Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.725
Поени од реакции
27.705
Во последните 24 часа се направени 724 тестирања, а регистрирани се 96 нови случаи (13%) на ковид-19 во:

-Скопје 24
-Куманово 6
-Штип 24
-Прилеп 1
-Тетово 7
-Струга 9
-Битола 1
-Охрид 6
-Гостивар 4
-Струмица 3
-Крива Паланка 1
-Радовиш 5
-Кочани 2
-Свети Николе 3

Починати се 10 лица
 
S

ski

Гостин
Колкави и да се бројките на инфицирани нема да се воведат никакви мерки.
Во ситуација каде секаде околу нас имаше протести против мерки Србија,Бугарија,Грција никој нема да се осмели да воведе полициски час за да се замара со протести,ке се тера вака до есента кога е можно да се вратат некои мерки.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.378
Поени од реакции
86.713
Член од
4 ноември 2017
Мислења
270
Поени од реакции
190
Колкави и да се бројките на инфицирани нема да се воведат никакви мерки.
Во ситуација каде секаде околу нас имаше протести против мерки Србија,Бугарија,Грција никој нема да се осмели да воведе полициски час за да се замара со протести,ке се тера вака до есента кога е можно да се вратат некои мерки.
Кој рече полициски час? Не мора полициски ама од 9-10 навечер се да е затворено освен аптеки и продавници... Така да исто ти е или побетар од полициски е ова, шеташ а да е све затворено..
Во србија не протестираа за полицискиов само туку и за вучич што не се задоволни..
Исто и за бугарија
 
S

ski

Гостин
Кој рече полициски час? Не мора полициски ама од 9-10 навечер се да е затворено освен аптеки и продавници... Така да исто ти е или побетар од полициски е ова, шеташ а да е све затворено..
Во србија не протестираа за полицискиов само туку и за вучич што не се задоволни..
Исто и за бугарија
И која логика има се да е затворено од 21:00 кога пак ке има збирање журки во викендици,збирање во паркови?
Целта на било која мерка е да се намали ширењето на вирусот а не да се затвараат бизниси.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.859
Поени од реакции
72.590
Во Штип само 5 души биле од познсти кластери.
Сите останати немале поврзаност со претходно заболени. Значи градот е најголемо жариште во моментов...
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
270
Поени од реакции
190
И која логика има се да е затворено од 21:00 кога пак ке има збирање по викендици/паркови?
Целта на било која мерка е да се намали ширењето на вирусот а не да се затвараат бизниси.
Е то и мене не ми е јасно... Мислам дека вака исто беше извесен период... За полициски 100 нема да има единствено зш е лето...
Целта им е сега зш не ги почитувет протоколиве кафичите, рестораниве итн (а самото непочитување доведува до раст).
А за парковиве ќе напрает нешто сигурен сум да нема групирања зш и самите свесни се дека ќе имат.
Поздрав
Автоматски споено мислење:

И која логика има се да е затворено од 21:00 кога пак ке има збирање по викендици/паркови?
Целта на било која мерка е да се намали ширењето на вирусот а не да се затвараат бизниси.
Е то и мене не ми е јасно... Мислам дека вака исто беше извесен период... За полициски 100 нема да има единствено зш е лето...
Целта им е сега зш не ги почитувет протоколиве кафичите, рестораниве итн (а самото непочитување доведува до раст).
А за парковиве ќе напрает нешто сигурен сум да нема групирања зш и самите свесни се дека ќе имат.
Поздрав
Автоматски споено мислење:

И која логика има се да е затворено од 21:00 кога пак ке има збирање по викендици/паркови?
Целта на било која мерка е да се намали ширењето на вирусот а не да се затвараат бизниси.
Е то и мене не ми е јасно... Мислам дека вака исто беше извесен период... За полициски 100 нема да има единствено зш е лето...
Целта им е сега зш не ги почитувет протоколиве кафичите, рестораниве итн (а самото непочитување доведува до раст).
А за парковиве ќе напрает нешто сигурен сум да нема групирања зш и самите свесни се дека ќе имат.
Поздрав
 
S

ski

Гостин
Е то и мене не ми е јасно... Мислам дека вака исто беше извесен период... За полициски 100 нема да има единствено зш е лето...
Целта им е сега зш не ги почитувет протоколиве кафичите, рестораниве итн (а самото непочитување доведува до раст).
А за парковиве ќе напрает нешто сигурен сум да нема групирања зш и самите свесни се дека ќе имат.
Поздрав
Освен полициски час не може на друг начин да се стави контрола врз ширењето на вирусов,барем не кај нас у државава по шо нема општествен сенс за одговорност.Не може државата да ти забрани после 21:00 да не смееш да искочиш у парк или да организираш журка со 50/100 души у викендица или на било кој приватен имот ако не е на сила полициски час.
 

Freddy Krueger

The Dream Master
Член од
18 март 2009
Мислења
2.236
Поени од реакции
2.028
Вака до кај 2022 ќе тераш?
Зошто не излезиш надвор 90 годишен сте?
Синкир ко нуклеарка да има паднато..
Чисто сомневам во твојава лага..
Малку сарказам...нормално дека испаѓам, иако избегавам полни локали, кафани и дискотеки, обично со друштво бегаме по езера/планини....ама ги гледам, не само дискотеки, сите можни кафичи и кафани се полни, псобено од кога ги тргнаа меркиве за групирање...и воопшто не ми е чудно, пандемија или не. Млади луѓе си сакаат дружба, не можеш тинејџери и 20-годишни дома да ги затвориш и со години да не испаднат.
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
5.016
Поени од реакции
10.963
Освен полициски час не може на друг начин да се стави контрола врз ширењето на вирусов
Море само воена состојба и секој шо се шета стрелање со боева муниција! Ќе се шетал народ мме
 
S

ski

Гостин
Море само воена состојба и секој шо се шета стрелање со боева муниција! Ќе се шетал народ мме
Нема потреба од мерки под контрола е ширењето, и онака само по десет дневно умираат ке почекаме да стигне до 50 мртви дневно можеби тогаш.
 
Член од
24 мај 2020
Мислења
16
Поени од реакции
42
Кој рече полициски час? Не мора полициски ама од 9-10 навечер се да е затворено освен аптеки и продавници... Така да исто ти е или побетар од полициски е ова, шеташ а да е све затворено..
Во србија не протестираа за полицискиов само туку и за вучич што не се задоволни..
Исто и за бугарија
Slučajno živim u Beogradu, tokom pandemije, pa da pojasnim malo iz perspektive građana, sa svim ogradama da je ipak moja perspektiva, a da postoji ozbiljna medijska iskrivljenost događaja u beogradu, a i u više gradova ovde. Povod i inspirator protesta je bila najava uvođena policijskog časa, i pobuna je bila za pravo na slobodu. U najčistijem, najizvornijem mogućem smislu pojma slobode. To je naravno posle podgrejano užasno bednim, kontradiktornim i očigledno političkim odlukama takozvane struke, i na kraju Vučića i satrapa mu.
U šta su se posle izrodili, je posebna priča, sam ustanak je bio za slobodu, i opet će, ukoliko ponovo zucne neko sintagmu "policijski čas".

Zamiranje protesta tačno prati tu pobedu, kako se odustalo od policijskog časa, tako su protesti spali na marginalne grupe, i sve je izgubilo smisao.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.391
Поени од реакции
18.299
Малку сарказам...нормално дека испаѓам, иако избегавам полни локали, кафани и дискотеки, обично со друштво бегаме по езера/планини....ама ги гледам, не само дискотеки, сите можни кафичи и кафани се полни, псобено од кога ги тргнаа меркиве за групирање...и воопшто не ми е чудно, пандемија или не. Млади луѓе си сакаат дружба, не можеш тинејџери и 20-годишни дома да ги затвориш и со години да не испаднат.
 

F.E.A.R.

The Harem King
Член од
11 јуни 2015
Мислења
834
Поени од реакции
1.308
Најјако е сеа што се криват децата што биле у дискотеката, а не организаторот, не инспекторите, не џандарите, итн кои ДОЗВОЛИЛЕ/OВОЗМОЖИЛЕ да се случи журката.

Пред некоја година другарчиња мои кои се некоја година постари од мене се собраа и организираа дводневен фестивал. Пеачите ги платија мрсно (по неколку илјади евра на пеач, некои по скоро 10к евра), го платија местото каде што се одржуваше, штампањето карти и маици, хотелите, озвучењето и све остало што треба, за на крај на вториот ден рекетарски да им влезе полиција и да им пишува казни за најбизарни работи, а некои од полицајците директно им имаa кажано дека не е платено таму каде што треба (кај одредени нивни високорангирани колеги).

Пак ќе речам, не може да се случи ниту една журка, фестивал или поголем настан ако одредени од полиција не одобрат. Се лажете ако мислите дека организаторот тек така се дрзнал да ја организира журката, се разбира дека и он има платено каде што треба и му е одобрено тоа да го направи.
Младите се криви.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom