Левица - Политичка партија

Дали ќе гласате за Левица на Парламентарните избори?

  • Да

  • Ќе гласам за мафијашката коалиција СДССМ-ДПМНЕ

  • Не

  • Ќе гласам за друга "ТРЕТА ОПЦИЈА" партија


Резултатите може да се погледнат само после гласање.

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
Во случајот со Апасиев и Левица ставот на албанските партии и електоратот е јасен. Сигурно нема да гледаат со симпатии кон ликот кој што отворено го воведува под знак прашалник нивниот повластен статус во вилаетов. Затоа и велам, за Левица важна е перцепцијата кон нив од страна на оној дел незадоволно граѓанство кое што на последните избори бојкотираше, тоа во суштина е и нивна целна група. Односот на албанските партии кон левица драстично ќе се промени ако на наредни избори левичарите дополнително се факторизираат во парламентот. До тогаш Апасиев ќе лае по нив а тие ќе си тераат бизнисите.

Процесите на албанизација се се уште во тек, тие си течат со години наназад, уште не се завршени. Наш проблем е инфантилниот поглед кон нив и перцепцијата која што сдс и дпмне ни ја всадија дека се тоа незапирливи процеси. Незапирлив и свршен процес беше Охридскиот договор, акт склучен со меѓународна медијација. Се после тоа е политичко бизнис пазарење и проширување на Охридскиот вон рамките на договореното. Тиранската платформа произлезе од таквите пазарења и истата нам ни се сервира како некаков услов аминуван од меѓународната заедница кој што мора да се изврши. Се злоупотребуваа европски знаменца во тоа име, лажно претставувајќи го законот за јазиците како европски услов. Дека тоа не е така потврда е и ставот на Венецијанската комисија за законот, како неприменлив и непотребен. Ова што сега ни се случува нема толку врска со геополитика, европски барања, вредности, условувања, ова е чисто предавство одвнатре, продажба на државата за пари и богатење на поедници.
Албанското прашање заврши со Охридскиот рамковен договор. Нема поголем контра аргумент за ова што ни се случува од тоа.
Го разбирам јас тоа што го збориш, го знам и ставот на венецијанската комисија. Ама ајде објасни, како утре Апасиев, кога ќе има поголема политичка моќ, ќе им објасни на Албанците дека нивниот статус ќе биде вратен согласно договореното во 2001? Како ќе бркаш Албанци од државна администрација и ќе им објасниш дека политичките договори што ги правеле нивните партии низ годините не се веќе важечки? Дури и веќе небитен елемент како Мендух Тачи излегува со изјави дека рамковниот договор е како храна со поминат рок, и чат пат кога ќе му текне се заканува со војна. Доколку се зголеми политичката моќ на Левица, Апасиев би влегол во многу опасна игра што веројатно живот може го чини. Јас не би идел на таа карта да размислувам дека се што им беше дадено на Албанците после 2001 е чист пазар со ВМРО-СДСМНЕ, и дека тој пазар нема меѓународна поткрепа, поточно, Американска поткрепа.
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.589
Го разбирам јас тоа што го збориш, го знам и ставот на венецијанската комисија. Ама ајде објасни, како утре Апасиев, кога ќе има поголема политичка моќ, ќе им објасни на Албанците дека нивниот статус ќе биде вратен согласно договореното во 2001? Како ќе бркаш Албанци од државна администрација и ќе им објасниш дека политичките договори што ги правеле нивните партии низ годините не се веќе важечки? Дури и веќе небитен елемент како Мендух Тачи излегува со изјави дека рамковниот договор е како храна со поминат рок, и чат пат кога ќе му текне се заканува со војна. Доколку се зголеми политичката моќ на Левица, Апасиев би влегол во многу опасна игра што веројатно живот може го чини. Јас не би идел на таа карта да размислувам дека се што им беше дадено на Албанците после 2001 е чист пазар со ВМРО-СДСМНЕ, и дека тој пазар нема меѓународна поткрепа, поточно, Американска поткрепа.
Епа дојдени сме до стадиум да мора некој тоа да го направи. Вака како што одат работиве ќе станеме Босна 2.0. Еве во моментов гледаме како историјата ни се повторува пред очи, од пред едно стотина години со Букурешкиот договор.
Наше беше само да се држиме до Охридскиот рамковен договор, ништо повеќе.
Геополитичките околности од 2001 до сега сто пати се сменаа. Пишав за ова и во една друга тема. Ниту ЕУ е истата унија од тогаш ниту пак САД ја имаат истата моќ. ЕУ извесно е дека ќе не пушти по вода и ресурсите ќе си ги насочи кон сопствено внатрешно реструктуирање по Макроновиот модел. САД имаат друг проблем, тој се вика Кина. Воедно под знак прашалник е и функционалноста на НАТО сојузот, внатрешното неединство. Не би рекол дека и понатаму би се занимавале со ист интензитет со нас. Гледај само што се случи на состанокот од пред некој ден во Белата Куќа помеѓу Србија и Косово и односот на САД кон косоварите, колку е само променет од пред две децении. Ја нема веќе таа наклонетост.
Тоа што ние сме кусогледи, политички неписмени, корумпирани гомна, за тоа не ни се криви ни САД ниту пак Албанците.
Тиранската платформа пре би рекол дека е производ на еден предавнички ген во нас кој што се провлекува со столетија, во него е вградена таа опортунистичка нишка, суета и завист, национално неединство, немање национална свест, страв. Ние просто немаме храброст за да имаме држава.
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
Епа дојдени сме до стадиум да мора некој тоа да го направи. Вака како што одат работиве ќе станеме Босна 2.0. Еве во моментов гледаме како историјата ни се повторува пред очи, од пред едно стотина години со Букурешкиот договор.
Наше беше само да се држиме до Охридскиот рамковен договор, ништо повеќе.
Геополитичките околности од 2001 до сега сто пати се сменаа. Пишав за ова и во една друга тема. Ниту ЕУ е истата унија од тогаш ниту пак САД ја имаат истата моќ. ЕУ извесно е дека ќе не пушти по вода и ресурсите ќе си ги насочи кон сопствено внатрешно реструктуирање по Макроновиот модел. САД имаат друг проблем, тој се вика Кина. Воедно под знак прашалник е и функционалноста на НАТО сојузот, внатрешното неединство. Не би рекол дека и понатаму би се занимавале со ист интензитет со нас. Гледај само што се случи на состанокот од пред некој ден во Белата Куќа помеѓу Србија и Косово и односот на САД кон косоварите, колку е само променет од пред две децении. Ја нема веќе таа наклонетост.
Тоа што ние сме кусогледи, политички неписмени, корумпирани гомна, за тоа не ни се криви ни САД ниту пак Албанците.
Тиранската платформа пре би рекол дека е производ на еден предавнички ген во нас кој што се провлекува со столетија, во него е вградена таа опортунистичка нишка, суета и завист, национално неединство, немање национална свест, страв. Ние просто немаме храброст за да имаме држава.
Овде можеби е бетер и од Босна. Знаејки ја демографската слика на Босна, тоа што се случува таму е понормално од тоа тука. Букурешкиот договор нема да го коментирам земајки во предвид дека Македонија како ентитет постои од 1944, тука неможеш да влечеш паралели. За ЕУ потполно се согласувам, проширување на унијата со нова членка пред 2030 нема да има. Западен Балкан е ставен во слепо црево од страна на ЕУ. ЕУ нит ќе се проширува, нит ќе го отстапи за да падне под туѓо влијание. Но за САД, имам сосема друго мислење. Точно е дека за САД проблем е Кина, но фокусот на Балканот и не им исцрпува многу ресурси, доволно е со мал прст да мрднат за да се осети подршката во полза на Албанскиот фактор. Во кабинетот на Трамп беше ставен државник на Србија, политички ентитет кој постои со векови, на исто рамниште со представник на некоја Приштинска банда. Мене дури и ми делува дека Србија е на работ да го признае Косово. Ако ЕУ можеби ги пуштија Албанците по вода, не верувам дека САД го направиле или се спремни да го направат тоа во догледно време. Очигледно дека Албанското лоби во САД е многу силно, па и ќе се осмелам да кажам дека е рамо до рамо со Израелското.
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.589
Овде можеби е бетер и од Босна. Знаејки ја демографската слика на Босна, тоа што се случува таму е понормално од тоа тука. Букурешкиот договор нема да го коментирам земајки во предвид дека Македонија како ентитет постои од 1944, тука неможеш да влечеш паралели. За ЕУ потполно се согласувам, проширување на унијата со нова членка пред 2030 нема да има. Западен Балкан е ставен во слепо црево од страна на ЕУ. ЕУ нит ќе се проширува, нит ќе го отстапи за да падне под туѓо влијание. Но за САД, имам сосема друго мислење. Точно е дека за САД проблем е Кина, но фокусот на Балканот и не им исцрпува многу ресурси, доволно е со мал прст да мрднат за да се осети подршката во полза на Албанскиот фактор. Во кабинетот на Трамп беше ставен државник на Србија, политички ентитет кој постои со векови, на исто рамниште со представник на некоја Приштинска банда. Мене дури и ми делува дека Србија е на работ да го признае Косово. Ако ЕУ можеби ги пуштија Албанците по вода, не верувам дека САД го направиле или се спремни да го направат тоа во догледно време. Очигледно дека Албанското лоби во САД е многу силно, па и ќе се осмелам да кажам дека е рамо до рамо со Израелското.
Да го земеме како валиден аргумент тоа што за време на потпишувањето на Букурешкиот договор не сме постоеле како државотворен ентитет, со тоа и да ја оправдаме судбината која што не снашла. Сепак, и во тоа време постоеле некакви национално освестени струи кои што воделе каква таква борба, наспроти тогашните геополитички околности. Сега, во услови кога сме државотворен ентитет, членки на сите меѓународни организации, се уште призната држава согласно одлуките од референдумот 91ва...во такви едни околности, во далеку поизградена позиција, со институции и сите пропратни салтанати, кој изговор ќе си го дадеме самите на себе си и идните генерации за ова што моментално ни се случува? Некогаш барем имало некаква каква таква борба, кауза, идеја, сега што има? Јас не гледам трунка отпор освен суптилни апели и ретроградие да се прифати моменталнава ситуација како свршен чин.
Затоа и го вреднувам значајот на Левица, тие барем се окуражиле јавно да говорат, го проблематизираат албанското прашање, договорот од Преспа како капитулантски, се оградија од картелот сдс-дпмне, ги осуетуваат нивните политики јавно...што повеќе во моментов можеме да очекуваме од партија со два пратеника?

Да беше ова 99та Србите до сега три пати ќе го имаа признато Косово. Не велам дека нема да го признаат, ниту пак ги величам, сепак се работи за земја која што си дозволи да биде бомбандирана од пола Свет. Сепак, и покрај изгледите, еве до сега одолеваат на притисоците, преговараат, условуваат, се пазарат. Можеби ќе извлечат некаков поволен дил на крајот. Муабетот е што пред две децении ова не беше можно, САД беа неприкосновен глобален хегемон, можеби најагресивната империја во историјата на човештвото која што за секој НЕ одговор даваше контра одговор завиен во бескраен хаос и терор. Сега околностите се променети, сега ова е мултиполарен Свет. Тоа што ние не знаеме да се позиционираме во неговото ново реструктуирање можда ќе не кошта држава. 41ва застанавме на вистинската страна, добивме држава. Сега во клучни моменти завршивме со Заев, кој што води исклучиво сервилна надворешна и внатрешна политика, а со сервилност и виткање кичми еве ни го резултатот.
 

Борат

Сагдиев
Член од
22 јули 2019
Мислења
1.129
Поени од реакции
453
Овде можеби е бетер и од Босна. Знаејки ја демографската слика на Босна, тоа што се случува таму е понормално од тоа тука. Букурешкиот договор нема да го коментирам земајки во предвид дека Македонија како ентитет постои од 1944, тука неможеш да влечеш паралели. За ЕУ потполно се согласувам, проширување на унијата со нова членка пред 2030 нема да има. Западен Балкан е ставен во слепо црево од страна на ЕУ. ЕУ нит ќе се проширува, нит ќе го отстапи за да падне под туѓо влијание. Но за САД, имам сосема друго мислење. Точно е дека за САД проблем е Кина, но фокусот на Балканот и не им исцрпува многу ресурси, доволно е со мал прст да мрднат за да се осети подршката во полза на Албанскиот фактор. Во кабинетот на Трамп беше ставен државник на Србија, политички ентитет кој постои со векови, на исто рамниште со представник на некоја Приштинска банда. Мене дури и ми делува дека Србија е на работ да го признае Косово. Ако ЕУ можеби ги пуштија Албанците по вода, не верувам дека САД го направиле или се спремни да го направат тоа во догледно време. Очигледно дека Албанското лоби во САД е многу силно, па и ќе се осмелам да кажам дека е рамо до рамо со Израелското.
Геополитиката си нема врска со нас внатре во државата. Кој ќе владее со нас си зависи од самите нас. Зависи народот како сака да живее. Какошто рече Јанко јади бурек некни не чинело ништо во државата 30 години крадат - па не ги гласај бе будало. Како ги гласате така ќе ве крадат. И сега кога конечно имаме за кого да гласаме они ќе ја оправаат државата. Па медиумите не го ни спомнуваат Апасиев. Знаат они кој ќе им ебе матер. И наместо народот да се исселува, они ќе се исселат.
Геополитиката ќе си врви со и без нас. Зависи ние кој крај ќе го фаќаме. Најдобро е ниеден крај да не фаќаме. Пошто ако сме со едниот лут ни е другиот. Неврзаните се најдобра опција за нас. Кога ќе си туриме ред во сопствениот двор тогаш може да бараме влез у ЕУ.

А шо сега со нас владеат црвено буржоасци (мислам на сдс) и вмровци кои лупетаат некој лажен патриотизам. А уствари они си се мењаат и ја крадат државата додека народот слепо гледа. Иаме борч од 8 миљарди евра и сме високо задолжена земја. Вака ако оди ни внуците нема да не разборчат.

Денес е 8 септември. Денес после 28 год успеавме да збориме пола на албански пола на англиски. Војска неаме. Фирми неаме. Се што имавме продадовме. Штрафта се прај у странство. И уште па и славиме. И змислете ВМРО ќе протестира у време на пандемија. Уште толку повеќе да се заразат.

Честит ти празник татковино.
#Левица
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.852
Поени од реакции
21.311
Како го донесе на власт?
Vaka :)

Ama posto imavte samo najdobri nameri togas ok. Tuku neznam sto e poglupo kaj sarenite , sega novokomponirani levicari. Toa sto bevte dovolno glupi da edni SDSM vaka da ve preebaat ili dovolno glupi da im veruvate deka nema da ve preebaat. Rezultatot na kraj sekako e ist. Preebani ste vo sekoj slucaj taka da djabe sega glumite nesto pametni napredni gragjani na Severdjistan.
 
Последно уредено:
Член од
12 мај 2020
Мислења
91
Поени од реакции
55
Vaka :)

Ama posto imavte samo najdobri nameri togas ok. Tuku neznam sto e poglupo kaj sarenite , sega novokomponirani levicari. Toa sto bevte dovolno glupi da edni SDSM vaka da ve preebaat ili dovolno glupi da im veruvate deka nema da ve preebaat. Rezultatot na kraj sekako e ist. Preebani ste vo sekoj slucaj taka da djabe sega glumite nesto pametni napredni gragjani na Severdjistan.
Да преебани се ама не колку уставобранителите хаха.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.852
Поени од реакции
21.311
Велите дека СДС ве предал. Ајде сега (ако имате муда) излегувајте да ја поправите грешката. Вие го донесовте ЗЗ на власт, вие симнете го!
Мицкоски најави голем протест во среда во 18 часот
Nemoj sega i ti vaka, porasnaja decata, ne im e dojdeno do frlanje na kurtoni so boja i skandiranje nema pravda nema mir. Baska kako sto mozes da zabelezis sepak se na mislenje deka dobro delo napravile posto neli srusile rezim. E sega ima tuka nekoj nus pojavi ama jbg, ne moze se da bidi sovreseno. Sigurno so cel pamet ne ocekuvas deka bi izlegle da se borat za pak da go vrakjaat. Jes da se glupi ama ne se do tolku. Posle tolku mocanje sto im napravija sigurno podnaucile nesto.
P.s Neznam pak i Mickovski vo so film ima vlezeno ama aj.
 
Член од
25 декември 2019
Мислења
1.754
Поени од реакции
2.687
Vaka :)

Ama posto imavte samo najdobri nameri togas ok. Tuku neznam sto e poglupo kaj sarenite , sega novokomponirani levicari. Toa sto bevte dovolno glupi da edni SDSM vaka da ve preebaat ili dovolno glupi da im veruvate deka nema da ve preebaat. Rezultatot na kraj sekako e ist. Preebani ste vo sekoj slucaj taka da djabe sega glumite nesto pametni napredni gragjani na Severdjistan.
Abe i Gordana Siljanovska rusese rezim vo 2015 a sega e desna raka na Mickoski.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.852
Поени од реакции
21.311
Да преебани се ама не колку уставобранителите хаха.
Soznam, gi preebaja i ovie ne velam ne, zatoa i VMRO belezi rejting kakov so belezi posle toa no da gi sporeduvas so vas e krajno zalno. Tie barem se borea za nesto za sto sega vie navodno se zalagate, ama jbg nema vtora sansa za prv vpecatok. Zasekogas ke si ostanite korisnite idioti na SDSM :toe: .
Tuku ne se proiznese, koj rece ti bese poranesniot nik na forumot. Sto tolku tajnost, sigurno nemas treseno pogolemi gluposti od sega.
 
Член од
12 мај 2020
Мислења
91
Поени од реакции
55
Soznam, gi preebaja i ovie ne velam ne, zatoa i VMRO belezi rejting kakov so belezi posle toa no da gi sporeduvas so vas e krajno zalno. Tie barem se borea za nesto za sto sega vie navodno se zalagate, ama jbg nema vtora sansa za prv vpecatok. Zasekogas ke si ostanite korisnite idioti na SDSM :toe: .
Tuku ne se proiznese, koj rece ti bese poranesniot nik na forumot. Sto tolku tajnost, sigurno nemas treseno pogolemi gluposti od sega.
Со кој нас бе Владе? Што ми се мене сдсм? Ништо не ми се бе човек свати у таа тиквата. Што бранеа тие што влегоа жити све. Хаха устав или Грујо. Бараа амнестии после. Ипак шарените пројдоа со парични казни а овие затворски. Така да поише се поебани другови. Него беше ти на 27-ми? Ај погоди кој поранешен член сум
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.852
Поени од реакции
21.311
Abe i Gordana Siljanovska rusese rezim vo 2015 a sega e desna raka na Mickoski.
I toa treba da mi znaci nesto? Kao jas sum so clenska na VMRO pa sega ke zemam ke gi pravdam ili ke relativiziram. Posle 27 april dade zede VMRO so se gleda i po podrskata i po rejtingot. Na izbori na koi realno nikoj so prst ne trebase da mrdni i SDSM trebase da ne postoi kako parlamenatrna partija ovie uspeaja da izgubat izbori, taka da nema sto tuka povekje da se kaze okolu toa, veke e kazano mnogu oddamna
Додуша и не е некоја виша математика зошто сметам дека ВМРО нема да се врати за скоро време, посебно не ако има предвремени. Поверојатно сценарио е да ја сведат партијата на аморфна маса која нема да дава никакаков отпор.
Ако сметаш дека ова е храбра изјава што ке речиш на тоа дека ВМРО и да освои на следните избори мнозинство пратеници пак нема да може да формира влада барем сега засега како што се поставени работите, не дека тоа е можно ама ете сепак нека стои.
 
Член од
12 мај 2020
Мислења
91
Поени од реакции
55
I toa treba da mi znaci nesto? Kao jas sum so clenska na VMRO pa sega ke zemam ke gi pravdam ili ke relativiziram. Posle 27 april dade zede VMRO so se gleda i po podrskata i po rejtingot. Na izbori na koi realno nikoj so prst ne trebase da mrdni i SDSM trebase da ne postoi kako parlamenatrna partija ovie uspeaja da izgubat izbori, taka da nema sto tuka povekje da se kaze okolu toa, veke e kazano mnogu oddamna
Па ако не си со членска и немаш корист тогаш апла си тиквар у главата. Ајдее. Ја мислев нешо корист имаш ти тука тресеш глупости ги браниш. Зашо праиш така човек? Земи работи нешто не се замарај со политика. Башка глеаш глупости тресеш цело време. Некои твои анализи. Ептен си тиква у главата
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.852
Поени од реакции
21.311
Со кој нас бе Владе? Што ми се мене сдсм? Ништо не ми се бе човек свати у таа тиквата. Што бранеа тие што влегоа жити све. Хаха устав или Грујо. Бараа амнестии после. Ипак шарените пројдоа со парични казни а овие затворски. Така да поише се поебани другови. Него беше ти на 27-ми? Ај погоди кој поранешен член сум
Sto ti e tebe SDSM? Tebe SDSM ti e neprezalena ljubov a ti na SDSM im si kuckata koja ja ebavase dodeka mu se ebavase. Od koga im se smaci da ve ebavaat ve sutnaja kako sto ve sutnaja.
Jako ti e ova, ovie prominaja so paricni, drugite so zatvorski, ama ti zavrsi kako ispostrano severdjance.
Ne, ne bev, jas ja pocituvam zelbata na gragjanite iskazana na izbori kakva i da e taa.
Pojma nemam koj si, a i sojma veze, isti mi ste site vie sarenolikite kurtoni. Cisto me interesirase zosto pod nov nik si, sto dozivea tolku traumaticno pa morase da go zabrisuvas stariot, posebno od koga go srusivte rezimot. Eden kup magicno se odlogiravte od koga pocnaja da vi pravat bukakke bukvalno site ili da ne recam od koga ispadna deka bas i ne bevte tolku pametni kolku sto mislevte deka ste.
Автоматски споено мислење:

Па ако не си со членска и немаш корист тогаш апла си тиквар у главата. Ајдее. Ја мислев нешо корист имаш ти тука тресеш глупости ги браниш. Зашо праиш така човек? Земи работи нешто не се замарај со политика. Башка глеаш глупости тресеш цело време. Некои твои анализи. Ептен си тиква у главата
E zatoa te prasav koj ti e stariot nik. Cisto da vidime kakvi analizi pravese na vremeto koga smetase deka si pameten.
Korist od postiranje na kajgana forum :confused:. Tepam vreme ako ne pak.
I zamisli saren revolucioner se drzna na nekoj da mu reci deka e tikva u glavata. Saren revolucioner be, po novo levicar stigna na nekoj da mu se smee. Zaev da cuva i Apasiev da brani kolku osteteni likovi imalo vo ova Levica.
 
Последно уредено:
Член од
12 мај 2020
Мислења
91
Поени од реакции
55
Sto ti e tebe SDSM? Tebe SDSM ti e neprezalena ljubov a ti na SDSM im si kuckata koja ja ebavase dodeka mu se ebavase. Od koga im se smaci da ve ebavaat ve sutnaja kako sto ve sutnaja.
Jako ti e ova, ovie prominaja so paricni, drugite so zatvorski, ama ti zavrsi kako ispostrano severdjance.
Ne, ne bev, jas ja pocituvam zelbata na gragjanite iskazana na izbori kakva i da e taa.
Pojma nemam koj si, a i sojma veze, isti mi ste site vie sarenolikite kurtoni. Cisto me interesirase zosto pod nov nik si, sto dozivea tolku traumaticno pa morase da go zabrisuvas stariot, posebno od koga go srusivte rezimot. Eden kup magicno se odlogiravte od koga pocnaja da vi pravat bukakke bukvalno site ili da ne recam od koga ispadna deka bas i ne bevte tolku pametni kolku sto mislevte deka ste.
Автоматски споено мислење:


E zatoa te prasav koj ti e stariot nik. Cisto da vidime kakvi analizi pravese na vremeto koga smetase deka si pameten.
Korist od postiranje na kajgana forum :confused:. Tepam vreme ako ne pak.
I zamisli saren revolucioner se drzna na nekoj da mu reci deka e tikva u glavata. Saren revolucioner be, po novo levicar stigna na nekoj da mu se smee. Zaev da cuva i Apasiev da brani kolku osteteni likovi imalo vo ova Levica.
Ама тиквар си сеа, не се љути. Глеј какви глупости пишуваш. Сдсм ми се непрежалена љубов. Да љубов ми е хаха. И ме разочара. Глеаш каков тиквар си. И викаш завршив како испротерано сереџанче. А замисли у затвор да завршев а? Со шипци у келија. И зашо не беше на 27-ми? Иначе да трауми иам за анонимен форум. И тоа многу затоа нов ник отворив. Ептен трауми неможев да спијам. Тиквар си бе. Мислиш толку се замарам ко тебе ја.
Автоматски споено мислење:

Ама тиквар си сеа, не се љути. Глеј какви глупости пишуваш. Сдсм ми се непрежалена љубов. Да љубов ми е хаха. И ме разочара. Глеаш каков тиквар си. И викаш завршив како испротерано сереџанче. А замисли у затвор да завршев а? Со шипци у келија. И зашо не беше на 27-ми? Иначе да трауми иам за анонимен форум. И тоа многу затоа нов ник отворив. Ептен трауми неможев да спијам. Тиквар си бе. Мислиш толку се замарам ко тебе ја.
Ја почитувал вољата на граѓаните хаха. Да бе тебе те прашува некој ти што почитуваш. Хаха. Почитувај си пак.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom