Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
20 јуни 2017
Мислења
36
Поени од реакции
16
Ne moze sekoj preveduvac,tie si imaat napraveno dogovor so odredeni preveduvaci i samo niv gi priznavaat,vo ambasada ima na oglasna tabla koj preveduvaci se priznaeni so tel. za kontakt so niv,ke gi kontaktiras ke vidis koj e poeftin baraat od 250-400denari po dokument za prevod,ke se cenkas za poeftino. Odkoga ke ti prevedat ke odis vo ambasada da ti gi legaliziraat, naplakaat nekade 900 denari po dokument, ke ti kazat vo koja banka da im uplatis pari.
Nadvor e ogladnata tabla? I dali mozebi imas slika od objavata na preveduvacite, pa da ja spodelis tuka ako mozes. Pozdrav
 
Член од
1 ноември 2018
Мислења
125
Поени од реакции
193
Ve molam za pomos sobiram dokumenyi za na intervju i ve molam kazete mi konkretno koi dokumenti treba da gi soberam:
1.Dali nekoj znae so Potvrda od Skopje od zdruzenieto dali odbivaat i dali gi vazat Potvrdite od Bitola?
2.Isto ke ve molam dali znae nekoj za Lekarskoto koi testovi treba?
3. Dali samo potvrda za neosuduvan od sud ili treba i nekoj dokument od policija?
Fala vi
Pozdrav
 
Член од
6 јули 2018
Мислења
30
Поени од реакции
94
A od kaj si ti sto ti baraat da se otkazis od makedonsko drzavjanstvo,nas ne ni baraat?
Автоматски споено мислење:


Zaev cela drzava ti ja posiptari tebe malce turski ti smetalo,da bidime gostoprimlivi so site sto si imaat maka ovde ako nekoj moze ke mu odgovori ako ne zdravje.
македониа сум од скопие . имам дете тука жена немам роднинска врска како вие што се кандидаствале. jас идам по натурализација.
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Nadvor e ogladnata tabla? I dali mozebi imas slika od objavata na preveduvacite, pa da ja spodelis tuka ako mozes. Pozdrav
Jas preku konzulatot Bitola imam preveduvano i legalizirano i tamu tablata e nadvor,za Skopje ne znam.Probaj javise i na telefon bi trebalo da ti dadat nekoi broevi za kontakt so preveduvacite ako nemozes da odis do oglasna tabla.
 
Член од
15 јуни 2019
Мислења
115
Поени од реакции
428
Како што имав и претходно напишано,за странците кои имаат поднесено преку амбасадите ,пример Холандија,Виена,Израел,САД,Брисел и сл ,одат многу побрзо бидејќи проверките се прават многу брзо.И целата процедура трае максимум 9 месеци .
Probav da predadam dokumenti vo Bugarskata ambasada vo Viena no ne bese vozmozno, mi rekoa deka taa procedura mora da bide od maticnata drzava... i na kraj direktno Sofija infervju Feb. 2019, uste na zadolzitela :))
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Ve molam za pomos sobiram dokumenyi za na intervju i ve molam kazete mi konkretno koi dokumenti treba da gi soberam:
1.Dali nekoj znae so Potvrda od Skopje od zdruzenieto dali odbivaat i dali gi vazat Potvrdite od Bitola?
2.Isto ke ve molam dali znae nekoj za Lekarskoto koi testovi treba?
3. Dali samo potvrda za neosuduvan od sud ili treba i nekoj dokument od policija?
Fala vi
Pozdrav
Gi priznavaat potvrdite i od Bitola zdruzenieto, na sajtot od ministerstvoto za pravda pisuva ovie dokumenti treba za barajneto za drzavjanstvo ako go razbiras https://justice.government.bg/api/part/getblob?hash=CE8A884CE6A93D156C3CD3859ED776F8 ,najdobro ke odis vo ambasada ili konzulat i se ubavo objasnuvaat.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom