Сообраќајни прекршоци и казни

Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Со Законот е предвидена глоба од 300 евра во денарска противвредност, односно регистрирање 50 негативни бода за возач кој во населено место се движи со брзина поголема од 30 до 50 km/h, над дозволената брзина. Покрај глобата, на возачот ќе му се изрече и забрана на управување на моторно возило од три до 12 месеци, под услови и начин утврдени со Закон.
Znaci on vozel skoro duplo od dozvoleno u naseleno mesto i uste se buni :D.
Ne deka ja ne vozam brzo ili nad dozvolena brzina na avtopat ali bar u grad si se drzam do dozvolena brzina.
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Зошто не сум известен од полиција дека и тоа ми следува?За радар одземање возачка глупост невидена.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
Ke citas zakon i ke znaes sam, a deka e glupost ne znam dali toa e ili ti sto vozis duplo nad dozvolenoto ;)
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Треба некоја брошура да носиме за сообраќајни казни или како?
Ne opsto treba da gi znaes nekoi raboti, koga veke ucestfuvas vo soobrakaj treba da znaes za sto mozes da bides kaznet, ili pa ako maaalce te interesira za sto ti pisal policaecot ke otvoris na internet clenot za 5 sekundi go naogas
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.140
Поени од реакции
15.885
Ne opsto treba da gi znaes nekoi raboti, koga veke ucestfuvas vo soobrakaj treba da znaes za sto mozes da bides kaznet, ili pa ako maaalce te interesira za sto ti pisal policaecot ke otvoris na internet clenot za 5 sekundi go naogas
Да цајканот ќе ти каже дека можеш или казна да платиш или поени да ти упишат, а изумил да каже дека покрај тоа ќе имаш и забрана за возење одреден период.
И него ќе му треба исто време да ми го каже тоа, а не мутав да се прае.
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Да цајканот ќе ти каже дека можеш или казна да платиш или поени да ти упишат, а изумил да каже дека покрај тоа ќе имаш и забрана за возење одреден период.
И него ќе му треба исто време да ми го каже тоа, а не мутав да се прае.
Ama nekako pogresno si svatil, zabranata ne ti e ni od policaecot ni od mvr, zabranata ti ja odreduva sudot.
I da ti kazese policaecot na lice mesto deka imas zabrana sto ke menuvase ?
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.140
Поени од реакции
15.885
Ama nekako pogresno si svatil, zabranata ne ti e ni od policaecot ni od mvr, zabranata ti ja odreduva sudot.
I da ti kazese policaecot na lice mesto deka imas zabrana sto ke menuvase ?
Знам дека е од суд.
Ќе ми менува, ќе го организирам периодот кога ќе сум без возачка. А не шокови да ми се дешаваат кога ќе добијам покана од суд.
Да не се разбереме погрешно, секој треба да си одговара за своите постапки, ама цајканот кога ќе те сопре вика абе не се секирај само поени и терај работа.
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Знам дека е од суд.
Ќе ми менува, ќе го организирам периодот кога ќе сум без возачка. А не шокови да ми се дешаваат кога ќе добијам покана од суд.
Да не се разбереме погрешно, секој треба да си одговара за своите постапки, ама цајканот кога ќе те сопре вика абе не се секирај само поени и терај работа.
Ama i ti pogresno si razbral, pak ti mozes da go odredis koga ke si bez vozacka, sudot samo odreduva traenjeto na zabranata.
Pa ubavo ti rekol cajkanot toj ili paricno ili poeni te kaznuva.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Тие фрлија тешки милиони за да ги снимаат раскрсниците и никој не се замара да ги користи тие снимки, а не пак да ви сменат закон кој ќе ги признава и вашите снимки.

Кога нив им одговара, добро е снимање и видео и аудио (екс премиерчето немаше никогаш да дојде на таа позиција ако ги немаше „бомбите“), ама ако јас го снимам некој дебил дека прави прекршок не бива работа, уште и ќе му јават да искодошат кој го пријавил и ти ќе си имаш проблем.
Е дури вака функционирате џандарчиња, народот ќе ве множи со нула и ќе ве пцујат вас на улица (со чест на исклучоци, ама голем дел и со стап треба да ве тепа народот).

Јас сум за автоматски да ти стигаат казна ако направиш прекршок од оние камери што ги имаат ставено на раскрсници, а ако забележиш некој дека прави прекршок да смее да го снимиш и одма да ја пратиш снимката на МВР, а тие по службена должност да му закачат пријава и казна, само „шпиунирање“ во ваква вукојебина за да осетат троа страв дека не се семоќни и овие ѓубрињата што летаат по улици со 200 на саат.
 
M

Macedon1um

Гостин
Како функционира полицискиов радар, има шанси да детектира број на таблици при движење (за да стигне после казна дома) или стрикно мери само брзина ?
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Како функционира полицискиов радар, има шанси да детектира број на таблици при движење (за да стигне после казна дома) или стрикно мери само брзина ?
I tebe te snima ne samo tablicata, mislis deka ako begas nema da imas kazna ?
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Е за ова не сум баш сигурен.
Колку што знам ти даваат одреден рок да ја однесеш возачката, за тоа време можеш да се организираш! Плус ако не ја однесеш можеш да возиш се додека не ти дојдат дома да ти ја земат. Е тогаш е веќе толку, нема организација повеќе!
Автоматски споено мислење:

I tebe te snima ne samo tablicata, mislis deka ako begas nema da imas kazna ?
Радарот колку што знам не снима, одредува само брзина на движење! Е сега овие новиве камери мислам дека имаат двојни функции ем слика ем одредува брзина на движење.
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Колку што знам ти даваат одреден рок да ја однесеш возачката, за тоа време можеш да се организираш! Плус ако не ја однесеш можеш да возиш се додека не ти дојдат дома да ти ја земат. Е тогаш е веќе толку, нема организација повеќе!
Автоматски споено мислење:


Радарот колку што знам не снима, одредува само брзина на движење! Е сега овие новиве камери мислам дека имаат двојни функции ем слика ем одредува брзина на движење.
Snima i do 2 kilometri daleku, ima opcija da go sledi voziloto kako se dvizi, samo zumira, i mn drugi opcii, na snimkata mnogu jasno se gleda i tablicata i vozacot.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom