Сообраќајни прекршоци и казни

Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
Iscrpen odgovor..... Fala
Шо сакаше да ти одговорам? Реферат да ти напишам? Праша, ти одговорив.

Четиристотини евра во денарска против вредност изнесува паричната казна која ќе ви ја наплати државата во судска постапка, плус кривична пријава за незаконско снимање, поднесена од секој поединец чиј идентитет ќе биде утврден во снимениот материјал кој е прибавен со било каков вид камера, поставена во автомобил или во станбена зграда.

10 секунди работа на гугл, ама не вас треба да ви се сервира на тацна, па и тоа не чини.
 
Член од
2 март 2019
Мислења
78
Поени од реакции
58
Шо сакаше да ти одговорам? Реферат да ти напишам? Праша, ти одговорив.

Четиристотини евра во денарска против вредност изнесува паричната казна која ќе ви ја наплати државата во судска постапка, плус кривична пријава за незаконско снимање, поднесена од секој поединец чиј идентитет ќе биде утврден во снимениот материјал кој е прибавен со било каков вид камера, поставена во автомобил или во станбена зграда.

10 секунди работа на гугл, ама не вас треба да ви се сервира на тацна, па и тоа не чини.
Pa za toa postojat i forumite neli
Fala za iscrpniot odgovor.....
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Шо сакаше да ти одговорам? Реферат да ти напишам? Праша, ти одговорив.

Четиристотини евра во денарска против вредност изнесува паричната казна која ќе ви ја наплати државата во судска постапка, плус кривична пријава за незаконско снимање, поднесена од секој поединец чиј идентитет ќе биде утврден во снимениот материјал кој е прибавен со било каков вид камера, поставена во автомобил или во станбена зграда.

10 секунди работа на гугл, ама не вас треба да ви се сервира на тацна, па и тоа не чини.
Aha znaci spored tebe nekoj smee da snima nekoj ne taka, zosto do vcera vikase deka imas pravo da snimas ?
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Шо сакаше да ти одговорам? Реферат да ти напишам? Праша, ти одговорив.

Четиристотини евра во денарска против вредност изнесува паричната казна која ќе ви ја наплати државата во судска постапка, плус кривична пријава за незаконско снимање, поднесена од секој поединец чиј идентитет ќе биде утврден во снимениот материјал кој е прибавен со било каков вид камера, поставена во автомобил или во станбена зграда.

10 секунди работа на гугл, ама не вас треба да ви се сервира на тацна, па и тоа не чини.
Najglup mozen zakon. Bas sea citav statija za ova i napisale deka segde u EU ne bilo dozvoleno sto voopsto ne e tocno. Vo povekjeto evropski zemji imas popust za osiguruvanje ako imas dashcam. Plus i kamerite na retrovizori ili reverse camera da se odelo u ovlasten serviser da se deaktiviraat, koja glupost. Ja kolku sto znam edinastvena zemja koja ne dozvoluva dashcam u kola bese Avstrija. Vo Avstrija primer ti vikaat da ja izgasis dodeka pominuvas niz Avstrija.
U mk se spionira na golemo pomegju partii a da snimas za u slucaj na soobrakajka nelegalno.
Ja im dashcam i napred i nazad i snima 24/7 baska i osiguruvanjeto mi dava popust bidejki imam dashcam instalirano.
Me zastanaa ednas vo mk pred 2 godini ama ne mi pobaraa bukvalno nisto, valjda poso so stranski tablici e kolata.
Tuku kako e ova regulirano za lica sho idat od stranstvo i ne gi znaat site zakoni?
 
Член од
2 март 2016
Мислења
481
Поени од реакции
468
Najglup mozen zakon. Bas sea citav statija za ova i napisale deka segde u EU ne bilo dozvoleno sto voopsto ne e tocno. Vo povekjeto evropski zemji imas popust za osiguruvanje ako imas dashcam. Plus i kamerite na retrovizori ili reverse camera da se odelo u ovlasten serviser da se deaktiviraat, koja glupost. Ja kolku sto znam edinastvena zemja koja ne dozvoluva dashcam u kola bese Avstrija. Vo Avstrija primer ti vikaat da ja izgasis dodeka pominuvas niz Avstrija.
U mk se spionira na golemo pomegju partii a da snimas za u slucaj na soobrakajka nelegalno.
Ja im dashcam i napred i nazad i snima 24/7 baska i osiguruvanjeto mi dava popust bidejki imam dashcam instalirano.
Me zastanaa ednas vo mk pred 2 godini ama ne mi pobaraa bukvalno nisto, valjda poso so stranski tablici e kolata.
Tuku kako e ova regulirano za lica sho idat od stranstvo i ne gi znaat site zakoni?
Снимај и немај гајле, после таа видео снимка ќе ти помогне во вештачењето и како суштествен доказ пред судот во случај на сообраќајна незгода, ако спротивната страна ти побара надомест на штета.
 

C R E S

Chelsea Fan!
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.515
Поени од реакции
1.266
Ајде помош кој знае.
Лани ме фатија на радар за брзо возење 300евра казна али си земав бодови,и дури вчера ми стигнува од суд дека треба и возачка да ми земат од 3 до 12 месеци некој кој имал ваков случај?

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Ајде помош кој знае.
Лани ме фатија на радар за брзо возење 300евра казна али си земав бодови,и дури вчера ми стигнува од суд дека треба и возачка да ми земат од 3 до 12 месеци некој кој имал ваков случај?

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
Osven negativni bodovi, imas i zabrana za upravuvanje so vozilo za toj prekrsok
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Ако се дозволи dash камери да може да се користат ќе се види дека уствари еден те ист круг на луѓе ги прават прекршоците и идиотизмите.

Значи тешки ретарди кој ги напикаа во МВРО во времето на грукиот, нивни синови и ќерки, зетови, внуци, богаташи кој мислат дека се над законот и некој што ништо не мислат зошто се амеби во мозокот.


Ај за скопје голем град ама во помаливе градови абе напамет се знај која кола од кого е, и како се вози. Ама ако немаш камера ај докажи дека поминал на црвено, удрил во пешак и побегнал, и сл.

Камерите не им одат во прилог на таквите во никој случај.
 

C R E S

Chelsea Fan!
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.515
Поени од реакции
1.266
Osven negativni bodovi, imas i zabrana za upravuvanje so vozilo za toj prekrsok
Зошто не сум известен од полиција дека и тоа ми следува?За радар одземање возачка глупост невидена.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Значи тешки ретарди кој ги напикаа во МВРО во времето на грукиот, нивни синови и ќерки, зетови, внуци, богаташи кој мислат дека се над законот и некој што ништо не мислат зошто се амеби во мозокот.
Груки одамна е ојден на гости! Ете помина доста време како овие негрукиевци се на власт, што не го сменија законов? Или арно им е и вака?
Јас сум изричито ЗА камери, приватност не приватност, ако си упрскал ќе си одговараш, не да се правиш груки :cenzura:
Некни еден токмак ја удрил колата на колешката на нашиот паркинг, а браникот пластика излези шутни го ќе се исправи! Нее уште силен се прави, му викаат на камера те имаме, па штоако! Возилото на едно од министерствата! Дошла полиција, составила записник делумно и врз основа на снимката! Ајт сега!
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Зошто не сум известен од полиција дека и тоа ми следува?За радар одземање возачка глупост невидена.

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
Со Законот е предвидена глоба од 300 евра во денарска противвредност, односно регистрирање 50 негативни бода за возач кој во населено место се движи со брзина поголема од 30 до 50 km/h, над дозволената брзина. Покрај глобата, на возачот ќе му се изрече и забрана на управување на моторно возило од три до 12 месеци, под услови и начин утврдени со Закон.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom