Serie A 2019/2020

Шампион?


  • Вкупно гласачи
    122
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.110
Поени од реакции
16.351
Calciopoli[1] (Italian pronunciation: [kalˈtʃopoli]) was a scandal of football match fixing in Italy's top professional leagues, Serie A, and to a lesser extent, Serie B. The scandal was uncovered in May 2006, when a number of telephone interceptions showed relations between team managers and referee organizations during the 2004–05 and 2005–06 seasons, being accused of selecting favourable referees.[2] This implicated league champions Juventus and several other teams including A.C. Milan, Fiorentina, Lazio, and Reggina.


The club was involved in the 1980 Totonero scandal and as punishment was relegated to Serie B for the first time in its history.[22] The scandal was centred around a betting syndicate paying players and officials to fix the outcome of matches.[22] Milan achieved promotion back to Serie A at the first attempt, winning the 1980–81 Serie B title,[10] but were again relegated a year later as the team ended its 1981–82 campaign in third-last place.


Ќе го остам ова вака тука оти некои фанови имаат кратка меморија :kafence:
 

Трибиани

Ванда Вештерката
Член од
21 јули 2018
Мислења
3.751
Поени од реакции
8.838
Calciopoli[1] (Italian pronunciation: [kalˈtʃopoli]) was a scandal of football match fixing in Italy's top professional leagues, Serie A, and to a lesser extent, Serie B. The scandal was uncovered in May 2006, when a number of telephone interceptions showed relations between team managers and referee organizations during the 2004–05 and 2005–06 seasons, being accused of selecting favourable referees.[2] This implicated league champions Juventus and several other teams including A.C. Milan, Fiorentina, Lazio, and Reggina.


The club was involved in the 1980 Totonero scandal and as punishment was relegated to Serie B for the first time in its history.[22] The scandal was centred around a betting syndicate paying players and officials to fix the outcome of matches.[22] Milan achieved promotion back to Serie A at the first attempt, winning the 1980–81 Serie B title,[10] but were again relegated a year later as the team ended its 1981–82 campaign in third-last place.


Ќе го остам ова вака тука оти некои фанови имаат кратка меморија :kafence:
Ова мене ми делува како комуњарите и вмровците коќе се расправаат на слави и имендени.
"Нашите крадат ама вашите повеќе крадеа".

Преслаб еден :D
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.110
Поени од реакции
16.351
Ова мене ми делува како комуњарите и вмровците коќе се расправаат на слави и имендени.
"Нашите крадат ама вашите повеќе крадеа".

Преслаб еден :D
Да ми јадиш дебелиОооо
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.576
Поени од реакции
62.637
The club was involved in the 1980 Totonero scandal and as punishment was relegated to Serie B for the first time in its history.[22] The scandal was centred around a betting syndicate paying players and officials to fix the outcome of matches.[22] Milan achieved promotion back to Serie A at the first attempt, winning the 1980–81 Serie B title,[10] but were again relegated a year later as the team ended its 1981–82 campaign in third-last place.


Ќе го остам ова вака тука оти некои фанови имаат кратка меморија :kafence:
Другар, ова ни татко ми од 57-ма не го памти.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.643
Поени од реакции
5.318
Друже за каков winning mentality зборуваш ? ЛШ ти е најголем пример дека го нема, ниту некад сте го имале. А и како ќе го имате, како ќе се носи Јувентус на утакмици кога е најпотребен карактер, mentality, муда како сакаш наречи ги, кога со години уназад а загусти се активира цела машинерија од судии до медиуми да ви го спасува газот. Со Бонучи и Киелини кои имаат слобода физички да нападнат судии ? Со Де Лихт кој има слобода да игра со рака како му текне ? Тоа што кога сте надиграни добивате смешни пенали, судиски одлуки а од друга страна секој тим кој и најмала закана претставува е десеткуван од судии ? Чувај ги тие муабето за кај вас у фан клуб или за полулуѓе ко Ивица, Славчо. Winning mentality person сехехехекако, обичен криминалец. Ок не е обичен, criminal mastermind e. Не е приглуп бандит ко Моџи да си дозволи да го фатат.
Другар, се е во ред..Ете Интер има wining mentality, а единствената титула последните 10 години му е Вијареџо купот..Јуве нема, иако освојува 9 титули со ред.. Препрочитај се пред да пишиш нешто...

Бтв, има еден пост да напишите без да плачите за судии, федерации? Доста е, темава е Сериа А а не Жалопојки и трагедии...
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.036
Поени од реакции
55.467
Бтв, има еден пост да напишите без да плачите за судии, федерации? Доста е, темава е Сериа А а не Жалопојки и трагедии...
Исто ко у темата за Оскари да речеш ај бе не пишувајте за филмови. :icon_lol:
 

Чекич

Мајкл Оливер судиски боготац
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.992
Поени од реакции
6.246
Другар, се е во ред..Ете Интер има wining mentality, а единствената титула последните 10 години му е Вијареџо купот..Јуве нема, иако освојува 9 титули со ред.. Препрочитај се пред да пишиш нешто...

Бтв, има еден пост да напишите без да плачите за судии, федерации? Доста е, темава е Сериа А а не Жалопојки и трагедии...
Кај виде дека е спомнат Интер било каде ? Не ми е проблем да признаам дека Интер нема такво нешто или дека Интер од 2011 до Сунинг беше тим без компас. Не можам да се праам слеп, глуп и будала да негирам нешто што е очигледно. Неам ментален склоп на јувенташ. Се глеа победничкиот менталитет на битни утакмици кога треба да се игра под притисок а судиите не ги делегира Фигц. Мислам 26 години го глеаме, реално 35, со оглед дека допингувани ко коњи им излегоа на Ајакс. Тоа е тој криминален менталитет кој го краси Јувентус.
Кога сме кај жалопојки не знам кој беше убеден дека Тавекио ќе ви дае 400 мил. и две скудета кои уште си ги броите, кој уште се бламира по судови со жалби.
Автоматски споено мислење:

Другар, се е во ред..Ете Интер има wining mentality, а единствената титула последните 10 години му е Вијареџо купот..Јуве нема, иако освојува 9 титули со ред.. Препрочитај се пред да пишиш нешто...

Бтв, има еден пост да напишите без да плачите за судии, федерации? Доста е, темава е Сериа А а не Жалопојки и трагедии...
Кај виде дека е спомнат Интер било каде ? Не ми е проблем да признаам дека Интер нема такво нешто или дека Интер од 2011 до Сунинг беше тим без компас. Не можам да се праам слеп, глуп и будала да негирам нешто што е очигледно. Неам ментален склоп на јувенташ. Се глеа победничкиот менталитет на битни утакмици кога треба да се игра под притисок а судиите не ги делегира Фигц. Мислам 26 години го глеаме, реално 35, со оглед дека допингувани ко коњи им излегоа на Ајакс. Тоа е тој криминален менталитет кој го краси Јувентус.
Кога сме кај жалопојки не знам кој беше убеден дека Тавекио ќе ви дае 400 мил. и две скудета кои уште си ги броите, кој уште се бламира по судови со жалби.
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.360
Поени од реакции
25.055
Интересно е да се види како овие два три дена се однесуваше сета новинарска фела од Италија и како всушност фамилијата на газдата со споени веѓи ги држи 90% од спортските медиуми. Со нула денови стаж како тренер, Пирло веќе го рамнат со Гвардиола, Клоп и Зидан, а навивачите им паѓаат во несвест место да седнат и да се запрашаат како се спуштија од коњ на магаре за нецела година.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.036
Поени од реакции
55.467
Романо и Ди Марцио = Латас и Миленко

И се разбира Ањели = Груевски:kafence:
Не шират пропаганда Романо и Ди Марцио бе. Ама затоа Газета, Кориере, Тутоспорт... Сител, Инфомакс и Курир да им позавидат. :icon_lol:
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.643
Поени од реакции
5.318
Колку комплекси има набијано Јувентус, тоа може книга да се напиши, ама јасно ми е зошто е тоа така...Јуве на големи утакмици ваков бил таков, ама тоа се ваши желби не планирам фермани да пишам и да набројувам утакмици, па еден напишал излегле дрогирани против Ајакс...Шта речи....:D:D:D
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom