Парламентарни избори - 15 Јули 2020

  • Креатор на темата Macedon1um
  • Време на започнување

Кој политички блок ќе успее да состави влада?


  • Вкупно гласачи
    84
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Онаква будала сме немале во оваа наша кратка историја, а нема ни да имаме во далечна иднина.
Тоа беше тој ред алерт...што требаше да ги натера луѓето да гласаат за ВМРО или било кој од опозиција. Ама испадна дека граѓаните на северна македонија се тешки шупаци и појма немаат од ништо.
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.561
Поени од реакции
17.594
Тоа беше тој ред алерт...што требаше да ги натера луѓето да гласаат за ВМРО или било кој од опозиција. Ама испадна дека граѓаните на северна македонија се тешки шупаци и појма немаат од ништо.
Па нема ни 250К македонски, а некупени гласови Заев. Македонците уште после Преспанскиот договор раскрстија со него, вие тупнете си ја малку тиквата и сфатете дека народот ви удри не шамар, туку аперкат за вашите мизерни настапи и калкуланство во последните 3 години.
Јбг, за да станеш премиер не е доволно само да чекаш да дојдат изборите, туку мора да се бориш. Муртинецот, колку и да е белосветски предавник барем се бореше до последен здив, додека хидрожмицко чекаше да му падне на лото и да стане премиер.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.628
извор од ДИК тврди дека хаосото е толкав што преку 80.000 гласови се погрешно распоредени.

Дај бе да се самоукинеме ко држава.
Не е се до ДИК, читај понатаму.
Зошто недела дена пред избори бил сменет софтверот iVote Demokra што се користел повеќе од 10години ?
Зошто, па сигурно затоа што Дуна им побарале (многу) помалку пари на ДИК за разлика од Антофакти (still worth a google) и Гоце Арменски, сопствениците на iVote.

Мислам дека огромен fuck-up имаат направено од Duna во комбинација со претседателите на избирачките места кои освен што требаше да потпишуваат дупли записници, исто така требаше и да ги внесуваат електронски гласовите а и некои податоци од записниците. Малку е жустричко во просторијата на крајот по броењето на гласовите, дур се пребројат убаво, дур се проверат сите, дур се пополнат дуплите записниците, дур се пополни електронски... тука има голем притисок + луѓето изморени + со маски цело време кислород значително намален...
Преку апликацијата требаше да се внесува и број на излезеност на секои 2 саати, и пред крај во 20:30.
Во 20:25 доаѓа СМС од ДИК:
VAZNO!!!!!!!!
Podatocite za 20:30 vnesete gi vo 20:45
Боже господе.

Ич не можам да се сетам дали редоследот на партиите беше ист на ливчињата за гласање, во записниците, и во веб апликацијата за внесување.
Ако не беа... ОГРОМНА шанса за грешки.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.351
Поени од реакции
79.182
Па нема ни 250К македонски, а некупени гласови Заев. Македонците уште после Преспанскиот договор раскрстија со него, вие тупнете си ја малку тиквата и сфатете дека народот ви удри не шамар, туку аперкат за вашите мизерни настапи и калкуланство во последните 3 години.
Јбг, за да станеш премиер не е доволно само да чекаш да дојдат изборите, туку мора да се бориш. Муртинецот, колку и да е белосветски предавник барем се бореше до последен здив, додека хидрожмицко чекаше да му падне на лото и да стане премиер.
може го уценуваат со децата
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
3.088
Поени од реакции
4.461
Едно инфо само околу тоа што и како не очекува. Постојат 2 сценарија за Дуи да влезе во Влада. Едното, Зибери да биде премиер одреден период, пример он 2 години, а 2 години македонец.
Второто, Зибери да не биде премиер, ама да се донесе закон со кој секоја следна Влада пола од мандатот ќе ја води премиер македонец, а пола премиер албанец. Значи секоја, со закон.

Тоа е тоа, сакате верувајте, сакате не верувајте (ако некој не верува нека размисли каков бенефит можам да имам од постов за да тропам глупости).
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Па нема ни 250К македонски, а некупени гласови Заев. Македонците уште после Преспанскиот договор раскрстија со него, вие тупнете си ја малку тиквата и сфатете дека народот ви удри не шамар, туку аперкат за вашите мизерни настапи и калкуланство во последните 3 години.
Јбг, за да станеш премиер не е доволно само да чекаш да дојдат изборите, туку мора да се бориш. Муртинецот, колку и да е белосветски предавник барем се бореше до последен здив, додека хидрожмицко чекаше да му падне на лото и да стане премиер.
Имаше една зелка викаше: Сам себе го убил.
Тоа си направи народот ама му осакувам да си го носи со среќа (y)
Никад у историја не била толку лесна одлуката, ако....еден дел од мене се радува. Повеќе од идиотите овде на пораз на ВМРО.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
...И вмро учествувше во приватизацијата. Ја прашај ги министрите и пратениците од 1998ма колку пари и фабрики имаат вдомено....
Можеш ли некој пример да кажеш? Од 1994 до 1998 ВМРО ДПМНЕ бојкотираше и немаше ни пратеници, а камо министри.
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Едно инфо само околу тоа што и како не очекува. Постојат 2 сценарија за Дуи да влезе во Влада. Едното, Зибери да биде премиер одреден период, пример он 2 години, а 2 години македонец.
Второто, Зибери да не биде премиер, ама да се донесе закон со кој секоја следна Влада пола од мандатот ќе ја води премиер македонец, а пола премиер албанец. Значи секоја, со закон.

Тоа е тоа, сакате верувајте, сакате не верувајте (ако некој не верува нека размисли каков бенефит можам да имам од постов за да тропам глупости).
Како ти тоа имаш инфо ако може да појасниш?
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Na VMRO-DPMNE im falat ušte 100 iljadi glasa za da go pobedat SDSM, odnosno da go pobedat ovoj Zaevistički SDSM vo koj participiraat i Albanci odnosno Albanski partii kako Besa. No DPMNE gi nemaše tie potrebni ušte 100 iljadi glasovi nitu na ovie izbori, nitu pak na lanskite izbori koi isto taka gi izgubi. Da oni mislea, bea ubedeni i se falea deka se vo prednost od preku 100 iljadi glasovi i deka na ovie izbori sigurno pobeduvaat i toa ubedlivo, no vidovme deka seto toa bile samo pusti želbi. Fakt e deka golem broj na gragjani koi bile simpatizeri i glasači na VMRO-DPMNE vo onaa erata na Gruevski, dodeka toj beše premier na RM i lider na partijata, e sega istite tie gragjani nezadovolni od ova Mickovističko DPMNE poslednive dve-tri godini ili voopšto ne izlegle da glasaat včera t.e. apstinirale/bojkotirale ili bile da glasaat no namerno iškrtale glasačko livče za istoto da bide nevažečko ili pa go dale svojot glas za nekoja od onie mikro partiički od t.n. tret blok.
Автоматски споено мислење:

mu zgotvile nesto od partija, sirotite potishteni se posho ako beshe obraten rezultatot oni ke ja vozvisea makedonija znaes, ali sega propaga makedonija gotovo.
Da bea oni vistinski patrioti i vistinska opozicija, a ne samo profiteri koi se borat za vlast, mok i funkcija i si gledaat samo dva interesi (ličniot i partiskiot) včera ke pobedea ubedlivo i ke go ispratea ZZ vo politička penzija, a negovata partija na dolg opoziciski odmor !
 

Leo Bonnie

Кад се врате скитнице
Член од
20 декември 2008
Мислења
4.446
Поени од реакции
5.446
Записниците се потпишани од партиските претставници, партиските претставници копии од записниците однеле во партиите, исто така ги внесиле резултатите во партиските апликации. Двете партии ги имаат истите резултати и резултатите се тие. Проблемот е во апликацијата на Дик која се измешала целосно така да кога ќе ги соберат резултатите од записниците пак ќе биди тој резултатот.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.781
Поени од реакции
4.484
Едно инфо само околу тоа што и како не очекува. Постојат 2 сценарија за Дуи да влезе во Влада. Едното, Зибери да биде премиер одреден период, пример он 2 години, а 2 години македонец.
Второто, Зибери да не биде премиер, ама да се донесе закон со кој секоја следна Влада пола од мандатот ќе ја води премиер македонец, а пола премиер албанец. Значи секоја, со закон.

Тоа е тоа, сакате верувајте, сакате не верувајте (ако некој не верува нека размисли каков бенефит можам да имам од постов за да тропам глупости).
Како за северџаните пишуваш, не им говориш отворено федерација (кантонизација е исти рацку само друго пакување) туку им говориш едните имаат премиер 2 години па другите 2 години, и тоа им е прифатливо тоа не е федерација ами педерација!
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.213
Поени од реакции
21.402
Едно инфо само околу тоа што и како не очекува. Постојат 2 сценарија за Дуи да влезе во Влада. Едното, Зибери да биде премиер одреден период, пример он 2 години, а 2 години македонец.
Второто, Зибери да не биде премиер, ама да се донесе закон со кој секоја следна Влада пола од мандатот ќе ја води премиер македонец, а пола премиер албанец. Значи секоја, со закон.

Тоа е тоа, сакате верувајте, сакате не верувајте (ако некој не верува нека размисли каков бенефит можам да имам од постов за да тропам глупости).
Toa e antiustavno (vtorata varianta), antidemokratsko i diskriminiracki. Ama vo SRM sve e mozno.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom