да ти се вратат истепани од албанци, не знам како ќе пројдеш во остатокот од Скопје. А и не знам колку е точен муабетот дека они ги купуваат повеќето од становите. Од напишаново човек ќе си помисли во Арачиново е зградава.

Онтопик. Ја лично не би земал поради тоа што не сакам да живеам во толкаво зградиште со толку комшии. Сеа за сеа звучи добро, ама да не урочам не знам како би било понатака. Си бара голема соработка меѓу станарите толкава зграда, а кај нас сум се изнаслушал за згради кај што некој не плаќа и им ја гасат струјата у влез и тн. У обична зграда ќе немаш лифт до 3ти спрат, а тука :D
Се согласувам дека е потребна поголема соработка на станарите во толку голема зграда. Бидејки ако во зграда од 3 спрата а некој не плаќа за одржување, не е голем проблем - можеш да одиш без лифт. Но овде е голем пгоблем бидејки загрозено е функционирање на целата зграда: лифтови, пумпи за вода, противпожарен систем и.т.н.

Затоа и се решив да го напишам постот, за секој да може да си одлучи дали такво живеење е за него или не е.

Поздрав
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.241
Поени од реакции
78.861
Ако ти е страв у тој дел на Аеродром децата да ти се вратат истепани од албанци, не знам како ќе пројдеш во остатокот од Скопје.
Ако те стаат у зграда со Албанци и у Ватикан нека се наоѓа, сеедно.
Автоматски споено мислење:

Тоа е уште една од мисконцепциите за џевахир зградите, заедно со бесплатна сауна и теретана, па и скриена џамија во зградата, можеби и оџа на влез да провери од која вера си ?!?!
Во зградите имам видено само турци и тоа не многу. До некаде нормално бидејки инвеститорот си донесе баш се од турција (мајстори, материјали, плочки, ламинат ......)
Албанци немало, некој натепан немало, кражба или оштетување на коли немало. За разлика од Карпош 4 каде претходно живеев каде што 2 пати ми ја оштетуваа колата и еднаш ми украдоа ретровизори. Да не зборувам дека редовно се слушаше муслиманска молитва од џамија.
Не верувам дека вакви лоши работи нема да се случат, но не повеке од останати делови во Скопје, најверојатно овде поретки ке бидат ваквите немили случки.
Многу ме интересира од каде почнал муабетот дека има скриена џамија во зградите или пуштаат молитвена музика по ходници ? Слушнал некој вакво нешто ?
Напротив во ходници има тивка музика која најчесто е лајт џез. Можеби бап кога не сум таму ги пуштаат тие молитвените :)

Ве молам проверете информации, пред да обвинувате или сеете страв по народот. Имаме доволно негативности секој ден, не мора да си создаваме нови.
Кога се продаваа становите од зградите, имаше огласи и на Косово и во Турција.
Слика од тој оглас на Косово имаше и на форумов.

Поенататa тогаш беше дека инвеститорот ги продавал поефтино становите таму, отколку тука. Што мене лично не ме тангира. Но, ме тангира муслиманска енклава.

Ако немаше планови за населување Албанци, Турци и слично, во зградиве, зошто општина лупна онолики крст таму?


Еве извадок од една вест:

Инвеститорот на зградите досега не поднел барање до нас да дозволиме изградба на џамија. Но со оглед на тоа што инвестицијата е турска и таму ќе живеат и муслимани, очекуваме да добиеме такво барање, по што ние ќе побараме од Општина Аеродром да обезбеди локациски услови за изградба на верски објект. Сметаме дека за такво нешто има потреба и треба да им се излезе во пресрет на идните станари во комплексот“ - вели за Вест скопскиот муфтија Ибрахим Шабани.
 
Последно уредено:
Член од
10 септември 2020
Мислења
6
Поени од реакции
17
треба да се провери
Исто така во оригиналната вест, која патем е од 2013:
Од таму велат дека до овој момент до нив не пристигнало барање за изградба на верски објект и дека во деталниот урбанистички план, нема зацртано изградба на џамија. Од таму велат дека и во случај да добијат такво барање, истото ќе биде одбиено, бидјеќи во Аеродром само 0,5% од населението е муслиманско, со што нема потреба да се изгради џамија.

Ако граделе џамија за 7 години ќе ја изграделе.
 
Член од
14 ноември 2014
Мислења
336
Поени од реакции
254
Wow какви рекла казала муабети :) Страшно. За малце ќе ме разубедеше да не глеам станови таму, може утре ќе имам дете и муслиман ќе ми го напраат ако живее у иста зграда со албанци :)
 
Член од
21 септември 2011
Мислења
644
Поени од реакции
1.766
Здраво,
Можам да ви споделам искуство за Џевахир зградите. Пред да го купувам станот се обидов да се распрашам за искуство од прва рака, од познаници или пријател на пријател кои живеат таму, но никој од станарите не сакаше да сподели точни информации - ни за квалитетот, ни за цената за одржување... Сите кажуваа дека е ОК, дена има сметки ама незнаат да кажат колку се ..... Незнам зошто е така....
Па еве можеби моето искуство ке му помогне на некој во изборот на стан.

Становите се со цени од 850 - 1050 еу +ддв.
Паркингот се движи околу 5000 еу. - има простор за преговор, зависи од тоа која квадратура на стан купувате и дали сакате 1 или 2 паркинг места.
Цената од 850еу/м2 е на пониските спратови до 5-6 спрат и за поголемите станови од 100м2. Другите во просек се по 1000еу/м2
Сите станови, колку што имам инфо, се со наместени купатила (без машина за перење) - со се останато: туш кабина, огледало, простор за складирање, ВЦ шоља, аспиратор ... и припрема за машина за перење (довод, одвод, струја)
Исто така наместена кујна : елементи, висачи, чешма, припрема за вградена рерна и микробранова, со штекери, припрема за машина за садови, со довод, одвод и струја, вграден умивалник, чешма, флексибилно црево и струја за аспиратор...
Во ходник плакар во кој е ормарчето за струја и место за складирање. Исто така има припрема со кабли за интернет/телефонија од Телеком и А1 со веќе пуштени приклучоци до местата за поставување ТВ, компет со мрежни приклучоци.
Ламинат во собите, плочки во ходник, кујна и ВЦ. На тераса од тие плочки кои не се лизгаат.

Е сега ограничувањата од кои сите бегаат:
- Паркинг место е баш тоа, не смееш да го преградеш, заградеш или правиш гаража. Паркинг местото се користи само за паркинг
- Тераса - ако станот има, бидејки има модели на станови и без тераса, зависно кој што преферира.
Не смееш да бушиш, прикачуваш тенди или да ја затвараш за да добиеш уште една соба (тоа македонското - нешто за ништо). Во принцип не смееш да го менуваш надворешниот изглед на зградата.
- Одржување. Ова е малку поскапо од нормалата во Скопје и моментално е 40ден/м2. Во тоа е вклучено целосното одржување на зградата - чистење во ходници и надвор, чистење снег, замена на светилки и сенсори, орджување на противпожарен систем, агрегати, пумпи за вода и одвод, лифтови, стражар 24/7 на рецепција...
- HVAC - зградите се опремени со ситем за ладење и греење на база на заеднички клими кои ладат, греат и загреваат топла вода. Во становите нема бојлери, но има централна топла вода - со големи бојлери на секој спрат кои се одржуваат од управителот (филтри, пумпи, греачи). Тука имашфиксен трошок за осигурување на системот, и фиксен трошок за топла вода + колку грееш или ладиш...

Позитивни работи:
- Не сум имал проблем со притисок на вода, со немање струја (постојат агрегати)
- Лифтовите се доста брзи (4 лифтови + 1товарен +1сервисен)
- Камери во заеднички простории и обезбедување 24/7, со што би била невозможна провала и кражба.
- Добра изолација - скоро и да не се слуша звук од соседните станови
- топла вода 24/7
- канти за ѓубре на секој спрат (во посебна просторија) кое се празни од страна на службите
- противпожарен систем со прскалки и сенсори за чад со дојава на рецепција

Имаше доста муабети дека нема имотни листови, па некој збор и за тоа...
Имотните листови почнаа да ги делат оваа година. Имало некакво закаснување заради поделбата помеѓу зградите и трговскиот, кое било решено.

Да напоменам дека не работам за џевахир и не земам процент од продажба :)
Само сакав, за разлика од мене, некој што разгледува станови да има поконкретни информации.

Поздрав
Корисно инфо, само уште некое сликче да имаше ќе беше комплетно.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Овој па со тие меѓуетничките муабети во секоја тема.





Sent from my Mi MIX 2S using Tapatalk
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Паркинг место е баш тоа, не смееш да го преградеш, заградеш или правиш гаража. Паркинг местото се користи само за паркинг
- Тераса - ако станот има, бидејки има модели на станови и без тераса, зависно кој што преферира.
Не смееш да бушиш, прикачуваш тенди или да ја затвараш за да добиеш уште една соба (тоа македонското - нешто за ништо). Во принцип не смееш да го менуваш надворешниот изглед на зградата.
Како се ова ограничувања?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.634
Поени од реакции
38.809
ограничување е ако на паркинг местото не можеш да правиш ајвар, исто така штета е што не можеш да бушиш на балкон и да ставаш тараби.
 
Член од
10 септември 2020
Мислења
6
Поени од реакции
17
Како се ова ограничувања?
Мило ми е што не ги гледаш како ограничувања.
Бидејќи 90% од луѓето со кои имам разговарано ми кажале "Како смее да ми забрани да бушам на тераса, тоа е моја тераса, ако сакам тенда, дополнителна клима, па можеби сакам да ја преградам и машина за перење да чувам таму. Секако и едно ќумбе за зимница...."
Фасадата е од некој самовентилирачки тип и јас ако бушам тогаш ке немаат правилна изолација барем 3 спрата... затоа е забрането.
Тоа е малку common sense, ако имаш паркинг место не значи дека треба да ставаш стар плакар за да ја чуваш зимницата. Или зимските гуми, па и санката за на зима.

Затоа ги напишав како ограничувања, бидејки типичен македонец нема осет за "заеднички простории" и "заедничка одговорност за фасада, покрив и влез" па кога купува стан очекува дека сите ходници, скали и влезови се негова сопственост и може да прави што сака.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.241
Поени од реакции
78.861
Wow какви рекла казала муабети :) Страшно. За малце ќе ме разубедеше да не глеам станови таму, може утре ќе имам дете и муслиман ќе ми го напраат ако живее у иста зграда со албанци :)
Не. Само ќе изеде ќутек, повеќе пати, па ќе се иселиш.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Каков црн Џеваир....1/3 станови на косовари се продадени (сад ги видиш сад ги нема у Косово отишле).....втората третина шиптарлана и останати муслимани од тука....наши во мал број......остатокот непродадени станови.
Познавам една дама што живее таму....уште нема деца....па ги фали зградите, добро било, немало проблеми....кога ќе добие деца ќе ја прашам тогаш.
ПС Таму не би отишол да живеам пари да ми даваат, а не стан да купам.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom