Заштитни средства против коронавирус КОВИД19 и промена на нашите навики!

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
...редови мошне корисни коментари од владе мкд кои се тотално неповрзани со конкретната тема...
Има засебна тема за имунитетот на која екстензивно ги имаш споделувано своите добро оформени и поткрепени ставови, слободно продолжи си таму.
Не бришам што не ми е по ќеиф, бришам она што е оф-топик.
Убаво реков без плачење ама.... :toe:
Оваа тема според воведниот пост е за користење на заштитни средства како маски, ракавици, итн. Не за исправање криви дрини. Еве и @bijons нека си каже, ако грешам нека ме корегира и нека прецизира што поконкретно е целта на темава.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.913
Поени од реакции
21.393
Има засебна тема за имунитетот на која екстензивно ги имаш споделувано своите добро оформени и поткрепени ставови, слободно продолжи си таму.
Znaci ova e forum a ne konzilium na lekari. Pravi razlika. Ne polagame na ispit kaj tebe pa mora do tocka da se drzime do toa sto si go naucila na fakultet ili nema da dobieme ocenka.
Не бришам што не ми е по ќеиф, бришам она што е оф-топик.
Aman ne sme od vcera ni jas ni ti.
Ova tvoeto vaka opsto zemeno ti doagja kako edno te isto posto ocigledno ne pravis razlika pomegju oftopik i toa sto ne ti e po kef. Ako nekoj ima stav razlicen od tvojot togas generalno e oftopik. I koga sme vekje kaj oftopik naslovot na temata kolku sto go citam glasi zastitni sredstva protiv korona virus i .....
I sto ke piseme za maski i narakvici po tvoe ? Kako se stavaat? Mozes odnopaku narakvici da stavis? Ima nekoj drug nacin na koristenje na narakvici osven da gi stavis na race. Maskata ke ja stavis na vratot ili na koleno? So gelot za race ke mackas polojna ili sto ? Po tvoe temata bi trebalo da ima dva posta oti tolku e upatstvoto za koristenje i za narakvicite i za maskite i za gelot. Se drugo bi bilo oftopik.
Ili ajde vaka da te prasam posto neli si strucna za oftopik. Dali kondomot mozi da se racuna kako del od zastitni sredstva protiv koronata. Dali ako pisuvame za negovoto koristenje i nacin na upotreba ke bideme oftopik spored tebe ili ne cunkim djabe ti e i maska , narakvici i naocari ako imas nezastiten seks so lice koe e zarazeno od korona i koe pri toa nema nikakvi simptomi?
Od druga strana barem spored naslovot i pod pretpostavka deka treba da olabavis malce, pod zastita i zastitni sredstva protiv kornata i promena na nasite naviki mozi da se diskutira vo sirok spektar i da se nacnat mnogu temi koi ocigledno se strogo zabraneti vo taa oficijalnata posto neli spored tebe bile oftopik.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
@мкд владе Буразер, абе нели гледаш неиживеана работа. Ај ке ја напуштеме темата, т.е. ќе избегаме од час па докторките сами нека си пишуваат на неа. Ти ако не беше немаше ич да живне. Јас за 5 год на форум последните 5-6 месеца добив повеќе кецови од докторката без право на полагање, него од останатите 4 и пол год. Напуштам.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.913
Поени од реакции
21.393
@мкд владе Буразер, абе нели гледаш неиживеана работа. Ај ке ја напуштеме темата, т.е. ќе избегаме од час па докторките сами нека си пишуваат на неа. Ти ако не беше немаше ич да живне. Јас за 5 год на форум последните 5-6 месеца добив повеќе кецови од докторката без право на полагање, него од останатите 4 и пол год. Напуштам.
Ne e toa fintata druze, da napustas ili da se otkazis no isto ne e fintata da se tresis pred da postiras oti sledniot moment ke ti cuknat tolku negativni sto i ke nemas potreba da napustis. Forum e ova, prvenstveno za druzba, zabava, tepanje vreme, anonimno iskazuvanje stav i mislenje koe se razlikuva od ajde da recam opstoprifatenite vo realnosta. Nekoj kako da go imaat podzaboraveno toa :(.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
Де де, што мажи ќе бевте, одма офкате. Женската штом е медицински образувана, сфатете дека тоа и е професионална деформација, плус сама има напишана дека е слична со Гестапо :D
И кец е оценка, се поправа, само побарај кога има термин за дополнителни часови :гик:

Туку ако присилуваат народ и во лето да носи маски, нели тоа од здравствен аспект би било негативно ... Испотени, маските залепени за лице, бљак.
Плус исунчан околу устата :toe:
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.913
Поени од реакции
21.393
Абе има и природен начин, не мора да носиш маска, не мора да се вакцинираш, земи прележи Корона и ќе си имаш имунолошки пасош.
Pred da ja cenzuriraat temata eden drug clen go prasav nesto pa ke si zemam za sloboda i tebe da te prasam. Ti do koga planiras da se samoizoliras, kolku vreme treba da pomini pred da ti pukni filmot. Dodeka ne izlezi vakcina? Edna godina, dve? Dodeka vladata ne gi ukini zabranite posto nekako gledame sramezlivo i so najava pocnuvaat da olabavuvaat. Ubavo rece imunitet nema da stvoris ako ili ne prelezis ili vakcina ne dobies. Sega zasega vakcina nema, od druga strana izbegnuvate sekakov kontakt so cel da ne se zarazite pa i taa opcija odpagja. Izborot vi se sveduva na samoizolacija ili rizik da se zarazis i da stvoris imunitet. Posto ti go odbra samoizolacija pa me interesira do koga planiras taka. Edna nedela, mesec, godina, dve, cel zivot?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.245
Поени од реакции
18.058
Ма штом ти кажуваш дека смртноста е огромна, дека се пренесува лесно, да не кажам, доволно да те погледне, мора да внимаваме.

Тоа што официјалните лица кажуваат дека смртноста е 0.1% , нема врска, ќе верувам на медиумите и Џон Хопкинс институтот
Оти море мене не ми веруваш?

Јас цело време правам статистика. Во моментов спрема податоците, заразноста е голема. Во 4 американски затвори каде што направија тест на сите затвореници 96% се заразени.


Така да Вело ја еба работата со тоа што рече дека само малце повеќе заразувал од обичен грип.

За смртноста, таа се движи од 0.3% - 0.7%. Обичен грип има 0.11% смртност.

Смртност над 0.5% има во Италија, Франција, Шпанија, Британија, Њујорк, Шведска.

Секаде на друго место е помала. Дали има врска типот на вирусот не знам, но во набројаните ја има таа C верзија.
Автоматски споено мислење:

Pred da ja cenzuriraat temata eden drug clen go prasav nesto pa ke si zemam za sloboda i tebe da te prasam. Ti do koga planiras da se samoizoliras, kolku vreme treba da pomini pred da ti pukni filmot. Dodeka ne izlezi vakcina? Edna godina, dve? Dodeka vladata ne gi ukini zabranite posto nekako gledame sramezlivo i so najava pocnuvaat da olabavuvaat. Ubavo rece imunitet nema da stvoris ako ili ne prelezis ili vakcina ne dobies. Sega zasega vakcina nema, od druga strana izbegnuvate sekakov kontakt so cel da ne se zarazite pa i taa opcija odpagja. Izborot vi se sveduva na samoizolacija ili rizik da se zarazis i da stvoris imunitet. Posto ti go odbra samoizolacija pa me interesira do koga planiras taka. Edna nedela, mesec, godina, dve, cel zivot?
Јас не сум баш во изолација, ама ги следам препораките. Користам маска од почеток кога излегувам. Нараквици носам со мене и ги клавам само на места кај што ми бараат дезинфекција оти ги мразам тоа антибактерските средства.

И воедно чекам да намали ситуацијава и ќе одам да се тестирам оти можи и да го поминав вирусов, т.е. сите дома. Јас најтешко си поминав.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.913
Поени од реакции
21.393
Јас не сум баш во изолација, ама ги следам препораките. Користам маска од почеток кога излегувам. Нараквици носам со мене и ги клавам само на места кај што ми бараат дезинфекција оти ги мразам тоа антибактерските средства.

И воедно чекам да намали ситуацијава и ќе одам да се тестирам оти можи и да го поминав вирусов, т.е. сите дома. Јас најтешко си поминав.
E toa de, toa. Do koga planiras da cekas dodeka se namali? Sto ako teoretsku ne se namali, ili se namali ama ti nemas inunitet. Ke cekas vakcina godina dena i povekje. Ami ako ne izvadat a ova se izdolzi dve tri godini? Toa prasuvam jas. Kolku vreme ke cekas dodeka eden den ne ti pukni filmot i recis dosta e.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.245
Поени од реакции
18.058
E toa de, toa. Do koga planiras da cekas dodeka se namali? Sto ako teoretsku ne se namali, ili se namali ama ti nemas inunitet. Ke cekas vakcina godina dena i povekje. Ami ako ne izvadat a ova se izdolzi dve tri godini? Toa prasuvam jas. Kolku vreme ke cekas dodeka eden den ne ti pukni filmot i recis dosta e.
Ако не прележам тогаш ќе одам да ме чипираат, ко ќе има соодветна вакцина.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.913
Поени од реакции
21.393
Ако не прележам тогаш ќе одам да ме чипираат, ко ќе има соодветна вакцина.
Duri i da treba da cekas godini i godini za toa. Poleka poleka svetot ke se vrati vo normala, najgolem del ke si se vratat vo sekojdnevna rutina sto si ja imaa i pred ova, samo ti ke se zatvoris doma i ke izleguvas samo ako e epten nuzno i ke cekas vakcina so godini. Bas da go vidam toa kako ke izgleda, posebno ako ne raspustat posle majot. Citam Kromberg od utre na rabota. Ova tebe ne ti znaci nisto no toa vo realnosta znaci nekolku iljadi ljuge vo zatvoren prostor. Guzvata pred banki i prodavnici za koja dosega placeja ke e mackina kaslica sprema ova. Ama jbg zivotot prodolzuva ponatamu si steknal ti imunitet ili ne.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.245
Поени од реакции
18.058
Duri i da treba da cekas godini i godini za toa. Poleka poleka svetot ke se vrati vo normala, najgolem del ke si se vratat vo sekojdnevna rutina sto si ja imaa i pred ova, samo ti ke se zatvoris doma i ke izleguvas samo ako e epten nuzno i ke cekas vakcina so godini. Bas da go vidam toa kako ke izgleda, posebno ako ne raspustat posle majot. Citam Kromberg od utre na rabota. Ova tebe ne ti znaci nisto no toa vo realnosta znaci nekolku iljadi ljuge vo zatvoren prostor. Guzvata pred banki i prodavnici za koja dosega placeja ke e mackina kaslica sprema ova. Ama jbg zivotot prodolzuva ponatamu si steknal ti imunitet ili ne.
Море јас си имам мозок ќе правам тоа што мислам дека е најдобро за мене и мојата фамилија.

И планирам во август да одам на одмор по можност на море.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.913
Поени од реакции
21.393
Море јас си имам мозок ќе правам тоа што мислам дека е најдобро за мене и мојата фамилија.

И планирам во август да одам на одмор по можност на море.
Se super toa, ubavo da si pominis. No ako nemas prelezano i nema vakcina bas me interesira kako toa ke go izvedis.
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.696
Поени од реакции
288
И да имаш прележано можеш пак да се заразиш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom