Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Půtîñöt

Претседател
Член од
2 април 2020
Мислења
733
Поени од реакции
496
Ben burada yeniyim Türkiye'den yazıyorum. Geçen yıl röportaj yaptım.
Dosyalama numarası N: 12 *** / 2019 / 07.05.2019 Dosya zorunlu koordinasyon prosedüründe.
kim bilir bu durum ne zaman değişir
Автоматски споено мислење:

Јас сум нов овде, најмногу пишувам од Турција. Јас интервјуирав минатата година.
Број на пополнување Б: 12 *** / 2019 / 07.05.2019 Досието е во задолжителна постапка за координација.
којзнае кога се менува оваа состојба
Merhaba arkadaş, bu mu diyor? Образувана преписка N:XXX/20XX/XX.XX.20XX г. Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване. Eğer bu diyor 10-14 ay bekleceksin. Eğer başka bir şey istiyorsun bana özel mesaj atabilirsin.
--------------------------------/\-----------------------------
Здраво, дали вака пишува? Образувана преписка N:XXX/20XX/XX.XX.20XX г. Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване. Ако ова пишува, ќе почекате 10-14 месеци. Ако сакате нешто друго, можете да ми испратите приватна порака.
 
Последно уредено:
Член од
6 јули 2018
Мислења
30
Поени од реакции
94
Pa neznam dali e taka zatoa sto pisuva i "osven za bugarski grazdani" a tie sto odat da go podignat ukazot veke se bugarski drzavjani iako ne e podignato drzavjanstvoto,stvarno mnogu e nejasno.
jас живеам тука и имам документи за постојано пребиваване тоест имам си егн еден вид засекогаш jас сум положително от фебруари 20 но ми кажа да се откажам от мкд државианство за да зема бг . и сега готово ми е отказот от македониа ама поради карантина не можам да дојдам да го земам. така да кој има бг лична карта временски или постојано за нив не е проблем . може од сега да дејствуват.
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
jас живеам тука и имам документи за постојано пребиваване тоест имам си егн еден вид засекогаш jас сум положително от фебруари 20 но ми кажа да се откажам от мкд државианство за да зема бг . и сега готово ми е отказот от македониа ама поради карантина не можам да дојдам да го земам. така да кој има бг лична карта временски или постојано за нив не е проблем . може од сега да дејствуват.
A od kaj si ti sto ti baraat da se otkazis od makedonsko drzavjanstvo,nas ne ni baraat?
Автоматски споено мислење:

Ako saka neka ukluci toj translator na makedonski, ne moze na makedonski forum na turski da pisuva nekoj. Ne sum dolzen da go citam.
Zaev cela drzava ti ja posiptari tebe malce turski ti smetalo,da bidime gostoprimlivi so site sto si imaat maka ovde ako nekoj moze ke mu odgovori ako ne zdravje.
 
Член од
20 јуни 2017
Мислења
36
Поени од реакции
16
Другари да ве информирам дека амбасадата во Скопје работи за легализирање документи, во случај некој да има потреба од такво нешто. Е сега, дали знаете некој поевтин начин за доставување на дополнителни документи а да не е ДХЛ, бидејќи за два листа ми побараа 2470 денари...? Знаете ли некое друго претпријатие кое може да ги достави, а да е по некоја разумна цена? Фала ви.
Dali treba da se zakaze termin za toa pred da se odnesat i dali vo ambasada gi preveduvaat i legaliziraat? Fala na info, pozdrav
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Dali treba da se zakaze termin za toa pred da se odnesat i dali vo ambasada gi preveduvaat i legaliziraat? Fala na info, pozdrav
Dopolnitelnite dokumenti ako se na makedonski treba da gi prevedes i legaliziras vo ambasada,ke napises molba za dostava na dopolnitelni dokumenti i se zaedno po posta ke ispratis do ministerstvoto,ne treba nikakvo zakazuvajne.
 
Член од
6 август 2019
Мислења
78
Поени од реакции
191
A od kaj si ti sto ti baraat da se otkazis od makedonsko drzavjanstvo,nas ne ni baraat?
Автоматски споено мислење:


Zaev cela drzava ti ja posiptari tebe malce turski ti smetalo,da bidime gostoprimlivi so site sto si imaat maka ovde ako nekoj moze ke mu odgovori ako ne zdravje.
Ne, brat. Mora po sekoja cena da se kaze nesto negativno, nezavisno od toa sto nekoj Turcin sto ja ima bukvalno istata maka kako site, kulturno pisal i na google translate na mk i na turski (verojatno za nekoj sto razbira da sfati sto zbori, bidejki ne e sekogas najtocen translatorot). I na krajot od denot, namesto da pomogne svesno odmaga so bespotrebni komentari.
Od nemanje empatija i oset si patime, megju drugoto.
Izvinete na digresija, posleden komentar off-topic.
 
Член од
13 декември 2017
Мислења
103
Поени од реакции
338
Јас се јавив денес во амбасадата во Скопје и ми кажаа дека може да отидам да ги легализирам, не ми спомнаа дека треба прво да закажам. Е сега дали може таму и да се преведат или тоа мора на судски преведувач па дури потоа на легализирање во амбасадата, тоа нека одговори некој поупатен, исто и за цената ако знаете колку би чинело тоа од документ ако некој веќе преведувал и легализирал во амбасада.
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Јас се јавив денес во амбасадата во Скопје и ми кажаа дека може да отидам да ги легализирам, не ми спомнаа дека треба прво да закажам. Е сега дали може таму и да се преведат или тоа мора на судски преведувач па дури потоа на легализирање во амбасадата, тоа нека одговори некој поупатен, исто и за цената ако знаете колку би чинело тоа од документ ако некој веќе преведувал и легализирал во амбасада.
Ne moze sekoj preveduvac,tie si imaat napraveno dogovor so odredeni preveduvaci i samo niv gi priznavaat,vo ambasada ima na oglasna tabla koj preveduvaci se priznaeni so tel. za kontakt so niv,ke gi kontaktiras ke vidis koj e poeftin baraat od 250-400denari po dokument za prevod,ke se cenkas za poeftino. Odkoga ke ti prevedat ke odis vo ambasada da ti gi legaliziraat, naplakaat nekade 900 denari po dokument, ke ti kazat vo koja banka da im uplatis pari.
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
715
Поени од реакции
1.232
Pisuvajte na angliski ili makedonski na forumov.
Takvi se pravilata i pocituvajte gi!
Objasneto my e na deckoto deneska napladne na Angliski ako Moze pomognete ako ne da sme zivi I zdravi ...Sepak site sme vo ista kasa...nema potreba ponatamo ...za komentar ....Sepak Forumov e A dobrobit na site ibspodeluvanje na info pozdrav I sekoe dobro ....:)
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Kako moze da se stignati do 5340/2019 so finalna, koga 25/2019,35/2019,45/2019,55/2019 se so intervju 02.01.2019 i uste se zadolzitelna?
Како што имав и претходно напишано,за странците кои имаат поднесено преку амбасадите ,пример Холандија,Виена,Израел,САД,Брисел и сл ,одат многу побрзо бидејќи проверките се прават многу брзо.И целата процедура трае максимум 9 месеци .
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
591
Поени од реакции
1.248
Како што имав и претходно напишано,за странците кои имаат поднесено преку амбасадите ,пример Холандија,Виена,Израел,САД,Брисел и сл ,одат многу побрзо бидејќи проверките се прават многу брзо.И целата процедура трае максимум 9 месеци .
Znaci nie crnite ovci od Makedonija ke si cekame 2 god da ni se smeni vo finalna.
So ova tempo kao sho idat mene za 6 meseci ke mi se smeni vo finalna.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom