Заштитни средства против коронавирус КОВИД19 и промена на нашите навики!

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.840
Поени од реакции
21.301
Не знам што праЈме, ти напињаш со имунитетот.
Ne napinjam jas za imunitetot, toa e logicen sled na rabotite. Imas ti nekoja druga ideja ili cel zivot planiras da zivees vo samoizolacija. Zatoa i prasav koja vi e matematikata so ova karantinite. Do koga planirate da se samoizolirate? Dodeka virusot magicno ne iscezni sam po sebe? Kolku za info gripot e tuka so godini i godini. Ima vakcini, ima se, ne mu e nepoznat na covestvoto vo smisla na tretman, sirenje itn itn za razlika od ova za koe se iznacitavme sve i svacega i pak sekoja godina e tuka, si go zema danokot. Zatoa pak ke prasam sto vi e matematikata ako nema vakcina za dogledno vreme, a ke nema najmalce godina dena. Ke se zatrvorite doma do nedogled? Toa vi e planot?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.824
Поени од реакции
35.214
zastitna-maska-696x367.jpg

...заштитината маска кога се поставува на лице не треба воопшто да се додирне платното со прстите, туку само се зема ластикот се шири и се поставува позади ушите!
...повторно да кажеме дека ние дишиме преку нос, а не преку уста, доколку маската е само над устата тоа не значи дека сме заштитени, заштитна маска треба да се носи над устата и над носот, све друго е неправилно носење на заштитна маска и треба да се казнува дека не се почитува препораката, исто како да нема заштитна маска!

maski-1-700x406.jpg

...заштитна маска поставена под лицето, па потоа по потреба да се постави повторно на уста исто е погрешно, подобро воопшто да не носи заштитна маска отколку вака како да „паѓа вилицата“ па се поставува испод да ја држи вилицата ... или како заб да ја боли :facepalm:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.431
Поени од реакции
79.442
Што е разликата, со или без маска?

Претпоставувам, тие микро капки или како и да се викаат, стојат или се наоѓаат у облачиња или whatever и доаѓаат у допир со случзница во нос или уста, грло и се заразува човек.

Ако е така, ти кога, на пример ќе поминеш/бидеш у допир со такви капки, тие на маската ќе бидат, а не на слузницата од твојот нос или уста.

Е сега, прашањето ми е - како штити маската слузницата на очите да не дојде у допир со тие капки?
Или можеби џабе ти е маска, ако немаш цвикери...
Сигурно тие капки магично не ги снемува на висина над носот.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.824
Поени од реакции
35.214
Што е разликата, со или без маска?Претпоставувам, тие микро капки или како и да се викаат, стојат или се наоѓаат у облачиња или whatever и доаѓаат у допир со случзница во нос или уста, грло и се заразува човек.Ако е така, ти кога, на пример ќе поминеш/бидеш у допир со такви капки, тие на маската ќе бидат, а не на слузницата од твојот нос или уста.Е сега, прашањето ми е - како штити маската слузницата на очите да не дојде у допир со тие капки? Или можеби џабе ти е маска, ако немаш цвикери... Сигурно тие капки магично не ги снемува на висина над носот.
... да спомнавме порано, наочари или визири мора над заштитните маски! (y)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.431
Поени од реакции
79.442
... да спомнавме порано, наочари или визири мора над заштитните маски! (y)
Значи, џабе ова носење маски ако немаш наочари?
слузницата на очите е надворешно далеку поизложена, од истата во носот и устата
 
Последно уредено:

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.499
Поени од реакции
2.625
Значи, џабе ова носење маски ако немаш наочари?
слузницата на очите е надворешно далеку поизложена, од истата во носот и устата
Гарант по некоја логика може рецепторите за влегување на вирусот да се повеќето на места како носот и устата и е различно кај очите.Иначе да беше исто толку опасно и преку очите ке рекоа да носиме и заштитни очила.Барем јас така си се тешам.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.492
Гарант по некоја логика може рецепторите за влегување на вирусот да се повеќето на места како носот и устата и е различно кај очите.Иначе да беше исто толку опасно и преку очите ке рекоа да носиме и заштитни очила.Барем јас така си се тешам.
Најверојатно, еден од докторите од штипската болница читав дека така се заразил. Имал контакт со заболена а носел маска, тогаш уште немаше визири.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.840
Поени од реакции
21.301
П.с. Си прашав денес дали може секс умеѓувреме, ми рекоа ^yes,use condoms and no kissing.
Може па и бакшиш да ми остави на крај..
@bijons ete i oficijalno od doktorka i toa od stranstvo potvrdeno deka kurtonite mozi i treba da se racunaat kako zastitni sredstva vo borba protiv sirenjeto na virusot, taka da se nadevam ke spodelis kako i prethodno za maskite nekoe info slika okolu nivnoto koristenje, kako pravilno treba da se natakni i uste pobitno kako pravilno da se izvadi i koj e pozelno toa da go pravi posebno ako recime deka zenskoto e sumljivo deka e mozen nositel na zarazata. Pa kako pravilno da se spakuva i frli, nekoj pokvalitetni marki, dali smeat da se upotrebuvaat povekje pati, kako se perat i so sto i takvi raboti. Slobodno neka se vklucat i drugite doktorki, aptekarki i studentki po medicina i neka spodelat licni iskustva kako toa treba pravilno da se pravi. Sepak za zdravjeto se raboti a i ne deka vi e nepoznata materija.
@AlternativeF posto i oficijalno kurtonite spagjaat vo zastitni sredstva se nadevam deka nema i za ova da mi se naljutis i da me obvinis deka pametuvam i da go izbrisis deka bilo off topik :love:
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.813
Поени од реакции
9.583
@bijons ete i oficijalno od doktorka i toa od stranstvo potvrdeno deka kurtonite mozi i treba da se racunaat kako zastitni sredstva vo borba protiv sirenjeto na virusot, taka da se nadevam ke spodelis kako i prethodno za maskite nekoe info slika okolu nivnoto koristenje, kako pravilno treba da se natakni i uste pobitno kako pravilno da se izvadi i koj e pozelno toa da go pravi posebno ako recime deka zenskoto e sumljivo deka e mozen nositel na zarazata. Pa kako pravilno da se spakuva i frli, nekoj pokvalitetni marki, dali smeat da se upotrebuvaat povekje pati, kako se perat i so sto i takvi raboti. Slobodno neka se vklucat i drugite doktorki, aptekarki i studentki po medicina i neka spodelat licni iskustva kako toa treba pravilno da se pravi. Sepak za zdravjeto se raboti a i ne deka vi e nepoznata materija.
@AlternativeF posto i oficijalno kurtonite spagjaat vo zastitni sredstva se nadevam deka nema i za ova da mi se naljutis i da me obvinis deka pametuvam i da go izbrisis deka bilo off topik :love:
Која глупост:facepalm:
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.813
Поени од реакции
9.583
Oti glupost? Daj obrazlozi? Samo nemoj da recis deka ti praktikuvas seks bez zastita, deca citaat tuka.
Децата читаат и веќе се паѓаат од смеење од онаа погоре пишана твоја глупост.
Прочитај повторно што си пишал, оти не е вредно за образложување или премести го во хумор.
 
M

Macedon1um

Гостин
Најдобро „средство“ против короната е јак имунитет, а чудно никој не пробува да го едуцира и насочува народот како да го подобриот истиот

Освен оној др Митов што е во тек со времето, па ги користи и интернет алатките за промоција..
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Добро бе толку ли е тешко да не оправате криви дрини тотално оф топик? За вакцини, за имунитет, за гаќите на комшиката, па после се буните дека ви се избришани постовите.
Избришани се и ќе ви бидат и во иднина ако си продолжите со млатарење празна слама.
Имате суд за човекови права, ако мислите дека ви се нарушени слободно покренете процедура.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
:aplauz: 2 саати и 10 мин за мојот пост, додека другиот пост ако немав напишано, ваљда незабележано ќе пројдеше.

Какво жалење, напротив за фалење е работава, внимателна, око соколово :love:

Овие сеуште топло-ладно, нема докази дека здравите ги штити или па не ги штити:

Многу професионално од нивна страна, за ваков опасен вирус. Ај кај да е следна година ќе одлучат.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268

Тој објасни дека ги замолил танзанските безбедносни сили да го проверат квалитетот на тестовите. Тие случајно собирале примероци не од луѓе туку од папаја, коза и овца. Поточно, примероците содржеле имиња и години на раѓање на вистински лица, па дури ни лабораториските техничари не се сомневале во ништо.

@мкд владе сега како да се заштитиме... ај козјото млеко ќе го згревам повеќе, скоро да зоврие, ама овошје и зеленчук и нив ли ќе треба каша попара. :toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom