Парламентарни избори - 15 Јули 2020

  • Креатор на темата Macedon1um
  • Време на започнување

Кој политички блок ќе успее да состави влада?


  • Вкупно гласачи
    84
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.401
Поени од реакции
7.851
Член од
17 август 2009
Мислења
3.622
Поени од реакции
5.147
Прегледај го приврзокот 262358


Изгледа дека ко утнаа брдото за пентарење :(
Незнам зашто ама мислам дека полека губат некоја моќ. Други денови немаше да има изјава јавна ама ќе си одработеа позади сцена. Сега гледаме цел месец "нивниов" како победник мака мачи да најде 61 чоек у парламент.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.694
Поени од реакции
82.078
Овој постов на америчкава амбасадорка е навреда за секој нормален жител во државава... ама тоа ти е кога една градба стационирана горе на Калето ја контролира цела политичка елита во земјава. Протекторат :toe:
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.622
Поени од реакции
5.147
Ај да се надополнам, мислам дека сега ЕУ амбасадите имаат поголема пажња и збор за политикава кај нас. Франција и Германија најповеќе.
Иако овие од кале уште држат некои конци со афери, снимки, документи за превари и сл. кај грешните политичари.
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.589
Ај да се надополнам, мислам дека сега ЕУ амбасадите имаат поголема пажња и збор за политикава кај нас. Франција и Германија најповеќе.
Иако овие од кале уште држат некои конци со афери, снимки, документи за превари и сл. кај грешните политичари.
Јас пак мислам дека ЕУ нас, заедно со цел Западен Балкан, не има пуштено по вода. Таа ЕУ на самитот во Солун од 2003 на кој што сите политичари се повикуваат и оваа сега, тотално демолирана, се две различни унии. Таа унија тогаш беше повеќе ориентирана према надвор, оваа сега е со куп внатрешни проблеми, нема моќ да си го среди сопствениот двор а камоли пак да се занимава со нас.
САД си ја тераат сопствената агенда со години тука, имаат плодна почва за тоа, така да гајле им е што тоа ќе договорат сдс - дпмне - дуи. Нивна заслуга е рамковниот, територијалната поделба, преспанскиот.
За ова со тиранската платформа, двојазичноста, самите ние си ги поставивме како приоритети, му ставија европско знаменце иако никој од нив тоа не го побара.

Верувам дека има доста штетни работи кои што не можат исклучиво да му се препишат на странскиот интервенционизам, туку се само плод на нашата дипломатска инфантилност, партиска корумпираност, која што за личен ќар, во трката да дојде на власт испродаде еден куп национални интереси кои што реално не беа ни предмет на трговија.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Буда си ја има мувата на капата. Ти си го продал газот под кирија во партија, тераш партиска реторика. Твој газ, твоја работа на крајот од денот. Само немој тоа да го продаваш како филозофија која што секој мора да ја прати. Ако ти е полесно на душата читај си теоретичари на заговор, едначи ја твојата морална мизерија со теории на заговор, тумачи филозофи, прави паралели, мене ми е сеедно, јас немам потреба од тоа кога ти велам дека си партиски полтрон, си ја продал сопствената слободна воља за да ти биде поубаво во овој пекол кој што самите вие го создадовте, те ставам во ранг на торбешите во државава, кои што слично како тебе доброволно се одрекле од сопствените принципи во замена за повластена општествена позиција во пеколот во кој што живееле. Нарекувај се и патриот, ако тоа те теши. Само прагматизмот кој што го проповедаш и патриотизмот обично не одат рака под рака. Посебно не кога го ставаш во замена за личен профит, тендерче, како што велеше неколку страни поназад и тоа го правдаше со страшни небулози.

BTW, немој да инсинуираш и да измислуваш работи кои што никогаш не биле кажани само и само за да ги оправдаш твоите извитоперени тези. Ниту јас, ниту некој од мојата потесна фамилија бил или некогаш ќе биде член на некоја партија. Ти го пишувам ова ослободен од секакви партиски стеги, нешто што ти не си, и нема да бидеш никогаш во состојба да го направиш.
Поентата не ми е да те убедувам или да се правдам на некој начин. Не си го троши животот на ваков тип на морал, има други полиња кај што можеш да ја докажеш твојата морална супериорност. Тотално сум ослободен од секаква вина, ова се совети од моја страна. Ако некогаш дојдеш во ситуација сети се на муабетов и искористи ја, а у меѓу време јас ќе си останам партиски пацов....ако тоа на некој му е некоја сатисфакција.
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.589
Поентата не ми е да те убедувам или да се правдам на некој начин. Не си го троши животот на ваков тип на морал, има други полиња кај што можеш да ја докажеш твојата морална супериорност. Тотално сум ослободен од секаква вина, ова се совети од моја страна. Ако некогаш дојдеш во ситуација сети се на муабетов и искористи ја, а у меѓу време јас ќе си останам партиски пацов....ако тоа на некој му е некоја сатисфакција.
Немаш потреба да ме убедуваш, остај ме да си живеам ете според тебе во заблуда. Си се зачленил во партиска секта, ве има илјадници и сте проблем, реално. Еве јас одбивам да живеам со главата закопана во нечија анална регија, ти си го прифатил тоа како твој природен хабитат, твое право. Ти реков еднаш оти имам до некаде разбирачка. Ама ти го сведуваш твојот личен избор на ниво на филозофија, мешаш работи како патриотизам, национални интереси и после ги едначиш со твоите лични интереси, зборуваш за тендери, примање провизија како награда за твоето партиско агитирање и убедуваш дека тоа е исправно, демек социјален дарвинизам е работава, јади или биди изеден.
Оваа филозофија што ја пропагираш не е вечна, не е финансиски издржана, ќе ни се удри од глава на сите еден ден, а ти како обичен пиун нема да останеш имун, верувај. Еве ти еден совет и од мене до тебе, кога веќе делиме.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.932
Поени од реакции
7.884
И ја спаси ли некој?
дедо му ја спасил на времето од бугарија за денес лазе на тацна да им ја даде, дедо му тогаш имал повеќе леб за јадење него лазе денес.
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.616
Поени од реакции
8.007
Јас пак мислам дека ЕУ нас, заедно со цел Западен Балкан, не има пуштено по вода. Таа ЕУ на самитот во Солун од 2003 на кој што сите политичари се повикуваат и оваа сега, тотално демолирана, се две различни унии. Таа унија тогаш беше повеќе ориентирана према надвор, оваа сега е со куп внатрешни проблеми, нема моќ да си го среди сопствениот двор а камоли пак да се занимава со нас.
САД си ја тераат сопствената агенда со години тука, имаат плодна почва за тоа, така да гајле им е што тоа ќе договорат сдс - дпмне - дуи. Нивна заслуга е рамковниот, територијалната поделба, преспанскиот.
За ова со тиранската платформа, двојазичноста, самите ние си ги поставивме како приоритети, му ставија европско знаменце иако никој од нив тоа не го побара.

Верувам дека има доста штетни работи кои што не можат исклучиво да му се препишат на странскиот интервенционизам, туку се само плод на нашата дипломатска инфантилност, партиска корумпираност, која што за личен ќар, во трката да дојде на власт испродаде еден куп национални интереси кои што реално не беа ни предмет на трговија.
Одлично резонираш и во целост се согласувам со тебе. Одлично си ја проценил ситуацијата, поготово за проширувањето на ЕУ.

Денес во ЕУ сликата, финансиите, ковид/мигранти/кризи е тотално различна од пред 2003/2004 година. Тотално. Десницата скоро секаде зема замав а на нивните гласачи апсолутно не им чуе за некакво проширување, па човече Британија излезе од унијата нешто што само изгледаше како sci-fi филм.

Реално унијата си ги прибра католичките земји внатре со пар православни (кои пази, го имаат католичкиот календар, хаха) и тоа е тоа. Како што рече Макрон, може да има евентуално некое партнерство со одредени земји, ама нови членки, нема.

Ги пропуштивме сите возови бидејќи не решивме ниеден внатрешен проблем, идиоти и имбецили сакаа да веруваат дека со смената на името магично ќе си ја решиме надворешната слика и патот до ЕУ ќе се отвори, ама доџи јуче. Јас сум апсолутно, гарантирано, 100 процентно убеден дека за нас во ЕУ место нема. Не поради што сме полоши од бугари/романци, туку дека нашиот воз замина и ЕУ нема никаква корист од нас, поготово не со новиот политички систем кој Заев го инсталира а се вика Северна Босна и Херцеговина
 
M

Macedon1um

Гостин
Ој нонен, за ова ли се бореше..


1.png

Овој постов на америчкава амбасадорка е навреда за секој нормален жител во државава... ама тоа ти е кога една градба стационирана горе на Калето ја контролира цела политичка елита во земјава. Протекторат :toe:
Ами кога честитаа за пресудата на Панчевски која сеуште не е правосилна ? Не го бранам дебелиот нека одговара и лежи ама вакви потези може да прават само во куртон држави
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.829
Поени од реакции
15.758
Ој нонен, за ова ли се бореше.
Ами кога честитаа за пресудата на Панчевски која сеуште не е правосилна ? Не го бранам дебелиот нека одговара и лежи ама вакви потези може да прават само во куртон држави
таа Пресуда е всушност СРАМ за нашето Кривосудство...
Самите се Направија ЛОТО Кривосудство, Демек Пресудата Зависи КОЈ судија ќе ти суди, а АКМИСОТ е КОЦКАРСКА СЛОТ машина
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom