Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
18 јули 2018
Мислења
1.068
Поени од реакции
4.260
Државен карантин или самоизолација?
Ова го најдов и некако е конфузно напишано, прво вика самоизолација, после карантин.

Инаку и лани имало сличен случај во Монголија, исто јаделе живо месо од мрмот и закачиле бубонска чума:
Mongolian couple die of bubonic plague after eating marmot
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.666
Поени од реакции
28.087
Божее, абе дај некое нуклеарно оружје и нека ги снема веќе
Сеуште не можам да си поверувам дека дојде ред да ти лајкнам пост,но што е тука е.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.540
Поени од реакции
17.221

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.144
Поени од реакции
21.783
Четири години учев средно медицинско
Ti mozi i da si ucel i deset godini, sto e toa bitno. Bitnoto e kolku si sfatil od toa sto si go ucel a ne kolku si zapamtil ili naucil napamet kolku za ocenka. I ne si go sfakjaj ova licno, opst e muabetot. Na vremeto jas koga bev sredno bevme 70 i kusur dusi stucen smer. Sekoj eden od niv mozi da se izbaci so muabet deka toj cetiri godini ucel toa i toa i da se kurci. Vo realnosta od tie 70 i kusur dusi trojca dali imase sto razbiraat nesto od toa sto go uceja, site drugi zalutavme tamu. I da site zavrsivme koj so odlicen koj so ne tolku odlicen uspeh :toe:
Автоматски споено мислење:

Сите топтан
I Japoncite?
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.589
Ti mozi i da si ucel i deset godini, sto e toa bitno. Bitnoto e kolku si sfatil od toa sto si go ucel a ne kolku si zapamtil ili naucil napamet kolku za ocenka. I ne si go sfakjaj ova licno, opst e muabetot. Na vremeto jas koga bev sredno bevme 70 i kusur dusi stucen smer. Sekoj eden od niv mozi da se izbaci so muabet deka toj cetiri godini ucel toa i toa i da se kurci. Vo realnosta od tie 70 i kusur dusi trojca dali imase sto razbiraat nesto od toa sto go uceja, site drugi zalutavme tamu. I da site zavrsivme koj so odlicen koj so ne tolku odlicen uspeh :toe:
Епа така де, тоа и ми беше муабетот. Кај виде курчење не знам. Ако одиш на следен пост ќе видиш и што мислам за образованието кај нас, не за друго, оти сум го поминал и едното и другото. Оди кажи му сега ти тоа на овие самобендисаните рајски птици што се знаат. Јас еве не знам и си ќутам. Најди некое стручно предавање мое за вирусологија на форумов, кај што делам памет ќе те честам. Ко што реков и пред тоа, ниту прам чалам ни пак се прам оти знам. Ама по што сум видел нешто, гледам како одат работиве во здравството и образованието кај нас, се осеќам компетентен бар да кажам како не треба. Ако се вреѓа некој, ондак преку стојко ливадите, шо да речам друго?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.144
Поени од реакции
21.783
Епа така де, тоа и ми беше муабетот. Кај виде курчење не знам. Ако одиш на следен пост ќе видиш и што мислам за образованието кај нас, не за друго, оти сум го поминал и едното и другото. Оди кажи му сега ти тоа на овие самобендисаните рајски птици што се знаат. Јас еве не знам и си ќутам. Најди некое стручно предавање мое за вирусологија на форумов, кај што делам памет ќе те честам. Ко што реков и пред тоа, ниту прам чалам ни пак се прам оти знам. Ама по што сум видел нешто, гледам како одат работиве во здравството и образованието кај нас, се осеќам компетентен бар да кажам како не треба. Ако се вреѓа некој, ондак преку стојко ливадите, шо да речам друго?
Drugo mi bese muabetot ama nema veze.
 
Член од
29 јуни 2020
Мислења
50
Поени од реакции
73
Како тоа не им успеа....
Имало ли некогаш во историјата на човештвото вакво стопирање на светот (швеѓаните тие не се од тука)
Сите лидери кажуваат дека ќе има втор бран, оној јасновидецот од Куманово може вода да им носи.
Im uspea tocno greska se izraziv eve samiot kaza za stopiranjeto na svetot za blokadata za nametnuvanje na takov strav i panika sto nemoze da se izmeri nitu se pameti. Jas ne znam do kade ke odi ova.... So naglo menuvanje na stavovite na iskazuvanjata i od strana na szo jas nemozam da ja referiram kako zdravstvena bidejki nisto ne pravi samo brojki kazuva menuva stavovi granicata na brojka za da proglasuvanje pandemija ja promenija, koristat pogresen model na virus za sporeduvanje so ovaa situacija gi koristat iskustvata so grip a ne od sars i mers... Ponatamu forsiranje na pcr testovi a ne na seroloski. Kampanja sedi doma fb i mediumite se sekogas tuka so promena na profilnaya slika itn..fb gi blokira site izjavi na postovi kadr eden zbor e kazano protiv virisot protiv szo protiv maski so znam ili nekoi dr rabb koi se izjaveni ama protiv agendata. Ponatamu nemajki sopstven stabilen stav za situacijata. De kriticki nastroeni kon svedskiot model pa posle pofalbi za istiot i uste mn nebulozi. Najavuvanje na mozen vtor a imav procitano i za tret bran. Pa dobro... Za virus koj neli e nov nepoznat... I uste mn paradoksi povrzani so se samo ne sogleduvanje i davanje na realnata slika vo momentot.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom